Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.02.2008, 13:45:40
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Ei... hai ca nu e chiar asa de rau. Sincer, daca ai scris aici cred ca nu ai o problema asa de mare.
Singura problema pe care o vad eu din ce ai scris tu este ca te lasi prea usor purtata de grija.

Stii ce fac eu cand vine vreun necaz sau vreo grija?
"Doamne Isuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul" - in gand, de multe ori - ori de cate ori pot si cu toata inima.

Pentru calugari este rugaciune foarte importanta, este o unealta buna insa si pentru noi, sa ne adunam gandurile si simturile si sa ne concentram la Dumnezeu.
Ca nimeni nu e singur dintre cei care Il cheama pe Hristos, iar Numele lui alunga duhurile necurate si toate ispitele pier inaintea Numelui lui Hristos.

De aceea si invata parintii duhovnici ca atunci cand ai necazuri sa nu te concentrezi asupra necazului mai mult decat e nevoie sa te ajuti si sa te concentrezi pe ajutorul lui Hristos. Calugarii cand sunt ispititi de draci nu striga "piei satana" ci cheama Numele Domnului, cu rugaciuni ca cea de mai sus. Puterea omului poate e prea mica sa alunge relele, dar Numele lui Hristos e mai presus de toate acestea.

Nu te descuraja, ca nu ai motive!
Sa iti ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.02.2008, 14:08:10
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona76
Lipsa unui sot, a unor copii sau macar a unui iubit sa ma fi transformat asa?
Sa stii ca lipsa lui Dumnezeu din sufletul tau a adus toata urgia de care amintesti!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.02.2008, 14:48:10
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

Urgia??? Asa de rea e situatia? Eu Il simt aproape!!! Bunica mea e foarte credincioasa, mama la fel, eu cred in EL...ii vorbesc in gand, nu intotdeauna numai prin rugaciune ci efectiv stau de vorba cu Dumnezeu, cu Maica Domnului, cu Ingerasul meu..cum stau acum de vb cu voi...CE FRUMOS SUNA!
E loc de mult mai mult!Stiu! Cred din tot ce ati scris voi ca sunt pe calea cea buna. Nu pare chiar urgie...Deja moralul mi l-ati ridicat..Puterea e in credinta mea in Cel de Sus)!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.02.2008, 14:54:57
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Nu e nicio urgie... Urgie e sa nu Il ai pe Hristos, sa te zbati in necredinta si deznadejde, sa fi orb si surd sufleteste si sa nu stii ca printr-o simpla rugaciune poti sa schimbi calea pe care umbli.

Tu nu esti acolo. Tu esti doar incercata acum. Iar nimeni nu primeste incercari mai mari decat poate duce.
Esti bine si poti fi si mai bine!

Nu uita insa si de Maica Domnului - cat de multe a indurat. E un exemplu pentru toti, mai ales pentru femei.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.02.2008, 15:00:47
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

:)Leinarius, mii de multumiri !!! Multumesc pentru sfaturi si incurajari! Asa este!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.02.2008, 15:16:31
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Nu imi multumi mie, ci mareste-L pe Hristos, ca El a adus motive de bucurie si de speranta pentru toti.
Eu am fost la randul meu incercat cum esti tu acum si prin mila Domnului am fost scapat.
Incercari vor mai fi, daca avem cei trei stilpi ramanem cu Hristos.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.02.2008, 16:34:59
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Cu casatoria, ai eternitatea în fata, nu-ti fa probleme.

Nu mi-a placut chestia cu casa, Mântuitorul nu avut unde sa-si plece capul.

Sa nu cautam sa avem cuib pe pamânt, ne vom simti mai liberi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.02.2008, 16:59:26
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Depresia poate fi generata si de lipsa vietii sexuale care duce la dereglari hormonale.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.02.2008, 17:40:18
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Draga Simona, trebuie sa fii tare,sa fii puternica,pentru ca mai de asteptat...este foarte grea singuratatea,o resimt si eu desi am un copil de 8 ani pe care il cresc singura si sunt divortata,si crede-ma am avut si eu aceste momente de declin de disperare...pt ca viata e facuta sa fie traita in 2, avem nevoie de iubire totusi. baietii chiar nu mai sunt interesati sa caute fete cuminti,...primeaza altceva acum,sexul, banii,frumusetea opulenta,adica un ,,ambalaj,, gol pe dinauntru. inceraca sa-ti faci prietene, sa iesiti, boteaza un copilas, si indruma-l spre cele duhovnicesti,si nu-l uita o clipa pe Dumnezeu Atoatefacatorul.Credinta multa si speranta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.02.2008, 18:17:07
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Depresia poate fi generata si de lipsa vietii sexuale care duce la dereglari hormonale.
Hai ca ai trasntit-o si de data asta!!! Pai ce sa faca cei necasatoriti sa se culce cu cine apuca??? Astea sunt tampeniile psihologilor. Daca nu traiesti cu Dumnezeu poti avea multe probleme , poti avea chiar si depresie ca tu iti faci viata pe puterile tale si spui ca uite ce am facut, sunt cel mai tare din parcare si daca viata nu decurge asa cum o visai normal sa cazi in depresii. Atunci ce sa spunem de maicute? Sa faca si ele pacate? Ele au o viata fff frumnoasa cu Dumnezeu. Fiecare om are viata asa cum o traieste alaturi de Dumnezeu. Traiesti in curatie nici nu-ti mai trebe barbat/femeie ca mai rau te incurca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45