Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.06.2011, 23:13:35
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit Ce stiti de argintul coloidal ?

Am inteles ca e unul din cele mai eficiente antibiotice naturale.
Ma intereseaza daca cineva a luat acest produs si ce efecte a avut ;
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.06.2011, 00:05:53
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

Eu am folosit pentru baietel, il consider foarte bun atat timp cat este administrat corect.L-am catalogat "bun" pentru ca efectele au fost cele dorite.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.06.2011, 00:28:52
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Vă jucați cu focul. Mai dați-i copilului apă cu argint coloidal multă vreme și poate îl mutilați pe viață.

Chiar nu vă gândiți că dacă se descoperea aproape un panaceu, la ora asta nu mai exista boală? Expunerea la argintul coloidal provoacă o boală incurabilă: argyria.

http://images.google.com/search?tbm=...178l1069l0.7l7

Last edited by Kronos; 21.06.2011 at 00:33:04.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.06.2011, 01:07:45
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

Expunerea prelungita si in cantitati foarte mari "coloreaza"oamenii!!!
Cu focul nu ma joc,pentru ca nu-mi permit,fiind vorba despre sanatatea copilului meu!In calitate de parinte "am masurat de zece ori si am taiat o singura data",asa ca m-am interesant in amanunt despre argintul coloidal in care am toata increderea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.06.2011, 01:25:04
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina26luca Vezi mesajul
Expunerea prelungita si in cantitati foarte mari "coloreaza"oamenii!!!
Cu focul nu ma joc,pentru ca nu-mi permit,fiind vorba despre sanatatea copilului meu!In calitate de parinte "am masurat de zece ori si am taiat o singura data",asa ca m-am interesant in amanunt despre argintul coloidal in care am toata increderea.
Asta să credeți dvs. E nevoie de cantități mici pe perioade mai lungi. În niciun caz de cantități FOARTE mari:

Rosemary Jacobs, 66, had painful face peels to remove layers of skin after it developed an irreversible grey tinge.

Her rare condition - known as argyria - began when she started taking nasal drops containing colloidal silver (CSP) at the age of 11.

Four years later a skin biopsy revealed a multitude of silver particles embedded deep beneath her epidermis.


Rosemary a suferit îndepărtări dureroase de straturi de piele după ce a dezvoltat o culoare argintie ireversibilă. Argyria a apărut de la 11 ani când a început să ia picături cu argint coloidal. Patru ani mai târziu biopsia a relevat o mulțime de particule de argint înglobate în straturile adânci ale epidermei.
Sursa: http://www.telegraph.co.uk/news/news...medicines.html

În fine, spuneți că folosiți cantități infime, dar care mai e rostul să-i mai dați chiar și acel strop de argint, dacă e atât de puțin? Mă faceți să cred că habar n-aveți cum funcționează un organism, din câte miliarde de celule este alcătuit. Dacă o bacterie nu se dezvoltă pe un mediu de cultură după ce s-a adăugat o cantitate uriașă de argint, comparativ cu numărul de celule (cel mult câteva milioane), nu înseamnă că-și va face efectul dacă administrați o picătură de argint unui organism cu miliarde de celule. S-ar putea ca stafilococul să evite celulele cu argint în ele și să intre în cele normale. Sau s-ar putea să aveți surpriza că ionii de argint preferă să se depoziteze în straturile de grăsime ale epidermei în loc să protejeze hematiile.

În orice caz, testele pe un mediu de cultură sunt complet irelevante în ceea ce privește un organism precum cel al omului. Bacteriile dintr-o eprubetă mor și dacă le pun cianură. Ce vă face să credeți că argintul n-ar fi și el toxic?

Last edited by Kronos; 21.06.2011 at 01:27:33.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.06.2011, 01:39:28
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Nu știu unde v-ați interesat cu atâta conștiinciozitate despre "beneficiile" argintului, dar vă atrag atenția că lumea e plină de inculți, de niște dobitoci care citesc două cărți mai bune și mai cuprinzătoare despre plante și apoi se pretind mari homeopați. După care încep să dea sfaturi în stânga și în dreapta, în funcție de ce descoperire remarcabilă publicată pe diverse site-uri dubioase a mai făcut un alt bambilici precum ei. Vor să fie medici, dar facultate, ioc.

Rezistența poate apărea și împotriva argintului, nu doar a antibioticelor. Deși eu vă asigur că ionii de argint se vor fixa în grăsime și vor lăsa sângele în pace. Deci bacteriile tot își vor face de cap. La fel cum vă asigur că câțiva ioni de argint se găsesc și în pielea băiețelului dvs., chiar dacă nu se vede.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.06.2011, 01:41:39
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ce afectiuni se recomanda argintul coloidal??

Intreb pentru ca eu nu am auzit de astfel de tratament.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2013, 20:49:30
Grigore Virgil Grigore Virgil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Despre argintul coloidal

Fara sa doresc starnirea vreunei polemici, va impartasesc cateva din cunostintele, experientele si concluziile mele acumulate in doi ani si jumatate de studiu si
experimente cu argintul coloidal.
Am aflat despre el la cabinetul unui medic care practica si terapii alternative. Pentru ca pretul era exagerat, mi-am achizitionat din Germania aparatura necesara pentru productie. Foarte important este ca argintul coloidal sa fie produs dupa anumite rigori. Cele mai importante sunt sa se utilizeze apa de puritate cat mai aproapiata de 100%, iar argintul folosit sa fie neaparat Ag 999, adica de puritate maxima. De asemenea, electrozii de argint folositi sunt supusi unor tratamente termice si mecanice de catre producator. Produsul "argint coloidal" este alcatuit numai din apa pura si particule de argint in suspensie, cu dimensiunea catorva atomi (cativa nanometri). Pentru edificare, persoanele din cazurile extrem de rare de argiria au ingerat nu argint coloidal, ci cantitati enorme de COMPUSI CHIMICI AI ARGINTULUI, in mod continuu si pe o perioada foarte indelungata. O descriere sumara in limba romana a celui mai celebru caz de argiria se
poate gasi aici:
http://salutifer.ro/fenomenul-omului-albastru/
Un punct cheie in tratamentele cu argint coloidal este dozajul. Majoritatea ofertantilor de pe piata prescriu doze foarte mici, care nu au efect. Acestia se orienteaza dupa doza zilnica admisibila, stabilita de autoritatea americana FDA in anul 1997 dupa o deliberare suspect de rapida, doza care este infima. Am baut argint coloidal produs de mine si care continea de 40-50 de ori mai mult argint decat acea doza admisibila, timp de 6-7 zile consecutiv. Si nu sunt singurul care s-a supus acestui experiment. Rezultatul; nu ne-am innegrit, nici nu ne-am albastrit, ci starea de sanatate s-a imbunatatit. Doza optima stabilita de cercetatorii germani dupa care ne orientam este de 2 ml/kg corp argint coloidal de concentratie 25 ppm. Aceasta doza se administreaza in caz de afectiuni virale sau bacteriene de 2-3 ori pe zi. Am constatat vindecarea unor afectiuni uzuale (raceli, infectii in gat etc.) in aprox. 2-3 zile, unele chiar spectaculoase. Desi sotia mea nu a fost de acord la inceput, am inceput sa-mi tratez copiii de 1 si 4 ani cu argint coloidal in dozele mentionate, iar de atunci (de doi ani si jumatate) nu am mai avut nevoie de antibiotice, decat intr-un singur caz, cand fetita vomita imediat tot ce inghitea din cauza unei infectii cu rotavirus. Nici copiii nu s-au albastrit, ci au ramas la fel de blonzi :)
Am mai constatat efecte foarte spectaculoase in tratarea acneei, prin pulverizare pe pielea fetzei insotita de ingerare (1 doza pe zi). Si multitudinea de intrebuintari nu se opreste aici: am tratat plante cu argint coloidal si am observat ca acestea traiesc mai mult. Am pulverizat argint coloidal pe diverse alimente si am remarcat un foarte bun efect de conservare asupra alimentelor.
Dupa aproximativ 30 de cazuri de persoane pe care argintul coloidal a avut rezultate pozitive am decis sa devin producator. Desigur ca voi fi acuzat aici imediat de campanie publicitara. Tin sa specific insa ca imi castig traiul din traduceri tehnice si nu m-a indemnat nicio ratiune mercantila spre aceasta decizie, in afara dorintei de a face cunoscut ceva ce chiar merita. De altfel, argintul coloidal este atat de putin cunoscut, incat niciun producator nu are asteptari financiare prea mari.
In ce priveste rezistenta la argint, sunt cunoscute intr-adevar 3 bacterii care manifesta acest fenomen, insa eficienta argintului coloidal se poate proba stiintific pe sute de alte microorganisme patogene. Concluziile se impun de la sine.
In final, o incercare de raspuns la intrebarea fireasca: "De ce nu exista argint coloidal pe scara larga in farmacii?"
1. Ce banuieste toata lumea: in goana sa după profit, industria medicamentelor incearca sa elimine brutal remediile alternative.
2. Brevetarea unui amestec de apa cu argint elementar ar fi problematica. Avand în vedere ca studiile clinice de amploare presupun costuri de ordinul milioanelor de Euro, intelegem de ce niciun gigant farmaceutic nu le-ar dispune in conditiile in care, ulterior, oricine va putea sa beneficieze de rezultatele cercetarilor. Exista totusi o multime de studii clinice, dar de mica amploare, realizate in general in jurul universitatilor de medicina, cu precadere in ultimii 15 ani.
Avem in pregatire o brosura cu explicatii mai ample, care va cuprinde si rezultate ale unor cercetatori din spatiul german. Cel mai probabil va fi gata cam la mijlocul lunii iunie 2013. Daca cineva o doreste, o poate comanda gratuit la adresa de e-mail: contact@salutifer.ro
Titlul ei va fi "Ingerul de argint".
Multumesc cui a avut rabdarea sa citeasca aceste randuri. Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.05.2013, 09:47:31
PAUL N PAUL N is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2013
Mesaje: 10
Implicit nu-ti fa probleme

Sunt 20 de milioane de romani in tara, nu e problema daca esti si ”mercantil” si castigi si un ban. De altfel, trebuie sa stii ca exista si producatori care (in urma unei campanii publicitare desantate) castiga destul de mult. Vei gasi insa destui oameni care sa aiba nevoie si care nu au aflat despre el inca, deci: succes!

Interesant cazul cu rotavirusul, am avut si noi un astfel de caz, unul singur, tot la un copil, insa persoana respectiva nu a stiut sa ne spuna ce fel de infectie a fost.

E bine sa mergi la un laborator care are posibilitatea sa face doua analize (cel putin): ICP (absorbtie atomica) si determinare cu electrod selectiv la ioni, pentru a-ti calibra procesul. Microscopia electronica este optionala. Banuiesc ca nu ai acasa din astea, iar TDSmetrul nu e cea mai buna idee. :D

Documentatie buna deja exista, dar trebuie si citita. De aceea am postat pe site la noi mai totul. Aproape... Iar cartea despre metale coloidale (incluzand aur, argint, platina, cupru), pleaca la tipar saptamana asta. Se va gasi si pe site, si poate si prin magazine.

Paul Nadejde
AquaNano
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.05.2013, 14:45:23
Grigore Virgil Grigore Virgil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit O confirmare

Am citit mai atent ultimele tale postari, pot sa confirm ca, dupa tratamentul cu argint coloidal si disparitia starii de boala, mai ramane tusea o perioada.
Am facut determinari cu plasma cuplata inductiv, fireste ca TDSmetrul nu da rezultate plauzibile pentru dispersii metalice. Din cate imi amintesc (mi-am documentat pe undeva, dar nu am acum la indemana), mi se pare ca nici nu exista proportionalitate intre rezultatele date de TDSmetru si cele prin ICP.
Pomenisem de cateva microorganisme care dezvolta rezistenta la argint coloidal; prof. dr. JP Guggenbichler (Germania) numeste trei dintre ele: Citrobacter freundii, Proteus mirabilis si Enterobacter cloacae. Cred ca e bine de stiut. Din cate cunosc, mai exista cateva cazuri. O sa publicam si noi in curand pe sait un material pe tema asta.
Mult succes cu cartea, o astept cu mare interes.

Grigore
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce stiti despre?.. candles in the wind Generalitati 0 23.10.2011 19:03:34
Despre argintul viu!!! ionut_teologie Vrajitoria 38 16.06.2011 18:29:24
Stiti cumva...? Elena-Maria123 Muzica Bisericeasca 3 24.05.2008 22:33:56
Ce stiti despre... quasar Generalitati 2 27.01.2008 15:01:36