Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2010, 06:52:35
Gyulia Gyulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2010
Mesaje: 3
Implicit Pomana ,instrumentele,SF Canoane

Sunt noua pe aici,am si eu cate-va intrebari care ma framanta si daca se poate as dori sa ma lamuriti.
Eu cred in Dumnezeu si in Domnnul Iisus sunt ortodoxa si nu am de gand sa-mi schimb religia,dar nu's de acord cu mai multe lucruri la noi.De exemplu eu nu pot sa cred in pomana,am cautat in Biblie si nu am gasit nimic in care sa spuna de pomeni.Eu cred ca este o prostie !Eu nu cred ca il ajuta cu ceva pe mort.Eu nu pot sa cred in pomana atata timp cat Domnul Iisus cat a trait nu a zis nimic de pomana,Domnul Iisus a zis sa fim milostivi.Dar asta nu are legatura cu mortii sau ca ii ajuta cu ceva pe ei.Consider ca este pierdere de timp si de banii.Conteza daca s-a mantuit nu ce pomenii ii se fac.

Sunt curiosa de ce la noi nu se canta cu instrumente?Eu nu vad nimic rau in asta.Din psalmul 150 inteleg ca aveam voie sa cantam cu instrumente?
Am citit undeva pe net ca in Sf Canoane sunt interzise instrumentele. De ce? De ca Dumnezeu ne-a dat voie? De ce Sf Canoane contrazice Biblia?

Cine a scris Sf Canoane? Si de ce ne luam dupa Sf C. si nu ne luam dupa Biblie?

Multi dintre noi venim la biserica cu gandul sa stam toata slujba dar nu se poate pt ca ori suntem obositi sau bolnavi .De ce la noi nu sunt condintii?Ma refer la scaune si banci pt toata lumea

Imi cer scz daca am gresit ,va rog lamuriti-ma !

Last edited by Gyulia; 04.09.2010 at 06:55:56.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2010, 10:28:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Bine ai venit Gyulia. Cu parere de rau spun ca noi suntem mai preocupati de ce sa impartim, cui sa impartim, decat de pomenirea celui adormit in biserica. Nu e rau ca este pomenit, rau este cand uitam de el. Nu e putin lucru ca preotul sa-l pomeneasca impreuna cu noi in cadrul Liturghiei, sa scoata miride (faramituri din prescura) sa fie asezate pe Sfantul Disc, ca dragostea lui Hristos sa se reverse peste ele. Noi suntem datori sa ne rugam pentru ei.

Si eu sunt impotriva extremei doar pomana, uitandu-se de pomenirea din biserica. Cred ca dorinta de a imparti si daruri vinde din fatul ca ii consideram vii si nu morti. E adevarat ca in credinta populara intalnim tot felul de obiceiuri care nu au nimic in comun cu invatatura ortodoxa. Daca nu crezi in a da pomana, nu da. Dar pomeneste-i in biserica.

Despre instrumentele in biserica, ai aici un articol:
http://www.crestinortodox.ro/liturgica/cantarea/de-nu-avem-instrumente-muzicale-biserica-119638.html

Despre lipsa bancilor din biserica:
http://www.crestinortodox.ro/liturgica/arhitectura-bisericeasca/de-nu-avem-banci-biserica-118066.html

Pe forum aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ncile+biserica


.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.09.2010, 10:41:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gyulia Vezi mesajul
De ce Sf Canoane contrazice Biblia?
Unde ? Unde contrazic sfintele canoane Biblia ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.09.2010, 10:45:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Unde ? Unde contrazic sfintele canoane Biblia ?
Hmm ! Unde ? Citeste Pidalionul si vei vedea singur . Ar fi prea multe de spus aici.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.09.2010, 17:07:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Hmm ! Unde ? Citeste Pidalionul si vei vedea singur . Ar fi prea multe de spus aici.
Exista canoane pentru ce vrei si ce nu vrei. Canoanele nu sunt dogme, Julya, ele reflecta si epoca in care au fost scrise si de ce nu, unele greseli si interpretari partiale.
De ex. exista canon sa nu te duci la doctor evreu. Sa nu mananci anumite animale. Sa nu stai la masa cu necrestinii. Ect. Astea clar contrazic biblia, da.
Exista insa si alte canoane care sunt actuale si reflecta credinta in profunzime.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2010, 19:05:17
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Exista canoane pentru ce vrei si ce nu vrei. Canoanele nu sunt dogme, Julya, ele reflecta si epoca in care au fost scrise si de ce nu, unele greseli si interpretari partiale.
De ex. exista canon sa nu te duci la doctor evreu. Sa nu mananci anumite animale. Sa nu stai la masa cu necrestinii. Ect. Astea clar contrazic biblia, da.
Exista insa si alte canoane care sunt actuale si reflecta credinta in profunzime.
Raspunde-mi te rog la o intrebare :
Hristos, pe farisei, saduchei, zeloti , romani , pe Irod,i-a iubit sau nu ?
Nu ma refer la late sentimente , de nici un fel , ci doar la ,,a iubi"? Da, sau nu ?
Si mai ales : cum da ? si cum altcumva ? Ce presupune a iubi ? si ce presupune altceva ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2010, 19:10:12
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gyulia Vezi mesajul
Sunt noua pe aici,am si eu cate-va intrebari care ma framanta si daca se poate as dori sa ma lamuriti.
Eu cred in Dumnezeu si in Domnnul Iisus sunt ortodoxa si nu am de gand sa-mi schimb religia,dar nu's de acord cu mai multe lucruri la noi.De exemplu eu nu pot sa cred in pomana,am cautat in Biblie si nu am gasit nimic in care sa spuna de pomeni.Eu cred ca este o prostie !Eu nu cred ca il ajuta cu ceva pe mort.Eu nu pot sa cred in pomana atata timp cat Domnul Iisus cat a trait nu a zis nimic de pomana,Domnul Iisus a zis sa fim milostivi.Dar asta nu are legatura cu mortii sau ca ii ajuta cu ceva pe ei.Consider ca este pierdere de timp si de banii.Conteza daca s-a mantuit nu ce pomenii ii se fac.

Sunt curiosa de ce la noi nu se canta cu instrumente?Eu nu vad nimic rau in asta.Din psalmul 150 inteleg ca aveam voie sa cantam cu instrumente?
Am citit undeva pe net ca in Sf Canoane sunt interzise instrumentele. De ce? De ca Dumnezeu ne-a dat voie? De ce Sf Canoane contrazice Biblia?

Cine a scris Sf Canoane? Si de ce ne luam dupa Sf C. si nu ne luam dupa Biblie?

Multi dintre noi venim la biserica cu gandul sa stam toata slujba dar nu se poate pt ca ori suntem obositi sau bolnavi .De ce la noi nu sunt condintii?Ma refer la scaune si banci pt toata lumea

Imi cer scz daca am gresit ,va rog lamuriti-ma !
cel mai bine te va lamurii un preot.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2010, 21:02:02
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gyulia Vezi mesajul
Eu cred ca este o prostie !
De regula prostiile sunt savarsite de prosti! Eu, draga mea sora Gyulia, nu sunt destept dar crede-ma, am intalnit printre crestinii care cred in cele ce tu numesti prostii oameni cu un nivel intelectual si moral extraordinar. Pentru acestia ar fi foarte bine daca ai incerca sa fii mai atenta in exprimare. Aceste persoane nu se vor supara dar tu iti vei incarca sufletul cu o nedreptate de care, mai devreme sau mai tarziu, va trebui sa te descotorosesti; si este foarte stanjenitor acel moment, mai ales daca este facut in fata Scaunului de Judecata pe care va sta chiar Judecatorul! Atunci va fi chiar dureros de stanjenitor!

Nu orice lucru pe care nu il intelegem, la un moment dat, este obligatoriu gresit! Sunt multe criterii pe care te-as sfatui sa te bazezi atunci cand vrei sa categorisesti ceva, mai ales dintr-un domeniu foarte important (religia, spre exemplu). Oare nu ai invatat la scoala cate razboaie au la baza conflicte religioase? Chiar si pentru un necredincios sadea (nu este cazul tau, spui) a numi prostie credinta celuilalt se poate traduce, pe drept cuvant, macar ca lipsa de bun-simt. Unul dintre aceste criterii este studiul individual. Cauta sa citesti, materiale se gasesc (nu numai pe Internet) slava Domnului! Apoi poate fi mersul la Biserica si o relatie corecta (bazata pe credinta si incredere) cu un preot duhovnic. Peste toate, ideal este sa adaugi si acea credinta ortodoxa pe care o marturisesti in cuvant si de care spui ca nu vrei sa te lepezi(!!!).

Ai multe de invatat, nu crezi? Esti chiar dornica sa inveti sau doar faci conversatie (sa nu fiu rautacios si sa o numesc barfulita)? Daca vei vrea sa inveti, mergi la scoala, in cazul acesta la Biserica si vei afla profesorii pe care-i cauti! Dar sa nu te arati grabnica in cuvantul de certare si de respingere a invataturii Bisericii pana nu ti se va recunoaste statura duhovniceasca, cel putin la nivelul acelor parinti ce si-au dat viata pentru Biserica incepand cu Sfintii Apostoli ai Mantuitorului.

Spuneai ca nu vrei sa pleci din Biserica. Sa stii ca din Biserica nu pleaca cei care nu inteleg totul deodata, ci cei care nu vor sa inteleaga, rai fiind. Tu nu imi pari a fi rea, ci doar grabita!

Domnul sa te apere de tot raul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.09.2010, 21:04:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De ex. exista canon sa nu te duci la doctor evreu. Sa nu mananci anumite animale. Sa nu stai la masa cu necrestinii. Ect. Astea clar contrazic biblia, da.
Cum anume contrazic aceste trei canoane Biblia ??
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.09.2010, 21:48:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gyulia Vezi mesajul
Sunt noua pe aici,am si eu cate-va intrebari care ma framanta si daca se poate as dori sa ma lamuriti.
Eu cred in Dumnezeu si in Domnnul Iisus sunt ortodoxa si nu am de gand sa-mi schimb religia,dar nu's de acord cu mai multe lucruri la noi.De exemplu eu nu pot sa cred in pomana,am cautat in Biblie si nu am gasit nimic in care sa spuna de pomeni.Eu cred ca este o prostie !Eu nu cred ca il ajuta cu ceva pe mort.Eu nu pot sa cred in pomana atata timp cat Domnul Iisus cat a trait nu a zis nimic de pomana,Domnul Iisus a zis sa fim milostivi.Dar asta nu are legatura cu mortii sau ca ii ajuta cu ceva pe ei.Consider ca este pierdere de timp si de banii.Conteza daca s-a mantuit nu ce pomenii ii se fac.
Cu siguranta ai primit o serie de raspunsuri. Parastasul inseamna aducere aminte- daca pentru Dumnezeu nicio persoana nu cade in anonimat si foarte frumos se incheie slujba inmormantarii sau slujba parastasului cu "Vesnica pomenire", cu atat mai mult noi nu putem sa-i uitam pe cei dragi. Apsotolul Pavel ne spune ca dragostea nu cade niciodatat, atunci iubirea noastra fata de cei dragi nu poate inceta in urma mortii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Instrumentele muzicale in biserica mihaitzaneicu Generalitati 65 08.01.2013 16:55:58
Pomana julline Generalitati 57 20.11.2010 19:29:36
Hiper si super marketurile instrumentele Satanei de omorat sufletul si trupul mihailt Generalitati 26 14.03.2010 00:01:16
Canoane despre moaste marcos Moaste 1 22.01.2007 17:46:57