Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.08.2011, 00:03:23
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

postat de Glykys
"Trebuie discernamant in toate, nu habotnicie"

Bine spus draga mea , bine spus!!!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.08.2011, 01:41:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
de unde stii ca era bunica ? CUM AI VERIFICAT ? si diavolii se roaga DAR DIN MANDRIE .... asadar daca Domnul ingaduie SE VERIFCA asta ..... una este SA PRIMESTI in dar un lucru datorita rugaciunilor si alta e sa crezi in vise ..... EXISTa multe tipuri de vise .... unele sunt duhovnicesti ( rar) altele sunt inchipuiri , altele sunt ispite (diavoli) etc .... CUM LE DEOSEBESTI ? de asta nu e ingaduit sa crezi in vedenii ca sa nu fi ispitit de diavol
multa iubire
Tu cum ai verificat ultima data daca exista Dumnezeu, sfinti, diavoli, ingeri etc?
Eu stiam ca diavolii nu se roaga, ci cred, cred in Dumnezeu si se cutremura. Cred, fireste, pentru ca L-au vazut. Nu au cum sa se roage, ca altfel ar face o fapta buna si nu ar mai fi draci.

Tema pusa in discutie aici este daca sufletele "mortilor din cer" (sufletele celor care ajung in rai nu pot fi decat ale sfintilor sau ale dreptilor) ne ajuta au ba. E o intrebare simpla, la care un ortodox raspunde da, iar un protestant de orice fel raspunde ba, in virtutea invataturii de credinta a fiecaruia. Daca are cineva dubii in aceasta privinta, sa consulte catehismul sau dogmatica ortodoxa. Dificultatea vine din faptul ca nu stim prea bine care sunt in rai si in iad saupe ce treapta sunt.

In ce ma priveste, nu stiu ce e cu visele pe care le-am relatat si nici nu imi pasa prea tare, atata timp cat eu ma rog si o pomenesc pe bunica, o fac cu credinta ca a dobandit / va dobandi pentru ceea ce ma rog. Strict pentru informatia ta, parintele meu duhovnic mi-a spus, dupa ce i-am povestit visele cu pricina, ca sufletul ei e in cer (nu l-am intrebat cum a verificat), parintele ei duhovnic a spus acelasi lucru, fara sa ii povestesc nimic. De verificat cu adevarat, fireste, nu voi putea verifica decat dupa ce voi fi murit.

Eu una nu am intervenit pe acest topic, cu un reply la postarea anterioara, pentru a evidentia faptul ca nu este o atitudine crestin-ortodoxa sa intrerupem legaturile cu nimeni, mai ales cu cei din familia noastra, sub pretextul ca au credinte diferite de ale noastre, oricare ar fi acestea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.08.2011, 03:13:09
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tu cum ai verificat ultima data daca exista Dumnezeu, sfinti, diavoli, ingeri etc?
Eu stiam ca diavolii nu se roaga, ci cred, cred in Dumnezeu si se cutremura. Cred, fireste, pentru ca L-au vazut. Nu au cum sa se roage, ca altfel ar face o fapta buna si nu ar mai fi draci.
.
sfinta scriptura si sfinta traditie
din cite stiu eu , sfintii parinti spuneau ca poti sa te rogi si din mandrie si diavolul ti se alatura in rugaciune ... aratindu-ti valoarea rugaciunilor tale prin aparitia sub forma ingerului de lumina si ispitindu-te si aratindu-ti chiar cum sa te rogi ca sa vina el .....de falsa rugaciune ai auzit ? fariseii se rugau dar fals , oare diavolul care este un mare teolog nu stie lucrurile astea ?
multa iubire

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tema pusa in discutie aici este daca sufletele "mortilor din cer" (sufletele celor care ajung in rai nu pot fi decat ale sfintilor sau ale dreptilor) ne ajuta au ba. E o intrebare simpla, la care un ortodox raspunde da, iar un protestant de orice fel raspunde ba, in virtutea invataturii de credinta a fiecaruia. Daca are cineva dubii in aceasta privinta, sa consulte catehismul sau dogmatica ortodoxa. Dificultatea vine din faptul ca nu stim prea bine care sunt in rai si in iad saupe ce treapta sunt.
.
raspunsul e da ....

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
In ce ma priveste, nu stiu ce e cu visele pe care le-am relatat si nici nu imi pasa prea tare, atata timp cat eu ma rog si o pomenesc pe bunica, o fac cu credinta ca a dobandit / va dobandi pentru ceea ce ma rog. Strict pentru informatia ta, parintele meu duhovnic mi-a spus, dupa ce i-am povestit visele cu pricina, ca sufletul ei e in cer (nu l-am intrebat cum a verificat), parintele ei duhovnic a spus acelasi lucru, fara sa ii povestesc nimic. De verificat cu adevarat, fireste, nu voi putea verifica decat dupa ce voi fi murit.
.
normal ca e in cer daca e ortodoxa si trupul si sangele lui hristos ,BISERICA cu toti sfintii se roaga .... doar avind ŽŽ haina ortodoxiei ŽŽ normal ca sta la masa musafirilor poftiti la nunta ... eu nu de asta discutam ... CI DE VEDENIA TA ... aici cum ai verificat ? ....
multa iubire

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu una nu am intervenit pe acest topic, cu un reply la postarea anterioara, pentru a evidentia faptul ca nu este o atitudine crestin-ortodoxa sa intrerupem legaturile cu nimeni, mai ales cu cei din familia noastra, sub pretextul ca au credinte diferite de ale noastre, oricare ar fi acestea.
si cine a spus contrariu?
multa iubire
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.08.2011, 03:15:51
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
postat de Glykys
"Trebuie discernamant in toate, nu habotnicie"

Bine spus draga mea , bine spus!!!
bine spus , dar ai inteles ceva? si unde e aiven hud pe care il citesti in treaba asta? e ortodox? ....
multa iubire
ps inapoia mea satana , tu misteria poti sa ramai
multa iubire
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.11.2017, 09:46:01
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Nu vreau să redeschid un topic vechi de șapte ani, am trecut pe aici doar să-mi expun un gând: îmi amintesc des de moarte - sau încerc să-mi amintesc -, tocmai pentru a valorifica lucid, corect și creștinesc viața. Inevitabil, îmi pun problema stării sufletului meu după moarte. Am ajuns la concluzia că indiferent unde voi ajunge, faptul că dincolo îi voi întâlni pe Hristos (măcar la judecată), pe Maica Domnului, pe Sfântul Efrem îmi ajunge. Și mai am câțiva oameni de care m-am despărțit pe pământ, pe care vreau să-i îmbrățișez... Dumnezeu îmi va da liniștea asta, chiar dacă pe urmă voi merge în iad.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.11.2017, 10:43:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu zic să te mai gândești...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.11.2017, 11:20:04
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

În privința a ce? Crezi că nu voi apuca să-i îmbrățișez? :) Sau ai luat-o ad litteram, că dincolo nu avem trupuri și deci nici n-aș avea cum să-i strâng în brațe?
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.11.2017, 12:05:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

La faptul că nu-ti pasă unde ajungi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.11.2017, 12:11:19
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Nu. Pentru mine e esențial să mă zbat aici, nu mă mai interesează reușita. În fond, nici Hristos nu îți pretinde biruința, ci încercarea continuă, lupta. Iar dacă mă voi lupta până în final, în ochii mei am câștigat. :)

E cel puțin a treia oară când scriu asta pe forum, public sau privat. :))
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.11.2017, 13:16:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Vorbești prostii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru scaparea de demoni, sfat din cartea Puterea rugaciunii, Iertarea mortilor crina09 Rugaciuni 28 21.04.2015 05:29:31
Apel pentru a ajuta un parinte podolski_2 Umanitare 32 23.06.2010 14:44:53
Cum putem ajuta sufletele celor adormiti din familia noastra? Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 33 24.03.2010 20:47:51
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 19:45:34
Cum poti ajuta sufletele ratacite? Adelinne Generalitati 10 07.05.2009 00:18:20