Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 11.09.2011, 20:04:56
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
“[b] Ierarhii si sinoadele participa in miscarea ecumenista si prin acordurile pe care le incheie cu ereticii se dezic de invataturile ortodoxe. Vezi ce spun acesti parinti si mireni in 2009:
Legat de adepții celorlalte culte, ca oameni avem datoria să-i iubim și să-i respectăm, însă trebuie ca noi să ne vedem de credința noastră. Dacă unii înțeleg și aplică greșit ecumenismul (ecumenismul - mișcare religioasă care încearcă să unifice toate religiile creștine în sânul Bisericii Ortodoxe, fără a renunța la nimic din Dreptarul Ortodoxiei) e problema strict personală a fiecăruia. Ierarhii, Sfintele Sinoade nu pot să mă oblige pe mine personal ca să mă rog în aceeași adunătură cu adepții altor culte. La Sfânta Liturghie se slujește conform Dreptarului lăsat de Sfântul Ioan Gură de Aur.

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
“[b]Aici fiecare trebuie să fie ca albina - să ia numai ce-i bun de la episcop
Despre această învățătură, sincer, n-am la mine sursa exactă - poate o știe sigur vreunul din frații creștini de pe forum, însă vă asigur că este o învățătură ortodoxă.

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Diavol!!!
Văd bine ce ați scris?!? "diavol" cu "D" mare?!?!?!? "ucidă-l Crucea"!
Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Daca episcopul “invata drept cuvintul Adevarului” atunci trebuie sa-l asculti ca pe Hristos a carui icoana vie este. Iar daca marturiseste erezii, atunci trebuie sa te departezi de el:
Apoi, care este erezia mărturisită de vreun episcop? Hai să nu ne dăm noi mai vrednici, cum nu suntem, și să nu mai criticăm pe episcopi și să-i blamăm pentru fel de fel de erezii închipuite de mintea noastră (fără a avea Harul Sfântului Duh); nu de alta, dar mai ajungem să ne mai închipuim că suntem mai vrednici decât ei, iar un astfel de gând vine de la ...
Calendarul este vreo erezie?!? Corect a punctat si fratele creștin Ștefan Florin.

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
“Sinodul nu este aceasta: să se întrunească simplu ierarhi și preoți, chiar dacă ar fi mulți; ci să se întrunească în numele Domnului, spre pace și spre păzirea canoanelor… și nici unuia dintre ierarhi nu i s-a dat stăpânirea de a încălca canoanele, fără numai să le aplice și să se alăture celor predanisite, și să urmeze pe Sfinții Părinți, cei dinaintea noastră… Sf. Ioan Gură de Aur a spus deschis că dușmani ai lui Hristos sunt nu numai ereticii, ci și cei aflați în comuniune cu ei.

Avem poruncă de la însuși Apostolul Pavel ca, atunci cînd cineva învață ori ne silește să facem orice alt lucru decît am primit și decît este scris de canoanele Sinoadelor ecumenice și locale, acela urmează a fi osândit, că nefăcând parte din clerul sfințit. Nici un sfânt nu a încălcat legea lui Dumnezeu; dar nici nu s-ar fi putut numi sfânt, dacă ar fi călcat-o…” (Sf. Teodor Studitul, Migne, PG Epistola II.81)[/indent]
Calendarul nou, atâta timp cât ține sărbătorile închinate sfinților, nu-l găsesc greșit” – Nu stiu ce motive vei fi avind sa faci asemenea afirmatii, dar patriarhii si episcopii Bisericii Ortodoxe au fost de cu totul alta parere:

1583 Sinodul pan – ortodox din Constantinopol condamna si pune sub anatema noul calendar


1919 Sfintul Sinod al Bisericii din Grecia condamna iarasi noul calendar
De asemenea, Patriarhul Chiril al V-lea si Sfintul Sinod mai spun cu privire la cei care au schimbat calendarul:
“Și așa ne-am hotărât cu tot sfințitul cler, carele e cu noi și cu adunarea creștinească, să-i dăm anatemei de trei ori; fie că sunt din rândul clericilor, fie al laicilor (mirenilor), despărțiți sunt de la Domnul Dumnezeu Atotțiitorul, blestemați și neiertați, iar după moarte să nu putrezească. Pietrele și fierul sa putrezească, dar ei niciodată; să moștenească lepra lui Chiezi și să se spânzure ca Iuda, să fie suspinând și tremurând pre pământ ca și Cain, mânia lui Dumnezeu să cadă pre capetele lor, să fie la un loc cu Iuda și iudeii cei luptători de Dumnezeu, să crape pământul și să-i înghită ca pre Datan și Aviron. Ingerul Domnului să-i gonească pre ei cu sabia in toate zilele vieții lor și toate blestemele Patriarhilor și ale Soboarelor să cadă peste dânșii, să fie veșnic sub anatemă și în focul veșnic. Amin!”
Toate aceste anateme n-au fost niciodata ridicate si lucreaza asupra celora impotriva carora s-au pus.
Acest citat al Patriarhului Chiril nu face o referire exactă la calendar. Despre calendar repet: "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul!" și nu "doamne calendare ....!"; "PreaSfântă Treime miluiește-ne pre noi!", și nu "preasfinte calendare....!"; "PreaSfântă Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pre noi" și nu "preasfinte calendare....!" ; "Sfinților Apostoli, Mucenici, Cuvioși rugați-vă Lui Dumnezeu pentru noi!" ș nu "sfinte calendare...!" Ne închinăm Sfintei Treimi, Maicii Domnului, Sfinților și nu calendarului. normal că diavolul (sic!) lucrează și încearcă pe toate căile să dezbine creștinismul. Noi știm ce avem de făcut: să ne rugăm, să fim smeriți și ascultători întru cele spre mântuirea sufletului și să ne curățim de păcate prin mijloacele lăsate la îndemână de Sfinții Părinți.


Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
BOR face demult rugaciuni cu heterodocsii (vezi, de exemplu, saptamina de rugaciune ecumenica). De asemenea, ca urmare a ridicarii la 1965 a anatemelor puse asupra Papei, a incheierii acordurilor de la Balamand si Chambesy si a altor intelegeri cu biserici protestante, BOR s-a dezis de invatatura conform careia, in calitate de Biserica Ortodoxa Locala, este singura pastratoare a Adevarului lui Hristos. In acceptiunea ecumenista Biserica include mai multe Biserici de traditii diferite, dintre care Biserica Ortodoxa este doar una a carei traditii este printre cele mai apropiate de aceea a Bisericii primului mileniu. BOR nu mai invata nicaieri ca celelalte “Biserici”, cum sint cea romano – catolica si cele protestante sint eretice si apostate. Intr-alte cuvinte, erezii anatemizate de Sfintii Parinti pe parcursul intregii istorii a Bisericii nu mai sint eresuri, iar Adevarul lui Dumnezeu poate fi exprimat prin ele in mai multe feluri dupa cum invata “Bisericile” “surori”.
La săptămâna ecumenică de rugăciune B.O.R. nu mai participă în urma împărtășirii ierarhului N. Corneanu cu uniții. Se știe că acum se încearcă "pensionarea" acestuia. anatema asupra papei nu cred că a fost ridicată numai de B.O.R. sincer prefer să nu mă implic în chestiunea anatemelor. nu sunt cleric (implicit, n-am Harul Sântului Duh asupră-mi) ca să mă pot pronunța. Despre eretici, îi respect și îi iubesc (măcar încerc!) doar ca și semeni trupești ai mei. De învățătura lor mă îndepărtez vizibil.
Biserica Ortodoxă Română mai este considerată heterodoxă de vreo altă Patriarhie?!? Confirmă asta Patriarhia Constantinopolului, sau a Moscovei?!? Se întâmplă să slujească împreună, la diverse ocazii clerici B.O.Ru. cu clerici B.O.Ro., chiar și cu preoți de stil vechi.

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Biserica Rusa din Afara Granitelor Rusiei dacă face ascultare de Patriarhia Moscovei, implicit și de una din marile patriarhii (Constantinopolului, Antiohiei, Alexandriei), atunci e bine – Biserica Rusa din Afara Granitelor Rusiei tine de Patriarhia Moscovei si se afla in comuniune cu toate acele patriarhii numai din anul 2007. Refacerea ierarhiilor “stilistilor” s-a facut cu mult inainte, in anii ‘60 in Grecia.
Mulțumesc de lămurire! După cum am zis, dacă este așa ceva, în prezent, e bine!

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Atâta timp cât pe site-ul oficial postezi asemenea enormități (la adresa unei alte Biserici Ortodoxe; nu ar fi acceptabil nici la adresa altei religii) nu e bine – Din punct de vedere al “stilistilor”, BOR nu este Biserica Ortodoxa, ci Heterodoxa, asa cum sint cea romano – catolica si cele protestante, din cauza dezicerii oficiale de la ortodoxie prin incalcarea Sfintelor Canoane odata cu adoptarea calendarului reformat, punerea sub anatemele Sfintilor Parinti si prin marturisire ecumenista. Toate acestea sint hula impotriva Duhului Sfint si nu “enormitati”. Biserica trebuie sa marturiseasca Adevarul oricit de socant si dureros ar fi el pentru cei inselati si nascuti in erezie.
Mărturisirea Adevărului nu se face aruncând cu noroi în altă Biserică (autocefală ortodoxă), mai ales pe tema controversatului calendar. Ortodoxia e religia Adevărului, dar și a Dragostei, Smereniei și nu a hulirii altor Biserici autocefale ortodoxe, chiar și altor culte. Noi trebuie să ne rezumăm strict la Dreptarul Ortodoxiei lăsat de Sfinții Părinți (nu cred că au făcut Sfinții Apostoli, Sfinții Trei Ierarhi, sau cele 7 Sinoade Ecumenice vreo referire la calendar) și la huliri ale Bisericilor Ortodoxe, nici a altor culte. Unde se hulește altă credință, chiar altă "încălcare de dogme" din partea unei ierarhii bisericești, acolo e clar că lipsește Harul Sfântului Duh. Cât despre ceea ce au spus cei de la Slătioara despre moaștele părintelui Ilarion Argatu se vede o totală denaturare a unor adevăruri.
Mai multe nu voi detalia aici, acestea sunt părerile mele personale, mi-ar părea bine ca toți creștinii ortodocși să trăim în pace, fără controverse, chiar să-i iubim și să-i respectăm ca semeni trupești și pe adepții altor culte. Trebuie ca, mai întâi să ne vedem și să ne scoatem bârnele din proprii ochi și apoi să căutăm la paiele din ochii semenilor noștri. vă rog frumos să mă iertați dacă v-am ofensat cu ceva!
Doamne ajută-ne!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
  #262  
Vechi 11.09.2011, 20:52:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Legat de adepții celorlalte culte, ca oameni avem datoria să-i iubim și să-i respectăm, însă trebuie ca noi să ne vedem de credința noastră. Dacă unii înțeleg și aplică greșit ecumenismul (ecumenismul - mișcare religioasă care încearcă să unifice toate religiile creștine în sânul Bisericii Ortodoxe, fără a renunța la nimic din Dreptarul Ortodoxiei) e problema strict personală a fiecăruia. Ierarhii, Sfintele Sinoade nu pot să mă oblige pe mine personal ca să mă rog în aceeași adunătură cu adepții altor culte. La Sfânta Liturghie se slujește conform Dreptarului lăsat de Sfântul Ioan Gură de Aur.


Despre această învățătură, sincer, n-am la mine sursa exactă - poate o știe sigur vreunul din frații creștini de pe forum, însă vă asigur că este o învățătură ortodoxă.


Văd bine ce ați scris?!? "diavol" cu "D" mare?!?!?!? "ucidă-l Crucea"!


Apoi, care este erezia mărturisită de vreun episcop? Hai să nu ne dăm noi mai vrednici, cum nu suntem, și să nu mai criticăm pe episcopi și să-i blamăm pentru fel de fel de erezii închipuite de mintea noastră (fără a avea Harul Sfântului Duh); nu de alta, dar mai ajungem să ne mai închipuim că suntem mai vrednici decât ei, iar un astfel de gând vine de la ...
Calendarul este vreo erezie?!? Corect a punctat si fratele creștin Ștefan Florin.


Acest citat al Patriarhului Chiril nu face o referire exactă la calendar. Despre calendar repet: "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul!" și nu "doamne calendare ....!"; "PreaSfântă Treime miluiește-ne pre noi!", și nu "preasfinte calendare....!"; "PreaSfântă Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pre noi" și nu "preasfinte calendare....!" ; "Sfinților Apostoli, Mucenici, Cuvioși rugați-vă Lui Dumnezeu pentru noi!" ș nu "sfinte calendare...!" Ne închinăm Sfintei Treimi, Maicii Domnului, Sfinților și nu calendarului. normal că diavolul (sic!) lucrează și încearcă pe toate căile să dezbine creștinismul. Noi știm ce avem de făcut: să ne rugăm, să fim smeriți și ascultători întru cele spre mântuirea sufletului și să ne curățim de păcate prin mijloacele lăsate la îndemână de Sfinții Părinți.



La săptămâna ecumenică de rugăciune B.O.R. nu mai participă în urma împărtășirii ierarhului N. Corneanu cu uniții. Se știe că acum se încearcă "pensionarea" acestuia. anatema asupra papei nu cred că a fost ridicată numai de B.O.R. sincer prefer să nu mă implic în chestiunea anatemelor. nu sunt cleric (implicit, n-am Harul Sântului Duh asupră-mi) ca să mă pot pronunța. Despre eretici, îi respect și îi iubesc (măcar încerc!) doar ca și semeni trupești ai mei. De învățătura lor mă îndepărtez vizibil.
Biserica Ortodoxă Română mai este considerată heterodoxă de vreo altă Patriarhie?!? Confirmă asta Patriarhia Constantinopolului, sau a Moscovei?!? Se întâmplă să slujească împreună, la diverse ocazii clerici B.O.Ru. cu clerici B.O.Ro., chiar și cu preoți de stil vechi.


Mulțumesc de lămurire! După cum am zis, dacă este așa ceva, în prezent, e bine!



Mărturisirea Adevărului nu se face aruncând cu noroi în altă Biserică (autocefală ortodoxă), mai ales pe tema controversatului calendar. Ortodoxia e religia Adevărului, dar și a Dragostei, Smereniei și nu a hulirii altor Biserici autocefale ortodoxe, chiar și altor culte. Noi trebuie să ne rezumăm strict la Dreptarul Ortodoxiei lăsat de Sfinții Părinți (nu cred că au făcut Sfinții Apostoli, Sfinții Trei Ierarhi, sau cele 7 Sinoade Ecumenice vreo referire la calendar) și la huliri ale Bisericilor Ortodoxe, nici a altor culte. Unde se hulește altă credință, chiar altă "încălcare de dogme" din partea unei ierarhii bisericești, acolo e clar că lipsește Harul Sfântului Duh. Cât despre ceea ce au spus cei de la Slătioara despre moaștele părintelui Ilarion Argatu se vede o totală denaturare a unor adevăruri.
Mai multe nu voi detalia aici, acestea sunt părerile mele personale, mi-ar părea bine ca toți creștinii ortodocși să trăim în pace, fără controverse, chiar să-i iubim și să-i respectăm ca semeni trupești și pe adepții altor culte. Trebuie ca, mai întâi să ne vedem și să ne scoatem bârnele din proprii ochi și apoi să căutăm la paiele din ochii semenilor noștri. vă rog frumos să mă iertați dacă v-am ofensat cu ceva!
Doamne ajută-ne!
Foarte frumos si mai ales FOARTE CORECT punctat. Doamne ajuta!
  #263  
Vechi 11.09.2011, 22:00:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, arata-mi un sinod dupa 1923 care sa condamne noul calendar
Cum se face ca din acel an nu mai sunt astfel de sinoade, caci doar exista Biserici ortodoxe autocefale care mai folosesc calendarul iulian.
De ce?
Te-ai gandit vreodata ca acele anateme cu care tot vii si faci mare caz sa fii fost date datorita urii fata de Biserica Catolica? Nu stii de zicala bizantina "mai bine turbanul sultanului decât mitra Papei" care a contribuit si ea la darea acestor anateme? Mia citeste prietene! Doamne ajuta!
Acum sa nu cadem in cealalta extrema, pentru ca sunt doua, opuse, stilismul si ecumenismul.
BO nu a dat hotarari din ura niciodata, e absurd sa credem asta. Asa s-a hotarat atunci, pastrarea vechiului calendar, apoi s-a luat o alta hotarare. Cel mult se poate pune problema ca prin acceptarea noului calendar s-ar f ajuns la o confuzie cu catolicismul si ajutarea prozelitismului catolic. De exemplu calvinii in Transilvania tipareau carti in romana ca sa-i atraga pe romanii de rand.
In legatura cu "mai bine turbanul sultanului decât mitra Papei" aceste vorbe au fost spuse de sora imparatului in felul urmator: "Mai bine sa piara imperiul fratelui meu, decat neprihanirea credintei Ortodoxe." Au fost rastalmacite, dar sunt foarte adevarate, uite ca si Sf. Constantin Brancoveanu a facut la fel, mai bine a pierit ( de pe pamant) decat sa se converteasca si sa lepede ortodoxia si mantuirea.
  #264  
Vechi 11.09.2011, 22:02:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Amice cz4000 (ăsta e un model de telefon mobil???), ne tot toci la creier cu canoane care cică ne-ar scoate în afara Bisericii pe toți nestiliștii. Ia citește canoanele Sinodului Qinisext în Trullo (ditamai canon ecumenic din cele șapte dogmatice) și vezi dacă mai găsești după aceea un creștin prin lumea asta!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #265  
Vechi 11.09.2011, 22:40:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum sa nu cadem in cealalta extrema, pentru ca sunt doua, opuse, stilismul si ecumenismul.
BO nu a dat hotarari din ura niciodata, e absurd sa credem asta. Asa s-a hotarat atunci, pastrarea vechiului calendar, apoi s-a luat o alta hotarare. Cel mult se poate pune problema ca prin acceptarea noului calendar s-ar f ajuns la o confuzie cu catolicismul si ajutarea prozelitismului catolic. De exemplu calvinii in Transilvania tipareau carti in romana ca sa-i atraga pe romanii de rand.
In legatura cu "mai bine turbanul sultanului decât mitra Papei" aceste vorbe au fost spuse de sora imparatului in felul urmator: "Mai bine sa piara imperiul fratelui meu, decat neprihanirea credintei Ortodoxe." Au fost rastalmacite, dar sunt foarte adevarate, uite ca si Sf. Constantin Brancoveanu a facut la fel, mai bine a pierit ( de pe pamant) decat sa se converteasca si sa lepede ortodoxia si mantuirea.
expresia :"mai bine turbanul sultanului decât mitra Papei" le-am citit pentru prima oara intr-un manual de Istorie Bisericeasca Universala folosit la seminariile teologice ortodoxe. Domne ajuta!
  #266  
Vechi 12.09.2011, 12:53:57
cz4000 cz4000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
D-apoi normal... stilistii de la Slatioara sunt mari nesimtiti sa denigreze si sa ponegreasca moastele pr Ilrion Argatu... oare dc nu isi vad de-a lungul nasului daca tot se proclama credinciosi "pe stil vechi", si sa nu se mai aude drept "propavaduitori ai adevarului"??? Alooooo... smerenie fratzilor din BOSV!!!
Studentule, ti-ai afisat mai inainte tinuta intelectuala in toata rusinea ei. Nu cred ca mai era cazul sa iti probezi si caracterul...
  #267  
Vechi 12.09.2011, 12:56:24
cz4000 cz4000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Amice cz4000 (ăsta e un model de telefon mobil???), ne tot toci la creier cu canoane care cică ne-ar scoate în afara Bisericii pe toți nestiliștii. Ia citește canoanele Sinodului Qinisext în Trullo (ditamai canon ecumenic din cele șapte dogmatice) și vezi dacă mai găsești după aceea un creștin prin lumea asta!
Le-am citit. Si ce vrei sa inteleg de-acolo? ca "preotii" vostri sint toti adulteri si tin crisme de a ajuns lumea voastra fara de crestini?!
  #268  
Vechi 12.09.2011, 13:03:09
cz4000 cz4000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Legat de adepții celorlalte culte, ca oameni avem datoria să-i iubim și să-i respectăm, însă trebuie ca noi să ne vedem de credința noastră. Dacă unii înțeleg și aplică greșit ecumenismul (ecumenismul - mișcare religioasă care încearcă să unifice toate religiile creștine în sânul Bisericii Ortodoxe, fără a renunța la nimic din Dreptarul Ortodoxiei) e problema strict personală a fiecăruia. Ierarhii, Sfintele Sinoade nu pot să mă oblige pe mine personal ca să mă rog în aceeași adunătură cu adepții altor culte. La Sfânta Liturghie se slujește conform Dreptarului lăsat de Sfântul Ioan Gură de Aur.


Despre această învățătură, sincer, n-am la mine sursa exactă - poate o știe sigur vreunul din frații creștini de pe forum, însă vă asigur că este o învățătură ortodoxă.


Văd bine ce ați scris?!? "diavol" cu "D" mare?!?!?!? "ucidă-l Crucea"!


Apoi, care este erezia mărturisită de vreun episcop? Hai să nu ne dăm noi mai vrednici, cum nu suntem, și să nu mai criticăm pe episcopi și să-i blamăm pentru fel de fel de erezii închipuite de mintea noastră (fără a avea Harul Sfântului Duh); nu de alta, dar mai ajungem să ne mai închipuim că suntem mai vrednici decât ei, iar un astfel de gând vine de la ...
Calendarul este vreo erezie?!? Corect a punctat si fratele creștin Ștefan Florin.


Acest citat al Patriarhului Chiril nu face o referire exactă la calendar. Despre calendar repet: "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul!" și nu "doamne calendare ....!"; "PreaSfântă Treime miluiește-ne pre noi!", și nu "preasfinte calendare....!"; "PreaSfântă Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pre noi" și nu "preasfinte calendare....!" ; "Sfinților Apostoli, Mucenici, Cuvioși rugați-vă Lui Dumnezeu pentru noi!" ș nu "sfinte calendare...!" Ne închinăm Sfintei Treimi, Maicii Domnului, Sfinților și nu calendarului. normal că diavolul (sic!) lucrează și încearcă pe toate căile să dezbine creștinismul. Noi știm ce avem de făcut: să ne rugăm, să fim smeriți și ascultători întru cele spre mântuirea sufletului și să ne curățim de păcate prin mijloacele lăsate la îndemână de Sfinții Părinți.



La săptămâna ecumenică de rugăciune B.O.R. nu mai participă în urma împărtășirii ierarhului N. Corneanu cu uniții. Se știe că acum se încearcă "pensionarea" acestuia. anatema asupra papei nu cred că a fost ridicată numai de B.O.R. sincer prefer să nu mă implic în chestiunea anatemelor. nu sunt cleric (implicit, n-am Harul Sântului Duh asupră-mi) ca să mă pot pronunța. Despre eretici, îi respect și îi iubesc (măcar încerc!) doar ca și semeni trupești ai mei. De învățătura lor mă îndepărtez vizibil.
Biserica Ortodoxă Română mai este considerată heterodoxă de vreo altă Patriarhie?!? Confirmă asta Patriarhia Constantinopolului, sau a Moscovei?!? Se întâmplă să slujească împreună, la diverse ocazii clerici B.O.Ru. cu clerici B.O.Ro., chiar și cu preoți de stil vechi.


Mulțumesc de lămurire! După cum am zis, dacă este așa ceva, în prezent, e bine!



Mărturisirea Adevărului nu se face aruncând cu noroi în altă Biserică (autocefală ortodoxă), mai ales pe tema controversatului calendar. Ortodoxia e religia Adevărului, dar și a Dragostei, Smereniei și nu a hulirii altor Biserici autocefale ortodoxe, chiar și altor culte. Noi trebuie să ne rezumăm strict la Dreptarul Ortodoxiei lăsat de Sfinții Părinți (nu cred că au făcut Sfinții Apostoli, Sfinții Trei Ierarhi, sau cele 7 Sinoade Ecumenice vreo referire la calendar) și la huliri ale Bisericilor Ortodoxe, nici a altor culte. Unde se hulește altă credință, chiar altă "încălcare de dogme" din partea unei ierarhii bisericești, acolo e clar că lipsește Harul Sfântului Duh. Cât despre ceea ce au spus cei de la Slătioara despre moaștele părintelui Ilarion Argatu se vede o totală denaturare a unor adevăruri.
Mai multe nu voi detalia aici, acestea sunt părerile mele personale, mi-ar părea bine ca toți creștinii ortodocși să trăim în pace, fără controverse, chiar să-i iubim și să-i respectăm ca semeni trupești și pe adepții altor culte. Trebuie ca, mai întâi să ne vedem și să ne scoatem bârnele din proprii ochi și apoi să căutăm la paiele din ochii semenilor noștri. vă rog frumos să mă iertați dacă v-am ofensat cu ceva!
Doamne ajută-ne!
Padurene, raspunsul tau sfideaza prin extensie logica toate legile naturii! Eu nu vad nici un rost sa continuam discutia, macar pina atunci cind se va gasi vreunul dintre fratii tai crestini sa demonstreze teoria ortodoxa a drepcredinciosului - albina care culege nectarul de la episcopii eretici...
  #269  
Vechi 12.09.2011, 13:12:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Padurene, raspunsul tau sfideaza prin extensie logica toate legile naturii! Eu nu vad nici un rost sa continuam discutia, macar pina atunci cind se va gasi vreunul dintre fratii tai crestini sa demonstreze teoria ortodoxa a drepcredinciosului - albina care culege nectarul de la episcopii eretici...

"De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, și bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?
Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău și iată bârna este în ochiul tău?
Fățarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău și atunci vei vedea să scoți paiul din ochiul fratelui tău." (Matei 7:3-5)


" Cărturarii și fariseii au șezut în scaunul lui Moise;
Deci TOATE câte vă vor zice vouă, FACETI-LE și PAZITI-LE; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac. " (Matei 23:2-3)

Uite demonstratia.Ii apartine lui Hristos si nu mie.Iar tu prietene procedezi precum unii sectari, mai ales precum Martorii lui Iehova. Cand nu mai au argumente, arunca cu noroi in Ierarhii si preotii nostrii ortodocsi asa cum ai facut si tu acum numindu-i eretici. Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 12.09.2011 at 13:20:33.
  #270  
Vechi 12.09.2011, 19:08:49
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Studentule, ti-ai afisat mai inainte tinuta intelectuala in toata rusinea ei. Nu cred ca mai era cazul sa iti probezi si caracterul...
Doamne fereste si apara de asemenea oameni; tie nu ti-e teama ca ai putea oricand fi banat pentru agresivitatea de care dai dovada? E parerea mea proprie si personala ca stiistii sunt oameni lipsiti de Harul Duhului Sfant si mai ales de SMERENIE. Daca tie iti place in ratacirea aia a lor bravo tie. eu am ascultat absolut tot ce era de ascultat de la ei si m-am si consultat cu duhovnicul meu care spune si el ca-s exagerati. daca tot tii atat de mult la traditie, dogme, canoane si credinta DOVEDESTE-NE. uimeste-ne dand dovada de intelepciune, modestie si rugandu-te pentru "bietii" de noi care nu vrem sa intelegem adevarul!! sa te aud odata spunand din toata inima "Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ne pe noi!!".
problema nu ar fi ca cei de pe vechi tin calendarul iulian, nicidecum, e vorba de NEASCULTARE, NESUPUNERE si mai ales MANDRIE. adu-ti aminte ca acesta a fost primul pacat din univers. si mai stii ceva? eu arat toleranta fata de stilisti, ca nu toti sunt la fel ca aia de la slatioara, adica dusi cu vaca, ci isi vad de treaba lor.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatorie stil vechi Andrreea Nunta 289 06.09.2019 17:44:23
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59