Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 12.07.2009, 23:46:55
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit pentru stajeru

te felicit ,ca ai explicat si sper ca s-a inteles ce inseamna acatist si ce inseamna pomelnic.pentru ca si acum dupa atitia ani sunt inca persoane chiar cele ce frecventeaza biserica ce confunda acatistul de pomelnic.eu personal am avut discutii chiar cu tatal meu care e de virsta inaintata si nu vrea sa inteleaga ca el da la sfinta liturghie pomelnicul si nu acatistul.i-am explicat de nenumarate ori si o tine pe a lui,deci inca exista confuzia aceasta.ce ma doare cel mai tare este ca persoanele in virsta fac aceste confuzii ele care ar fi trebuit sa ne transmita cele duhovnicesti drepte fara greseli,asta ma face sa cred ca cei in virsta au facut totul dupa ureche si nu studiind cartiile sfinte.de aceea se intimpla lucruri urite intre noi credinciosii(unii dintre noi).multumesc bunului dumnezeu ca am posibilitatea sa ma informez ,sa aflu de cele sfinte de la un preot tinar si foarte intelept sa merg in sfinta biserica impreuna cu sotul si fiul meu,sa participam la savirsire sfintei liturghiii,ceea ce de la parinti nu am avut aceasta deschidere.am aceasta atitudine pentru ca am vazut ca foarte multi batrini nu urmeaza cele sfinte intocmai cum se savirsesc si gresesc calea,nu tin post nu merg la biserica din diferite motivesau daca merg creeaza diverse polemicii si aici sunt multe de spus,pe cind ma asteptam ca de cele sfinte sa le aflu de la persoanele in virsta pentru ca ele au experienta nu?si cu toate astea ,eu toate astea le-am descoperit singura mergind in sfinta biserica si preocupindu-ma singura de cele sfinte citind foarte mult si ca sa ma repet ,o parte din batrinii nostri nu au facut-o si nu o fac in continuare,altfel nu ar fi facut nimeni aceasta confuzie.aceasta e explicatia.iti urez tot binele din lume pace si liniste.doamne ajuta.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomelnic , acatist spre_rasarit Generalitati 22 12.07.2013 19:30:15
cum citim un acatist steliana-steli Generalitati 32 15.08.2011 21:48:35
Acatist pvasile22 Resurse ortodoxe on-line 10 13.12.2008 13:23:28
acatist terry Generalitati 2 17.11.2007 18:33:47
Acatist m11h43la Umanitare 1 22.09.2007 20:31:16