Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.08.2010, 22:50:00
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Oricum va fi si mai rau pt ca noi acceptam orice de la u.e
mai rau e ca unul din motive care ma sperie e ca de la 1 buletinele vor fi cu amprente ceva electronic
tv si calculatorul sunt unele ispite care necuratul lucreaza fara sa ne chinuie prea tare.oamenii se castoresc cu altii din alte religii din mai multe motive
unul din motive este partea financiara si materiala
iar fara sa e supere dar preotii au cam ajuns ca mireniii
putin preoti mai sunt cu frica de dumnezeu la fel si noi
deci grija mea nu e doar din partea europeana unde acolo diavolul lucreaza si isi are cuibul
ci faptul ca acceptam ce e nou si nefolositor cu usurinta
nu mai facem precum crestinii de alta data unde isi dadeu vietile
Te rugăm totuși să fii la subiectul discuției dacă tot faci efortul să intervii.
  #32  
Vechi 14.08.2010, 23:58:40
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Wink

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Te rugăm totuși să fii la subiectul discuției dacă tot faci efortul să intervii.
Pai cum sa fie la subiect daca nu exista nici un subiect?

Sunt doar acuzatii nefondate la adresa evanghelicilor si urari „crestinesti” precum: „Daca nu sunteti crestin ortodocsi, va rog sa nu indrazniti sa va numiti romani!!”

Deci, sa „traduc” pentru Ionut:
„ - Nu vezi ca aici e concurs de injuraturi? Daca tot intri in vorba injura-i si tu pe evanghelici!
  #33  
Vechi 15.08.2010, 00:20:37
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

sectantii mereu aceiasi slujitori devotati ai dracilor.
  #34  
Vechi 15.08.2010, 00:27:53
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Pai cum sa fie la subiect daca nu exista nici un subiect?

Sunt doar acuzatii nefondate la adresa evanghelicilor si urari „crestinesti” precum: „Daca nu sunteti crestin ortodocsi, va rog sa nu indrazniti sa va numiti romani!!”

Deci, sa „traduc” pentru Ionut:
„ - Nu vezi ca aici e concurs de injuraturi? Daca tot intri in vorba injura-i si tu pe evanghelici!
Ați vrea voi să nu vedem subiectul și să nu vă vedem strategille și vicleniile, însă ortodocșii nu sunt așa de proști cum v-au făcut să credeți cei care v-au "evanghelizat" !!
  #35  
Vechi 15.08.2010, 01:00:30
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
sectantii mereu aceiasi slujitori devotati ai dracilor.
Nea ionut stefane, nu era vorba de tine ci de ionut12.
Dar tu cum ai auzit de injuraturi nu te-ai putut abtine, asa-i?
  #36  
Vechi 15.08.2010, 01:08:13
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Nea ionut stefane, nu era vorba de tine ci de ionut12.
Dar tu cum ai auzit de injuraturi nu te-ai putut abtine, asa-i?
ma intreb oare sectantulemantuibl sau ce oi fi tu pt ce ti-ai vandut sufletul: oare pt o sita de malai o haina sau o caramida,pt ce ai putut vinde ceva ce nu are pret. orbilor si surzilor
  #37  
Vechi 15.08.2010, 13:58:00
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Ai spirit de afaceri mai nea Stefane, dar eu sufletul nu l-am vandut. l-am daruit. Lui Hristos.

Eu sunt penticostal din mosi-stramosi si la biserica merg sa daruiesc nu sa primesc. Din fericire biserica noastra este una care practica zeciuiala nu suntem din cei care se vaicaresc: „ - Iar trebuie sa mai platim o taxa”.
  #38  
Vechi 16.08.2010, 18:52:22
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Parerea mea despre alte secte si culte este una si aceeasi: s-au rupt de Biserica, s-au pierdut. Si scriu asta nu cu o satisfactie de a ne considera pe noi deasupra lor (si aici ma refer la egalitatea dintre suflete, despre care vorbeste Mantuitorul), ci o spun pentru a atrage atentia (care este deja evidenta), ca au luat-o pe un drum gresit, ba mai mult, unul care duce sigur catre iad.
Si ei cred in Dumnezeu ca si noi, numai ca, din pacate, pe Mantuitorul Il considera ca un al doilea Dumnezeu, sau ca un Dumnezeu mai mic decat Tatal. Ei bine, nu este asa. Mantuitorul Hristos este si Dumnezeu si Om. Dumnezeu desavarsit si Om desavarsit. Prin aceste doua naturi ale Lui ne-a aratat ca Dumnezeirea se poate uni cu omenirea, adica oamenii pot deveni desavarsiti.
Pentru ei, El este Isus, pentru noi, El este Iisus. Si aici este ceva ascuns. Parintele Nicodim Mandita spunea asa: - Isus inseamna mantuitor vremelnic (cum a fost Isus Sirah, care a luminat mintile oamenilor prin intelepciunea sa de la Dumnezeu, sau Isus urmasul lui Moise, care a dus iudeii in Pamantul Fagaduintei).
- Iisus inseamna Mantuitor vesnic, fapt ce reiese si din faptul ca el nu a acceptat propunerea iudeilor de a deveni un imparat pamantesc (vremelnic), pentru ca El era si este Imparatul vesnic Dumnezeu, egal ca natura cu Dumnezeu Tatal, una din Cele trei Persoane a Sfintei Treimi, Calea, Adevarul si Viata. El ne-a scos pe toti oamenii din robia pacatului, ne-a daruit posibilitatea de a dobandi Raiul cel mai inainte inaccesibil (inainte de Pogorarea Sa la iad). La fel cum Pilat I-a pus numele de Imparat in batjocura lui Iisus, dar defapt marturisese adevarul (acela ca Iisus Hristos este Imparatul Cerului si al Pamantului), tot asa si ei Ii spun Isus, marturisind singuri ca ei nu se pot mantui vesnic prin invataturile lor.

O alta deosebire mai este ca ei nu au Sfanta Cruce. Ei bine, aici este foarte grav. " Doamne, arma asupra diavolului Crucea Ta o ai dat noua..." (din cantarile de la Sfantul Maslu); "Crucea este nebunie pentru cei ce pier, iar pentru cei ce se mantuiesc, este puterea lui Dumnezeu" (Corinteni 1,18). De asemenea, Crucea mai inseamna si suferinta, iar ei se tem de suferinta.
<< In loc sa ne rugam la Dumnezeu sa ne daruiasca Crucea (suferinta), noi ne rugam la Dumnezeu sa ne-o ia.>> (Parintele Arsenie Boca). Prin Cruce ne-a Mantuit Hristos pe noi.

Le-as pune o intrebare: Daca ei spun ca cinstesc pe Hristos si patimile Lui, de ce nu cinstesc Crucea?

Pe Maica Domnului si pe Sfinti, de ce nu-i cinstesc? Insusi Mantuitorul ne-a daruit-o noua de Mama, in timpul Sfintelor Sale Patimi, cand i-a spus Apostolui Ioan: "Fiule, iata mama ta", iar Maicii Sale Preacinstite i-a spus: "Femeie, iata fiul tau" (si asta nu o spun de la mine, ci am citit-o in "Ucigasa cetate" carte a parintelui Arsenie Boca).

Multi dintre ei se considera sfinti. Asta este alta capcana a diavolului, caci vrasmasului nu-i place smerenia, si le da ganduri trufase, indemnandu-i sa se declare sfinti. Parintele Cleopa zicea ca a gasit odata chilia unui pustnic sfant, care-ti spunea pe nume cum intrai pe usa. iar pe usa chiliei scria asa: "Aici locuieste jivina pamantului, robul lui Dumnezeu Cristofor", vedeti cata smerenie?
De smerenie, de Cruce si de numele lui Hristos si al Maicii Sale, fug diavolii ca de foc.

Iar referitor la sfintele icoane:
<<Prima icoana pe pamant a fost omul, facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu>> (Parintele Cleopa Ilie).
<<Noi nu cinstim culorile si lemnul, ci persoanele reprezentate pe icoana.>> (Catehismul Ortodox).
Chiar in Sfanta Scriptura, Insusi Dumnezeu porunceste lui Moise sa impodobeasca catapeteasma Cortului sfant cu chipuri de heruvimi.
<<Doua piedici sunt in drumul spre rugaciunea inimii:

1. inchipuirea (imaginarea lui Dumnezeu, pe care nici serafimii si heruvimii nu-L pot inchipui), iar aceasta este mare pacat, de aceea sunt sfintele icoane, pentru a nu ni-L inchipui pe Dumnezeu cum vrem noi. Caci si cei ce au pictat acele icoane au avut mare dar de la Dumnezeu, care le-a aratat cum sa le zugraveasca.

2. Ratiunea: cand te rogi, diavolul iti da in minte cum sa talcuieste (sa teologhisesti) ceea ce spui, aceasta se numeste teologia diavolului, care nu te lasa sa te rogi curat, ci te impiedica prin gandurile ratiunii. >> (Parintele Cleopa Ilie)

Si daca tot am vorbit atat despre acesta deosebiri, pe care le-am reliefat doar pentru ca vreau sa arat ca sectele nu au dreapta invatatura, acum voi scrie ceva ce a spus Parintele Arsenie Boca: "Si in confesionalisme (concetiile teologice care considera obligatorie apartenenta la o anumita confesiune) este ceva sectar cand se exalta deosebirile si li se da o importanta pe care nu o au". Aici parintele se referea la faptul ca exaltarea acestori deosebiti de invatatura nu poate duce la iubirea aproapelui. Noi trebuie sa-i iubim si pe ei (pe sectari) ca oameni, insa fara sa le urmam calea care duce la pierzanie, ci mai degraba sa-i luminam si pe ei cu invatatura noastra dreptcredincioasa, ca sa aiba si ei posibilitatea sa se mantuiasca.

Dumnezeu sa-i lumineze si sa-i indrepteze.
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)

Last edited by georgiana.gabriela; 16.08.2010 at 18:58:49. Motiv: corectare
  #39  
Vechi 16.08.2010, 19:52:37
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Si ei cred in Dumnezeu ca si noi, numai ca, din pacate, pe Mantuitorul Il considera ca un al doilea Dumnezeu, sau ca un Dumnezeu mai mic decat Tatal. Ei bine, nu este asa. Mantuitorul Hristos este si Dumnezeu si Om. Dumnezeu desavarsit si Om desavarsit. Prin aceste doua naturi ale Lui ne-a aratat ca Dumnezeirea se poate uni cu omenirea, adica oamenii pot deveni desavarsiti.
.
Nu, nu, nu. Marea majoritate a protestantilor adera la doctrina Trinitatii, exact asa cum o intelegem noi (catolicii) si dumneavoastra (ortodocsii).

Exista, e adevarat, Martorii lui Iehova, si mormomii, si diverse alte culte unitariene; pentru ei e valabil ce ati scris dumneavoasta mai sus.


Chiar si adventistii de ziua a saptea adera la doctrina Sfintei Treimi, si nu-L vad pe Isus ca fiind cu nimic inferior Tatalui.
  #40  
Vechi 16.08.2010, 20:11:40
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu, nu, nu. Marea majoritate a protestantilor adera la doctrina Trinitatii, exact asa cum o intelegem noi (catolicii) si dumneavoastra (ortodocsii).
Ai dreptate, nu am zis ca toate sectele au tiparul pe care eu l-am evidentiat in acele randuri.
De asemenea, catolicismul nu este secta, Biserica Catolica si Biserica Ortodoxa sunt biserici surori, desi difera unele invataturi, pentru ca ambele au format la inceput Crestinismul, si il mai formeaza si acum, insa separat. Adica la inceput ambele unite se numeau Crestinism, pana in 1054. Insa prtestantismul este secta pentru ca s-a rupt de Biserica mama. Sectele, chiar daca unele cred in Mantuitorul Iisus, nu sunt crestini, pentru ca nu respecta toate invataturile lui Hristos, si mai ales pentru ca nu respecta Crucea, Sfintii, si pe Maica Domnului.

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Exista, e adevarat, Martorii lui Iehova, si mormomii, si diverse alte culte unitariene; pentru ei e valabil ce ati scris dumneavoasta mai sus.
La ei ma refeream in special cand am scris ceea ce am scris mai sus, pentru ca stiam ca este valabil la cineva dintre ei, dar stiam si ca la altii nu este valabil. Eu am spus despre secte in general. Adica am imbinat aspecte din fiecare, pentru a arata ca ei difera de noi.
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42