Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.08.2010, 20:20:01
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Georgiana, in postarea precedenta ai pus o serie de intrebari, dar, sincer, nu stiu de ce le-ai pus, deoarece tu esti o persoana pentru care totul este clar si ai raspuns la toate:

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Insa prtestantismul este secta pentru ca s-a rupt de Biserica mama. Sectele, chiar daca unele cred in Mantuitorul Iisus, nu sunt crestini, pentru ca nu respecta toate invataturile lui Hristos, si mai ales pentru ca nu respecta Crucea, Sfintii, si pe Maica Domnului.
Din moment ce esti lamurita si impacata cu raspunsurile tale, eu sper ca esti fericita, nu prea mai am ce sa adaug, decat o mica dedicatie. Cu consideratie:

http://www.youtube.com/watch?v=__bZ-...ext=1&index=11
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #42  
Vechi 16.08.2010, 20:38:20
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Georgiana, in postarea precedenta ai pus o serie de intrebari, dar, sincer, nu stiu de ce le-ai pus, deoarece tu esti o persoana pentru care totul este clar si ai raspuns la toate:



Din moment ce esti lamurita si impacata cu raspunsurile tale, eu sper ca esti fericita, nu prea mai am ce sa adaug, decat o mica dedicatie. Cu consideratie:

http://www.youtube.com/watch?v=__bZ-...ext=1&index=11
Doriana, acele doua intrebari pe care le-am pus, au fost puse cu scopul de va raspunde voi singuri, (zic voi pentru ca vad ca esti de alta confesiune), cu scopul de a va face sa va dati sema ca este gresit (pacat) sa nu cinstesti Crucea, pe Sfinti si pe Maica Domnului. Bineinteles ca nu stiu motivul concret pentru care ele nu sunt cinstite de catre cei de alta confesiune, dar nici nu am nevoie de un raspuns pentru mine. Ti-am mai spus, erau pentru voi acelea.

Multumesc pentru acea dedicatie, este un cantec crestin pe care-l avem si noi ("A batut la usa ta Cineva").

Si nu am spus toate acelea ca sa jicnesc sau pentru a intimida pe cineva, ci pentru a exprima clar care sunt diferentele.

P.S.: nu sunt raspunsuri de la mine citire (pentru ca daca le inventam eu, nu eram "fericita"), acelea sunt toate extrase din invatatura ortodoxa, doar exprimarea imi apartine.

Doamne ajuta!
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)
  #43  
Vechi 16.08.2010, 20:47:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Doriana, acele doua intrebari pe care le-am pus, au fost puse cu scopul de va raspunde voi singuri, (zic voi pentru ca vad ca esti de alta confesiune),
Ok. Multumesc pentru grija pe care ne-o porti. Dedicatia era chiar o melodie ortodoxa, desi o avem si noi. :)
Multa binecuvantare!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #44  
Vechi 16.08.2010, 21:48:16
Vlad-Alexandru Vlad-Alexandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Îmi cer iertare pentru confuzia pe care am făcut-o, am citit greșit; este adevărat că nu ai spus moarte nici unui om. În ceea ce îl privește pe părintele Amfilohie, îl apreciez foarte mult pentru mărturisirea lui, i-am văzut foarte multe înregistrări video și audio pe internet și nu îl consider absolut deloc extremist. El este unul din cei mai curajoși mărturisitori ai ortodoxiei de la noi din țară, poate chiar cel mai curajos, și îl respect și îl apreciez foarte mult și chiar este un model pentru mine și sper că și pentru mulți alți creștini ! Însă rămân la părerea că nu putem rezista și nu putem birui toate pericolele și problemele de care ai discutat decât cu ajutorul lui Dumnezeu în Biserica Ortodoxă.
Frate iti multumuesc din nou fiindca m-ai mustrat pentru atitudinea mea! Mustrarea ta m-a pus putin pe ganduri in legatura cu comportamentul meu! O sa imi controlez de acum orice iesire caci nu face cinste nici mie nici Bisericii!
Doamne ajuta!
  #45  
Vechi 16.08.2010, 22:57:09
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
De asemenea, catolicismul nu este secta, Biserica Catolica si Biserica Ortodoxa sunt biserici surori, desi difera unele invataturi, pentru ca ambele au format la inceput Crestinismul, si il mai formeaza si acum, insa separat. Adica la inceput ambele unite se numeau Crestinism, pana in 1054. Insa protestantismul este secta pentru ca s-a rupt de Biserica mama.
Haideti sa le luam pe rand:
1. Protestantismul s-a rupt din Biserica Mama.
- interesanta afirmatie. Protestantismul s-a rupt din Biserica Catolica. Conform declaratiei dumneavoastra Biserica Mama este Biserica Catolica. Sunt unii ortodocsi care v-ar contrazice. Dupa parerea lor Biserica Mama este Biserica Ortodoxa.
2. BO si BC sunt surori macar ca s-au despartit in 1054.
- daca mergem pe aceasta linie de gandire si BC si Biserica Protestanta sunt surori.
Daca BC este Biserica Mama inseamna ca BO s-a desprins din ea.
Daca BC este Biserica Mama, BP deasemenea s-a desprins din ea.

In acest caz de ce BP ar fi o secta si BO nu?


In concluzie:
In nici un caz BP nu este o secta. Ea este o parte legitima a Bisericii lui Hristos.
Si BP, la fel ca si BO sau BC, se poate numi pe sine „Biserica”.
Nu foloseste insa articolul hotarat macar ca ar avea multe motive.

Last edited by penticostalulmantuibil; 16.08.2010 at 23:24:38.
  #46  
Vechi 17.08.2010, 09:27:37
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Haideti sa le luam pe rand:
1. Protestantismul s-a rupt din Biserica Mama.
- interesanta afirmatie. Protestantismul s-a rupt din Biserica Catolica. Conform declaratiei dumneavoastra Biserica Mama este Biserica Catolica. Sunt unii ortodocsi care v-ar contrazice. Dupa parerea lor Biserica Mama este Biserica Ortodoxa.
2. BO si BC sunt surori macar ca s-au despartit in 1054.
- daca mergem pe aceasta linie de gandire si BC si Biserica Protestanta sunt surori.
Daca BC este Biserica Mama inseamna ca BO s-a desprins din ea.
Daca BC este Biserica Mama, BP deasemenea s-a desprins din ea.

In acest caz de ce BP ar fi o secta si BO nu?


In concluzie:
In nici un caz BP nu este o secta. Ea este o parte legitima a Bisericii lui Hristos.
Si BP, la fel ca si BO sau BC, se poate numi pe sine „Biserica”.
Nu foloseste insa articolul hotarat macar ca ar avea multe motive.
Dacă "biserica" "catolică" și protestanții pot fi numite biserici sau biserică nu este în atribuțiile dumitale, ci ale Bisericii Ortodoxe, care este adevărata păstrătoare a Tradiției Creștine Întregi, iar din cadrul Ortodoxiei sunt îndreptățiți să facă astfel de lămuriri doar cei care păstrează verticalitatea sfântă a Ortodoxiei și nu se lasă influențați și amăgiți de duhul lumii și de planurile masoneriei, ci ascultă doar de Hristos în Duhul Adevărului; un exemplu de astfel de ortodox este sfântul Ioan Iacob Hozevitul, care a spus că Ortodoxia este singura credință adevărată.
http://www.youtube.com/watch?v=yoQmOqIuSHI
Pe de altă parte, chiar "protestanții" sunt de foarte multe feluri și tipuri și nici nu sunt și nici nu pot fi grupați nici practic și nici teoretic într-o "Biserică". Ce să mai vorbim de "neoprotestanți" care sunt legiune ! "Catolicii" sunt atât schismatici cât și eretici, iar protestanții și neoprotestanții sunt atât sectari cât și eretici; ce să mai discutăm despre protestanți care și-au făcut episcopi femei, și nu numai femei ci chiar lesbiene, de unde se poate trage concluzia ce fel de "bisericâ" sunt "protestanții" !!
http://www.youtube.com/watch?v=ctEIv89IQwM
http://www.youtube.com/watch?v=9VUtD...eature=related
  #47  
Vechi 17.08.2010, 09:51:24
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Wink

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Dacă "biserica" "catolică" și protestanții pot fi numite biserici sau biserică nu este în atribuțiile dumitale, ci ale Bisericii Ortodoxe,
Domnule kesarion, desigur ca este in atributiile mele. Eu sunt un membru respectabil al unei Biserici Neoprotestante.
Nu sunt un razvratit care-mi vorbesc de rau ierarhii. Dimpotriva, traiesc in pace si-mi sustin pastorii.
Am deci dreptul sa vorbesc in numele penticostalilor.

Faptul ca dumneata nu ai dreptul sa vorbesti in numele ortodocsilor, asta da, e clar..
Pentru ca, asa cum se stie, dumneata nu esti ortodox ci un sectar razvratit impotriva Patriarhului Daniel, a Mitropolitului Serafim, a Parintelui Teofil si a multor altor traitori ai ortodoxiei.
De abia dupa ce-ti vei cere iertare pentru cuvintele urate pe care le-ai spus la adresa lor te vei mai putea numi ortodox.
  #48  
Vechi 17.08.2010, 11:20:20
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Domnule kesarion, desigur ca este in atributiile mele. Eu sunt un membru respectabil al unei Biserici Neoprotestante.
Nu sunt un razvratit care-mi vorbesc de rau ierarhii. Dimpotriva, traiesc in pace si-mi sustin pastorii.
Am deci dreptul sa vorbesc in numele penticostalilor.

Faptul ca dumneata nu ai dreptul sa vorbesti in numele ortodocsilor, asta da, e clar..
Pentru ca, asa cum se stie, dumneata nu esti ortodox ci un sectar razvratit impotriva Patriarhului Daniel, a Mitropolitului Serafim, a Parintelui Teofil si a multor altor traitori ai ortodoxiei.
De abia dupa ce-ti vei cere iertare pentru cuvintele urate pe care le-ai spus la adresa lor te vei mai putea numi ortodox.
Dumneata poate ești un membru respectabil, deși mă îndoiesc foarte tare, dar al unei Secte neoprotestante, pentru că Biserică este Biserica Ortodoxă: una, sfântă, catolică și apostolică !!! Iar în ceea ce privește așa-zisele cuvinte urâte ale mele la adresa respectivilor ierarhi și călugări, nu am spus cuvinte urâte, ci doar am criticat anumite aspecte pe care le-au rostit sau le-au făcut asta neînsemnând că aș fi vreun sectar, ci doar că sunt un ortodox care ține la Ortodoxie și nu accept ecumenismul așa cum este promovat; singurul ecumenism adevărat și posibil este cel al ecumenicității ortodoxe, adică al întoarcerii celor care se pretind creștini la Biserica Mamă, adică Biserica Ortodoxă.

De altfel, țin să îți spun că au mai existat critici la adresa unor ierarhi ortodocși, spre exemplu criticile aduse ÎPS Nicolae, care s-a împărtășit de la greco-catolici, însă asta nu înseamnă că aceia care au sancționat această abatere de la canoanele Bisericii Ortodoxe, chiar mireni fiind, ar fi și sectari !!

Deci, domnule sectar, s-ar putea să îți permiți să vorbești în numele "penticostalilor", însă nu cred că îți permiți să vorbești în numele ortodocșilor din Biserica Ortodoxă. Faptul că faci parte dintr-o sectă de bolborositori în limbi nemaiauzite și neinteligibile pentru nimeni și unde se spune câte un Amin la fiecare două minute nu te face membru al nici unei biserici, ci doar un sectar clasic care consideră Biserica Ortodoxă, și în primul rând pe clerul acesteia (din care fac parte și respectivii ierarhi) pentru că ei conduc Biserica în plan vizibil, o damnată și o rătăcită de la viața în Hristos !! Deci dacă despre Biserica Ortodoxă ai asemenea păreri ca și sectar, despre conducătorii acesteia să înțeleg că ai păreri contrare ?!

Ca să îți amintesc însă de un caz clasic de sectar, îți aduc aminte de numitul Cristian Florea, care parcă a cochetat cu penticostalii, azi fiind însă pastor baptist, și care într-adevăr l-a vorbit de rău pe ÎPS Laurențiu Streza și care vorbește de rău Biserica Ortodoxă, și inclusiv pe ierarhii ei, cu fiecare ocazie posibilă !!
  #49  
Vechi 17.08.2010, 13:01:52
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Haideti sa le luam pe rand:
1. Protestantismul s-a rupt din Biserica Mama.
- interesanta afirmatie. Protestantismul s-a rupt din Biserica Catolica. Conform declaratiei dumneavoastra Biserica Mama este Biserica Catolica. Sunt unii ortodocsi care v-ar contrazice. Dupa parerea lor Biserica Mama este Biserica Ortodoxa.
2. BO si BC sunt surori macar ca s-au despartit in 1054.
- daca mergem pe aceasta linie de gandire si BC si Biserica Protestanta sunt surori.
Daca BC este Biserica Mama inseamna ca BO s-a desprins din ea.
Daca BC este Biserica Mama, BP deasemenea s-a desprins din ea.

In acest caz de ce BP ar fi o secta si BO nu?

In concluzie:
In nici un caz BP nu este o secta. Ea este o parte legitima a Bisericii lui Hristos.
Si BP, la fel ca si BO sau BC, se poate numi pe sine „Biserica”.
Nu foloseste insa articolul hotarat macar ca ar avea multe motive.

Ei bine, ratiunea dumitale nu are un temei puternic. Eu am afirmat asta: Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica inca mai formeaza Crestinismul, desi separat. Cuvantul "separat" l-am folosit datorita faptului ca a existat acea schisma din 1054, si datorita faptului ca estista unele diferente intre cele doua invataturi, dintre care amintesc ca principala pe aceea cu existenta purgatoriului (aceasta "dimensiune" care nu are niciun sens, pentru ca ori exista iadul, ori purgatoriul; Dumnezeu nu "umbla" cu jumatati de masura). Insa, aceste diferente nu sunt la fel de grava si mari ca cele dintre secte si Crestinism.
Si cand vorbeam de Biserica Mama, ma refeream la Crestinism in general (Adica la cele doua Biserici unite intr-o singura credinta: Crestinismul).
Si sa nu crezi ca le iau apararea catolicilor, pentru ca ei sunt schismatici, insa ei au cele 7 Sfinte Taine, Botezul lor este valabil ca si al nostru, au pe Maica Domnului si pe sfinti mijlocitori, si mai ales, au Sfanta Cruce. Pe cand sectarii nu au nimic din acestea din cate stiu eu.

<<Minciuna e usor de prins: corabiile satanei, n-au crucea pe catarg, iar inauntru nu sunt cele 7 Sfinte Taine>> (Parintele Arsenie Boca)

Biserica Ortodoxa este singura care a pastrat intacta invatatura Mantuitorului, fara nicio umbra de schimbare. Biserica Catolica a facut mici "retusuri" insa nu a schimbat aproape radical invataturile, cum au facut-o sectele, care au inteles Scripturile de capul lor, si nu au respectat explicarile Sfintilor Parinti, care au fost inteleptiti de Duhul Sfant.
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)
  #50  
Vechi 17.08.2010, 16:16:29
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit Din categoria: „confuziile sectarului kesarion_breb”

Confuziile domnului kesarion sunt generate pe de o parte de ignoranta si pe de alta parte de rea vointa.
Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
...unirea fortelor sectare sub acoperisul unei asa-zise "biserici evanghelice". Vanzand ca unde-i unu nu-i putere si unde-s multi puterea creste, strategii ...
Nu exista nici unire de forte care sa fi determinat fuziunea mai multor biserici neoprotestante intr-o asa numita „Biserica Evanghelica”.
Domnia sa se refera probabil la un curent teologic protestant care accentueaza cateva invataturi ale evangheliei:
- necesitatea convertirii: crestinul este un om nascut din nou.
- autoritatea, infailibilitatea si ineranta Sfintelor Scripturi.
- datoria fiecarui crestin de a impartasi evanghelia semenilor lui.
Evanghelicii sunt fundamentalisti, crestini conservatori care resping teologia liberala.

De obicei termenul este folosit in America. Deci nu are nici o relevanta pentru BOR. In Romania singura „unire de forte” a neoprotestantilor este „Alianta Evanghelica din Romania” care, in opinia mea, a fost o idee buna dar un experiment nereusit.

In concluzie: Biserica Evanghelica exista dar ea este complet altceva decat comploturile inventate de userul mai sus amintit.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42