Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.11.2009, 20:44:35
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

imi aduc aminte ca intr-un an am petrecut craciunul la tara, la niste verisori.erau cu cativa ani mai amri ca mine.vai ce mult m-am rugat de ei sa ma ia si pe mine, atat de mult imi doream sa merg cu ei. in final, dupa multe rugaminti m-au luat si pe mine. unchiul ne pregatise trei bete de alun, frumos sculpate.eram atat de fericita cu batul meu frumos! colindam in grupuri mari, erau unu sau 2 grupuri de copii`in sat, rasuna ulita de chuietele noastre. afara era frig, obrajii erau rosii ca merele, nasucul inghetat , zapada pana la genunchi, iar noi cand colindam, cand ne bateam cu zapada...rasuna satul de bucurie si de colinde.unii mergeu cu buhaie si tot felul de zornaitori. iar gazdele erau asa de bucuroase, toata lumea ne primea.primeam nuci, placinte, mere.Doamne ce bune erau!

sincer va marturisesc ca nu am ami trait niciodata o bucurie atat de sfanta ca bucuria acelor clipe!
cred ca doar partasia cu Hristos mai poate sa iti aduca o stare atat de fericita, de care nu ai vrea sa te dezlipesti niciodata!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.11.2009, 10:12:11
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Ce inseamna pentru fiecare dintre voi Sfanta Sarbatoare a Craciunului? [...]
Acum sa va vad si pe voi...
Acelasi lucru l-am intrebat pe sotul meu acum cativa ani. O sa va relatez din memorie cat pot de mult din ce mi-a raspuns. Nu stiu cat de "canonic" a fost raspunsul lui, dar stiu ca, in timp ce vorbea, ochii i s-au umezit, glasul i-a devenit bland, catifelat, dulce...
Iata acum descrierea (din memorie):
"Cand ma gandesc la Nasterea lui Iisus, Il rog pe bunul Dumnezeu sa ma calauzeasca sa pot intelege, cu umilele mele puteri, evenimentele din acea unica noapte...Mai intai, vad cu ochii inimii, interiorul unui grajd; pe jos sunt asternute paie, un opait isi imprastie lumina slaba...vad un barbat voinic, cu mainile batatorite...este teslar, obisnuit cu munca...are fata aspra si trasaturi regulate, masculine...pare obosit si oarecum incurcat...el venise sa se inscrie impreuna cu logodnica lui, dar evenimentele au luat o intorsatura neasteptata...mai vad o femeie modesta, o gospodina cu un vas cu apa calda si ochi blanzi - este obosita, dar fericita, ca dupa un episod stresant, dar care s-a sfarsit cu bine; se retrage fara zgomot. Mai vad o femeie foarte tanara, de o frumusete rara, imbracata modest si foarte decent, epuizata de drum si de nastere - este preablanda Fecioara... sta aplecata asupra unei iesle in care doarme un copilas, infasat si intepenit de frig... la lumina opaitului vad aburul din respiratia animalelor...copilul a adormit, nu mai scanceste, doarme...ce mici ii sunt manutele...in acestea vor fi batute cu salbaticie mai tarziu cuie groase, de fier...
la o aruncatura de bat, se aud glasuri de oameni veseli, zgomot de pahare, rasete...in casa de oaspeti nu mai era loc si pentru ei...si nimeni nu stie Cine s-a nascut in aceasta noapte...
si mai departe, pe un camp, in afara cetatii, niste pastori stau de paza in jurul turmei lor...in mijloc arde un foc, la care isi mai freaca mainile, ca sa se incalzeasca...e deja frig...si dintr-o data, vad ingeri care dau slava lui Dumnezeu si canta Osana...vestind Nasterea Domnului...dar aceasta minunata vedenie nu este si in grajdul mic si saracacios...acolo s-a petrecut minunea in tacere...in taina...nici Preasfanta Fecioara, nici Sfantul Iosif nu au parte de stralucirea Cerului, ci doar de palpairile unui opait...pentru restul lumii, insa, acesta este Inceputul..."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.11.2009, 11:42:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Cand ma gandesc la Nasterea lui Iisus, Il rog pe bunul Dumnezeu sa ma calauzeasca sa pot intelege, cu umilele mele puteri, evenimentele din acea unica noapte.
Dea Domnul ca Hristos sa se nasca si in noi, iar nu numai in Pestera din Betleem.

Daca El se va naste doar in Betleem, cu nimic nu ne folosim.
Avem nevoie de El, avem nevoie de puterea Lui in noi, spre a birui lumea.

Intruparea Fiului lui Dumnezeu este singurul lucru nou sub soare !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.11.2009, 11:59:46
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
...copilul a adormit, nu mai scanceste, doarme...ce mici ii sunt manutele...in acestea vor fi batute cu salbaticie mai tarziu cuie groase, de fier...
la o aruncatura de bat, se aud glasuri de oameni veseli, zgomot de pahare, rasete...in casa de oaspeti nu mai era loc si pentru ei...si nimeni nu stie Cine s-a nascut in aceasta noapte...
si mai departe, pe un camp, in afara cetatii, niste pastori stau de paza in jurul turmei lor
...si dintr-o data, vad ingeri care dau slava lui Dumnezeu si canta Osana...vestind Nasterea Domnului...dar aceasta minunata vedenie nu este si in grajdul mic si saracacios...acolo s-a petrecut minunea in tacere...in taina...nici Preasfanta Fecioara, nici Sfantul Iosif nu au parte de stralucirea Cerului, ci doar de palpairile unui opait...pentru restul lumii, insa, acesta este Inceputul..."
Am citit acest mesaj si mi-au dat lacrimile si mie! Este intr-adevar un mod de a vedea lucrurile foarte impresionant si natural! De multe ori ascult colinde si mintea mea se transpune in acea perioada si incerc si eu cu ochii mintii mele inguste sa-mi imaginez acea Sfanta noapte. Cam acelasi peisaj se creioneaza si in mintea mea, poate cu mai putine detalii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.11.2009, 12:02:13
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Am citit acest mesaj si mi-au dat lacrimile si mie! Este intr-adevar un mod de a vedea lucrurile foarte impresionant si natural! De multe ori ascult colinde si mintea mea se transpune in acea perioada si incerc si eu cu ochii mintii mele inguste sa-mi imaginez acea Sfanta noapte. Cam acelasi peisaj se creioneaza si in mintea mea, poate cu mai putine detalii.
Stai sa vezi cum eram eu...nu puteam vorbi...si dupa vreun sfert de ora, mi-am facut de lucru in bucatarie, unde am putut sa plang in liniste...intre timp, sotul meu se asezase din nou in genunchi, continuandu-si rugaciunea...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.11.2009, 14:36:39
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Dea Domnul ca Hristos sa se nasca si in noi, iar nu numai in Pestera din Betleem.

Daca El se va naste doar in Betleem, cu nimic nu ne folosim.
Avem nevoie de El, avem nevoie de puterea Lui in noi, spre a birui lumea.

Intruparea Fiului lui Dumnezeu este singurul lucru nou sub soare !
Mare dreptate ai, sa dea Domnul!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.11.2009, 15:28:11
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cumva nu am reusit niciodata sa intru in atmosfera de Craciun inainte de luna decembrie. Parca 15 noiembrie cand incepe postul este inca toamna, inca prea aproape de vara, inca prea departe de Nasterea Domnului.
Ascult colinde, dar parca m-am saturat de colindele lui Hrusca si de cele pe care le am pe ipod si pe care le-am ascultat de atatea ori. Parca simt ca am nevoie de ceva nou, ceva care sa imi retrezeasca asteptarea venirii Mantuitorului. Trebuie sa gasesc niste colinde noi. :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.11.2009, 15:51:13
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow ...ganduri....

Cand vine sarbatoarea nasterii Domnului Hristos, ma umplu de bucurie... oare de unde vine? si de ce? din Betleem, desigur!
ma gandeam si la perioada asta mare de post PREGATITOARE a sfintei Sarbatori! Sa stiti ca mare dreptate au Sfntii Parinti ca au randuit postul inaintea Sf.Sarbatori. Nu se putea altfel de pregatire mai folositoare pt suflet dacat POSTUL de 40 zile!
Ma gandeam asa: oare de ce S-a nascut Domnul intr-o pestera??? chiar nu era un loc si pt Stapanul Nostru, Domnul Iisus Hristos??? El Care a facut tot din lumea asta, nu am gasit pt El decat o PESTERA????
Si citind pe Sf.Ioan Hrisostom am aflat raspunsul: pestera este INIMA noastra a fiecaruia! Inima inghetata de patimi si pacate, este pestera rautatilor inghetate! Iar El a venit si S-a smerit si S-a salasluit in pestera inimii noastre ca sa o incalzeasca si sa ne umlple de caldura DRAGOSTEI Sale. Ca din dragostea de a fi cu El, S-a smerit pe Sine, chip de rob luand, si S-a desertat pe Sine venind la noi. Cum rob? Da, firea noastra a pacatului a luat-o, El Cel fara de pacat! Oare nu este asta DRAGOSTE fata de OM??? El Dumnezeu Care Si-a pus o scanteie din El - sufletul - sa nu il scoata din pacat si din moarte??? Spune Sf.Pavel ca PLATA pacatului este MOARTEA!!! De aceea a venit El...

Asta a meritat Dumnezeu de la noi: o inima inghetata si plina de rautate, numai cu animale necuvantatoare... noi fiind cuvantatori!

Doamne MARE este Iubirea Ta spre NOI!!!
__________________
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.11.2009, 19:40:59
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Trebuie sa gasesc niste colinde noi. :)
Eu cred ca-ti trebuie o scufie de mos poznasa (se gaseste), un zambet laaaaaarg (il ai deja) si un clopotel (se imprumuta) .........ca sa-i anunti pe cei pe care-i iubesti ca S-a nascut Domnul. Asta da colinda noua, nu-i asa?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.11.2009, 19:45:58
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cumva nu am reusit niciodata sa intru in atmosfera de Craciun inainte de luna decembrie. Parca 15 noiembrie cand incepe postul este inca toamna, inca prea aproape de vara, inca prea departe de Nasterea Domnului.
Ascult colinde, dar parca m-am saturat de colindele lui Hrusca si de cele pe care le am pe ipod si pe care le-am ascultat de atatea ori. Parca simt ca am nevoie de ceva nou, ceva care sa imi retrezeasca asteptarea venirii Mantuitorului. Trebuie sa gasesc niste colinde noi. :)
sau vechi...:)
am avut bucuria acu cativa ani sa ascult niste cuvinte noi, da vechi :)
proful de religie incerca sa ne invete niste colinde f frumoase, pe care noi nu le mai auzisem. de fapt, erau niste colinde foarte vechi, de pe vremea mosilor si stamosilor nostrii:ex in poarta la noua meri, cetinita cetinoara, colo sus si mai in sus,

imi pare rau ca nu le-am scris si mule le-am uitat.dar sigur le gasesti pe net :)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde va petreceti Sfanta Sarbatoare a Pastelui? diviner Generalitati 6 22.01.2010 04:50:59
Comuniunea dintre cei vii si cei morti in Sfanta Liturghie georgeval Sfanta Liturghie 2 27.10.2009 22:50:03
pentru catolici: cum vine Sfanta Lumina in fiecare an caminaris Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 13 31.08.2009 19:39:33
Rugaciunile pt. Sf. Fecioara - care si cand si ce inseamna fiecare sophia Rugaciuni 6 11.08.2009 21:50:37