Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.03.2010, 18:02:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa privim ce scrie in Evanghelia dupa Luca:1,
46.Și a zis Maria: Mărește sufletul meu pe Domnul.
47.Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48.Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49.Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic și sfânt este numele Lui
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.04.2010, 21:34:23
Elenush Elenush is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2010
Mesaje: 3
Implicit

Eu o respect pe mama Domnului Iisus Hristos..Dumnezeu Si-a indeplinit mareata lucrare prin ea..dar totusi scrie in Sfanta Scriptura sa ne inchinam doar Lui..Oricum..nu vom fi judecati in functie de asta..deci eu zic sa cautam sa fim placuti Lui..si sa incercam sa avem inimi smerite in fata Dumnezeului Cel atotputernic !! Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa intelegem tot mai mult mareata Lui lucrare de mantuire .. Si inca ceva.. cred ca trebuie sa fim blanzi in vorbire unii cu altii..Dumnezeu ne-a poruncit sa ne iubim unii pe altii..iar dragostea nu se manie !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.04.2010, 22:56:05
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Expresia "Să ne închinăm doar Lui", cred că se referă la îndemnul de a ne închina lui Dumnezeu, și nu idolilor.
Faptul doar de a o respecta pe Maica Domnului, fără a o venera, nu mi se pare suficient. Dacă în Cer, Ea este mai cinstită decât Heruvimii, cum pot eu ca om, să nu mă străduiesc să-i aduc laude și închinăciune? Crezi că vom reuși să fim plăcuți lui Dumnezeu, fără ajutorul și mijlocirea Maicii Sale? La Judecată chiar Ea va fi cel mai puternic mijlocitor către Hristos, Fiul Ei, pentru oameni.
În credința ortodoxă pe Dumnezeu îl adorăm, iar pe Maica Domnului o supravenerăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.04.2010, 00:31:55
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu inteleg cum in lumea protestanta si neoprotestanta este negata fecioria Maicii Domnului. Adica in lumea pagana se gaseau sute de fecioare- vezi cazul vestalelor- iar in crestinism nu s-a gasit macar o fecioara din care sa se nasca Hristos.
Gladiator nu reprezintă poziția protestantă sau neoprotestantă.
El este doar un gladiator: un om cu mușchi care se crede în arenă.

Majoritatea covârșitoare a protestanților și neoprotestanților cred că Maica Domnului a fost fecioară și a zămislit de la Duhul Sfânt.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.04.2010, 12:04:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si atunci de ce nu o pomenesc in rugaciunile lor?
Si sunt deranjati ca ortodocsii o pomenesc si o cinstesc?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.04.2010, 14:04:23
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Gladiator nu reprezintă poziția protestantă sau neoprotestantă.
El este doar un gladiator: un om cu mușchi care se crede în arenă.

Majoritatea covârșitoare a protestanților și neoprotestanților cred că Maica Domnului a fost fecioară și a zămislit de la Duhul Sfânt.
tiam mai atras atentia sa nu dai marturie mincinoasa este una din poruncile decalogului.asta e doctrina nou pratestanta chiar daca incerci sa ne imbrobodesti
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.04.2010, 16:02:04
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si atunci de ce nu o pomenesc in rugaciunile lor?
Pentru ca nu considera ca daca a fost o fecioara si a zamislita de la Duhul Sfant ar trebui sa fie pomenita in rugaciunile lor. Protestantii si neoprotestantii adreseaza rugaciuni doar lui Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si sunt deranjati ca ortodocsii o pomenesc si o cinstesc?
Pai, cam din acelasi motiv: multi neoprotestanti cred ca ortodocsii se inchina Maicii Domnului pe cand ei, neoprotestantii, sunt de parere ca inchinarea trebuie adusa doar lui Dumnezeu.
Probabil ca in cele mai dese cazuri nu inteleg abordarea ortodoxa. Nici eu nu o stiu prea bine. Ortodocsii se inchina Fecioarei Maria sau o cinstesc si o venereaza?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.04.2010, 16:18:41
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
tiam mai atras atentia sa nu dai marturie mincinoasa este una din poruncile decalogului.asta e doctrina nou pratestanta chiar daca incerci sa ne imbrobodesti
Frate Florin, ți-au mai spus câteva persoane pe forum și îți spun și eu: ești greu de citit. Te exprimi destul de bine dar scrii incorect.

Pentru vremurile pe care le trăim e inadmisibil sa te prezinti într-un spațiu public, așa cum este acest forum, cu „tiam”, să începi propozițiile cu literă mică, să mănânci litere. Dacă se întâmplă o dată mai merge dar, dacă ăsta-i felul tău de a scrie (și în cazul tău acesta este), nu poți conversa serios cu nimeni. Mai ales să polemizezi. Eu sunt mai blând de felul meu dar, dacă încă nu ți-a zis nimeni că ești agramat și analfabet, poți să fi sigur că pe viitor se va găsi cineva să ți-o zică.

Sugestia mea prietenească este să apelezi la un tânăr, la un copil, la un prieten care știe să scrie și tu să-i dictezi iar el să tasteze pentru tine. Nu e nici o rușine.

Toate cele bune.

Last edited by penticostalulmantuit; 15.04.2010 at 16:23:03.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.04.2010, 16:47:39
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

raspunsul corect l-a dat Miha-Anca:
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Că, iată, de acum mă vor FERICI toate neamurile.
49.Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic și sfânt este numele Lui
DA o FERICESC toate NEAMURILE (dar "neamurile" ei si ale FIULUI ei sunt neamurile care o FERICESC in slujbele lor )

FARA MAICA DOMNULUI SI ACCEPTUL EI :"FIE MIE DUPA CUVANTUL TAU... " FIUL LUI DUMNEZEU N-AR FI VENIT SI IADUL N-AR FI LASAT NICI UN SUFLET SA-I SCAPE ...ADAM SI EVA TOT ACOLO ERAU SI ACUM...
DUPA SF TREIME CA IMPORTANTA URMEAZA ,MAICA DOMNULUI ....
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.04.2010, 17:10:23
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Pentru ca nu considera ca daca a fost o fecioara si a zamislita de la Duhul Sfant ar trebui sa fie pomenita in rugaciunile lor. Protestantii si neoprotestantii adreseaza rugaciuni doar lui Dumnezeu.

Pai, cam din acelasi motiv: multi neoprotestanti cred ca ortodocsii se inchina Maicii Domnului pe cand ei, neoprotestantii, sunt de parere ca inchinarea trebuie adusa doar lui Dumnezeu.
Probabil ca in cele mai dese cazuri nu inteleg abordarea ortodoxa. Nici eu nu o stiu prea bine. Ortodocsii se inchina Fecioarei Maria sau o cinstesc si o venereaza?
Lui Dumnezeui I se cuvine adorare, Macii Domnului supravenerare sau preacinstire, si Sfintilor cinstire sau venerare!!!
Ortodocsii o preacinstesc pe Fecioara Maria!!!
Maica Domnului ajuta foarte mult celor care o cinstesc! Cinstirea dupa cum am scris mai sus, este diferita!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni catre Maica Domnului georgeval Rugaciuni 19 10.12.2013 23:15:21
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 22:56:58
Psaltirea Maicii Domnului Tia Rugaciuni 24 09.10.2010 20:34:38
Acatiste catre maica domnului patinina34 Rugaciuni 67 11.07.2009 21:35:40
Rugaciuni catre Maica Domnului phradmon Rugaciuni 7 12.10.2006 15:01:06