Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.12.2022, 00:33:38
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Buna seara,
Am aproape 33 de ani si inca nu m-am casatorit si nici nu am copii. Am intampinat mereu probleme in a-mi gasi o persoana potrivita, desi multa lume se minuneaza, deoarece ma considera o fata draguta si desteapta.
In general oamenii cauta anumite modele ideale, "persoana potrivita". Exista asa ceva? Probabil ca nu, dar in mod sigur exista "persoane nepotrivite", iar acestea ar trebui evitate. Poate ca ati cautat tocmai persoana nepotrivita si toti cei pe care i-ati gasit s-au potrivit pe acest model si deci a iesit cum a iesit. Eventual incercati sa gasiti altceva decat ceea ce ati cautat pana acum. Poate ca iese! Oricum, nu trebuie sa o luati in tragic.

Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Am momente in care simt ca Dumnezeu ma pedepseste pentru ceva sau ca trebuie sa trag pentru niste pacate din neam.
Deci parintii au mancat agurida, iar copiilor li s-au strepezit dintii? Exclus! Ce treaba avem noi cu pacatele altora? Noi i-am determinat sa pacatuiasca, sau au facut-o de capul lor? Nimeni nu va pedepseste, domnisoara. Stati linistita!

Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Nu prea am avut o viata frumoasa, si in ultimul timp ma gandesc din ce in ce mai mult la care ar fi scopul meu in viata?
E bine ca va ganditi. Inseamna ca sunteti in cautarea unui scop. Sunt multi care n-au niciun scop in viata si nici macar nu-i intereseaza lucrul acesta. Deci, sunteti pe drumul cel bun.

Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Nu am niciun talent, mi se pare ca nu sunt buna la nimic si ca efectiv fac umbra pe pamant degeaba.
Eu vad ca aveti talent la scris. Si nu glumesc cand spun asta.

Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Imi doresc si eu o familie, dar mi se pare ca Dumnezeu si-a intors privirea de la mine.
Surprizele apar atunci cand nici macar nu ne gandim.

Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Am incercat sa am aproprii de Dumnezeu prin rugaciuni, dar simt ca nu sunt demna de el.
Iar rugaciuni! Pai au avut vreo finalitate? Nu. Poate exista alte metode. Eu zic sa va rugati lui Dumnezeu sa va ofere alte metode decat rugaciunile. Sau mai bine le cautati dumneavoastra, ca daca nu va raspunde cum a facut pana acum... Daca nu ma ajuta Dumnezeu sa imi repar frigiderul, il repar singur.

Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Ma puteti ajuta cu vreun sfat?
Sfaturi poate nu, dar incurajari o multime. Spuneati ca sunteti o fata draguta si desteapta. Acesta nu e putin lucru!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2024, 19:25:59
legendarul27 legendarul27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2024
Mesaje: 33
Implicit Dan

va recomand cu caldura filme ortodoxe
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.03.2023, 23:27:52
afc1993 afc1993 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2023
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Buna seara,
Am aproape 33 de ani si inca nu m-am casatorit si nici nu am copii. Am intampinat mereu probleme in a-mi gasi o persoana potrivita, desi multa lume se minuneaza, deoarece ma considera o fata draguta si desteapta. Am momente in care simt ca Dumnezeu ma pedepseste pentru ceva sau ca trebuie sa trag pentru niste pacate din neam. Am crescut cu un tata alcoolic, agresiv verbal si destul de rau. Nu prea am avut o viata frumoasa, si in ultimul timp ma gandesc din ce in ce mai mult la care ar fi scopul meu in viata? Lucrez de acasa, nu am un job care sa ma multumeasca, am 2 prietene (una locuieste in alt oras si alta in alta tara), sunt cam singura, desi am incercat sa cunosc oameni noi, participand la tot felul de evenimente. Cu cat ma zbat mai mult, cu atat vad ca nu se schimba nimic in viata mea. Imi doresc si eu o familie, dar mi se pare ca Dumnezeu si-a intors privirea de la mine. Nu am niciun talent, mi se pare ca nu sunt buna la nimic si ca efectiv fac umbra pe pamant degeaba. Am incercat sa am aproprii de Dumnezeu prin rugaciuni, dar simt ca nu sunt demna de el. Ma puteti ajuta cu vreun sfat?
Încearcă sa te regăsești pe tine, sa știi ce tip de om vrei alături, abia apoi sa îți dorești sa te căsătorești . Eu am 13 ani de când am “crescut” cu soția , suntem pe al 5lea an de căsnicie și ne aflam pe pragul de a divorța pentru ca a hotărât sa aibă încă o relație in paralel (de vreo 2 ani) . Nu te arunca cu capul înainte la o căsătorie pana nu Cunoști pe deplin acel om. Nu merita suferința de după .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.03.2023, 12:49:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afc1993 Vezi mesajul
Încearcă sa te regăsești pe tine, sa știi ce tip de om vrei alături, abia apoi sa îți dorești sa te căsătorești . Eu am 13 ani de când am “crescut” cu soția , suntem pe al 5lea an de căsnicie și ne aflam pe pragul de a divorța pentru ca a hotărât sa aibă încă o relație in paralel (de vreo 2 ani) . Nu te arunca cu capul înainte la o căsătorie pana nu Cunoști pe deplin acel om. Nu merita suferința de după .
Fiecare are dreptul să încerce să se căsătorească, oamenii nu sunt identici, poate unii nimeresc bine, alții nu, nu trebuie cineva să se descurajeze văzând eșecurile altora.
Un om care e căsătorit și a divorțat posibil să aibă mai multă cunoaștere legat de relaționarea umană, poate nici n-are partea de vină cea mai mare pt divorț dacă a fost abandonat, trădat, înșelat, șamd.

Ce diferă de generațiile care aveau stabilitate în viața de familie e că rețelele de socializare au distrus familia prea multe opțiuni de comunicare și faptul că femeia nu mai stă pe lângă casă ci are loc de muncă unde e ispitită, plus emanciparea femeii, era clar că dând libertăți prea mari se va alege praful.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.03.2023 at 12:52:42.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.03.2023, 14:23:00
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.308
Implicit

Io cred ca cei ce se iubesc, oricat ar fi de mici, indiferent de varsta, ar fi bine sa fie casatoriti de BOR dandu-li-se nasi din oficiu dintre membrii bisericii si fara nicio alta obligatie, nici acceptul parintilor, nici casatorie prealabila la ofiterul starii civile, nici caziere sau alte aprobari, nimic, nimic, doar explicatia ca o casatorie presupune o credinciosie fata de Dumnezeu si de sot/sotie pana la moarte, si gata.

Pare o nebunie, pare ceva pripit din pricina varstei fragede. Insa acolo e vorba de iubire curata, adevarata si BOR ar trebui sa uneasca pe cei ce se iubesc si s-au hotarat fara nicio alta obligatie pusa in seama celor doi miri indiferent de varsta lor, fara acceptul altor persoane terte, parinti, societate, rude, autoritati, etc, singura obligatie fiind declaratia pe proprie raspundere ca nu sunt casatoriti cu alte persoane si ca inteleg faptul ca relatiile intime dintre soti presupun faptuirea pacatului care este sursa de placeri trecatoare si de chinuri si distrugere in viitor pentru viata umana si pentru vesnicia fericita a sufletului vesnic.

Daca au de ex. 2-3 ani sau 6-7 ani sau 13-14 ani sau mai mult 98-99 ani etc. cei doi copii-tineri-batrani care se iubesc si vor sa se castaoreasca si vin la preot si cer asta, atunci preotul sa le asigure nasi din oficiu din cei ce se ofera din randul membrilor bisericii (daca ei nu au) si sa-i programeze la casatorie si ei odata uniti prin sfanta taina a cununiei pot avea o casatorie alba, iubire fara sexualitate de tip frate-sora sau pot sa intretina relatii sexuale in vederea iubirii sau a facerii de copii.

Acum sunt foarte multe stavile in calea iubirii si unirii curate si de aceea apar multe avorturi si relatii intamplatoare si copii nedoriti. Cred ca ar fi bine sa lasam copiii sa se iubeasca, sa vina la Hristos si sa se uneasca si sa aduca pe lume copii in cadrul bisericii si nu sa-i distrugem pentru interesele noastre materialiste sau ipocrit fariseice.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.04.2023 at 17:32:48.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
blestem, casatorie, familie, scop