Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.01.2007, 18:43:10
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de mq
De ce a fost alungat Adam din Rai ?
Poate mai bine ar fi sa tac in astfel de probleme. Totusi imi dau si eu cu parerea, desi bine ar fi sa citim niste omelii la Facere. As zice ca izgonirea a fost din doua motive:

1. Faptul ca Adam nu-si asuma gestul facut si pune totul pe seama femeii: "Femeia care mi-ai dat-o sa fie cu mine, aceea mi-a dat din pom şi am mancat" (Facere 3, 12). La fel si femeia, nici ea nu asuma greseala si da vina pe sarpe: "Sarpele m-a amagit şi eu am mancat" (Facere 3, 13). Dumnezeu merge spre ei si le vorbeste, ii intreaba cum s-a intamplat, El ar vrea sa vada ca atat el cat si ea isi asuma greseala. Dar nu, fiecare isi gaseste scuze, ei nu constientizeaza greseala facuta, ci greseala celuilalt.

2. Faptul ca nici barbatul, nici femeia nu merg spre Dumnezeu cerand iertare. Adica El a creat totul, le-a dat lor totul, i-a pus stapani peste toate, a dorit sa fie totul perfect, dar le-a cerut un singur lucru. Infim. Pe care ei l-au incalcat. Eu cred ca daca Adam mergea spre Dumnezeu si-I spunea "Doamne, iarta-ma pentru greseala mea, si iau asupra mea si greseala femeii si a sarpelui, ca tu m-ai facut sa stapanesc toate", Dumnezeu i-ar fi lasat sa ramana in rai, fiindca Adam ar fi inteles sensul iubirii lui Dumnezeu...iubire, smerenie, jertfa. Dar n-a fost asa, fiindca el si ea s-au impotmolit in ratiune si s-au distantat de simtire. Pacat.

Mq, putem sa avem si raspunsul tau, ca se pare ca-l ai pregatit.

Elena
Va_iubesc,

Cred ca ai dreptate. Ar fi mai bine sa sarim peste aceasta ghicitoare initiata de mine.
Conform spuselor Bibliei Adam a fost alungat din Rai pentru ca "a ajuns ca Noi", cuvinte spuse de Dumnezeu. Celelalte pedepse cum ar fi lucrul pamantului cu sudoarea fruntii, nastere in dureri, etc sunt datorita neascultarii poruncii de a nu gusta din pomul cunoasterii bineluisi al raului.

Lucruri cat se poate de concrete si greu de interpretat prin prisma imaginatiei omului.


Ceea ce este greu de acum incepe si eu vroiam sa ma asigur ca cei cu care voi purta aceasta discutie au clar in minte motivul explicit pentru care i s-a interzis lui Adam gustatul fructelor din pomul vietii vesnice (scrie in Bibile clar, nu in pilde sau metafore)

vezi versetele 3-22 pana la 3-25
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.01.2007, 18:48:49
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

De ce a fost alungat Adam din Rai?
Mq intradevar este o intrebare al carui raspuns nu este asa simplu.

Omul a fost creat de Dumnezeu ,ca tot ce ne inconjoara si traia in Rai sau in Paradis si a venit aceasta neascultare si ispita (sarpele care amageste) si a fost alungat.
Din ce am citit eu aceasta poveste vrea sa ne spuna ca omul dupa ce a fost creat de Dumnezeu printr-un proces destul de lung (ceea ce spune in Bilblie ca in 6 zile Dumnezeu a cret totul binenteles ca este simbolic) si omul facea voia Lui fara sa aiba posibilitatea de a alege adica automat(ca o papusa comandata cum am spune acum) venise timpul sa inceapa procesul de creare a posibilatatii de obtinere a libertatii noastre ca noi sa devenim constienti de noi insine si prin libera noastra alegere sa facem voia Lui. Ni sa deschis ochii cum spune in biblie vrea sa simbolizeze ca noi am inceput sa vedem planul fizic ,am coborat din Rai pentru a ne individualiza desi dupa acea perioada omul a mai avut acces la lumea dumnezeeasca (vezi legendele mai vechi si in special Legendele Olimpului care nu sunt povesti chiar inchipuite,sau Vechiul Testament unde Dumnezeu vorbea numai prin anumiti oameni).Cand omul a coborat in materie cel mai mult(daca putem sa ne exprimam asa) atunci a coborat si Hristos ca omul sa-l vada pe Fiul Lui chiar in acesta lume pamanteasca, si de atunci a inceput daca putem spune asa urcusul omului spre Dumnezeu cu ajutorul Fiului adica Hristos..Acest proces continua inca si va continua.Chiar timpurile care le traim astazi sunt foarte importante in a constientiza provenienta noastra divina si a cunoaste tainele lui Dumnezeu.
Noi sa putem deveni liberi a trebuit sa avem posibilitatea de a alege intre bine si rau(asta ar fi si scopul raului pe Pamant),rau sau Lucifer cu ceata lui(cum este pomenit in Biblie) care se manifesta numai aici pe pamant si actioneaza prin oameni.
Dar noi prin eforturile noastre si cu ajutorul lui Hristos putem constientiza divinitatea din noi si din jurul nostru si maturizandu-ne ,capatand intelepciune si cunoscand Adevarul putem face Voia lui din propria noastra alegere.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.01.2007, 18:54:19
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

:)Adica vrei sa spui ca omul si sarpele "l-au fentat pe Dumnezeu" ?
Daca judeci un pic iti dai seama ca nu-i asa. Nu-l poti "surprinde" pe Dumnezeu pentru ca el traieste inafara factorului TIMP.
Am o vaga impresie mq ca tu esti de pe malul celalat. Ma insel?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.01.2007, 18:58:13
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Catalinped,

Foarte bun textul tau, dar nu te supara, asa dori sa-ti fac propunere bine fondata.
Merg pe ipoteza ca noi toti credem in Bibilie.
Folosesc in continuare matematica.
Daca Biblia a fost scrisa astfel incat informatia din ea este sub forma metaforic-abstracta (adica este o reprezentare la scara inferioara, inteligibila pentru noi, a realitatii) atunci implicit toate rationamentele noastre bazate pe aceste abstractiuni in aceasta forma care pare stupida, de fapt se vor proiecta inapoi in realitate odata cu toata imaginea oferita noua de catre Biblie.

Cu alte cuvinte e mai sigur pentru noi sa spunem ca Adam a muscat din marul cunoasterii la propriu, decat sa gasim alte interpretari mai normale (mai digerabile), deoarece in acest fel suntem siguri imaginea aceasta cu toate deductiile si rationamentele pe care le vom face pe baza acestora, se vor regasi in realitatea suprema, de unde de fapt imaginea Bibliei se proiecteaza.

Propunerea, pe scurt, este sa nu interpretam Bibilia, sa ne mentinem in sfera metaforica.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.01.2007, 18:58:34
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

Dmb de unde ai dedus ca a fost fentat Dumnezeu?
Eu zic ca poate asta a fost chiar planul Lui.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.01.2007, 19:00:12
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
:)Adica vrei sa spui ca omul si sarpele "l-au fentat pe Dumnezeu" ?
Daca judeci un pic iti dai seama ca nu-i asa. Nu-l poti "surprinde" pe Dumnezeu pentru ca el traieste inafara factorului TIMP.
Am o vaga impresie mq ca tu esti de pe malul celalat. Ma insel?
Dmb,

Daca ai fi mai atent la ce spune Biblia, ai constata ca noi toti suntem pe malul celalalt si prin Isus incercam sa venim inapoi.

Si da, acesta este raspunsul corect, sarpele l-a fentat pe Dumnezeu, daca vrei. Citeste cu atentie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.01.2007, 19:06:05
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

Pentru Mq: Fiecare este liber sa se mentina in ce sfera vrea dar poate noi vrem explicatii adecvate constientei noastre de acum.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.01.2007, 19:06:50
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq
Citat:
În prealabil postat de dmb
:)Adica vrei sa spui ca omul si sarpele "l-au fentat pe Dumnezeu" ?
Daca judeci un pic iti dai seama ca nu-i asa. Nu-l poti "surprinde" pe Dumnezeu pentru ca el traieste inafara factorului TIMP.
Am o vaga impresie mq ca tu esti de pe malul celalat. Ma insel?
Dmb,

Daca ai fi mai atent la ce spune Biblia, ai constata ca noi toti suntem pe malul celalalt si prin Isus incercam sa venim inapoi.

Si da, acesta este raspunsul corect, sarpele l-a fentat pe Dumnezeu, daca vrei. Citeste cu atentie.
Dmb,

Ce inseamna factorul TIMP ? Eu sunt fizician si cred ca am dreptul sa intreb. Si crede-ma, am studiat fizica teoretica, nici o explicatie de a ta, oricat de abstracta, nu ma pune in dificultate.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.01.2007, 19:11:07
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Bun, sa zicem ca v-ati lamurit de ce a fost izgonit Adam din Rai.
Acum, stiti cumva ce este mantuirea ? La intrebarea asta nu mai am raspuns.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.01.2007, 19:19:16
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

Ce usor le lamurim noi pe toate.Glumesc.
Pai mantuirea se deduce cum ai spus si tu din aceasta poveste ,ar fi trezirea noastra ,reantoarcerea noastra constienta si astfel sa facem voia Lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 20:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 12:05:14
INAINTE DE ADAM AU MAI FOST SI ALTE LUMI? adrian010155 Generalitati 46 10.12.2010 03:38:02
Stie cineva? caesar Generalitati 4 21.03.2009 07:00:05