Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.01.2007, 19:22:21
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Elena,
1. de la inceputul inceputurilor, barbatul prin Adam, primul lui reprezentant pe pamant, a fost un las. Si asa a ramas, nu s-a schimbat de loc. Si astazi barbatul e un las, fuge de responsabilitati si nu are curajul raspunderii.

2. pai, daca femeia si barbatul, adica Adam si Eva cereau iertare, pamantul ar fi fost nelocuit, si noi - forumistii de aici nu ne-am fi nascut, nu am fi avut internet, nu ne-am fi intalnit niciodata si... Spune-mi, te rog, cine ar fi dezbatut asta seara aceasta problema atat de stringenta acum dupa aderare!
Silverstar draga,
M-ai facut sa râd. Oricum, sa stii ca mai sunt si barbati responsabili. Slava Domnului!

Mq,
De ce afirmi ca "sarpele L-a fentat pe Dumnezeu"? As zice ca sarpele l-a "fentat" pe om. Dar daca omul ar fi respectat ce i-a cerut Dumnezeu sau daca macar s-ar fi dus sa discute cu Dumnezeu si sa-i spuna ce sfaturi vin de la femeie si de la sarpe, atunci nu mai era caderea. Cam asa e si acum. Avem si poruncile ca sa intelegem ce ne e de folos, Il avem si pe Dumnezeu ca sa-I vorbim, avem Sfintele Taine sa ne apropiem de El. Numai ca noi ne gasim scuze ca lumea asta ne separa de Dumnezeu, ca noi am vrea dar sunt alte constrangeri, etc. Tot un fel de iresponsabili suntem si tot ca Adam, dam vina pe altii in loc sa ne vedem pe noi cu nimicnicia noastra.

Elena

Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.01.2007, 19:26:09
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Ai obsesie cu mantuirea... Ce e aceea mantuire?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.01.2007, 19:37:46
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Silvestar,

Mantuirea este cea mai mare dilema a mea, si nu inteleg cum de nu este si a ta. Trebuie sa observi ca am facut un progres, de la dilema existentei lui Dumnezeu, ama ajunsa la alta dilema, mai mare.

Elena,

Nu eu afirm ci Bibilia. Nu spune acolo ca sarpele era cel mai siret dintre toate creaturile ? L-a fentat si pe om , nu spun ca nu. Dar omul era mai usor de fentat pentru ca nu avea cunostinta binelui si a raului. Lui Dumnezeu, insa din cate scrie in Bibilie, i-a dat planurile peste cap, si aceasta este adevarata fenta grava.


Omul a fost proiectat sa fie altfel decat a fost dupa ce a muscat din mar. Care este acea proprietate care ii lipsea inainte omului, stiind ca acum a devenit ca Dumnezeu ? Poti sa raspunzi la aceasta intrebare ? Daca poti, sti ce este mantuirea.


Tot ce zic eu aici este cuvant din Biblie, nu interpretez nimic.


Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.01.2007, 19:42:23
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalinped
Ce usor le lamurim noi pe toate.Glumesc.
Pai mantuirea se deduce cum ai spus si tu din aceasta poveste ,ar fi trezirea noastra ,reantoarcerea noastra constienta si astfel sa facem voia Lui.
Catalinped,

Buna observatie, asa cred si eu. Este intoarcerea in Eden, in Rai, la starile de lucruri asa cum erau inainte de muscatura.

Numai ca daca poti sa-mi spui cum erau aceste lucruri inainte, ce nu avea Adam inainte si avea dupa ? Adica ce inseamna cunostinta binelui si a raului ? Cumva capacitatea de a rationa ?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.01.2007, 20:00:45
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Silvestar, intelegi unde bat ?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.01.2007, 20:15:39
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Da, inteleg, dar trebuie sa tac deocamdata, nu? Asteapta raspunsurile celorlalti si eu voi interveni la momentul oportun.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.01.2007, 20:34:32
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq
Citat:
În prealabil postat de dmb
:)Adica vrei sa spui ca omul si sarpele "l-au fentat pe Dumnezeu" ?
Daca judeci un pic iti dai seama ca nu-i asa. Nu-l poti "surprinde" pe Dumnezeu pentru ca el traieste inafara factorului TIMP.
Am o vaga impresie mq ca tu esti de pe malul celalat. Ma insel?
Dmb,

Daca ai fi mai atent la ce spune Biblia, ai constata ca noi toti suntem pe malul celalalt si prin Isus incercam sa venim inapoi.

Si da, acesta este raspunsul corect, sarpele l-a fentat pe Dumnezeu, daca vrei. Citeste cu atentie.
stimate mq, ai impresia ca dezvolti un subiect perspicace si interesant, fireste, si pari ca ai gasit eterna motivatie a alungarii din Rai.
Poi ce sa mai faca Dumnezeu cu Adam si Eva daca banuia ca vor venii din astia ca dumneata foarte curiosi sa se mire cum de a ascultat adam de Eva in loc sa asculte de sharpe, cum s-ar fi ashteptat El. Asa ca a simtzit si recunoscut din start ca e plagiat, mai vazuse pe undeva filmul asta, si i-a blestemat. Ca defapt oricum se gandea sa-i omoare cu prima ocazie. Poi nu erau buni de nimic si cine s-ar fi putut supara in ceruri de lipsa a doi oameni, ce probleme ar fi fost cu doi mai putzin in atat de vasta creatzie, si oricum si neinteresantzi si stupizi, macar de-ar fi fost ca oricare dintre celelalte fapturi facute anterior, dragalashe, suple, complicate, astia erau chiar antipatici. Chiar multora li se parea ca se strica aspectul general al Edenului, si nu mai stia cum s-o dreaga, iar pe vremea lui Noe s-a mai gandit odata, si incodata, daca sa-i rada definitiv de pe fatza pamantului, sau nu. Si s-a tot gandit El, si s-a tot gandit si in final a aparut o alta problema, in alta parte de Cer care i-a captat atentzia, si astfel noroc ca a uitat. Apoi, cand si-a amintit se retrasesera deja apele si pe cer era curcubeul. Vazand ce mare sarbatoare este printre ingeri, si ca sa le taie aplombul de spectacol, s-a suparat, dar n-a aratat, a vrut El s-o dreaga cumva si i-a si ieshit pasientza, ca se potolisera si ingerii, si oricum acuma nu mai vroia neaparat sa-i rada de pe fatza pamantului pe familiile urmasilor lui Adam si Eva, ca nu se ashtepta la un astfel de placut complot subversiv la adresa Lui, ca respectivii l-au inshelat, ca sa-i lase macar pe astia in viatza. Si s-a facut El ca-i lasa in viatza dar le-a redus zilele enorm ca sa ascunda aparentzele. Apoi, in timp, adamii si evele s-au pierdut prin lume si nici pe Dumnezeu nu-l prea mai intereseaza de ei. Poate inca mai regreta...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.01.2007, 20:48:18
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

pai trecerea de la creatura la creator implica in primul rand constientizarea individualitatii tale(Eu sunt-ul) si posibilitatea de a alege care tine de libertatea noastra si implicit de capacitatea de a rationaliza cum ai intuit si tu.
Se spune ca omul inainte vietuia lumea exterioara in imagini (de aici si legendele vechi ), visele de astazi fiind o reminiscenta a acelor vremuri si numai o data cu GRECIA ANTICA imaginea a devenit gand.Evolutia vietii de gandire putem spune ca incepe o data cu Socrate ,Platon ,Aristotel(vezi scrierile lor in care se remarca o logica riguroasa care poate noi astazi in superficialitatea noastra am cam pierdut-o)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.01.2007, 20:49:33
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Sovidiu,

Nu stiu daca ai citit de la inceput acest topic.
Nu numai ca am impresia ca dezvolt un subiect perspicace si interesant, dar mai cred pe deasupra ca in acest subiect sta toata esenta Bibliei, tot cea a urmat dupa versetul 3-25 este un coroloar al postulatelor descrise pana acolo.

Tu in discursul tau ai cateva sclipiri de inteligenta. Am avut si eu discursuri asemanatoare la vremea mea. O sa vina timpul cand o sa pui lucrurile pe care le sti cap la cap si atunci o sa observi ca ceva nu se potriveste. Si atunci o sa o iei de la inceput si n-o sa poti trece de versetul 3-25 din Geneza, si atunci vei vedea cu totul alti ochi ceea ce credeai ca ti se parea clar pana atunci. Si nu vei intelege scopul creatiei si mantuirii.

Ca mine, acum.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.01.2007, 20:55:44
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalinped
pai trecerea de la creatura la creator implica in primul rand constientizarea individualitatii tale(Eu sunt-ul) si posibilitatea de a alege care tine de libertatea noastra si implicit de capacitatea de a rationaliza cum ai intuit si tu.
Se spune ca omul inainte vietuia lumea exterioara in imagini (de aici si legendele vechi ), visele de astazi fiind o reminiscenta a acelor vremuri si numai o data cu GRECIA ANTICA imaginea a devenit gand.Evolutia vietii de gandire putem spune ca incepe o data cu Socrate ,Platon ,Aristotel(vezi scrierile lor in care se remarca o logica riguroasa care poate noi astazi in superficialitatea noastra am cam pierdut-o)

Nu inteleg la ce te referi prin trecerea de la creatura la creator.
Se pare ca incepi sa prinzi ideea, dar nu incerca sa ajungi la creator. Noi (omenirea) trebuie sa ajunga asa cum era Adam inainte de muscatura, nu la creator. Si cum era Adam inainte, daca dupa ce a muscat din mar i s-au deschis ochii cuoasterii ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 20:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 12:05:14
INAINTE DE ADAM AU MAI FOST SI ALTE LUMI? adrian010155 Generalitati 46 10.12.2010 03:38:02
Stie cineva? caesar Generalitati 4 21.03.2009 07:00:05