Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2011, 09:16:14
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit de ce?

de ce (nu stiu daca e asa doar la catolici,sau si la orodocsi),preotul cand vede ca demonul se lasa greu invins,e puternic,ii cere sa-si spuna numele?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.06.2011, 20:06:10
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Pai daca tot o sa stea mai mult timp de vorba, e politicos sa faca si cunostinta, nu?...
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.06.2011, 03:00:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred că motivul principal pentru care exorcistul îi cere demonului să își decline numele este că așa a făcut Domnul nostru. Să nu uităm că exorcistul acționează în numele și cu puterea lui Cristos. Or, după cum citim din Evanghelie, Domnul l-a întrebat pe demon: "care este numele tău ?", atunci, el a răspuns "legiune", fiindcă erau mulți.

Tot așa face și exorcistul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2011, 19:15:03
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că motivul principal pentru care exorcistul îi cere demonului să își decline numele este că așa a făcut Domnul nostru. Să nu uităm că exorcistul acționează în numele și cu puterea lui Cristos. Or, după cum citim din Evanghelie, Domnul l-a întrebat pe demon: "care este numele tău ?", atunci, el a răspuns "legiune", fiindcă erau mulți.

Tot așa face și exorcistul.
Poate ca o face sa afle cati sunt? Adica daca e unul sau mai multi...
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.07.2011, 19:41:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
de ce (nu stiu daca e asa doar la catolici,sau si la orodocsi),preotul cand vede ca demonul se lasa greu invins,e puternic,ii cere sa-si spuna numele?
Pe la catolici am observat treaba asta..
Era un film artistic, peste care am dat intamplator, nu de mult, cu un exorcist catolic, cica pe date reale.

Si era in final o scena de genul ca diavolul nu se dadea batut cu toate invocatiile si atunci o ramas arma secreta..sa puna pe dracusor sa-si zica numele, abia atunci s-o dat batut..

Cred ca face parte din protocolul lor de exorcizare, asa cum la noi sunt rugaciune Sf. Vasile cel Mare de ex.

Apropo, la ei exista asa ceva?

Last edited by AlinB; 15.07.2011 at 19:43:29.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.07.2011, 19:51:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că faptul e în legătură cu taina numelui. Persoana oricărei ființe e într-un fel cuprinsă în numele său. S-a vorbit de puterea numelui. Când invoci numele lui Dumnezeu, El este prezent. Sfinții, de asemenea, sunt invocați pe numele lor.
Cred că în cazul demonilor, cunoașterea numelui lor de către exorcist îi dă acestuia o putere asupra sa, îl definește, i-l face cunoscut.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.07.2011, 22:02:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Explicatia suna a vrajitorie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2011, 23:11:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Explicatia suna a vrajitorie.
Vrei să spui că am dat invocării numelui o semnificație magică? Cred că și magia se folosește de niște realități nevăzute; doar că autorul este diavolul, nu Dumnezeu, iar efectele nu au un sens mântuitor, ci sunt pentru lumea aceasta.
Însă despre importanța numelui și a numirii e plină Biblia. Am găsit aici un articol interesant: http://www.crestinortodox.ro/editori...lui-70300.html
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.07.2011, 13:44:46
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pe la catolici am observat treaba asta..
Era un film artistic, peste care am dat intamplator, nu de mult, cu un exorcist catolic, cica pe date reale.

Si era in final o scena de genul ca diavolul nu se dadea batut cu toate invocatiile si atunci o ramas arma secreta..sa puna pe dracusor sa-si zica numele, abia atunci s-o dat batut..

Cred ca face parte din protocolul lor de exorcizare, asa cum la noi sunt rugaciune Sf. Vasile cel Mare de ex.

Apropo, la ei exista asa ceva?
Cred ca si ei tot cu rugaciunile Sf. Vasile cel Mare fac exorcizarile. Daca stie cineva mai multe sa ne dea detalii.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.07.2011, 15:02:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Cred ca si ei tot cu rugaciunile Sf. Vasile cel Mare fac exorcizarile. Daca stie cineva mai multe sa ne dea detalii.
Catolicii de rit răsăritean folosesc rugăciunile Sf Vasile cel Mare. Se găsesc în aceeași carte căreia ortodocșii îi spun Molitvelnic, doar că noi îi spunem Euhologhion.

Catolicii de rit apusean folosesc exorcizările din Rituale Romanum. Ca și Euhologhion-ul, Ritualul cuprinde și alte rânduieli în afară de exorcisme, precum: Botezul, Căsătoria, Extrema Ungere, consacrarea de obiecte, etc. Deci, Ritualul (scris cu majusculă) e o carte care se cheamă așa, de unde "ritual" a devenit nume comun, precum "adidas" sau "xerox".

Alte cărți de cult apusean sunt: Missalul (la noi: Liturghier), Breviarul (la noi: Orologhion, la ortodocși: Ceaslov), Pontificalul (asta e specifică, cuprinde rânduieli arhierești).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare