Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 16.06.2013, 04:54:54
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Potirul Nesecat - icoana celor cu patima alcoolului

Puterea rugăciunii pentru aproapele

Pe alcoolici îi izbăvesc rugăciunile

****
Am postat aceste link-uri in ideea ca poate vor fi folositoare.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 17.06.2013, 20:36:54
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc Parascheva! Am inceput sa citesc ceva din ce mi-ai trimis si mi-am amintit de "povetele" soacrei mele...sotul ei era si alcoolic si violent, in timp ce fiul, din fericire (?) e doar violent, iar ea ma sfatuieste mereu "taci din gura cand il vezi nervos, ca mananci bataie". Eu mi-am permis sa o intreb odata : "dvs ce ati castigat, ca ati tacut? S-a linistit, nu a mai baut, nu v-a mai batut? ca doar pana la urma tot ati fost nevoita sa plecati, cu copiii, din cate mi-ati povestit" ; si-mi zice "ei, nu m-a mai batut chiar asa, dar am plecat fiindca se imbata, se ducea la alte femei, cheltuia toti banii, etc"
Deci, in concluzie : tacerea ajuta? (vreodata, la ceva?)
Sotul meu spune "sa taci macar cand sunt nervos, pe urma cand ma calmez, poti sa-mi spui ce vrei"; dar oare dupa ce se calmeaza omul (sau in cazul alcoolicilor, se trezeste) , nu iti cere iertare cu lacrimi in ochi, poate, si se jura ca nu o mai face? Dar cati isi chiartin aceste promisiuni?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 19.06.2013, 20:43:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul

Un lucru e clar: omul nu a ajuns încă la fundul sacului. Mai are, încă, de pierdut. Păcat!
Tot ce se poate. desi a pierdut destule: carnet, serviciu, relatie (asta cu putin inainte). Se pare insa ca femeia respectiva a facut ceea ce trebuia sa faca, posibil sa fii fost si la Al-Anon.
Din cate inteleg de la ai mei, acum principala problema cu care se confrunta in acest moment e dpresia, nu consumul in sine, cauzata in principal de faptul ca nu stie ce decizie va lua tribunalul. Deci, motive ar fi destule sa-l determine sa renunte.

(ca o paranteza, sotul meu crede ca parintii nostri au fost si sunt in continuare de vina ca i-au permis s afaca aceste lucruri in casa lor si chiar pe banii lor, si considera ca ar fii trebuit sa fie mult mai drastici, mergand chiar pana acolo incat sa-i interzica sa mai consume alcool in casa parinteasca si chiar sa-i puna in vedere sa plece daca nu inceteaza.)

Last edited by fallen; 05.08.2013 at 12:15:11.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 05.08.2013, 12:15:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pot apare mancatul compulsiv si/sau consumul abuziv (compulsiv) de alcool, alcoolismul, afara de cazurile cand sunt afectiuni de sine statatoare, si ca simptome ale tulburarii bipolare?

E posibil (si cu ce frecventa) ca un pacient bipolar sa nu fie diagnosticat corect si la timp sau sa nu fie diagnosticat deloc si sa incerce sa-si "trateze" singur suferintele tocmai prin consum excesiv de alcool? Cat de mult agraveaza acest aspect evolutia bolii?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
patima fumatului.... Mtcrysty17 Generalitati 2 16.09.2011 22:17:03
Patima ChEoPs Generalitati 13 27.06.2011 00:22:32
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13
patima bauturii alina_magura Rugaciuni 15 04.03.2008 13:44:00
patima? stef_sumner Generalitati 74 13.06.2007 23:32:06