Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.02.2013, 13:42:52
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Obligativitatea religiei din scoli supusa din nou dezbaterilor!

Ministerul Educatiei: Mai multe ore de sport in planul-cadru pentru invatamantul primar...si mai putine ore sau chiar scoaterea din programa a religiei!

Doua ore de ''Educatie fizica'' si alte doua ore la disciplina ''Muzica si miscare'' pentru elevii din clasele pregatitoare, I si a II-a sunt prevazute in proiectul de plan-cadru pentru invatamantul primar - document propus de Ministerul Educatiei Nationale si supus dezbaterii publice pana pe 19 februarie, scrie Agerpres.

Acelasi proiect prevede doua ore de ''Educatie fizica'' si o ora la disciplina ''Joc si miscare'', pentru elevii claselor a III-a si a IV-a.

Potrivit propunerii MEN, o alta noutate a acestui proiect o constituie absenta plajei orare pentru disciplinele din trunchiul comun, in scopul asigurarii echitatii si a unitatii de forma a planului-cadru.

''Functiile plajei orare de oferire a posibilitatii de aprofundare/remediere sau de extindere pot fi realizate prin valorificarea timpului la dispozitia profesorului. Legea Educatiei Nationale precizeaza modul in care pot fi folosite orele pentru disciplinele din trunchiul comun: 'programa scolara acopera 75% din orele de predare si evaluare, lasand la dispozitia cadrului didactic 25% din timpul alocat disciplinei/domeniului de studiu respectiv.


La stirile de azi dimineata se pomenea de renuntarea la orele de religie!
Nu ne intereseaza parerile contra ci ca cei avizati sa ne spuna despre ce anume este vorba!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.02.2013, 15:08:13
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Nu ar fi de mirare ca societatea laica sa invinga reprezentantii bisericii si disciplina "Gindirea si trairea intr-Unul Dumnezeu" (adica ceea ce acum este denumit absurd si impropriu "Religie") sa fie scoasa din programa de invatamint .
Si asa duhovnicii buni sunt f. rari, si asa bisericile in care domneste linistea , disciplina si ordinea smirna pe timpul asa-zisului "serviciu public divin" sunt rare; si asa fostii comunisti(adica parintii nostrii) sunt inca prea putini prezenti in Biserica; si asa profesorii de religie care cu adevarat isi fac meseria pt. care au depus juramint la sfirsitul facultatii de teologie sunt si mai rari ... daca preocuparile institutionale pt. "instruirea si educarea "duhului se inlatura , atunci putem spune ca este ... bine . Ca libertatile si drepturile eterne (mai ales cele spre savirsirea pacatului) ale omului sunt respectate.
Am cunostiinta si relatii apropiate cu peste 10 profesori si mai ales profesoare de religie despre care am o parere f. proasta privitor la cum isi fac meseria si la viata lor de zi cu zi .
Eu insumi m-am lovit (intr-o scurta perioada de predat Religia) de oprobiul preoteselor moderne si de imaginea lasca a lor despre viata duhovniceasca in activitatea de predare cu simt de raspundere a acestei discipline .
Dar m-am lovit in acelasi timp de "inalta " moralitate a lor de m-a pus mult pe ginduri .
Am vazut profesoare de religie (in marea lor majoritate si preotese) care se poarta imbracate si "lustruite" dupa ultima moda; care flirteaza cu unul sau alt coleg de cancelarie; care in pauza dintre ore trage adinc, meditativ, din tigara;care merg vara la mare ca sa-si expuna fizicul la soare, desigur,si le vezi apoi bronzate pina mai jos de sini , prin decolteul adinc; care se lupta cu pasiune pt. un post de profesor lucrind fara pic de frica pe la spate colegii; care isi conjura colegii de cancelarie ca indiferent de cit de buni sunt copii lor la invatatura acestia sa obtina numai note de 10 (pt. a le usura examenul de capacitate), in pofida copiilor simplii, ambitiosi si muncitori; care duminica nu se intilnesc succesiv prin biserici (in functie de domiciliul elevilor) cu elevii la liturghie (ia sa urmariti voi fratilor , citi copii de scoala vedeti duminica la Sf. Liturghie !); care nu se deosebesc cu nimic de restul profesorilor laici; care isi abandoneaza sotul preot deoarece nu mai poate trai asa , ea la oras la scoala iar el la 55 Km in parohie la tara ;care este deeler la Zepter si la Herbal ... si la Forever Life, etc, etc.
Profesoare care habar nu au pe ce lume traiesc (precum ati vazut la Tv pe preotul de la catedrala episcopala din Constanta care se ocupa de traficul cu etnobotanice ... vai de capul lui de amarit , nici nu stie pe ce lume traieste , nici nu stie cui slujeste , vai de bezna si nebunia din creerii lui !), care habar nu au cui slujesc ele/ei si ce este cu ei pe lumea aceasta , care habar nu au ce este cu preotia si cu profesoratul ... !!
Sunt atit de putine locuri , scoli si profesori care isi fac cu daruire meseria incit sigur-sigur , cu o floare nu s eface primavara !
Pt. pacatele mele si ale tale frate si ale tale sora si ale parintilor nostrii preoti ai timpurilor moderne si ale preoteselor lor si ale calugarilor parasutati in monahism (pt. toti acesti care cred ca : lasa ba, ca merge si asa !! ce are a face ?) si ale inaintasilor nostii nepocaiti vom mai patimi ca meam . Dumnezeu va mai cere inca multe jertfe de la noi . Sub o forma sau alta !

Mi-aduc aminte de o carte monumentala (Amintiri despre anul 33-scrisa de Anastasia Lysyvet) in care se arata ce se poate intimpla cu un popor de la care Dumnezeu isi intoarce fata !
Fereasca Dumnezeu de asa ceva pe toata lumea !

In concluzie : nu ar fi de mirare ca asa, cu multe carente cum se face, Religia sa fie scoasa din scoli .
Nu ar fi de mirare , ci de asteptat cit de curind !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 16.02.2013 at 15:21:37.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.02.2013, 16:16:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cum o vrea Dumnezeu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.02.2013, 16:57:48
Vlad_7 Vlad_7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Credincioșii adevărați nu vor dispărea întrucât educația în spiritul doctrinei creștin ortodoxe se face în sânul familiei, nu în școala de stat. Și educația în general poate fi infinit mai bine asigurată în afara sistemului de învățământ de stat corupt (ah...deja o dau în pleonasm).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.02.2013, 20:06:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad_7 Vezi mesajul
Credincioșii adevărați nu vor dispărea întrucât educația în spiritul doctrinei creștin ortodoxe se face în sânul familiei, nu în școala de stat.
și atunci de unde înverșunarea în susținerea religiei că materie obligatorie încă din primul an de școală?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.02.2013, 20:09:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Uite d‘aia! Dar matematica de ce trebuie?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.02.2013, 20:55:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Uite d‘aia! Dar matematica de ce trebuie?
fără matematica ai dormi în peștera și acum.
iar matematica este universală.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.02.2013, 20:57:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Uite d‘aia!
"ador" genul asta de răspunsuri.
se ascund multe în spatele a două cuvinte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.02.2013, 21:22:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Dumitru nu te mai prosti. Religia nu e obligatorie si tu nu ai nici un drept sa le spui altora ce sa invete.
Tu nu faci parte dintre ei dar nu ti se pare hazliu ca tocmai cei care sustin avortul sunt cei mai preocupati de educatia copiilor altora ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.02.2013, 21:36:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dumitru nu te mai prosti. Religia nu e obligatorie si tu nu ai nici un drept sa le spui altora ce sa invete.
Tu nu faci parte dintre ei dar nu ti se pare hazliu ca tocmai cei care sustin avortul sunt cei mai preocupati de educatia copiilor altora ?
religia face parte din trunchiul comun. adică, prin legea inerției, este obligatorie.
și cine are drept să spună altora ce să învețe? Biserica?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare