Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2008, 21:25:51
zambi zambi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2008
Mesaje: 1
Implicit

Schitul Stejarul din judetul Constanta, cu hramul "Inaltarea Domnului", are nevoie de ajutor. Sunt 4 maici care de aproximativ 4 ani au reusit aproape singure sa puna pe picioare o camaruta unde locuiesc ele langa o biserica, ce fusese parasita, din comuna Saraiu. Sprijinul lor financiar este foarte mic, intrucat manastirea se afla intr-o zona izolata unde oamenii ajung destul de rar, nu au apa curenta, iar curentul electric a fost de curand tras insa li se arde foarte des; le mai ploua si prin acoperis. De la primrie nu prea primesc fonduri suficiente. Pana acum s-au zbatut foarte mult cu formalitatile, pentru a putea incepe constructiile in conditii legale.
Daca doriti sa ajutati aceasta manastire si pe aceste maici care se zbat din greu, orice suma, oricat de mica, e importanta.
Contul unde puteti face donatii este: RO 82 RZB 00000 6000 568 6027
Banca Raiffeisen-Bank


Va rog, dati aces mesaj si la alte persoane!
Va multumesc,
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2009, 00:48:32
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Azi am fost cu parintii mei la Schitul Stejaru. Nu am avut ocazia sa o cunosc pe maica Ambrozia, stareta manastirii, dar folosind numarul de telefon din mesajul anterior, am reusit sa vorbesc cu dumneaei astfel. M-a impresionat foarte mult prin blandetea vocii si prin intelepciune, mai ales ca are varsta de doar 25 de ani.

Va voi da cateva detalii pe care le-am retinut:

  • Manastirea este intr-un fost sat numit Stejaru, sat ce a fost distrus de comunisti pentru a fi plantat porumb pe acele pamanturi, dar revolutia a schimbat planurile. Drumul spre manastire nu este dificil, desi se afla pe un deal secetos, uitat de lume, unde nu pot planta macar un copac din cauza climei si a pamantului uscat. Manastirea nu are astfel decat cateva pasari in curte cu ajutorul carora reusesc sa se intretina cei 5 vietuitori si muncitorii care ajuta la renovarea bisericii. Nu exista nici un copac sau gradina. Satul Saraiu se afla in Harsova, la cativa km, pe drumul inspre Targusor (noi nu am stiut asta si am ajuns la hotarul cu Tulcea)

  • Li s-a promis construirea unei fantani mai adanci(30m) pentru a putea astfel cultiva ceva pe terenul manastirii, fantana existenta secand deseori mai ales daca este utilizata la udarea plantelor.

  • Recent au fost construite chilii si un paraclis langa biserica, cu ajutorul primarului Harsovei, din cate am inteles. Slujba se tine in paraclis.

  • Biserica este micuta, in renovare, trebuind schimbate mai toate in/pe ea, avand in vedere ca a fost lasata in paragina 30 de ani si ca niciodata nu a apucat sa fie pictata. Deocamdata, din pacate, reprezinta un cuib imens de porumbei. Are hramul Inaltarea Domnului.

  • Parintele duhovnic este tanar, si sta in permanenta la manastire(am mai fost la manastiri de maici unde parintele venea doar duminica pentru a sluji)

  • Am stat la slujba de seara si am fost foarte impresionati de viata acestor oameni care oriunde ar fi gasit un trai mai bun, dar au ales sa il slujeasca pe Hristos astfel, in lipsuri, ispite, chinuri, seceta, arsita, ger, viscol, etc

  • Am ramas impresionata de o racla cu Sfinte moaste: Sfantul Ioan Gura de Aur, Sfantul mucenic Haralambie, Sfantul mucenic Elefterie, si alti Sfinti neconoscuti de la o manastire de langa Iordan, sper ca nu ma insel.
  • Maica stareta mi-a dat adresa de email: ambrozia.gheorge@yahoo.com si a parut tare bucuroasa de "oaspeti" cand am sunat. Va puteti convinge daca ii scrieti sau o sunati.
Va recomand cu caldura sa mergeti, este un loc pustiu si care nu atrage ochiul prin frumusetea lui, dar atrage sufletul prin vederea modului in care 5 tineri vietuiesc, dificultatile lor, dar si ravna pentru Dumnezeu si ajutorul pe care Acesta il ofera acestor monahi.

Sunt convinsa ca orice donatie este binevenita, avand in vedere ca sunt la inceput de drum si le lipsesc multe din lucrurile pe care noi le consideram firesti in viata de zi cu zi. Sigur maica Ambrozia nu se va supara daca lasati acatiste pe email.
Parintele a spus ca vin foarte rar oameni, ca acum ceva timp au mai venit 2 familii care au spus ca vor reveni dar nu au facut-o inca ..

Sper ca nu veti ezita sa vizitati Schitul, mai ales daca sunteti din Constanta sau Tulcea..


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2009, 00:43:03
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta !

Ma bucur tare mult ca cineva din Constanta a avut bunavointa si amabilitatea sa povesteasca lucruri asa de frumoase despre Schitul Stejarul si Maica Stareta Ambrozia.
La primul mesaj postat de Zambi, am pus mana pe telefon si am luat legatura cu Maicuta Ambrozia. Bunul Dumnezeu m-a ajutat s-o cunosc personal pe Maicuta Ambrozia, o tanara maicuta cu mari responsabilitati in ceea ce priveste administrarea si constructiile din cadrul manastirii: chilii, paraclis si reparatii la biserica manastirii.

Drumul spre schit este cam necirculat, deci putini pelerini ajung pe acolo, sa se inchine, sa lase un pomelnic sau sa cumpere mici suveniruri duhovnicesti, bani care le ajuta pe maicute sa supravietuiasca.
Relieful, zona unde este asezat schitul, nu este foarte darnic cu maicutele noastre. Desi ele ar vrea sa se gospodareasca singure, nu au cum sa cultive pe acel pamant arid, legume ce sa mai vorbim de pomi fructiferi. Deci merg efectiv la piata sa cumpere pana si frunza de patrunjel. Nu-i usor!
De aceea Maicuta Ambrozia e tare fericita cand are musafiri.

Inca nu am ajuns la schit, poate sapatmana viitoare mi se va implini visul. Cert este ca am inteles din primul mesaj ca schitul are mare nevoie de ajutor financiar, ca orice leut conteaza si ca pomelnicile trimise vor fi citite cu mare drag de parintele si de maicutele de la schit.
Lansez si eu inca odata rugamintea, ca oricine are posibilitate si dorinta de-a ajuta un schit la inceput de drum si fara posibilitati materiale, sa trimita banii in contul schitului si pe mail sa-si scrie pomelnice pentru VII si ADORMITI. Orice suma cat de mica este binevenita. Daca vor fi multi cu o suma mica , se va aduna ceva cu siguranta.

Multa sanatate si numai ganduri bune tuturor celor care vor incerca sa rupa din putinul lor si pentru acest schit. Doamne ajuta! Cu desosebita stima, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2009, 01:06:21
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit Noi impresii de la Stejarul

Pe 24 septembrie am avut ocazia din nou sa ajung la Schitul Stejarul. De data asta am cunoscut-o pe Maica stareta Ambrozia, o mana de om dar cu un suflet cat un munte. Am ramas cuceriti de intelepciunea tinerei starete si de caldura cu care ne-a intampinat


Din pacate muncitorii nu au venit sa restaureze biserica aflata in continuare sub stapanirea porumbeilor deoarece "este criza" si persoana care a promis ca va plati muncitorii nu mai are posibilitatea. Astfel, toate materialele stau in biserica, asteptand sa fie utilizate, lipsind doar mana de lucru..

Maicutele erau mahnite pentru ca pompa de care se foloseau pentru a scoate apa necesara casei s-a defectat si nu poate fi reparata, acum trebuind sa aduca apa de la poalele dealului, de la o distanta apreciabila..un hidrofor nu isi permit si aici cred ca au nevoie de ajutorul nostru, pentru ca schitul nu este cunoscut si nimeni nu trimite ajutoare sau pomelnice la manastirea lor..


O alta problema pe care o intampina cu nadejde in ajutorul Maicii noastre este faptul ca se apropie iarna iar maicutele nu au centrala, anul trecut s-au incalzit folosind calorifer electric, dar din pacate nu are un randament bun..ne-a spus ca in interiorul trapezei se formase gheata pe pereti..Din ce am inteles, o centrala pe lemne buna le-ar costa 200 milioane lei vechi, bani la care saracele nu viseaza si deci nu ii au ..

Nadajduiesc eu ca e cea mai mica problema, faptul ca nu au o masina de care sa se foloseasca, accesul la manastire fiind anevoios fara un autoturism, maica stareta transportand toate cumparaturile cu mainile ei..si este doar o manuta de fata..

Stiu ca si pentru noi este criza, dar poate reusim sa ajuta cat de putin, macar cat sa dam un pomelnic la ele..au un trai tare chinuit in pustia Dobrogei, astfel incat pe langa casa nu pot creste pomi sau alte plante, pamantul fiind tare secetos..va spuneam ca li s-a promis o fantana de catre primar..ei bine, ghiciti ce? Fantana a ramas neterminata..probabil ca si primaria e in criza..

Duhovniceste ne-am indulcit de umorul cald al maicutei dar si de nadejdea in Maica Domnului pe care ne-a incurajat sa o purtam in inimi..Am avut cateva sfaturi de luat, mai ales ca Maica Ambrozia are aceeasi varsta ca mine (25 ani), dar ea a ales "partea cea buna"

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2009, 23:58:05
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Acum 2 saptamani parintii mei au poposit din nou la Stejaru, va scriu ce am aflat de la ei si de la Maica Ambrozia..

Maicutele erau tare ocupate, au reusit sa termine o parte din lucrarile de renovare a bisericii, dar inca mai au mult de lucru. Persoanele care au platit mana de lucru si materialele se pare ca momentan nu mai pot ajuta, dar vor relua cu ajutorul Bunului Dumnezeu in februarie munca.

Nu au reusit sa stranga suficient de multi bani incat sa cumpere o centrala, motiv pentru care se incalzesc cum pot folosind calorifer electric. Nu au reusit sa cumpere un hidrofor, dar au o pompa de care se folosesc pentru a avea apa.

Parintele care facea slujbele a fost trimis la manastirea din Dorna Arini, maicutele ramanand deocamdata fara preot..

In concluzie, maicutele de la Stejaru au nevoie de ajutorul nostru financiar pentru a putea continua renovarea bisericii si a achizitiona o centrala termica, si de rugaciunile noastre, au mult mai multe ispite decat noi mirenii..

Pomelnicele le putem trimite pe adresa pe care am scris-o mai sus, putem preciza daca vrem sa fim pomeniti la Psaltire, Acatiste, Sfantul Maslu sau Sfanta Liturghie(atunci cand va veni noul preot)..Deocamdata maicutele fac slujbele la acre nu au nevoie de preot..Putin cu putin pot aduna si maicutele banuti ca sa termine biserica, iar noi ne putem construi o casa in ceruri

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2010, 14:57:07
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Azi am primit un telefon de la Maicuta Ambrozia, stareta Schitului Stejarul, care cu bucurie m-a anuntat de crearea unui site de catre " CRESTIN ORTODOX WEBSITE ", unde putem vedea imagini cu biserica care foarte greu se construieste dar care deja arata minunat, imagini cu interiorul bisericii, icoane si unde putem citi istoricul schitului, putem afla despre cei care si-au adus aportul ca acest schit sa infloreasca. Dati pe Google SCHITUL STEJARUL si va puteti convinge. Incercati si trimiteti pomelnice, trimite-ti in cont sume cat de mici, ele vor ajuta la terminarea lucrarilor . Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 24.08.2010 at 14:59:36.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.08.2010, 15:49:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Am vazut si eu site-ul Schitului Stejaru. Iata legatura: http://schitul_stejaru.crestinortodox.ro/
Multumim icamilin!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.10.2010, 00:00:05
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Multumiri de la Maicuta Stareta a Schitului Stejarul!

Azi, am sunat-o pe maicuta Ambrozia sa o rog sa o pomeneasca pe o buna prietena MARIA, care saptamana viitoare va intra intr-o operatie foarte grea de inima si am aflat noutati despre mersul lucrarilor la schit.
Se simte foarte clar criza financiara prin care trecem cu totii, banutii se aduna cu greu dar Maicuta Ambrozia multumeste tuturor celor care si-au rupt din putinul lor si au contribuit la diverse lucrari.
Multa sanatate, spor duhovnicesc, pace-n suflet si tot binele din lume.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2010, 19:28:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Am vazut si eu site-ul Schitului Stejaru. Iata legatura: http://schitul_stejaru.crestinortodox.ro/
Multumim icamilin!
Poate il vad si cei de la Patriarhie , asa printre picaturi . . . ! Sa readucem in prima pagina cat mai des astfel de probleme , caci nu se stie . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2010, 20:45:24
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta !

Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea Govora cristineltrascu Intrebari utilizatori 0 08.02.2011 18:02:38
Manastirea Esfigmenu alex79 Intrebari utilizatori 0 30.01.2011 20:01:18
Manastirea Ormilia dobrin7m Pelerinaje la locuri Sfinte 0 30.01.2011 19:59:42
manastirea nicula melena Generalitati 4 05.10.2009 01:56:12
stejarul din mamvri quasar Generalitati 7 12.06.2008 21:03:45