Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2010, 13:20:27
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit Inainte de Postul Cracinului nu este harti?

Saptamana trecuta , miercuri si vineri erau trecute in calendar cu "zi de post". Deoarece sapt viitoare incepe postul Craciunului nu ar trebui ca sapt aceasta sa fie harti?
In calendarul de pe crestin ortodox astazi e trecut tot "zi de post".
Rog pe cei care au mai multe informatii sa-mi raspunda!
Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2010, 13:26:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Numai in saptamana Vamesului si Fariseului, inainte sa inceapa postul mare, este harti - pentru a nu ne mandri ca fariseul pentru postul pe care il vom face, si poate si pentru a ne intari pentru el.
Inainte de Postul Craciunului nu am auzit sa fie dezlegare la post.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.11.2010, 13:38:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu avem "harti" in aceasta saptamana (8-14 noiembrie). E bine de stiut ca avem dezlegare la peste sambata si duminica din timpul Postului, la care se adauga si alte sarbatori: Sfantul Antonie de la Iezerul - 23 noiembrie, Sfanta Ecaterina - 25 noiembrie, Sfantul Andrei - 30 noiembrie, Sfantul Gheorghe de la Cernica 3 decembrie, Sfantul Nicolae - 6 decembrie, Sfanta Filofteia - 7 decembrie, Sfantul Dosoftei - 13 decembrie. Vom avea "harti" miercuri si vineri dupa Postul Craciunului, mai bine zis dupa sarbatoarea Sfantului Stefan - 27 decembrie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2010, 13:49:06
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În calendarul meu săptămâna vii toare este dezlegare la pește:luni(Sf. Cuvios Paisie de la Neamț).marți(Sf Apostol și Evanghelis Matei),sâmbată(Sf.Grigore Decapolitul).?!?!
Ori,de la bunica mea,de la mama mea și de la preoți mai vârstnici știu că până la Intrarea în biserica a Maicii Domnului nu se mânâncă pește.
Unii preoți spun să se respecte strict calendarul,alții să se țină așa cum țin batrânii(nu mă refer aici la cei de rit vechi).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2010, 14:05:51
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
În calendarul meu săptămâna vii toare este dezlegare la pește:luni(Sf. Cuvios Paisie de la Neamț).marți(Sf Apostol și Evanghelis Matei),sâmbată(Sf.Grigore Decapolitul).?!?!
Ori,de la bunica mea,de la mama mea și de la preoți mai vârstnici știu că până la Intrarea în biserica a Maicii Domnului nu se mânâncă pește.
Unii preoți spun să se respecte strict calendarul,alții să se țină așa cum țin batrânii(nu mă refer aici la cei de rit vechi).
Calendarul de pe Episcopia Husi ,il face duhovnicul meu.Cred ca aceste dezlegari la peste sunt detaliate in Tipicul Mare,si sunt corecte.Insa pentru cine are evlavie,poate sa nu manance peste ,nu e obligatoriu.Mai ales daca mancam peste ,dar nu stim cui sfant "datoram " asta..:)

Ideea este ca nu e gresit daca scapam la peste in acele zile,dar putem deasemenea sa nu sarbatorim cu peste.Mai ales ca e si destul de scump...:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2010, 15:14:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Această problema am discutat-o cu un părinte care aveam peste 80 ani de la o manastire și n-a spus ca se poate manca pește în orice zi și în orice perioada(afară de postul Paștelui)cand biserica are hramul dar numai în parohia respectiva.Mi s-a parut cam...nu știu cum aceasta.Adica dacă eu merg la hram la biserica X din orașul meu manânc pește(daca stau acolo la masa ) iar dacă stau acasă nu?!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.11.2010, 16:09:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Această problema am discutat-o cu un părinte care aveam peste 80 ani de la o manastire și n-a spus ca se poate manca pește în orice zi și în orice perioada(afară de postul Paștelui)cand biserica are hramul dar numai în parohia respectiva.Mi s-a parut cam...nu știu cum aceasta.Adica dacă eu merg la hram la biserica X din orașul meu manânc pește(daca stau acolo la masa ) iar dacă stau acasă nu?!
Dorina, mie nu mi se pare nefiresc sa se dea dezlegare la hram - e bucuria sarbatorii. Sfantul Teofan Zavoratul spunea legat de pomenirea sinucigasilor ca ea nu trebuie facuta de Biserica, dar poate fi facuta acasa de noi. Asa si aici, sunt unele lucruri care se petrec doar in biserica. Asa ca cel ce nu a participat la slujba, nu trebuie sa manance peste, chiar daca face parte din parohia care isi serbeaza hramul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.11.2010, 11:15:46
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

astazi de ce este dezlegare la vin? Si daca e pentru Sfantul Apostol si Evanghelist Matei de ce nu e si dezlegare la peste? stiam ca doar la sarbatorile mari cu cruce rosie se dezleaga la vin si peste.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.11.2010, 11:19:26
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

nu stie nimeni sa ma lamureasca si pe mine?
si astazi in agenda crestinului de pe crestin ortodox este trecuta dezlegare la ulei si vin.. si azi este Sf. Mucenic Platon, fara cruce neagra fara nimic.
In calendarul meu nu e trecuta nicio dezlegare de cand a inceput postul si pana Duminica atunci cand e trecuta dezlegarea la peste.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.11.2010, 11:50:25
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Aici se gasesc explicatii detaliate despre randuiala Postului Craciunului.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/_post.htm
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Saptamanile cu harti dinaintea posturilor cristina2012 Postul 52 24.06.2016 19:22:01
O noua blasfemie pregatita de presa , inainte de intrarea in Postul Mare ! cristiboss56 Generalitati 60 06.03.2012 22:09:11
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Harti in saptamana dupa Rusalii costel Postul 1 29.05.2010 16:35:30
URGENT: Ce inseamna harti? cris13 Impartasania (Taina Euharistiei) 6 25.03.2009 14:41:02