Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2012, 15:32:51
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mica intrebare despre casatorie

Daca tu te-ai nascut ca om dintr-o a doua casatorie a mamei, care nu a fost oficiata la Biserica ci a fost facuta doar starea civila la Primarie. Deci nu la Biserica. Are acest aspect implicatii, conteaza sau nu are atata relevanta. Azi am aflat doar si m-a uimit. Deci, practic, tatal meu nu s-a insurat niciodata la Biserica. Mama o data in trecut cu tatal surorii mele. Conteaza in vreun fel? M-a uimit doar si de aceea intreb.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2012, 16:17:49
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Daca tu te-ai nascut ca om dintr-o a doua casatorie a mamei, care nu a fost oficiata la Biserica ci a fost facuta doar starea civila la Primarie. Deci nu la Biserica. Are acest aspect implicatii, conteaza sau nu are atata relevanta. Azi am aflat doar si m-a uimit. Deci, practic, tatal meu nu s-a insurat niciodata la Biserica. Mama o data in trecut cu tatal surorii mele. Conteaza in vreun fel? M-a uimit doar si de aceea intreb.

Doamne ajuta!
...Si in pacate m-a nascut maica mea (Ps. 50)
In principiu conteaza ce simti tu si ceea ce faci in general. Poti sa te nasti si turc si indian si orice... daca te botezi si urmezi, pe cat iti sta tie in putere, Calea Mantuitorului, nu e cazul sa-ti faci mari probleme. Imagineaza-ti ca s-au nascut prunci din violuri, pe care totusi Dumnezeu i-a induhovnicit mai mult decat pe cei care poate au fost nascuti in familie de slujitori (oarecum rataciti) ai bisericii. Daca privesti in jur, nu se poate sa nu observi oameni chinuiti, copii handicapati, totusi, nascuti din parinti ortodocsi, care si-au "oficiat" casatoria in fata Sf. Altar. Dumnezeu ingaduie unele lucruri, iar daca tu simti "chemarea", nu privi mai in urma decat Dumnezeu ti-a dat sa privesti. E de-ajuns ca simti harul Lui in inima ta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2012, 22:17:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cred cu adevarat, poate ii convingi, totusi, pe ai tai parinti sa mearga la biserica sa se casatoreasca religios...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2012, 22:25:23
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Parintii mei au fost in aceeasi situatie. Tata era in politie si n.avea voie pe timpul comunistilor sa se casatoreasca in biserica. Asa ca... au facut.o la nunta de argint (25de ani de casatorie). A fost minunat pentru ca am participat si eu :) Poate reusesti sa ii convingi sa faca pasul si in fata Domnului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2012, 22:42:13
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da... au divortat deja fara sa fi apucat.

Nu-i bai, a trecut, cu totii cunoastem necazurile vietii cred.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.11.2012, 23:35:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Daca tu te-ai nascut ca om dintr-o a doua casatorie a mamei, care nu a fost oficiata la Biserica ci a fost facuta doar starea civila la Primarie. Deci nu la Biserica. Are acest aspect implicatii, conteaza sau nu are atata relevanta. Azi am aflat doar si m-a uimit. Deci, practic, tatal meu nu s-a insurat niciodata la Biserica. Mama o data in trecut cu tatal surorii mele. Conteaza in vreun fel? M-a uimit doar si de aceea intreb.

Doamne ajuta!
Din punct de vedere spiritual, nu are nici cea mai mica importanta: este problema lor. La urma urmei, fiecare raspundem pentru pacatele noastre, nu ale altora.

Din punct de vedere temporal, poate avea o anumita importanta. Cand auzim "cutare nu a avut noroc" trebuie sa ne gandim la asemenea aspecte.

Exista, in trecut, in Biserica Catolica Apuseana, o piedica la hirotonie: bastarzii nu puteau primi preotia. Dar acest canon a fost abrogat in 1983. Nu stiu daca exista / a existat ceva asemanator in Bisericile Ortodoxe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O mica intrebare despre icoane cred_cu_adevarat Generalitati 194 30.03.2011 22:35:16
O mica intrebare ! Darkanian Generalitati 1 02.03.2011 23:29:30
O mica intrebare evika_evita Generalitati 21 16.09.2009 03:39:33
O mica intrebare... Andragel Generalitati 11 23.02.2008 16:46:57