Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2011, 18:17:24
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Evanghelia... este adevărată?

Doamne ajută!

În tinerețea sa, Sfântul Alexandru de Mesopotamia, întemeietorul ordinului monahal al achimiților,, fiind foarte nemulțumit de superficialitatea duhovnicească din mănăstirile prin care trecuse, a hotărât, după multe căutări, să se stabilească într-o comunitate de călugări care-i păreau mai râvnitori.
Îndeplinindu-și cu dragoste și râvnă datoriile de monah, tânărul Alexandru a câștigat dragostea, încrederea și respectul tuturor fraților săi din acea mănăstire, care-l socoteau un adevărat exemplu de viață creștină, consacrată în totalitate slujirii lui Hristos.
Într-o dimineață, după oficierea Sfintei Liturghii, când toți monahii erau încă adunați în biserica mănăstirii, călugărul Alexandru s-a apropiat de stareț și, în fața tuturor, i-a pus următoarea întrebare cu totul neobișnuită pentru un monah atât de înduhovnicit: "Părinte stareț, Evanghelia este adevărată?". Uimit, starețul i-a răspuns că, desigur, Sfânta Evanghelie cuprinde adevărul revelat de către Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, fiind, din acest motiv, vrednică de încredere. După aceea, starețul i-a adunat pe toți ceilalți monahi și le-a poruncit să se roage în taină pentru Alexandru care, după cum toți putuseră observa, a început să fie ispitit de îndoieli în credință. Astfel, fără să știe Sf. Alexandru, frații săi de călugărie au început să se roage pentru el, în nădejdea că Dumnezeu va spulbera gândurile necredinței din sufletul său curat.
A doua zi, după săvârșirea Sfintei Liturghii, Alexandru a mers din nou la stareț și, la fel ca în ziua precedentă, l-a întrebat cu seninătate: "Părinte stareț, spuneți-mi, vă rog: Evanghelia este adevărată?". Răspunzându-i afirmativ, starețul, din ce în ce mai mirat, le-a cerut din nou celorlalți călugări să sporească rugăciunea pentru el căci, din câte se vede, ispita necredinței îl tulbură foarte puternic.
A treia zi, după slujbă, tânărul monah Alexandru, apropiindu-se de stareț, l-a întrebat ca și în zilele anterioare: "Părinte stareț, Evanghelia... este adevărată?". Atunci, toți monahii prezenți i-au răspuns într-un glas: "Este adevărată!".
Alexandru, privindu-i câteva clipe cu tristețe, a întrebat adresându-se tuturor: "Atunci, de ce voi n-o practicați?...".

Cred că această întâmplare adevărată din viața Sfântului Alexandru de Mesopotamia poate constitui pentru noi toți - mai ales acum, în perioada de pregătire duhovnicească pentru Praznicul Nașterii Domnului - un prilej de a medita cu seriozitate la modul în care noi înșine înțelegem să trăim în mod concret adevărul evanghelic.
Evanghelia este adevărată!
Dar noi... de ce n-o practicăm?

Doamne ajută!

Și post binecuvântat în continuare!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2011, 21:26:34
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

O practica fiecare dupa putintele sale. Una e sa traiesti in lume si alta e sa fii monah... Acum depinde si cat de voit o incalcam atunci cand o facem,ca pana la urma asta este cel mai grav.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2011, 23:34:20
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!

În tinerețea sa, Sfântul Alexandru de Mesopotamia, întemeietorul ordinului monahal al achimiților,, fiind foarte nemulțumit de superficialitatea duhovnicească din mănăstirile prin care trecuse, a hotărât, după multe căutări, să se stabilească într-o comunitate de călugări care-i păreau mai râvnitori.
Îndeplinindu-și cu dragoste și râvnă datoriile de monah, tânărul Alexandru a câștigat dragostea, încrederea și respectul tuturor fraților săi din acea mănăstire, care-l socoteau un adevărat exemplu de viață creștină, consacrată în totalitate slujirii lui Hristos.
Într-o dimineață, după oficierea Sfintei Liturghii, când toți monahii erau încă adunați în biserica mănăstirii, călugărul Alexandru s-a apropiat de stareț și, în fața tuturor, i-a pus următoarea întrebare cu totul neobișnuită pentru un monah atât de înduhovnicit: "Părinte stareț, Evanghelia este adevărată?". Uimit, starețul i-a răspuns că, desigur, Sfânta Evanghelie cuprinde adevărul revelat de către Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, fiind, din acest motiv, vrednică de încredere. După aceea, starețul i-a adunat pe toți ceilalți monahi și le-a poruncit să se roage în taină pentru Alexandru care, după cum toți putuseră observa, a început să fie ispitit de îndoieli în credință. Astfel, fără să știe Sf. Alexandru, frații săi de călugărie au început să se roage pentru el, în nădejdea că Dumnezeu va spulbera gândurile necredinței din sufletul său curat.
A doua zi, după săvârșirea Sfintei Liturghii, Alexandru a mers din nou la stareț și, la fel ca în ziua precedentă, l-a întrebat cu seninătate: "Părinte stareț, spuneți-mi, vă rog: Evanghelia este adevărată?". Răspunzându-i afirmativ, starețul, din ce în ce mai mirat, le-a cerut din nou celorlalți călugări să sporească rugăciunea pentru el căci, din câte se vede, ispita necredinței îl tulbură foarte puternic.
A treia zi, după slujbă, tânărul monah Alexandru, apropiindu-se de stareț, l-a întrebat ca și în zilele anterioare: "Părinte stareț, Evanghelia... este adevărată?". Atunci, toți monahii prezenți i-au răspuns într-un glas: "Este adevărată!".
Alexandru, privindu-i câteva clipe cu tristețe, a întrebat adresându-se tuturor: "Atunci, de ce voi n-o practicați?...".

Cred că această întâmplare adevărată din viața Sfântului Alexandru de Mesopotamia poate constitui pentru noi toți - mai ales acum, în perioada de pregătire duhovnicească pentru Praznicul Nașterii Domnului - un prilej de a medita cu seriozitate la modul în care noi înșine înțelegem să trăim în mod concret adevărul evanghelic.
Evanghelia este adevărată!
Dar noi... de ce n-o practicăm?

Doamne ajută!

Și post binecuvântat în continuare!
De ce nu practic Evanghelia? O dragilor, nu o practic, cum s-ar cuveni, fiindca am trei dusmani iscusiti inauntrul meu: unul e egoismul meu pe care trebuia sa-l lepad, da' se tine scai de mine, al doilea e comoditatea din mine, pre numele ei adevarat lene, si ultimul, ei bine ultimul e al mai viclean, e cel ce ma impinge sa caut greselile celuilalt, nu pe-ale mele. Cica sa-l indrept pe el mai intai, ca-i mai ratacit ca mine, pasami-te. Viclean rau.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.12.2011, 00:50:49
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
De ce nu practic Evanghelia? O dragilor, nu o practic, cum s-ar cuveni, fiindca am trei dusmani iscusiti inauntrul meu: unul e egoismul meu pe care trebuia sa-l lepad, da' se tine scai de mine, al doilea e comoditatea din mine, pre numele ei adevarat lene, si ultimul, ei bine ultimul e al mai viclean, e cel ce ma impinge sa caut greselile celuilalt, nu pe-ale mele. Cica sa-l indrept pe el mai intai, ca-i mai ratacit ca mine, pasami-te. Viclean rau.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Adevărat! :)
Ați postat încă un mesaj concis și înțelept!

Doamne ajută!

Har, smerenie și jertfă de sine.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.12.2011, 01:39:53
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Sa facem tot ce spune evanghelia,sa traim in maxima sfintenie,e oarecum cu neputinta. Insa importanta e stradania fiecaruia,sa ne dorim sa atingem un cat mai inalt nivel duhovnicesc. Dumnezeu vede inimile fiecaruia din noi si rasplata o vom avea in raport direct proportional (ca sa folosesc un termen matematic).

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.12.2011, 22:26:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Văzând credința creștinilor din deșertul Egiptului, eu cred că Evanghelia este adevărată. Nu, nu este vorba de Sf Antonie cel Mare și cei împreună cu el. Nici de Școala din Alexandria. Eu vorbesc aici despre creștinii arabi de acum, din anul 2011 de la Nașterea Domnului. Persecutați ieri, persecutați și azi pentru o credință ca aceasta:

http://www.christianophobie.fr/video...tianophobie%29
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.12.2011, 12:06:21
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Impresionant...

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Văzând credința creștinilor din deșertul Egiptului, eu cred că Evanghelia este adevărată. Nu, nu este vorba de Sf Antonie cel Mare și cei împreună cu el. Nici de Școala din Alexandria. Eu vorbesc aici despre creștinii arabi de acum, din anul 2011 de la Nașterea Domnului. Persecutați ieri, persecutați și azi pentru o credință ca aceasta:

http://www.christianophobie.fr/video...tianophobie%29
Da, foarte impresionant...
Dumnezeu să-i întărească pe toți creștinii persecutați pentru credința cea adevărată!
Din păcate, într-un permanent pericol se află și coreligionarii noștri din alte state islamice, precum și cei din China. Voi posta câteva link-uri în acest sens, pe topic-ul pe care l-ați creat pentru cunoașterea situației acestor "creștini persecutați în lume".
Dumnezeu să fie cu ei și să-i ocrotească!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum argumentam ca Biblia Ortodoxa este adevarata? gabriela8 Despre Sfanta Scriptura 83 14.10.2014 20:56:50
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 08:52:08
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 18:55:41