Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.03.2011, 00:42:30
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calmtapestry Vezi mesajul
Iar cand intru pe site-ul crestin ortodox ce gasesc: intru cu speranta ca voi gasi buni crestini, care ma vor indruma insa cred ca nimeni nu mai are chef nici de asta, mai usor sa judeci si sa dai cu pietre imediat decat sa incerci sa faci omul sa inteleaga cu cuvinte calde.
Da, e mai usor, desigur.
Pe de alta parte, trecind peste critica (inteleg ca ti-a contrazis cineva asteptarile, imi pare rau) as dori sa te rog prin a incepe chiar tu "sa faci omul sa inteleaga cu cuvinte calde"...
Imi cer iertare in numele celor care te-au suparat, frate, si fac asta pentru ca eu insumi ii supar mereu pe altii, cu graba sau neatentia mea. Iarta-ma te rog pe mine si, astfel, poate ii vei ierta si pe altii de aici.
Apoi, dupa ce ierti, arunca o privire catre lucrurile minunate pe care le-au postat aceiasi oameni pe forumul asta de-a lungul anilor. Bucura-te de lumina revarsata aici, si treci te rog peste momentele de tensiune.
Eu unul le sunt recunoscator tuturor, in mod deosebit tie pentru ca ne-ai amintit de nazuinta fiecaruia dintre noi de a deveni bun crestin.
Dumnezeu sa ne binecuvinteze!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.03.2011, 08:47:52
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Mai, bravo voua cei care puteti tine post. (nu zic cu lauda, ca stiu ca asta nu e de laudat, dar poate de admirat si luat exemplu).
eu una, cu rusine zic dar nu pot sa tin mai mult de 2 3 zile. nu numai ca am acu bebe si tre sa nasc cat de curand, dar in general nu pot. poate tine si de obisnuinta organismului, si de vointa ... dar eu fara o bucatica de carnita sau o cana mare cu lapte, branza, ciocolata cu lapte nu mai zic :P, nu rezist mai mult de 2 3 zile. cam atat pot tine. cred ca asta tine foarte mult si de organism si de mancarea facuta in casa. dar pe copilul de 2 3 ani nu poti sa il tii la post si iaca ii faci mancare normala si unde sunt pofticiosi in casa asa cum sunt eu de obicei ...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.03.2011, 10:09:22
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Post la ispitokiul care privește urât și cu dispreț scârbos tot ceea ce nu-l mituiește cu mărire de sine, aia trebuie postit, și la întunericul cel din întuneric și din ascunzișuri, din spate, pe la spate, dindărăt, de sub așternuturi, adică toate hulicelele și acuzările alea prietenești, care te falatează cu femei frumușele ca să te umfliii.

Că doar i-a zis sf. Petru vrăjitorului Simion, când a crezut acela că Harul se poate cumpăra pe bani: „banii tăi și gândul inimii tale să-ți fie ție spre pierzare căci ai crezut că poți face vrăji cu harul Domnului și să-l dai pe bani.”

Deci niciun bogat nu va intra pe bani în împărăție căci portarul e nemitarnic. Și oricât vă veți milogi și vă veți miorlăi și veți încerca a mitui din priviri sau prin teatralisme și circuri grotești ca niște măscărici nebuni ai regelui, să știți că nu veți afla nici o șansă de reușită. Toate sulimenelile astea n-o să aibă sorți de izbîndă oricât încercați cu ademeneli să intrați în grațiile autorităților. Nu merge.

Mita nu ține la Dumnezeu. Nici cea cusută cu ață albă și împachetată cu timp îndelung, cu timp liber, cu timp frumios, sau cu timp de lucru sau de studiu asiduu.

„Psalmul 100
1.Mila și judecata Ta voi cânta ție, Doamne.
2.Cânta-voi și voi merge, cu pricepere, în cale fără prihană. Când vei veni la mine?
3.Umblat-am întru nerăutatea inimii mele, în casa mea.
4.N-am pus înaintea ochilor mei lucru nelegiuit; pe călcătorii de lege i-am urât.
5.Nu s-a lipit de mine inima îndărătnică; pe cel rău, care se depărta de mine, nu l-am cunoscut.
6.Pe cel ce clevetea în ascuns pe vecinul său, pe acela l-am izgonit.
7.Cu cel mândru cu ochiul și nesățios cu inima, cu acela n-am mâncat.
8.Ochii mei sunt peste credincioșii pământului, ca să șadă ei împreună cu mine. Cel ce umbla pe cale fără prihană, acela îmi slujea.
9.Nu va locui în casa mea cel mândru; cel ce grăiește nedreptăți nu va sta înaintea ochilor mei.
10.În dimineți voi judeca pe toți păcătoșii pământului, ca să nimicesc din cetatea Domnului pe toți cei ce lucrează fărădelegea.”

Last edited by vsovivi; 28.03.2011 at 10:12:40.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.03.2012, 10:53:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Astazi, in miercurea din saptamana a patra, Biserica Ortodoxa praznuieste injumatatirea Postului Mare.

Prin acest fapt Biserica ne arata ca nu este gresit sa numeri zilele Postului daca o faci cu folos. Adesea, eu insumi, ma gasesc numarandu-le, insa intr-un mod cu totul neziditor, gandindu-ma nu la "bunatatile ceresti", ci la cele ale lumii acesteia, ce ma asteapta la capatul sau.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.03.2012, 13:26:19
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Astazi, in miercurea din saptamana a patra, Biserica Ortodoxa praznuieste injumatatirea Postului Mare.

Prin acest fapt Biserica ne arata ca nu este gresit sa numeri zilele Postului daca o faci cu folos. Adesea, eu insumi, ma gasesc numarandu-le, insa intr-un mod cu totul neziditor, gandindu-ma nu la "bunatatile ceresti", ci la cele ale lumii acesteia, ce ma asteapta la capatul sau.
Adica te gandeai la masa de Paste ...:) amr jumate ....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Pastelui ancah Generalitati 63 16.04.2014 01:39:03
Postul pastelui ungreier Generalitati 13 06.02.2011 20:32:12
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Canonul cel Mare, citit numai in postul Pastelui alcatel001 Intrebari utilizatori 1 08.04.2010 11:33:08
Ce insemnatate are pentru voi sarbatoarea Pastelui? lacrimi Diverse Sarbatori 4 06.04.2010 00:23:38