Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2009, 13:04:04
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit am nevoie de incurajari

Buna ziua,

Eu sunt oana, si am 26 ani. zilele acestea am primit o lovitura care poate pt unii pare usoara, desi eu pe pielea mea o simt crancena: omul pe care il iubesc de aproape 7 ani,mi-a zis ca nu mai vrea. Spune ca nu ma mai iubeste, ca nu ma merita si alte si alte motive. Adevarul este undeva incurcat, atat de incurcat incat eu nu gasesc nici o cale de rezolvare. In urma cu aproape un an jumate, el s-a imbolnavit de o boala extrem de grava, cu care va trai toata viata...De atunci nu a mai fost el, ne-am mai despartit de vreo 2 ori in rastimpul asta, motivand mereu ca nu are ce sa imi ofere, ca bolnav fiind, nu mai poate simti nimic pt nimeni, nu mai poate fi cum era. Eu, am incercat sa il inteleg, sa il sprijin, dar el prefera sa ma lasse sa plec din viata lui, ca sa nu ma faca nefericita, zice el...In ciuda acestor intamplari, eu stiu ca ma iubeste...stiu ca poate parea ciudat ce zic, dar iubirea o simti in toate modurile posibile.
Am incercat sa iau calea credintei, m-am spovedit, am citit acatiste ale unor sfinti,merg la maslu, la dezlegari. Ma rog ff mult pt el, pt ca este ratacit, nu stie cum sa ia viata asta in piept, cu greutatile si necazurile ei.
Zilele astea, am avut din nou acelasi raspuns din partea lui: pleaca, du-te, lasa-ma in durerea mea, nu sta dupa mine, eu sunt un ratat. Cuvintele astea ma ucid, ma termina...mi se rupe sufletul cand il aud asa...este departe de Dumnezeu, de tot ce inseamna credinta
Eu una, nu vad acum, nici o rezolvare a acestei situatii...adica, nu ne putem desprinde unul de altul dar nici impreuna nu se poate, pt ca nu vrea el. Eu, banuiesc ca aici ar fi ceva necurat, anume niste farmece facute de o femeie, sau chiar de doua....una dintre ele este amanta tatalui meu....
nu stiu ce sa mai fac, incotro sa o apuc..Duhovnicul meu, mi-a zis sa il las, sa nu ii mai permit sa ma caute de nici un fel, dar nu am reusit, mi se pare crancen...(
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2009, 13:15:48
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si daca are dreptate,daca langa el nu poti avea nici un viitor,nu vei putea fi fericita (la nesfarsit)? Tu de ce esti asa indragostita de el? Ce diferenta de varsta e intre voi?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.07.2009, 13:19:11
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

de ce sunt indragostita?asta nu cred ca poate explica nimeni...de ce e indragostit de cineva:)
el are 30 si eu 26
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2009, 13:36:34
Mitza11 Mitza11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2009
Locație: SNAGOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Ai facut bine ca te-ai rugat pentru el, insa pentru tine de ce nu te rogi? Bunului Dumnezeu si unui sfant, poate cuvioasei Parescheva ca mijlocitoare catre Domnul sa iti arate calea. Neaparat cu post si cu rabdare. Sigur ca vei primi un raspuns despre ce sa faci. Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2009, 13:58:05
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

oana,
nu stiu de ce fel de incurajari ai nevoie... insa, ceea ce faci tu e fortat. daca el vrea sa fie lasat in pace atunci e clar ca isi doreste spatiu iar tu, prin atitudinea ta, s-ar putea sa-i dai impresia de sufocare.
sa zicem ca il iubesti si ca inseamna mult pentru tine. atunci iubeste-l cu adevarat si da-i ce are nevoie. da-i spatiu, da-i libertate. daca e sa va intalniti vorbiti dar fara sa-l cauti tu. il poti suna la ocazii deosebite dar in rest lasa-l sa rumege singur. mingea e in terenul lui si urmatoarea mutare trebuie s-o faca el. tu nu poti sa faci nimic, decat sa te rogi pentru voi. si daca e sa fiti impreuna veti fi. insa nu te inversuna sa va impacati cu orice pret. pentru ca va ajunge sa te urasca.
ai incercat! nu-ti poti reprosa nimic. ai facut totul sa inteleaga ca esti langa el si la bine si la rau. insa acum e momentul sa il lasi sa se limpezeasca si sa continui sa-i fii alaturi doar in rugaciune. nu il ajuti cu nimic si, in niciun caz, nu-ti faci tie vreun serviciu.
e frustrant, te cred! insa e singurul lucru pe care il mai poti face. si asta inainte ca sa devina si mai rau. lasa lucrurile sa se vindece de la sine, in timp. roaga-te si... faca-se voia Domnului, cum e mai bine pentru amandoi.
si, foarte important, nu inteleg de ce mai ai nevoie si de alte pareri si nu faci ASCULTARE DE DUHOVNIC.
oricine de aici iti poate spune ca e cea mai inteleapta decizie, sa asculti de parintele tau.
Doamne ajuta si s-auzim de bine!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2009, 14:08:13
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Multumesc pentru sfaturi.
Eu incerc sa ii dau cat de mult spatiu pot, si sa il ajut prin rugaciune. Nu eu il caut mereu, facem o pauza de 2-3 luni, apoi ma cauta el, sa petrecem cateva clipe frumoase impreuna( exact astea sunt cuvintele lui), si nu se refera la sex,ci stam, vorbim, dormim impreuna si apoi fiecare la viata de dinainte....practic, din cand in cand, are nevoie de mine sa il fac sa traiasca...cum de altfel a recunoscut si el..

si asa e, aveti dreptate, trebuie sa ascult de cuvantul duhovnicului...

Last edited by onyx235; 28.07.2009 at 14:13:51.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2009, 14:19:46
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
Buna ziua,

Eu sunt oana, si am 26 ani.
Am incercat sa iau calea credintei, m-am spovedit, am citit acatiste
Buna sa iti fie inima, eu sunt Dan si am 23 de ani. Nu pot sa te ajut in niciun fel, departe sunt de mine orice sfat sau indemn. Dar sper ca 2 lamuriri pot sa iti aduc, desi nu sunt chiar asa de clare la suprafata, in special cel legat de farmece.



Citat:
Eu, banuiesc ca aici ar fi ceva necurat, anume niste farmece facute de o femeie, sau chiar de doua....una dintre ele este amanta tatalui meu....
Farmecele nu exista in sensul popular. Adica nu exista magie care sa produca efecte fizice reale doar in urma unor practici oculte. Insa, cu vinderea sufletului practicantului, cat si a clientului care a solicitat asta vrajitorului, se pot "arunca blesteme" asupra cuiva. Nu cred ca am scris destul de clar, dar ideea pe care vreau sa o intelegi e ca blestemele nu se leaga de cel nevinovat; trebuie musai sa fie un pacat, ca pod de trecere al demonului asupra celui vizat. Daca crezi ca intr-o masura relativa nu ati pacatuit, atunci nu aveti absolut niciun motiv de ingrijorare. Nu veti gasi lemne sau impletituri in pernele pe care dormiti. Dar daca a fost si/sau este un pacat grav pe capul vostru, atunci lucruri ar fi destule de reparat greseala... Sfaturi nu iti pot da, pentru ca nu le stiu, dar poti cere duhovnicului vostru: sfestanie in casa, post etc etc. Pana atunci insa, nu acuza de vrajitorie pe niciunul, nici pe amanta tatalui sau altcineva, pentru ca le manci cinstea. Vezi-ti de treaba ta.
E ciudat ca ai mentionat ca el a fost bolnav o vreme si ca nu si-a revenit complet: e posibil, spun din ce ne-ai scris, ca in timpul bolii sa fi deznadajduit, luat numele Domnului in desert, injurat pe Domnul, manios pe Domnul s.a.m.d.? Sa fi facut el atunci in perioada aceea un pacat grav care i-a dat mana libera dracului asupra lui? Sau a voastra? Diavolul uraste casniciile; in mod clar incearca sa le distruga, si sa le impiedice, cum e cazul vostru.

Citat:
nu stiu ce sa mai fac, incotro sa o apuc..
Nu trebuie sa o apuci nicaieri. Raspunsul e in tine.

Citat:
Duhovnicul meu, mi-a zis sa il las, sa nu ii mai permit sa ma caute de nici un fel, dar nu am reusit, mi se pare crancen...(
A motivat sfatul sau? Daca l-a motivat, spune-ne si noua care sunt motivele. Daca nu l-a motivat, nu il mai intreba ca sa vada ca vrei sa ii pui sfaturile pe balanta. Ia aminte si de sfatul lui. Acum crancen orice este, nimeni nu a zis ca in viata o sa huzurim de bine si apoi vom participa la repriza a doua in rai. Cel ce nu va lupta nu va primi cununa victoriei. Pana la urma, el este doar un... om, dar Dumnezeu e Dumnezeu. Ai grija pe cine preferi.

Citat:
Am incercat sa iau calea credintei, m-am spovedit, am citit acatiste ale unor sfinti,merg la maslu, la dezlegari.
Dar nu incercati destul. Este ratacit... hmm. Poate ca duhovnicul vostru a avut o anume ratiune in a da sfatul de mai sus.

Sper ca Domnul sa va lumineze calea si sa va indrepte pasii pe ea. Cei ce citesc acest topic sper sa se roage, macar o rugaciune scurta, chiar acum in momentul acesta, pentru Oana.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 28.07.2009 at 14:24:13.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.07.2009, 14:26:06
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Pacate, avem amandoi destule. El este departe de Dumnezeu, nu s-a spovedit de ani si ani de zile, si da, intr-adevar, este f manios pe Dzeu, de ce i-a dat lui boala asta, de ce el care nu a facut nimic, si altii, care duc pacate grele, nu patesc nimic...

Nu are duhovnic si nu merge la biserica.Pacatuieste destul si destul de grav...
Multumesc din suflet pt rugaciune, Dan...culmea, si pe el tot Dan il cheama:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.07.2009, 15:02:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Buna, Oana
Inteleg in mare masura prin ce treci. Ma doare sufletul pentru tine si-ti spun ca nu vei gasi alinare intre oameni.
Sfatul meu este sa ai grija de tine si sa-ti pazesti gandurile, sa nu cazi in disperare. Nu este doar el care sufera, esti si tu. Nu ai cum sa ocolesti durerea, accept-o. Gandeste-te ca tu suferi pentru omul care-l iubesti, dar Iisus Hristos sufera mult mai mult pentru fiecare dintre voi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2009, 16:00:26
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

Buna Oana, nici nu stii cat de bine te inteleg! La mine din pacate e si mai urata situatia, pentru ca in decaderea lui, m-a si inlocuit repede, si este atit de hotarat ca imi este mai bine fara el, incat nu ma mai cauta DELOC! Ce pot sa iti spun.... am plans mult, am urlat, am jelit, dar ma rugam. Nu vedeam ce citesc de lacrimi, dar citeam Paraclisul Maicii Domnului. Strigam la Ea in durerea mea si o rugam sa stea cu mine ca nu mai pot... Am fost la un pas de a-mi pierde mintile. Dar Dumnezeu, Maica Domnului, duhovnicul, nu m-au lasat! Numai si numai rugaciunea mi-a putut alina suferinta. Dar sa nu te astepti ca dorul sa dispara. Nu dispare. Nu ai incotro. Trebuie sa iti traiesti suferinta, durerea. Nu exista alte solutii magice. Sa o traiesti constient, ca sa nu cazi in disperare, in deznadejde. Stii, eu chiar daca stiu ca pina la urma cel mai bine pentru mine este ASA cum este acum situatia... tot nu ma pot impiedica de la a-mi fi dor dureros de el, sau de la a-mi dori mult sa ne impacam. Dar ma stradui ca atunci cand imi zboara gandurile si ma apuca tristetea, sa ma adresez repede Maicii Domnului sau ingerului meu pazitor. Sa stii ca numai comunicarea constanta cu Ei cu toti, doar asta ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de un sfat, va rog SoareD Generalitati 116 02.09.2012 00:09:11
Relatiile parinti/copii, frati/surori - nevoie de incurajari AGabriela Generalitati 21 31.08.2012 12:01:24
am nevoie! piedonee Generalitati 0 06.06.2012 19:36:14
Am nevoie de un sfat... anyone... Generalitati 25 14.06.2011 16:30:12
Am nevoie Danut7 Generalitati 0 15.09.2010 19:50:36