Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.04.2012, 21:01:44
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Salutul cu ""Buna"" (exclusiv in Ardeal)

As dori sa scriu astfel incat sa nu se simta jigniti cei care nu locuiesc in Ardeal si au alte obiceiuri, pe care le-am inteles si le-am respectat.

In Ardeal forma de salut uzuala, cuviincioasa, la tara, intre persoane de aceeasi varsta sau de varste diferite este : Buna ziua iar raspunsul Ziua buna sau Buna ziua. Acelasi salut la intalnire si la despartire.
Mai sunt si alte forme, intre apropiati: Mergi/mergeti cu Dumnezeu, ori Doamne-ajuta!, care sunt folosite din ce in ce mai rar.
Intre persoane care nu sunt apropiate, familiare: Buna ziua, atat la intalnire cat si la despartire.
Tinerii, copiii, cei apropiati, se saluta intre ei sau pot fi salutati cu binecunoscutul: Servus.

La oras, cam aceleasi obiceiuri cu diferenta ca s-a adoptat ca salut de despartire, o forma mai ""domneasca"": La revedere, dar doar intre persoane care nu sunt foarte apropiate, relatii mai oficiale.
La fel si aici, cei aflati in relatii apropiate se saluta cu:""Servus"", tineri intre ei, copii intre ei, persoane varstnice intre ele (dar care sunt in relatii apropiate, isi permit sa se salute astfel).
In familie, cei tineri saluta cu:""Sarut-mana"", atat la tara cat si la oras, pe cei varstnici in majoritatea cazurilor, vorbesc de forma cuviincioasa (pentru ca exista familii in care copiii au fost lasati sa salute parintii cu:""Servus"", influenta maghiara.... au un salut apropiat ca sonoritate, folosit in familie sau intre prieteni:""szio"").

De o vreme, cam de doi ani, dar in ultimul an cu precadere, ne-am trezit cu o forma noua de salut: ""Buna"", spusa la toata lumea, indiferent de varsta, indiferent de relatie si in orice situatie, care pentru noi e socanta!

Eu, care am locuit in sud foarte multi ani, am inteles (la inceput mi se parea ciudat...) ca este echivalentul lui :""Servus"" adica se foloseste atunci cand persoana salutata iti este apropiata, coleg, prieten, familie...si m-am obisnuit cu ea.

Acum, aici in Cluj, ne trezim salutati cu :""Buna"" de la al cu tata-n gura...si pana la tinerii vecini noi, majoritate studenti, veniti ei stiu de unde.. de pe-aci pe-aproape oricum, vreau sa spun ca nu din alte parti decat Ardeal, caci atunci ar cunoaste ce inseamna felul acesta de salut (sau- si nu doresc absolut deloc sa fac din asta o discutie politica, dar asa stau lucrurile- de multimea de tineri pdl-isti adusa in ultimii doi ani in unitate; ceilalti nu-si permit, saluta normal, cum stiam noi).

Mie mi se pare total lipsit de bunacuviinta sa-i spui cuiva ""Buna"", cuiva caruia nu-ti permiti, altfel, sa i te adresezi cu ""Servus"" .

Credeam ca am doar eu aceasta parere, dar am auzit si alti colegi minunandu-se de acest fel de salut si care au aceeasi parere. Facem ochii mari si nu stim cum sa reactionam, in afara de a raspunde la salut, binenteles.

Am asistat la discutii pe aceasta tema, in pauzele de la servici, erau total uimiti si ceilalti, cum de s-a raspandit atat de repede, cum de a fost preluata atat de usor fara sa se intrebe mai intai unde e normal sa fie folosita si fata de cine?

Trebuie corectati cei care folosesc aceasta forma de salut? Aici in Ardeal, precizez. Trebuie sa li se spuna ca este nepoliticos si necuviincios?

Poate nu sunt informati ce inseamna, poate nu stiu ca nu se cuvine sa saluti astfel pe toata lumea...
Stiu ca in acest fel aparem rigizi si conservatori, dar e vorba de bunacuviinta, educatie, sapte ani de acasa...
Se pot face concesii la astea? Cu usurinta?

Last edited by Adriana Cluj; 03.04.2012 at 00:06:09.
  #2  
Vechi 02.04.2012, 21:26:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
As dori sa scriu astfel incat sa nu se simta jigniti cei care nu locuiesc in Ardeal si au alte obiceiuri, pe care le-am inteles si le-am respectat.

In Ardeal forma de salut uzuala, cuviincioasa, la tara, intre persoane de aceeasi varsta sau de varste diferite este : Buna ziua iar raspunsul Ziua buna sau Buna ziua. Acelasi salut la intalnire si la despartire.
Mai sunt si alte forme, intre apropiati: Mergi/mergeti cu Dumnezeu, ori Doamne-ajuta!, care sunt folosite din ce in ce mai rar.
Intre persoane care nu sunt apropiate, familiare: Buna ziua, atat la intalnire cat si la despartire.
Tinerii, copiii, cei apropiati, se saluta intre ei sau pot fi salutati cu binecunoscutul: Servus.

La oras, cam aceleasi obiceiuri cu diferenta ca s-a adoptat ca salut de despartire, o forma mai ""domneasca"": La revedere, dar doar intre persoane care nu sunt foarte apropiate, relatii mai oficiale.
La fel si aici, cei aflati in relatii apropiate se saluta cu:""Servus"", tineri intre ei, copii intre ei, persoane varstnice intre ele (dar care sunt in relatii apropiate, isi permit sa se salute astfel).
In familie, cei tineri saluta cu:""Sarut-mana"", atat la tara cat si la oras, pe cei varstnici in majoritatea cazurilor, vorbesc de forma cuviincioasa (pentru ca exista familii in care copiii au fost lasati sa salute parintii cu:""Servus"", influenta maghiara.... au un salut apropiat ca sonoritate, folosit in familie sau intre prieteni:""szio"").

De o vreme, cam de doi ani, dar in ultimul an cu precadere, ne-am trezit cu o forma noua de salut: ""Buna"", spusa la toata lumea, indiferent de varsta, indiferent de relatie si in orice situatie, care pentru noi e socanta!

Eu, care am locuit in sud foarte multi ani, am inteles (la inceput mi se parea ciudat...) ca este echivalentul lui :""Servus"" adica se foloseste atunci cand persoana salutata iti este apropiata, coleg, prieten, familie...si m-am obisnuit cu ea.

Acum, aici in Cluj, ne trezim salutati cu :""Buna"" de la al cu tata-n gura...si pana la tinerii vecini noi, majoritate studenti, veniti ei stiu de unde.. de pe-aci pe-aproape oricum, vreau sa spun ca nu din alte parti decat Ardeal, caci atunci ar cunoaste ce inseamna felul acesta de salut (sau, si nu doresc absolut deloc sa fac din asta o discutie politica, dar asa stau lucrurile, de multimea de tineri pdl-isti adusa in ultimii doi ani in unitate; ceilalti nu-si permit, saluta normal, cum stiam noi).

Mie mi se pare total lipsit de bunacuviinta sa-i spui cuiva ""Buna"", cuiva caruia nu-ti permiti, altfel, sa-l saluti cu ""Servus"" .

Credeam ca am doar eu aceasta parere, dar am auzit si alti colegi minunandu-se de acest fel de salut si care au aceeasi parere. Facem ochii mari si nu stim cum sa reactionam, in afara de a raspunde la salut, binenteles.

Am asistat la discutii pe aceasta tema, in pauzele de la servici, erau total uimiti si ceilalti, cum de s-a raspandit atat de repede, cum de a fost preluata atat de usor fara sa se intrebe mai intai unde e normal sa fie folosita si fata de cine?

Trebuie corectati cei care folosesc aceasta forma de salut? Aici in Ardeal, precizez. Trebuie sa li se spuna ca este nepoliticos si necuviincios?

Poate nu sunt informati ce inseamna, poate nu stiu ca nu se cuvine sa saluti astfel pe toata lumea...
Stiu ca in acest fel aparem rigizi si conservatori, dar e vorba de bunacuviinta, educatie, sapte ani de acasa...
Se pot face concesii la astea? Cu usurinta?
orice formula de salut este binevenita.
imi aduc aminte ca, cu vreo 10-20 de ani in urma, cand mergeam la biserica, faceam parte din gruparea visarionistor.ei aveau un salut al lor.
daca te intalneai cu cineva si acea grupare, ziceai: "Doamne ajuta" si ti se raspundea "in veci amin si Maicuta Domnului".
daca ne respectai eticheta, nu erai "visarionist".
nu mi-a placut nici atunci acel salut.
  #3  
Vechi 02.04.2012, 21:34:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Acum, aici in Cluj, ne trezim salutati cu :""Buna"" de la al cu tata-n gura...si pana la tinerii vecini noi, majoritate studenti, veniti ei stiu de unde.. de pe-aci pe-aproape oricum, vreau sa spun ca nu din alte parti decat Ardeal, caci atunci ar cunoaste ce inseamna felul acesta de salut (sau, si nu doresc absolut deloc sa fac din asta o discutie politica, dar asa stau lucrurile, de multimea de tineri pdl-isti adusa in ultimii doi ani in unitate; ceilalti nu-si permit, saluta normal, cum stiam noi).

“Servus” e formula familiara pentru clujeni sau varianta derivata “serus” . Pe bietul “v” unii nu-l mai pronunta, de parca a-l pronunta ar suna mai degraba o subliniere a partii formale in detrimentul fondului :) Am sesizat ca nu se mai foloseste atat de des pluralul “szervusztok”, ci unii dintre noi spun tot „servus” si atunci cand saluta un grup. In fine, eu folosesc ca si formula informala "servus", niciodata "buna".

Cred ca cine cunoaste bunele maniere, stie ca nu poate saluta niciodata cu "buna" o doamna sau o persoana mai in varsta,ci se foloseste salutul formal "sarut mana" sau "buna ziua".

Last edited by ioanna; 02.04.2012 at 21:36:54.
  #4  
Vechi 02.04.2012, 21:36:50
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

"Bună" venit din partea unui student față de un profesor e necuviincios în aproape toate colțurile țării. Mai rămâne să-i vorbească și la pertu ca șiretul să fie întins la maximum.
  #5  
Vechi 02.04.2012, 21:39:16
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
“Servus” e formula familiara pentru clujeni sau varianta derivata “serus” . Pe bietul “v” unii nu-l mai pronunta, de parca a-l pronunta ar suna mai degraba o subliniere a partii formale in detrimentul fondului :) Am sesizat ca nu se mai foloseste atat de des pluralul “szervusztok”, ci unii clujeni spun tot „servus” si atunci cand saluta un grup. In fine.

Cred ca cine cunoaste bunele maniere, stie ca nu poate saluta niciodata cu "buna" o doamna sau o persoana mai in varsta,ci se foloseste "sarut mana" sau "buna ziua".
Da, nu prea se mai foloseste szervusztok, doar maghiarii zic astfel, adauga pluralul. Noi zicem serus, cum bine ai precizat.
E vorba insa de forma aceea prescurtata ""Buna"", adresata azi oricui, oricand, fara a tine seama de varsta, relatii...
Noi continuam sa salutam normal, dar nu se prinde nimic de ei....
  #6  
Vechi 02.04.2012, 21:49:32
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Da, nu prea se mai foloseste szervusztok, doar maghiarii zic astfel, adauga pluralul. Noi zicem serus, cum bine ai precizat.
E vorba insa de forma aceea prescurtata ""Buna"", adresata azi oricui, oricand, fara a tine seama de varsta, relatii...
Noi continuam sa salutam normal, dar nu se prinde nimic de ei....
Tine de educatia fiecaruia. Copiii de pe scara ma saluta cu saru'mana :) Asa au fost invatati de mici. De altfel, asa imi salutam si eu vecinii cand eram micuta. Cei veniti mai recent, studenti aflati in chirie, imi spun buna ziua (nu ne cunoastem, nu avem nicio relatie, deci nu ne salutam informal) sau unii nu saluta deloc.

E draguta trecerea de la “saru’mana” adresat ani de zile vecinului (indiferent daca e barbat sau femeie) la “buna ziua”. Te dezobisnuiesti greu sa nu mai spui "saru'mana" vecinului, ce-ti poate fi parinte. Mi s-a parut amuzant cand vecinul pe care l-am salutat zeci de ani cu “saru’mana” sa-mi spuna el acum mie asa

Last edited by ioanna; 02.04.2012 at 22:03:56.
  #7  
Vechi 02.04.2012, 22:16:14
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tine de educatia fiecaruia.
Situatia de care vorbeam a aparut cam de doi ani, iar in ultimul an s-a amplificat!
Iar acestia, care saluta astfel, pur si simplu cred ca nu stiu ca este nepoliticos. Li se pare normal (in general tineri, dar nu doar ei, sunt si unii spre varsta a doua).
  #8  
Vechi 02.04.2012, 22:26:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

In unele cazuri e nepoliticos salutul informal (buna, servus), iar atunci cred ca raspunsul la salut trebuie sa fie unul formal, persoana primind astfel un semnal ca a depasit o "granita" ce nu trebuia sa o treaca, iar pe viitor nu va mai derapa in familiaritati nepermise.

Last edited by ioanna; 02.04.2012 at 22:38:55.
  #9  
Vechi 02.04.2012, 22:40:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
In unele cazuri e nepoliticos salutul informal (buna, servus), iar atunci cred ca raspunsul la salut trebuie sa fie unul formal, persoana primind astfel un semnal ca a depasit o "granita" ce nu trebuia sa o treaca, iar pe viitor nu-si va mai derapa in familiaritati nepermise.
Nu stiu ce sa zic... este atat de raspandita ""chestiunea"" asta...
Mie mi se pare o subrezire puternica a unei bunecuviinte, traditii, educatii, statornicita de atata vreme; iata cat de repede a sapat-o!

Foarte repede a prins, s-a lipit, derapajul asta.

Pana acum vreo doi ani, eu nu am auzit salutandu-se, aici, astfel, iar acum e ceva aproape obisnuit!!

Last edited by Adriana Cluj; 02.04.2012 at 22:43:15.
  #10  
Vechi 02.04.2012, 22:52:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Saptamana trecuta am aflat la servici ca unul din cei adusi in ultimii doi ani, a raspuns la telefon, in birou: ""Hello"" (ei toti is pertu intre ei, chit ca au venit acum doi ani sau acum doua saptamani, se cunosc de la sedintele lor....)...
Persoana care a sunat isi spusese numele si a salutat, cum se saluta normal intr-o institutie, iar cand a auzit hello-ul, a zis total surprinsa:""Poftiiiiiiim""?, moment in care acesta se ""corecteaza"": ""Buna"", la care persoana ii zice capiata, cu voce ridicata:""Unde-ai invatat sa saluti asa""?
A nimerit bine: era directoarea (cea veche, nu astia noi)....

Asta cred ca s-a lecuit.

Last edited by Adriana Cluj; 03.04.2012 at 00:11:06.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Salutul pascal "Hristos a înviat" - o mărturisire de credință laurastifter Morala Crestina 5 01.05.2012 01:08:57
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42