Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2010, 05:47:25
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot?

Imi este cam greu sa ajung la cernica, ce ma sfatuiti sa fac, se pot citi si de alti preoti sau numai acolo sunt specializati in dezlegari grele de blesteme si farmece.


Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2010, 09:29:08
iordanmihai iordanmihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Mesaje: 8
Implicit Dezlegari de farmece si blesteme

Aceste slujbe sunt in ziua de astazi din ce in ce mai rare.Deoarece preotii care i-si asuma "riscul" acestor slujbe sunt pe cale de disparitie.NU orice preot este pregatit pentru a se lupta cu diavolul.Ii trebuie tarie duhovniceasca , post aspru (chiar negru in ziua slujbelor), si experienta vasta pentru al invinge pe vicleanul diavol.Lucrul acesta a disparut la "popii" de astazi.Ei nu au curajul,nu au puterea,nu au taria si nici credinta necesara pentru astfel de slujbe.De suferit,tot noi suferim pentru ca nu avem la cine sa ne adresam.
Totusi bunul Dumnezeu NU NE LASA,si mai ne scoate la iveala cate un parinte care este in stare sa ne ajute.Daca amintim aici pe parintele Ilarion Argatu(plecat la cele vesnice in 2000),continuam cu parintele Nicu Gabriel (plecat le cele sesnice in 2005),ajungem sa vadem ca din ce cunosc eu numai doi parinti mai avem:
1-Parintele Alexandru Argatu din comuna Boroaia,jud.Suceava;
2-Parintele Stefan Argatu din comuna Slobozia Ciorasti ,langa Focsani
Este usor de observat ca amandoi poarta numele de Argatu,deci sunt fii parintelui Ilarion Argatu.Daca vreti amanunte va pot oferii la dresa de mail:iordanmihai@gmail.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2010, 09:35:40
deus121
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

e tare facil sa-i judeci pe altii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2010, 14:35:09
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

eu am gasit mult mai multi decat credeti, am si vb azi cu cineva si "se baga" sa le faca , nu are de ce sa le fie frica ptr ca Dzeu e cu ei si cu noi bineinteles.
La Cernica de ex. se fac luni, miercuri si vineri in fiecare sapt, si sunt atatea manastiri unde sunt calugari in adev. sens al cuv. si nu ii judecati ca nu sunt toti la fel, ptr 3 mere stricate arunc tot sacu`?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2010, 16:34:29
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Slujba Sfantului Vasile cel Mare nu se face pe 1 ianuarie in absolut orice biserica crestin-ortodoxa? Sau e o chestie diferita de cele de exorcizare?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2010, 16:37:37
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Oricum mi se pare cam dubioasa chestia cu "preotilor le e frica". Pai daca le e frica inseamna ca ceva nu merge, nu-i asa? Daca a fost hirotonisit preot teoretic ar trebui sa nu-i fie frica. Sigur e mai usor sa judeci stand in fata calculatorului dar totusi parca mi s-ar parea normal sa fie mult mai multi care fac aceste slujbe, molitfe etc
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.

Last edited by sergiu; 05.08.2010 at 16:46:20.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.08.2010, 18:33:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Imi este cam greu sa ajung la cernica, ce ma sfatuiti sa fac, se pot citi si de alti preoti sau numai acolo sunt specializati in dezlegari grele de blesteme si farmece.


Multumesc
Nu doar la Cernica se pot citi. In momentul in care cineva este hirotonit, primeste si puterea de a oficia, potrivit treptei in care a fost hirotonit, toate cele prezente in cartile de cult. Asa ca nu avem o categorie de preoti care doar oficiaza casatoria, o alta doar pentru spovedanie, alta pentru exorcizari, etc. Orice preot le poate face pe toate. Dar toate cer o pregatire din partea preotului. Iar faptul ca multi nu se pregatesc denota de ce nu toti sunt cautati pentru a spovedi si a oferi dezlegari.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2010, 23:40:19
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Acum scuzati-ma ca intreb,dar chiar este adevarat ca daca citim Moliftele Sf. Vasile va intra diavolul in noi? Am auzit cazuri,dar totusi,cu ochii mei n-am vazut nimic concret.
Ca ma uit la atei,care sunt destui,oameni fara frica de Dumnezeu,care trateaza absolut tot ce e sfant in moduri extrem de necrestine (vedeti si voi de ex. cei de pe forum care sprijina evolutionismul,Big-Bangul etc.). Oare ei,in indaratnicia lor,nu s-a gasit niciunul sa citeasca aceste molifte cu gandul ca oricum sunt niste prostii si ca nu va avea ce sa li se intample? Ca daca ar face-o si chiar li s-ar intampla ceva... atunci banuiesc ca ar crede. Dar cu toate astea repet,n-am auzit niciun caz. Poate detalia cineva putin mai mult?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.08.2010, 01:02:11
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Nu,exista reguli impuse de canonici.Unde?Intrebati enoriasii din parohia de care apartineti,dar trebuie sa fiti pregatit pentru participarea la aceste slujbe.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.08.2010, 03:25:04
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Nu,exista reguli impuse de canonici.Unde?Intrebati enoriasii din parohia de care apartineti,dar trebuie sa fiti pregatit pentru participarea la aceste slujbe.
in ce sens pregatiti, ca deja suna a sperieturaadica la ce sa ma astept sau la ce faceti referire?

multumesc
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 17:25:47
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 16:33:56
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 21:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 12:53:03
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 14:16:52