Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2008, 15:52:11
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Smile Viata Sfantului Nectarie din Eghina

[SIZE=3] [/SIZE][SIZE=3]Acest Sfânt, unul dintre cei mai noi Sfinți canonizați de Biserica Greciei în acest secol, s-a născut în anul 1846, în Selivria Traciei, din Parinți saraci, dar foarte evlavioși. Din botez a primit numele de Anastasie, bucurându-se din pruncie de o aleasa educație creștinească. După primii ani de școala, Anastasie este trimis să învețe carte la Constantinopol, unde studiază teologia și scrierile Sfinților Părinți. Aici sufletul său incepe să-L descopere pe Hristos în inima sa prin rugăciune, prin citirea cărtilor sfinte și prin cugetarea la cele dumnezeiești. [/SIZE]

[COLOR=#333333][SIZE=3]La vârsta de douazeci de ani, tânărul Anastasie se stabileste în insula Hios, povațuit de Duhul Sfânt, unde predă religia la o școala de copii. Apoi, fiind chemat de Hristos, intra in nevoința monahala în vestita chinovie, numită "Noua Mânăstire", primind tunderea monahicească la șapte noiembrie 1876, sub numele de Lazăr. Mai târziu, la tunderea în marele și îngerescul chip al schimniciei, avea să primească numele de Nectarie, pe care l-a purtat toată viața. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#333333][SIZE=3]După ce termină studiile teologice la Atena, în anul 1885, Nectarie a fost luat de patriarhul Sofronie ca ucenic la Alexandria, fiind hirotonit preot și apoi mitropolit de Pentapole, o veche eparhie ortodoxă din Libia superioara. Mai mulți ani evlaviosul mitropolit a slujit ca secretar al patriarhiei, predicator la biserica Sfântul Nicolae din capitala Egiptului, devenind un iscusit slujitor și povațuitor de suflete, fiind dăruit de Dumnezeu cu multă răbdare, smerenie și blândețe. De aceea era mult căutat de credincioși și iubit de toți. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#333333][SIZE=3]Văzând diavolul că nu-l poate birui cu mândria și iubirea de sine a încercat să-l lovească pe fericitul ierarh Nectarie cu altă armă tot așa de periculoasă, adica cu invidia si gelozia din partea celorlalți ierarhi și slujitori ai Patriarhiei Alexandriei, vorbindu-l de rău către patriarh, cum că dorește să-i ia locul. Aceasta a tulburat pe toți și a făcut să fie eliberat din cinstea arhierească în care se afla. Cerându-și iertare de la toți, cu toate că nu greșise nimănui cu nimic, dovedind o adâncă smerenie, a dat slavă lui Dumnezeu, căci și cu dânsul s-a împlinit cuvântul Mântuitorului, Care zice: "Fericiți veți fi, când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea" (Matei 5,11). Apoi s-a retras la Atena, în anul 1891, sărac, defăimat de ai săi și nebăgat în seamă, având toată nădejdea numai în Dumnezeu și în rugăciunile Maicii Domnului. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#333333][SIZE=3]Aici a fost câțiva ani predicator, profesor și director al unei școli teologice pentru preoți, până în anul 1894, reușind să formeze duhovnicește mulți tineri iubitori de Hristos, pe care îi hrănea din cuvintele Sfintei Evanghelii și cu scrierile Sfinților Părinți. Apoi făcea slujbe misionare în parohiile din jurul Atenei. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#333333][SIZE=3]În taina inimii sale, fericitul ierarh Nectarie era un adevărat isihast și un mare lucrător al rugăciunii lui Iisus, care îi dădea multă pace, bucurie, blândețe și îndelungă răbdare. Cu aceste arme el biruia neîncetat pe diavoli, creștea duhovnicește pe cei din jurul său și avea întotdeauna pace si bucurie în Hristos, nebăgând în seamă defăimarea și osândirea celor din jurul său. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#333333][SIZE=3]Dorind la bătrânețe să se retragă la mai multă liniște, a construit între anii 1904-1907, cu ajutorul multor credincioși si ucenici, o frumoasă mănăstire de călugarițe, în insula Eghina, din apropierea Atenei, rânduind aici viață desăvârșită de obște, după tradiția Sfinților Părinți. Apoi se retrage definitiv în această mănăstire și duce o viață înaltă de smerenie și slujire, de dăruire totală și rugăciune neadormită, arzând cu duhul pentru Hristos, Mântuitorul lumii și pentru toți care veneau și îi cereau binecuvântare, rugăciune și cuvânt de folos sufletesc. Aici l-a avut ucenic și pe Sfântul cuvios Sava cel Nou (1862–1948), mare ascet al secolului XX, care a pustnicit o vreme in pustiul Hozeva, Palestina. După adormirea Sfântului Nectarie, s-a retras în insula Kalymnos, unde a și adormit întru Domnul. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#333333][SIZE=3]Pentru viața sa înaltă, Dumnezeu l-a învrednicit pe Cuviosul Nectarie de Harul Duhului Sfânt. Pentru aceasta mulți bolnavi și săraci alergau la biserica mânăstirii din Eghina și cereau ajutorul lui. Mai ales după primul Război Mondial, numeroși săraci și bolnavi, lipsiți de orice ajutor, veneau la el ca la părintele lor sufletesc. Iar Sfântul Nectarie a dat poruncă maicilor ce se nevoiau în mânăstirea sa să împartă la cei lipsiți, orice fel de alimente și să nu păstreze nimic pentru ele, căci Dumnezeu, prin mila Sa, îi hrănea și pe unii și pe alții. Dar și cei bolnavi se vindecau cu rugăciunile fericitului Nectarie, căci se învrednicise de darul facerii de minuni. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#333333][SIZE=3]Într-o vară, fiind mare secetă în insula Eghina, cu rugăciunile Sfântului Nectarie, a venit ploaie din belșug și au rodit țarinile, încât toți s-au îndestulat de hrană. De aceea, toți - mireni și călugări, săraci și bogați -, cinsteau pe Sfântul Nectarie, ca pe un păstor și vas ales al Duhului Sfânt și urmau întru toate cuvântul lui. Astfel, el era totul pentru toți, căci putea toate prin Hristos, Care locuia în el. Apoi era foarte smerit și blând și nu căuta cinste de la nimeni. Iar în timpul liber lucra la grădina mânăstirii, îmbrăcat într-o haină simplă, încât toți se foloseau de tăcerea și smerenia lui. Pe lângă multele sale ocupații duhovnicești, Sfântul Nectarie a scris și a redactat mai multe scrieri teologice de morală și de istorie a Bisericii, intrând astfel în tradiția Sfinților Părinți din patria sa, împotriva influențelor occidentale care asaltau țările ortodoxe. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#333333][SIZE=3]Pentru toate acestea, diavolul a ridicat asupra Sfântului Nectarie numeroase ispite, căutând să-l biruiască. Astfel, numeroși slujitori și ierarhi ai Bisericii din Grecia s-au ridicat cu invidie asupra fericitului, făcându-i multe ispite. Dar Dumnezeu îl izbăvea din toate necazurile. Trăind ca un înger în trup și iubind neîncetata rugăciune, tăcerea, smerenia, postul și milostenia, Sfântul Nectarie trăgea pe mulți la Hristos, revărsând în jurul lui, pacea, bucuria și lumina cea necreată a Duhului Sfânt, prin care mângâia și odihnea pe toți care veneau la chilia lui. Din această cauză, diavolul, nerăbdând nevoința lui, pâna la sfârșitul vieții sale a ridicat împotriva Sfântului multe calomnii și vorbe rele din partea multor clerici și ierarhi greci, care, din cauza invidiei, îl cleveteau și îl acuzau, atât pe el, cât și mânăstirea lui. Dar fericitul Nectarie le răbda pe toate, în numele lui Hristos, Care locuia în inima sa. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#333333][SIZE=3]Simțindu-și sfârșitul aproape, pe când făcea un pelerinaj cu icoana Maicii Domnului în insula Eghina, Sfântul Nectarie a descoperit ucenicilor săi că în curând va pleca la Hristos. Apoi, îmbolnăvindu-se, a fost dus la un spital din Atena. El răbda cu tărie toată boala și ispita, așteptând cu bucurie ceasul ieșirii sale din această viața. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#333333][SIZE=3]După aproape două luni de suferință, Sfântul Nectarie și-a dat sufletul cu pace în mâinile lui Hristos, la 8 noiembrie 1920, izbăvindu-se de toate ispitele acestei vieți, pentru care s-a învrednicit să se numere în ceata Sfinților lui Dumnezeu. Ucenicii săi, dupa ce l-au plâns mult, l-au înmormântat, după rânduială, în biserica zidită de el, făcând multe minuni de vindecare cu cei bolnavi, care alergau cu credință la ajutorul lui. [/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3] [/SIZE]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.11.2008, 15:57:37
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

http://video.crestinortodox.ro/Manas...-20000137.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.11.2008, 16:57:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Sf Nectarie

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Spre bucuria mea citesc aceasta carte a doua oara,si sint fericita ca la biserica grecesca la care merg eu sint moastele a Parintelui Sfint Nectarie .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.11.2008, 19:24:47
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit "In umbra Sfantului Nectarie" -film scurt 2008

Acest film scurt participa momentan la Festivalul de Film Scurt de la Alba.
Il putei si vota in clasament...

"Corul de copii, care apare in acest film, poarta numele "Sfantul Nectarie", fiind un cor apreciat in tara dar si in turneele intreprinse in ultimul timp in strainatate, dirijat si condus de parintele Vasile Dabija, paroh al Bisericii Sfintii Voievozi, din satul Ghimicesti, comuna Fitionesti, jud. Vrancea. Toaca � Manastirea Putna.
* ... Printre minunile acestui film, la care s-a cunoscut din plin ajutorul Sfantului Nectarie, se afla si o "aratare minunata", evidentiata pe cadrele respective. inregistrarea video (nu foto) apartine unui copil din Focsani care, aflat in pelerinaj cu grupul condus de pr. Vasile Dabija, si-a dorit atat de tare sa-l vada pe Sfantul Nectarie, incat pe caseta video (desi au filmat si altii simultan), la sosirea in tara, s-a putut vedea clar parte din chipul Sfantului, ca reflexie a raclei cu Sfintele Moaste, sau mai degraba ca un abur luand chipul Sfantului. Cadrul a fost cuprins in film, atat cat s-a putut de bine, cu semnul de atentionare alaturi, pentru a atrage atentia celui ce vizioneaza pelicula.

* ... La un moment dat, in timpul realizarii filmului, ramasesera doua icoane ale Sfantului Nectarie, neintroduse, numarul cadrelor video fiind cumva inegal repartizat pe sunet si rugaciune. Hotarasem sa intru, nevoit fiind, peste icoana imediat urmatoare, a Maicii Domnului, pentru a cuprinde cele 2 imagini ramase, insa, in momentul in care doream sa introduc icoanele (dand click pe ele), se reseta programul (desi instalat profesionist). Aceasta s-a repetat ... de fiecare data cand m-am ambitionat sa incerc; am renuntat si am incercat asezarea icoanei Maicii Domnului in acea pozitie de cadru (fiind normal de altfel, deoarece incepea partea din rugaciune inchinata Maicii Domnului - acolo unde 5 icoane au fost asezate impreuna pe cadru). Parintele Dabija, care ne-a ajutat mult sa prelucram cat mai bine sunetul corului, prin suprapunerea unui ison corespunzator tranzitiei, mi-a spus imediat, referitor la aceasta intamplare: "Minunat... cata smereneie la Sfantul Nectarie! vrea sa stea in spatele Maicii Domnului, nu se cadea sa ocupe cadrele rezervate Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu." Astfel, icoanele Sfantului exista in film, insa nu le puteti vedea, fiind in spatele Icoanelor Maicii Domnului. Acolo a gasit Sfantul de cuviinta sa se afle, mai ales ca, vrand sa le sterg, programul se reseta din nou. Nu s-a mai intamplat nici inainte si nici dupa.....

*... "Comuniunea dintre lumea vazuta si cea nevazuta e foarte reala, insa noi trebuie sa dezlipim puchinii de pe ochii sufletului, pentru a intra in dialog cu cei care ne pot ajuta sa ne fie mai usor drumul spre mantuire, adica SFINTII."
Filmul, s-a dorit a fi un inceput si o idee care ma preocupa de mult timp: cuprinderea rugaciunii in film. Stim ca filmul este, in ultimul timp, cea mai lesne cale de a primi informatia, pentru un tanar si nu numai. Daca aceasta incercare a reusit, Dumnezeu doar stie, Caruia ii multumesc... La ora actuala filmul cuprinde cea mai mare baza de date, cuprinzand fotografii din viata Sfantului, pentru care am muncit extrem de mult, multe dintre ele fiind prezentate in premiera. Pentru rugaciunile Sfantului Nectarie, Dumnezeu sa ierte greselile si sa ne ajute tuturor!



http://www.filmscurt.ro/detail/56/in...-nectarie.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.11.2008, 23:42:58
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

cine a citit viata Sf.Nectarie??? ce v-a placut/marcat/impresionat cel mai mult???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.11.2008, 00:57:06
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
cine a citit viata Sf.Nectarie??? ce v-a placut/marcat/impresionat cel mai mult???
Din viata Sf Nectarie scrisa de tine mai sus iata ceea ce mi-a inmuiat mie inima(ptr a nu scoate din context am dat citat mai lung dar am subliniat ceea ce mi s-a parut ff important):
[COLOR=#333333][SIZE=3]"........ vorbindu-l de rău către patriarh, cum că dorește să-i ia locul. Aceasta a tulburat pe toți și a făcut să fie eliberat din cinstea arhierească în care se afla. [SIZE=4]Cerându-și iertare de la toți, cu toate că nu greșise nimănui cu nimic,[/SIZE] dovedind o adâncă smerenie, a dat slavă lui Dumnezeu, căci și cu dânsul s-a împlinit cuvântul Mântuitorului, Care zice: "Fericiți veți fi, când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea" (Matei 5,11). Apoi s-a retras la Atena, în anul 1891, [SIZE=4]sărac, defăimat de ai săi și nebăgat în seamă, având toată nădejdea numai în Dumnezeu și în rugăciunile Maicii Domnului."[/SIZE]

[/SIZE]
[/COLOR][COLOR=#333333][SIZE=3]"Dorind la bătrânețe să se retragă la mai multă liniște, a construit între anii 1904-1907, cu ajutorul multor credincioși si ucenici, o frumoasă mănăstire de călugarițe, în insula Eghina, din apropierea Atenei, rânduind aici [SIZE=4]viață desăvârșită de obște"

[/SIZE]
[/SIZE]
[/COLOR][COLOR=#333333][SIZE=3]"Mai ales după primul Război Mondial, numeroși săraci și bolnavi, lipsiți de orice ajutor, veneau la el ca la părintele lor sufletesc. Iar Sfântul Nectarie a dat poruncă maicilor ce se nevoiau în mânăstirea sa să împartă la cei lipsiți, orice fel de alimente și să nu păstreze nimic pentru ele, căci Dumnezeu, prin mila Sa, îi hrănea și pe unii și pe alții"[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#333333][SIZE=3][/SIZE][/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.11.2008, 12:28:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Moastele Sfantului Nectarie

Moastele Sfantului Nectarie se gasesc la manastirea pe care a intemeiat-o in Eghina. Mana stanga se afla in Manastirea Marea Lavra din Sfantul Munte Athos. Particele din moastele Sfantului se mai gasesc si la Biserica Sf. Nectarie (Charlotte, Carolina de Nord).

In Romania, particele din moastele Sf. Nectarie se gasesc la Manastirea Putna (racla cu Moastele este in Sf. Altar), la Manastirea Radu-Voda din Bucuresti (racla se gaseste in pronaos), la Biserica "Sf. Ierarh Nectarie" din Iasi (in Sf. Altar), la Schitul "Sfintii Ioan si Nectarie" (Bradetu, Arges), racla fiind asezata in naosul paraclisului.

[SIZE=3]"Pre cel nascut in Silivria si ocrotitorul Eghinei, pre cela ce s-a aratat in vremurile din urma prieten adevarat al virtutii, pre Sfantul Ierarh Nectarie sa-l cinstim cei credinciosi ca pre un dumnezeiesc slujitor al lui Hristos, ca izvoraste bogate vindecari celor ce striga cu evlavie: Slava lui Hristos, Celui care te-a slavit! Slava Celui ce minunat te-a aratat! Slava Celui care lucreaza printru tine tuturor tamaduiri".[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=2]
[/SIZE]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.11.2008, 12:43:29
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Si la biserica din Ghimicesti (sat Fitionesti, Jud Vrancea) se gasesc particele din moastele Sfantului Nectarie.

[SIZE=3]Chipul Sfântului Nectarie, cunoscut ca fãcãtor de miracole și apãrãtorul bolnavilor de cancer, s-a arãtat unui copil din Fitionești. Bãiatul fãcea parte dintr-un grup de vrânceni plecați în pelerinaj în Grecia. Imaginea sfântului a fost înregistratã pe caseta video filmatã de copil. Momentul arãtãrii Sfântului a schimbat viața comunitãții de la Ghimicești, dar preotul a ales sã nu-l facã public. „Este o incontestabilã minune, nu este nici o reflexie a luminii sau a altei imagini. Este rãspunsul pe care l-a dat Sfântul la bucuria copilului. Minunea nu se petrece când o ceri sau cand o cauți, vine ca o recompensã sau ca un mijloc de întãrire a credinței", spune preotul Vasile Dabija. [/SIZE]

Am avut bucuria de a cunoaste personal pe parintele. Un parinte deosebit.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.11.2008, 13:10:50
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit rabdarea

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
cine a citit viata Sf.Nectarie??? ce v-a placut/marcat/impresionat cel mai mult???
Cel mai mult m-a inpresionat rabdarea parintelui la toate problemele si invinuirile care i se aduceau pe nedrept.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.11.2008, 22:10:38
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Si la biserica din Ghimicesti (sat Fitionesti, Jud Vrancea) se gasesc particele din moastele Sfantului Nectarie.

[SIZE=3]Chipul Sfântului Nectarie, cunoscut ca fãcãtor de miracole și apãrãtorul bolnavilor de cancer, s-a arãtat unui copil din Fitionești. Bãiatul fãcea parte dintr-un grup de vrânceni plecați în pelerinaj în Grecia. Imaginea sfântului a fost înregistratã pe caseta video filmatã de copil. Momentul arãtãrii Sfântului a schimbat viața comunitãții de la Ghimicești, dar preotul a ales sã nu-l facã public. „Este o incontestabilã minune, nu este nici o reflexie a luminii sau a altei imagini. Este rãspunsul pe care l-a dat Sfântul la bucuria copilului. Minunea nu se petrece când o ceri sau cand o cauți, vine ca o recompensã sau ca un mijloc de întãrire a credinței", spune preotul Vasile Dabija. [/SIZE]

Am avut bucuria de a cunoaste personal pe parintele. Un parinte deosebit.
...este un mare Sfant!!! stii ce m-a uimit pe mine la Sf.Nectarie? RASPUNDE CU IUBIRE DEPLINA!!! Nu pot exprima in cuvinte Iubirea mea pt sfntul, dar eu i-am spus asa in mintea mea "O, sfinte de mi-ai darui si mie o particica mica din Sf.tale moaste... sunt peste tot... dat pt mine nu cat un varf de ac sa imi dai si mie?" asa am gandit... apoi imi ziceam doar ca imi doresc sa am... si dupa ani de "asteptare", anul trecut a randuit Sfantul ca este timpul ca sa imi dea... si iata ca de ziua mea de nastere am primit o particica din Sf.Sale moaste... stiti cata BUCURIE am de atunci??? si nu un varf de ac, ci cat un bob de orez...!!! Frumos nu??? lle-am pus in crucea de la gat si le am tot tp cu mine... si mereu suntem in dialog... simt prezenta sa ca aerul ce il respir... Nu va puteti inchipui cat de mult raspunde la Dragostea ce i-o poarta cineva... inmiit fata de iubirea cuiva... ca el e desavarsit, si le are pe cele ale lui Hristos!!!
De aceea va indemn sa va rugati la acest MINUNAt sfant ca rasounde grabnic si mult mai mult decat ne asteptam... dar sa avem grija, ca daca ii cerem ceva si nu ne implineste imediat rugaciunea, asta e pt ca dansul stie ca nu ne este de folos atunci cand cerem, si cand nu ne asteptam, ne da... si atunci iti aduci aminte de rugaciunea ta si te umpli de lacrimi de bucurie ca nu te-a uitat... Este MINUNAT!!!

Sf.Nectarie sa va binecuvinteze pe TOTI!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33
Manastirea Sfantului Nectarie din Eghina diaden Intrebari utilizatori 0 29.04.2011 01:04:14
Inca o minune a Sfantului Nectarie de Eghina geo.nektarios Moaste 74 25.05.2010 17:06:04
Un site al Sf.Nectarie din Eghina! mary20 Moaste 2 04.03.2010 13:39:53
Moastele Sfantului Nectarie de la Eghina Ionelaangel Moaste 1 30.10.2006 01:54:45