Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2011, 09:03:33
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit Un adevarat crestin-ortodox

Desi in mod normal n-as fi vazut ce a scris el/ea, se mai intampla sa intru pe site fara sa fiu logat, si mi-a fost dat sa citesc.

Se poate numi persoana crestin-ortodoxa ?

Chiar sunt curios ce raspundeti . (As ruga pe cei care recunosc, sa pastreze anonimitatea)

Citat:
Asta pentru că Biblia, pe lângă unele lucruri mântuitoare, este în cea mai mare parte o colecție de basme inventate de-a lungul timpului
Citat:
Biblia oferă numai concepte, care teoretic pot fi adevărate sau false. Treaba e că oricât de adevărate ar fi, nu ne ajută cu nimic. Însă practic, Biblia e o colecție de mituri evreiești și paleocreștine care în cea mai mare parte nu au legătură cu realitatea. A crede în istoricitatea Bibliei e sinucidere intelectuală și duhovnicească.
Citat:
Cărțile VT sunt scrise mult mai târziu ... evenimentele descrise sunt în cea mai mare parte imaginare iar 'profeții' sunt probabil niște oameni care sufereau de halucinații și delir, asta în cazul în care au existat.
Citat:
Cărțile NT, cu excepția unor epistole ale lui Pavel, sunt scrise de anonimi și împănate cu elemente mitice, cum ar fi minunile lui Iisus, pentru atragerea de convertiți.
Citat:
Sub aspectul veridicității istorice, Biblia nu se deosebește de alte cărți religioase, care de asemenea sunt un amestec de mituri și elucubrații ale unor oameni fără simțul realității. Oamenii cu înclinații religioase aveau și încă mai au înclinația să mintă, să inventeze pentru a atrage adepți sau pentru a-și întări convingerile delirante.
Citat:
oamenii gândesc stereotipic, nu au de obicei experiența să facă diferența între realitate și aparență și de aceea aderă la diverse doctrine false.

Mult mai utile decât basmele pseudoistorice ale Bibliei sunt învățăturile Părinților despre patimi, care sunt o continuare a cuvintelor Mântuitorului. Dar din păcate puțini au cunoștințe despre ele și și mai puțini le folosesc în mod rațional, cei mai mulți le transformă în niște reguli a căror utilitate nu o pricep.

Last edited by cocacoc; 21.02.2011 at 09:05:52.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2011, 10:44:21
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Deh, draga cocacoc...unii ii stim sunt "traditionalisti"....E o glumitza( subliniez pt cei fara umor)....
ps. Ai dreptate !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2011, 10:51:19
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Dacă mi-ai spune că ai citat un ateu, te-aș crede.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2011, 11:04:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Se poate numi persoana crestin-ortodoxa ?

Chiar sunt curios ce raspundeti . (As ruga pe cei care recunosc, sa pastreze anonimitatea)
Stiu pe cine citezi. Eu am renuntat sa-i mai citesc postarile de cand a scris ca:

- robia si iesirea din Egipt a evreilor e o poveste, desi in toata Biblia se mentioneaza aceste evenimente
- nu exista bacterii, virusi, atomi...

Mai sunt si alti useri de pe forum pe care am decis sa-i ignor, pentru ca dialogul cu ei nu mai are sens.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2011, 11:19:01
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
- nu exista bacterii, virusi, atomi...
Serios Așa ceva n-ar putea spune nici creștin, nici eretic, nici ateu, nici satanist, nimeni, sigur ai scris bine?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2011, 11:25:57
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Desi in mod normal n-as fi vazut ce a scris el/ea, se mai intampla sa intru pe site fara sa fiu logat, si mi-a fost dat sa citesc.

Se poate numi persoana crestin-ortodoxa ?

Chiar sunt curios ce raspundeti . (As ruga pe cei care recunosc, sa pastreze anonimitatea)
Acest mod de abordare miroase a barfa.Ar trebui sa combati idei si nu persoane.Stiu ce user citezi pentru ca e foarte usor de identificat.Are postari unice in fel de exprimare.Dar nu mi se pare corect modul tau de a ridica problema,chiar daca nu sunt nici eu de acord cu ce scrie .Nu este fair-play ce faci.Era mai corect sa-i combati ideile,pe topicul pe care le-a postat.

Last edited by Melissa; 21.02.2011 at 11:28:06.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2011, 11:27:16
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Acest mod de abordare miroase a barfa.Ar trebui sa combati idei si nu persoane.Stiu ce user citezi pentru ca e foarte usor de identificat.Are postari unice in fel de exprimare.Dar nu mi se pare corect modul tau de a ridica problema,chiar daca nu sunt nici eu de acord cu ce scrie .Nu este fair-play ce faci.
Eu una nu știu despre cine e vorba.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2011, 11:30:28
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

@ Melissa, Lasand la o parte faptul ca esti offtopic , nici nu stii ce inseamna cuvantul barfa .

Am intrebat daca persoana respectiva in conditiile in care a zis ce a zis se poate numi crestin-ortodoxa . Daca voi vreti sa barfiti persoane ....treaba voastra. http://dexonline.ro/definitie/b%C3%A2rf%C4%83

Last edited by cocacoc; 21.02.2011 at 11:34:35.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2011, 11:37:25
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
@ Melissa, Lasand la o parte faptul ca esti offtopic , nici nu stii ce inseamna cuvantul barfa .

Am intrebat daca persoana respectiva in conditiile in care a zis ce a zis se poate numi crestin-ortodoxa . Daca voi vreti sa barfiti persoane ....treaba voastra. http://dexonline.ro/definitie/b%C3%A2rf%C4%83
Melissa are dreptate, chiar dacă anonimă, tot bârfă e.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.02.2011, 11:42:38
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
@ Melissa, Lasand la o parte faptul ca esti offtopic , nici nu stii ce inseamna cuvantul barfa .

Am intrebat daca persoana respectiva in conditiile in care a zis ce a zis se poate numi crestin-ortodoxa . Daca voi vreti sa barfiti persoane ....treaba voastra. http://dexonline.ro/definitie/b%C3%A2rf%C4%83
Nici macar nu stii sa cauti in dex.:
http://dexonline.ro/definitie/b%C3%A2rfi
In loc sa insisti in greseala, mai bine iti ceri scuze userului (caruia nici macar nu ii dai posibilitatea sa se apere) pentru gestul tau.Stii ce faci tu? Il pui pe user la perete si inviti crestinii sa dea cu pietre in el!
Daca ai ceva de spus, combate-i ideile punct cu punct,unde a postat topicul.Daca nu ai nimic de spus ,mai bine taci,nu instiga forumistii la cleveteala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
cine este crestin adevarat fallen Generalitati 19 24.08.2011 11:12:42