Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 01.09.2015, 13:16:53
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Oricum, intr-o tara in care orbii si schiopii, cei fara o mana sau un picior, fara un rinichi sau alte handicap-uri grave sunt inca chemati in fiecare an in fata comisiilor medicale ptr a li se reconfirma handicapul si prelungi pensia pe caz de boala.... eu nu ma mai mir de nimic.
Nu stiu ce-or spera/astepta? sa le creasca piciorul la loc? sa le revina vederea?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #112  
Vechi 01.09.2015, 18:44:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Da Alin... nu zic ca e imposibil ce spui tu, insa nu ar fi vorba de bani ci si de timp. Ceea ce eu ca mama a unui copilas de 2 ani, in cresterea caruia nu am niciun fel de ajutor, nu am. Plus ca poate in teorie lucrurile or fi simple, in practica insa m-am lovit de atat de multe ori de nesimtire, usi inchise in nas, oameni rauvoitori, incat nu mai am suficienti nervi si energie sa ma apuc de un asemenea demers.
Iar ce spui tu acolo cu presa care a inceput sa vorbeasca despre asta, a inceput sa vorbeasca inca de cand cu cazul acelui tanar din iasi care a pus o bomba la universitate parca. Dar timpul a trecut, articolele au fost uitate, legile nu s-au dat si au fost ingropate si starea de lucruri este aceeasi.
Nervii si energia se vor consuma oricum, intr-un fel sau altul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 02.09.2015, 11:57:17
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nervii si energia se vor consuma oricum, intr-un fel sau altul.
Asa este. Insa sunt anumite conjuncturi in care pur si simplu simti ca nu mai faci fata. Nici fizic nici psihic. Cand o duci tot dintr-o problema intr-alta de ani si ani la rand ca mine ajungi intr-un punct in care simti ca nu mai poti.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #114  
Vechi 02.09.2015, 11:59:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vrei nu vrei tot va trebui sa le faci fata cumva.
Alternativa care este, sa te internezi si tu la spitalul 9?

Ori te lupti cu mama ta, ori cu Institutiile Statului ca sa ia masurile care se cuvin.
Eu cred ca mai degraba ai sanse de reusita in al doilea caz.

Daca ai mai cunoscut si alte persoane care se confrunta cu probleme similare, ati putea face o actiune de grup, ar fi si mai eficient.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 02.09.2015, 12:04:45
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vrei nu vrei tot va trebui sa le faci fata cumva.
Alternativa care este, sa te internezi si tu la spitalul 9?

Ori te lupti cu mama ta, ori cu Institutiile Statului ca sa ia masurile care se cuvin.
Eu cred ca mai degraba ai sanse de reusita in al doilea caz.

Daca ai mai cunoscut si alte persoane care se confrunta cu probleme similare, ati putea face o actiune de grup, ar fi si mai eficient.
Din pacate, toti cei pe care i-am cunoscut sunt in cam aceeasi stare ca si mine. Nu mai fac fata si nu au reusit nimic in lupta cu Institutiile Statului.
De facut fata dupa cat se vede incerc sa fac fata inca, doar ca e tot mai greu. Si bat pasul pe loc. Institutiile statului mi-au dat deja raspunsul negru pe alb si in scris ca nu au cu ce sa ma ajute. Tocmai m-a sunat tipa de la asistenta sociala sa-mi spuna cand ajung sa-mi ridic hartia. Ei au program de bugetari pana la 16:00. Eu lucrez intr-o companie privata pana la ora 18:00. Ca sa ajung sa iau hartia aia de la ei ar trebui sa ma invoiesc sau sa-mi iau concediu. Doar ca nu mai am zile de concediu, le-am epuizat pe toate tot ca sa alerg dupa problemele cu mama sau cand a fost cel mic bolnav.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #116  
Vechi 02.09.2015, 12:42:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Maria, la tine sunt mai multe probleme.

Mai intai ca trebuie sa existe centre inchise pentru oameni bolnavi psihic. Nu cred eu ca ii lasa liberi pe strada. Sunt oameni care au probleme cu droguri, care sunt pericol public etc. Trebuie sa fie tinuti undeva. Nu au voie sa stea pe strazi.
Cum i-au dat drumul mamei tale, daca nu este in stare nici sa-si ia tratamentul singura? Am inteles ca exista tratament care amelioreaza mult boala si daca l-ar lua nu ar mai face tampenii. Plus ca-i trebuie si psihoterapie.
Ea nu este om de lasat asa singura, trebuie tratamjent si ingrijire medicala.

In al doilea rand trebuie intrebat la casa de sanatate daca nu asigura un ajutor.
Ori un centru, ori plata unei persoane care sa stea cu mama acasa.
Este si de competenta lor.

La tine este o data problema ingrijirii si apoi si problema platii.

Si trebuie sa discuti serios si cu rudele, mai ales cu socrii tai. Macar la copil sa te ajute.
Nu se poate sa te lase atat de singura sa te zbati. Ia-i si vorbeste cu ei serios si hotarat.
Macar pentru copil trebuie sa gasesti o solutie.

Si ce e aia sa te duci tu sa-ti iei hartia? Dar exista posta!!!!!!!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #117  
Vechi 02.09.2015, 13:11:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Din pacate, toti cei pe care i-am cunoscut sunt in cam aceeasi stare ca si mine. Nu mai fac fata si nu au reusit nimic in lupta cu Institutiile Statului.
Nu au reusit? Dar au incercat? Ce mai exact?

Plangere penala au facut?

Legea e aceeasi pentru toti, difera doar masurile coercitive.

Citat:
De facut fata dupa cat se vede incerc sa fac fata inca, doar ca e tot mai greu. Si bat pasul pe loc. Institutiile statului mi-au dat deja raspunsul negru pe alb si in scris ca nu au cu ce sa ma ajute. Tocmai m-a sunat tipa de la asistenta sociala sa-mi spuna cand ajung sa-mi ridic hartia. Ei au program de bugetari pana la 16:00. Eu lucrez intr-o companie privata pana la ora 18:00. Ca sa ajung sa iau hartia aia de la ei ar trebui sa ma invoiesc sau sa-mi iau concediu. Doar ca nu mai am zile de concediu, le-am epuizat pe toate tot ca sa alerg dupa problemele cu mama sau cand a fost cel mic bolnav.
Hartia cu ce mai exact? Ce ai cerut si ce ti s-a raspuns?
De ce sa o ridici daca nu te ajuta cu nimic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 02.09.2015, 13:16:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai intai ca trebuie sa existe centre inchise pentru oameni bolnavi psihic. Nu cred eu ca ii lasa liberi pe strada. Sunt oameni care au probleme cu droguri, care sunt pericol public etc. Trebuie sa fie tinuti undeva. Nu au voie sa stea pe strazi.
Ba uite ca asa e in Romania.
Si cainii vagabonzi si bolnavii psihici periculosi, sunt lasati liberi pe strazi.

Citat:
Cum i-au dat drumul mamei tale, daca nu este in stare nici sa-si ia tratamentul singura?
Pentru ca nu exista resurse sa-i interneze pe toti.
Li se sa parafa cu "rezolvat" pentru ca momentan se potolesc aflandu-se sub efectul medicamentatiei, pe urma in cateva zile o iau de la capat.

Citat:
In al doilea rand trebuie intrebat la casa de sanatate daca nu asigura un ajutor.
Ori un centru, ori plata unei persoane care sa stea cu mama acasa.
Este si de competenta lor.
Nu si la noi.
Nici macar nu stiu daca sunt incadrati la handicap care sa le dea dreptul la ingrijitor.
Si la sumele care se platesc pentru ingrijitor, nu se baga nimeni la asa ceva.
Probleme de alta natura poate da, insa bolnavi psihic nu, nu rezista nimeni.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 07.09.2015, 10:27:47
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Maria, la tine sunt mai multe probleme.

Mai intai ca trebuie sa existe centre inchise pentru oameni bolnavi psihic. Nu cred eu ca ii lasa liberi pe strada. Sunt oameni care au probleme cu droguri, care sunt pericol public etc. Trebuie sa fie tinuti undeva. Nu au voie sa stea pe strazi.
Cum i-au dat drumul mamei tale, daca nu este in stare nici sa-si ia tratamentul singura? Am inteles ca exista tratament care amelioreaza mult boala si daca l-ar lua nu ar mai face tampenii. Plus ca-i trebuie si psihoterapie.
Ea nu este om de lasat asa singura, trebuie tratamjent si ingrijire medicala.

In al doilea rand trebuie intrebat la casa de sanatate daca nu asigura un ajutor.
Ori un centru, ori plata unei persoane care sa stea cu mama acasa.
Este si de competenta lor.

La tine este o data problema ingrijirii si apoi si problema platii.

Si trebuie sa discuti serios si cu rudele, mai ales cu socrii tai. Macar la copil sa te ajute.
Nu se poate sa te lase atat de singura sa te zbati. Ia-i si vorbeste cu ei serios si hotarat.
Macar pentru copil trebuie sa gasesti o solutie.

Si ce e aia sa te duci tu sa-ti iei hartia? Dar exista posta!!!!!!!
Sophia se vede ca nu locuiesti in tara, altfel ai fi aflat deja ca in Romania se poate orice. Logic ar fi ca lucrurile sa stea asa cum spui tu dar nu stau. Deloc.
Spui ca nu au voie sa stea pe strazi? Si cine sa nu le dea voie? Nu exista un termen legal care sa ii impiedice. Am postat acum cateva mesaje (vezi pag. anterioare cum sta situatia in Romania, cum nu exista legi, si cum nu se face NIMIC cu acesti oameni bolnavi psihic).
Am vorbit la Casa de sanatate. Nu exista fonduri. S-au terminat. Si cand se termina fondurile CAS stii cum se pune problema? Ai pe cineva care si-a rupt piciorul si are nevoie de un baston/carja cotiera/scaun cu rotile? Nu ai bani sa cumperi? Ceri de la CAS. Nu mai sunt fonduri se respinge cererea. Are cineva nevoie de o proteza medicala decontata de stat ca nu ai bani? Nu mai sunt fonduri te priveste cum te descurci. Asta e raspunsul. Cerere respinsa pe motiv de lipsa de fonduri.
Poti sa mori cu bolnavul de gat, statul nu are ce sa-ti faca daca nu mai are bani.
Exista cateva centre, toate mega aglomerate si cu liste de asteptare ptr internare deja completate pentru ani de zile de aici inainte.
Aceeasi situatie ca la cresele de stat. Din care sunt doar 2 la mine in sector, am mai povestit.
Cat despre rude si socrii si ajutor din partea lor. Alte rude apropiate nu am. Iar pe socrii nu-i pot obliga sa ma ajute daca ei nu vor. Si nu vor ptr ca nici nu pot. Sunt si ei batrani, mai batrani ca mama, soacra-mea se interneaza si ea zilele astea sa se opereze, anul trecut a mai avut o operatie, financiar nu au cu ce ca au pensii f mici si nici nu locuiesc in acelasi oras cu noi. Sa vina sa stea aici cu copilul meu nu au cum ptr ca nu avem spatiu (locuim intr-o garsoniera) iar sa dau copilul la ei nu se pune problema. Nici nu pot sa se descurce cu ei (soacra nici sa schimbe un pampers nu a reusit desi i-am aratat de vreo 10 ori, nu-l poate ridica in brate sa-l spele la fund in cada) si nici nu as putea sa stau fara el si nici el fara noi. Pana la urma nu am facut copil sa-l vad odata la cateva luni (ca nu ajungem la socrii decat de maxim 2 ori/an ca nu avem bani de transport si nici timp).
Ultima ta remarca.... am intrebat si eu de ce nu-mi pot trimite hartia respectiva prin posta. Raspunsul dnei de la DGASPC "Nu oferim astfel de servicii doamna. Asa e procedura, trebuie sa veniti dvs s-o ridicati personal".
Crezi ca eu cand zic ca nu mai pot si simt ca innebunesc zic degeaba?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #120  
Vechi 07.09.2015, 10:43:06
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu au reusit? Dar au incercat? Ce mai exact?

Plangere penala au facut?

Legea e aceeasi pentru toti, difera doar masurile coercitive.



Hartia cu ce mai exact? Ce ai cerut si ce ti s-a raspuns?
De ce sa o ridici daca nu te ajuta cu nimic.
Alin nu stiu daca au facut si plangere penala, ma refeream la faptul ca au incercat la fel ca si mine sa interneze persoana bolnava psihic undeva definitiv si nu au reusit.
Am solicitat un loc intr-un camin/spital de stat si eventual ajutor social, ingrijire la domiciliu, vizite periodice medicale acasa, etc.
Hartia contine raspunsul lor de negatie cum ca nu au locuri si fonduri ca s-o ajute in vreun fel pe mama mea. Nu am vazut inca ce scrie in ea dar astia mi-a zis doamna respectiva la tel. Sa vin sa-mi ridic hartia de negatie.
Am nevoie de acea hartie pentru a o prezenta ca dovada daca vreau sa incerc sa depun o alta cerere in alta parte, in alte sectoare/orase ale tarii de internare. Ptr ca asa spune legea, ca mai intai trebuie sa ai negatie de la institutia de care apartine persoana cu domiciliul, ca te-ai adresat lor si ca ti-au respins cererea ptr ca nu sunt locuri. Altfel nu poti sa faci cerere in alta parte.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde