Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2009, 11:31:57
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit Psaltirea Maicii Domnului

Deschid acest topic din dorinta de a posta un link sau textul integral al Psaltirii Maicii Domnului
Frati si surori, care o aveti va rog sa o postati. Daca acest topic a fost deja deschis de altcineva, iertare.
Mi-as dori sa o am si eu si deocamdata nu am gasit-o.
Va multumesc
Doamne ajuta
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2009, 17:41:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este minunata si foarte utila aceasta carte. Se poate comanda la Editura Agapis, str. Mentiunii, nr 7, sector 2, Bucuresti, tel. 021 241 06 73. Cunosc pe cineva careia insasi Preasfanta Fecioara Maria i-a aparut in vis si i-a poruncit: ,,Invata-i sa citeasca Psaltirea Maicii Domnului!

Eu simt mult folos si multa liniste cand citesc cate o catisma din aceasta carte dimineata pe nemancate. Ma apara in intreaga zi. Chiar de curand mi-am dat seama evident de acest lucru. Intr-o zi in care am citit o catisma din Psaltirea Maicii Domnului am fost protejata vizibil de o paguba de proportii, iar in alta, in care n-am citit-o, am simtit ca nu am mai fost ocrotita.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.05.2009, 02:00:47
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Eu nu cunosc aceasta Psaltire!
Care este?
Singura pe care o cunosc este cea din Biblie.
Aveti mai multe amanunte despre asta?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.05.2009, 05:19:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O adevărataă comoară !

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Este minunata si foarte utila aceasta carte. Se poate comanda la Editura Agapis, str. Mentiunii, nr 7, sector 2, Bucuresti, tel. 021 241 06 73. Cunosc pe cineva careia insasi Preasfanta Fecioara Maria i-a aparut in vis si i-a poruncit: ,,Invata-i sa citeasca Psaltirea Maicii Domnului!

Eu simt mult folos si multa liniste cand citesc cate o catisma din aceasta carte dimineata pe nemancate. Ma apara in intreaga zi. Chiar de curand mi-am dat seama evident de acest lucru. Intr-o zi in care am citit o catisma din Psaltirea Maicii Domnului am fost protejata vizibil de o paguba de proportii, iar in alta, in care n-am citit-o, am simtit ca nu am mai fost ocrotita.
Psaltira Maicii Domnului, este structurată pe douăzeci de Catisme , având 150 de Psalmi. Cartea începe cu Închinarea către Preasfânta Născătoare De Dumnezeu și se încheie după Psalmul 150, cu Pomelnicul ce se recomandă a fi citit în fiece zi.
Psaltira Maicii Domnului este : "Întru Lauda și Preacinstirea Preasfintei Născătoare De Dumnezeu Și Pururea Fecioarei Maria". Se recomandă a fi citită alternativ cu Psaltira Împăratului și Proorocului David.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.05.2009, 08:44:35
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

va multumesc de informatii si ajutor. Doamne ajuta
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.05.2009, 09:56:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 1

1. Fericit bărbatul care iubește numele tău, Marie , Maică pururea Fecioară, / 2. Căci cu darul tău sufletul lui se va întări și ca un pom răsădit lângb izvoarele apelor, va da multe roade la vremea sa. / 3. Fericită ești tu între femei, pentru smerenia și credința inimii tale, / 4. Căci tu covârșești toate femeile cu frumusețea ta și întreci pe îngeri și pe arhangheli cu sfințenia ta ! / 6. Milele și îndurările tale peste tot se vestesc. Dumnezeu a binecuvântat lucrul mâinilor tale ! .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.05.2009, 10:49:32
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Cine a alcatuit-o?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.05.2009, 12:24:10
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Uite aici Ana cate ceva:
http://www.crestinortodox.ro/diverse...aicii-domnului
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.05.2009, 21:17:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmi folositori împotriva vrăjmașilor ( Psalmul 12 )

1. Până când ,Preasfântă Doamnă Fecioară, mă vei tot uita și nu mă vei izbăvi, în ziua necazului meu ? 2. Până când se va ridica vrăjmașul sufletesc asupra mea ? Cu puterea și cu stăpânirea ta îl voi zdrobi. 3. Fii mie, celui fără ajutor, Doamnă, stâlp de întărire și armă care să nimicească pe vrăjmași. 4. Te voi mări pe tine, ceea ce ești plină de daruri, cu inima și cu gura. 5. Te voi preaslăvi , ca pe o nebiruită cârmuitoare de oști !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.05.2009, 21:35:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 13

1. Zis-a cel nebun , potrivnicul din iad :"Voi lovi și voi nimici pe credincioșii lui Hristos, iar mâna mea îi va ucide ! " 2. Scoală Doamnă, Preasfântă Fecioară, întâmpină-l pe el, oprește-l și nimicește-i toate sfaturile lui cele rele. 3. Puterii tale cine îi va sta împotrivă ? Cine va putea grăi împotriva stăpânirii tale ?4. Iadul se cutremură la auzul numelui tău celui preasfânt ! În fața puterii tale, morții se ridică. 5. Numai la un semn al tău, nenumărate oști însetate de sânge se nimicesc. 6. O, pururea Fecioară, Născătoare de Dumnezeu, tu L-ai cuprins și L-ai purtat în sânul tău pe atotputernicul Dumnezeu, cel neîncăput !
Slavă. . .Și acum. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acoperamantul Maicii Domnului dorinastoica14 Diverse Sarbatori 17 01.10.2013 21:43:55
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 22:56:58
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 16:22:32
Braul Maicii Domnului Marinela Rugaciuni 7 22.08.2011 09:39:14
Psaltirea Maicii Domnului Daniela87 Rugaciuni 42 04.03.2010 12:51:39