Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.05.2010, 08:07:57
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Totusi pun pariu ca daca i se spargea laptopul, facea 13-14 cu Andrei Gheorghe
Si eu as fi facut la fel. Sa stii ca pana si sfintii se mai enervau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.05.2010, 08:48:27
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Nu neg ca profesoara de care a povestit glyckys nu ar fi putut sa puna in practica ceea ce a spus. Dar e foarte adevarat si ceea ce presupune zoridezi, anume ca de la teorie la practica e cale lunga. Si eu in urma cu aproape 20 de ani cand am inceput sa merg la biserica credeam tot ce mi se spunea, le vedeam pe toate bune si frumoase. Iar pe parcurs am devenit mai retinuta in aprecieri de genul: ,,cutare e foaaaarte credinciosŽŽŽ, sau : ,,vai ce necredincios e X sau YŽŽ. E foarte usor sa mimezi credinta, gen persoane care merg des la biserica si toata ziua sunt in gura cu citate din Biblie sau parintele Cleopa, Argatu s.a.....dar cand vine vorba sa renunte la un bun material pt. a face o fapta buna sau sa puna mana pe o matura pt a face curat in biserica ...credinta se reduca numai la vorbe.
Pe de alta parte , am avut surpriza ca pesroane pe care le credeam mai putin credincioase sa acioneze corect in situatia potrivita.
Revenind la intrebarea cu laptopul, m-as bucura din tot sufletul ca profesoara sa fie in stare sa reactioneze asa cum a zis. Dar cum laptopul a scapat teafar, nu vom sti niciodata.Dar cel putin ca intentie, gandul ei a fost bun.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.05.2010, 09:22:17
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Una e credinta teoretica si alta e credinta practica. Poate ca are credinta cat un bob de mustar si muta muntii din loc, n-am de unde sa stiu, ceea ce voiam sa zic este ca si mie mi-e usor sa spun: daca vrea Dumnezeu sa mor, mor.... pe cand, in adancul subconstientului meu, mie mi-e frica de moarte. Si profesoara ta tot asa, banuiesc, ca a zis-o mai mult din lejeritatea gandirii.
Sau poate ca are credinta aia nezdruncinata de care spuneai tu si nu cracneste la nici o atingere.
Totusi pun pariu ca daca i se spargea laptopul, facea 13-14 cu Andrei Gheorghe
Adevarat este ca vedem barna din ochiul altuia!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.05.2010, 10:06:02
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Adevarat este ca vedem barna din ochiul altuia!
Asta asa este. Si la tine se aplica din moment ce-mi faci observatie (judecata)

Last edited by zoridezi; 19.05.2010 at 10:09:54.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.05.2010, 14:45:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Si eu as fi facut la fel. Sa stii ca pana si sfintii se mai enervau.
Of, of... pana si in societatea civila este un principiu: nimeni nu e vinovat, pana la proba contrarie. La cate a patit femeia aceea, ar fi fost o nimica toata daca i s-ar fi spart laptopul.
Eu ma intreb: daca noi nu ne credem unii pe altii, atunci cum reusim sa credem in Dumnezeu?
Calyo, e posibil sa fie cum zici tu, ca incepatorii au mai multa ravna si vad lucrurile mult mai frumoase decat sunt de fapt, si ca, dupa un timp, ai alta perceptie asupra lucrurilor inconjuratoare. Prima mea impresie a fost: atunci vreau sa fiu asa mereu, sa vad numai lucruri frumoase! Dar apoi mi-am spus: probabil ca atunci voi avea si alta perceptie asupra pacatelor mele, criterii mai aspre in judecata mea si, implicit, a celorlalti. Deci nu se modifica perceptia, ci se inaspresc criteriile dupa careare loc perceptia. Interesant. Pana atunci, toate vin spre folosul nostru, la vremea cuvenita.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.05.2010, 14:49:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Si daca omul de langa noi ne face numai rele si ne strica sanatatea sufleteasca, cat si cea trupeasca, cum mai este?
Daca Dumnezeu a ingaduit ca acestia sa fie prezenti langa noi, sa fim siguri ca ne-a dat si puterea sa vietuim langa ei. Raman la parerea ca un om care se roaga lui Dumnezeu, nu-si pierde linistea. Numai cel ce nu se roaga, adanceste nelinistea.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.06.2010, 13:21:21
Unknown's Avatar
Unknown Unknown is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Am tot scris si am tot sters. Nu stiam daca mai are rost un sfat in plus... Lumea e plina de sfaturi.
Oricum pana acum, postarile de aici sunt printre cele mai mangaietoare, in rest, aproape ca imi pare rau ca m-am inscris pe forum. E mai multa sminteala decat bucurie, sau aflare a vreunui lucru bun.
Dar nici eu nu sunt mai breaza, deci nu imi permit sa critic sau sa judec pe altul.
Slava Domnului sunt si oameni buni aici pe site, care chiar sunt de ajutor, cel putin cu o vorba buna, fie ei ortodocsi, catolici, atei sau de alta credinta.

O sa scriu pe scurt ceea ce am dorit sa spun: vroiam sa recomand o carte mangaietoare de suflet "Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei" a Sfantului Siluan Athonitul. Abunda de dragoste de Dumnezeu si de om, de dragoste pura, frumoasa si buna. Si este si un acatist facut in cistea unei icoane care o infatiseaza pe Maica Domnului. Se numeste "Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra". Cata putere si cata dragoste!

Si apoi, iar foarte pe scurt: singurul ajutor adevarat pe care l-am gasit mereu a fost in Spovedanie, ascultarea de preot si in plangerile si multumirile mele catre Dumnezeu. Acolo este adevarata stare de bine. O secunda daca am intors fata de la toate astea, am cazut in deprimare, in stari de nervi si nemultumire. si nimeni, om sau orice alta vietate de pe pamant nu le-a putut alunga, in afara de Dumnezeu si bunatatea Lui.
Dar repet: Spovedanie deasa, ascultare de un duhovnic bun si multa rugaciune, din inima sau citita din carti, Dumnezeu o primeste mereu.

In inima ta sta tot secretul. Inlauntrul tau. Cineva spunea: "Pentru fiecare om, arena in care se desfasoara lupta sa duhovniceasca e inainte de toate propria sa inima." Trebuie sa te cunosti pe tine insuti si sa iti curatesti inima(si ma straduiesc si ma lupt sa imi urmez propriul sfat). Daca ii daruiesti lui Dumnezeu inima ta ranita, el iti daruieste vindecare, El oblojeste toate ranile.

Oameni buni si rai vor fi tot timpul. Si prieteni adevarati si prieteni falsi. Si unii te vor ajuta si unii iti vor pune piedici, dar Dumnezeu nu isi va intoarce fata de la tine niciodata, important este sa nu te intorci tu cu spatele. Important e sa nu ne intoarcem nici unul cu spatele la Dumnezeu. Pentru ca o fi Dumnezeu bun si iarta, dar daca tu nu Il doresti, El cu forta nu intra in inima si viata ta.

Dar mai buna decat orice vorba scrisa aici, decat orice sfat, este o rugaciune catre Dumnezeu pentru tine Sophia si pentru toata lumea.

Dumnezeu sa te ajute sa treci peste clipele grele si sa te bucuri de cele frumoase.

Sunt si oameni buni pe pamant. Foarte buni. Citesc despre ei, aud despre ei, ii intalnesc, vorbesc cu ei. SI si ei ma ajuta sa cred si in bunatatea pamanteasca si in bunatatea cereasca.

Nu deznadajdui, iar daca o faci, striga repede catre Dumnezeu!

Pff, si totusi m-am cam intins cu vorba.
Sper sa nu fi fost spre sminteala nimanui si sa nu fi gresit. Am scris doar din inima si din suflet.
__________________
"Dragostea îndelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandește raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata." (Corinteni I-13)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.06.2010, 23:28:36
savudanmihai savudanmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru savudanmihai
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
...sa inteleg de ce doresc sa se retraga de lume si sa se roage singuri, numai ei cu Dumnezeu.
Asa imi doresc si eu acum.
As vrea sa raman cu Dumnezeu, dar undeva fara preoti, fara oameni, fara biserica...
Sa tot imi calce toti sufletul in picioare, sa n-am pic de liniste, sa vin pe un forum crestin si sa mi se spuna "da cum indraznesti..." ca celui mai mizerabil om, cand Iisus ne-a aratat si invatat altfel.
Sa fiu invatata ca monahii trebuie sa alunge diavolul din oamenii ce vin la ei necajiti cu batul, etc.
Imi pare rau, este acusi Craciunul si eu sunt indoliata si necajita si nici nu-l simt si bat la biserica si la preot la usi inchise cu mandrie.

As vrea sa pot sa fac o pauza de biserica, de credinta, sa ma limpezesc . Dar cum? Se poate oare? Un fel de concediu medical.
Singura care te ingradeste Tu esti!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pustnici, asceti, cu daruri deosebite sunsray Mari Duhovnici si predicile lor 5 02.06.2013 17:24:47
Încet, dar sigur: musulmanii încep să-i cinstească pe Sfinți laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 0 02.05.2012 00:55:01
Incep inscrierile la Seminarele Teologice Ortodoxe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 10.06.2010 22:03:54
Nu inteleg alinnasser2010 Generalitati 71 26.05.2010 22:07:25
INCEP SA-MI PIERD CREDINTA... LEXA Vrajitoria 23 07.09.2007 22:51:47