Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.01.2011, 17:19:40
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Mai draga adventistule acei credinciosi cu biblia in mana jucau teatru sau erau indusi intr-o stare de lamentatie.
Dumneata ai plans vreodata inaintea Domnului?
Dar o Biblie ati tinut vreodata in mana?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 19.01.2011, 20:26:06
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Si unde am mai gresit daca nu te superi? Eu stiam ca e adventist dar daca e penticostal e mai aproape de cel cu coarne. Atata tot. Important este sa vedem adevarul. Si adevarul este ca pocaitii nu isi fac crucea cu mana deoarece cred ca acest semn este de la diavol! Multi penticostali au fost scandalizati de acest om Pustan! Te poti uita pe net.
ce te face sa crezi ca multi inseamna si buni?.
eu mai repede crd ca tu nu le ai cu credinta de loc,esti unul din ala ce vrei sa faci doar tulburare[ispita]dar acestia ca tine o cam patesc la un moment dat adica o incurca.spune cite rugaciuni zilnice spui, sau daca te spovedesti.tu ai partasie cu Domnul?.si pe deasupra ai si nume de ateu.

Last edited by mihaila_alin; 19.01.2011 at 20:32:13.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 19.01.2011, 20:55:47
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Pr. Cristian Pomohaci

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
mi-a spus un prieten teolog, care il cunoaste.
Daca tea spus prietenul tau care spui cai teolog Inseamna ca este lege si neaparat trebuie sa fie adevarat , nu te supara Insa Biblia spune ( cercetati tot si luati ce este bun si de folos) iar daca ar fi cum spune prietenul tau teologul atunci Insamna ca el stie ceva concret sa posteze aici si sa ne lamureasca si pe noi cei mai putin studiati si cu ma putina carte ca de el este teolog si probabil ca lui si nu noua ne vorbeste Dumnezeu sau lui numai isa dat darul vederi Inainte. daca-i asa spunei sa ne lumineze si pe noi si sa ne arate judecata la care a fost si la care a asistat si pe acest Parinte la Condamnat Dumnezeu ca sa nu mai ratacinm ascultInd predicile lui si pricesnele cIntate de el.
Daca nu vrea pretenul tau roagal macar pentru dragostea ta de prieten sa se sacrifice si sa nu ne lase In ratacire.
Doamne si StapInul veti mele Duhul trIndavii si al grairi desarte nu mil da mie .
Iara Duhul dragostei de Tine si de aproapele meu daruiestel mie slugi tale.
Asa doamne daruieste mie sa cunosc pacatele mele si sa nu judec pe fartle meu ci sam-i rcunosc pacatele mele si sa ma caiesc de ele amin amin amin.
PreasfInta Maica roagal pe Domnul Mile pe care lai nascut si lai purtat pe bratul tau sa sa Indure de noi si sa nu ne pedepseasca dupa multimea pacatelor si a far-de legilor noastre ce sa se indure de noi ca multa trecere are Maica Inaintea Fiului Sau amin amin amin +++ +++ +++ +++

Last edited by ioan_strainul; 19.01.2011 at 20:58:34.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 19.01.2011, 21:08:46
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
mai draga adventistule acei credinciosi cu biblia in mana jucau teatru sau erau indusi intr-o stare de lamentatie. Dar pana la urma nu stim ca voi protestantii nu va inchinati la icoane si e o blasfemie la voi sa va faceti cucea? Sau te pomenesti ca dupa ce v-ati pus cruci in biserici acum ati inceput sa le si faceti?!?
*+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++
vai si amar sarmanului om care se urca pe treapta la care nu a fost poftit si judeca in locul lui hristos .
Reply With Quote
  #105  
Vechi 19.01.2011, 21:17:05
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
si unde am mai gresit daca nu te superi? Eu stiam ca e adventist dar daca e penticostal e mai aproape de cel cu coarne. Atata tot. Important este sa vedem adevarul. Si adevarul este ca pocaitii nu isi fac crucea cu mana deoarece cred ca acest semn este de la diavol! Multi penticostali au fost scandalizati de acest om pustan! Te poti uita pe net.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++
omule sunt ortodox pina in maduva oaselor si nu sunt unul radical sau care sa nu stie ce vrea si am cautat mult si am si citit sf. Biblie nu am gasit nicaeri sa scrie ca o religie su o alta va intra in imparatia lui dumnezeu.
Insa am gasit unde spune ca cei ce sunt sub lege vor fi judecati dupa legea vechiului testament iar cei ce sunt sub ascultare dupa noua lege intru hristos si cred lui vor fi judecati in hristos.
Atunci ce avem ca uni sunt asa si altul asa asta nu este a nostru sa judecam pe frati nostri.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 19.01.2011, 21:34:06
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Ortodocsi sunt multi cu numele. Ma judeci deoarece judec pe altii....Dar de ce ne spune biblia sa ne ferim de invatatorii falsi? Sa nu luam aminte la invataturile lor? Eu nu prea cred ca te poti mantui penticostal sau altceva. Ei cred ca sunt condusi de Dumnezeu si nu pot face rau si lovesc in adevar. Chiar Iisus spune: plecati de aici nu va recunosc. Sti ca ei considera ca noi suntem idolatri?!?
Cat despre Mihaela nu stiu ce vrei sa spui sincer .Te citez: ce te face sa crezi ca multi inseamna si buni?
Vezi femeie ca ai luat-o pe carari gresite, ca a fi ortodox nu inseamna a fi bineplacut Domnului! Gandeste la :Voi mai gasi credinta pe pamant?
In fine noi vorbeam despre acest om Pomohaci care incalca autoritatea bisericeasca si numai indelunga rabdare si poate nu numai face ca acest om sa nu zboare din sanul bisericii! Cat despre celalalt derbedeu penticostalii sau suparat ca acesta isi face cruce! Un semn pagan pentru constinta lor! Si din punctul asta le dau dreptate penticostalilor. Pai as da dreptate unui preot care aduce jertfe pentru Budha?

Last edited by bairstow; 19.01.2011 at 21:42:47.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 19.01.2011, 22:05:00
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Cat despre celalalt derbedeu...
In opinia dumneavoastra preotul Pomohaci si pastorul Pustan sunt doi derbedei, asa-i?
Draga Bairstow inteleg ca aveti multe frustrari si o imperioasa nevoie de dragoste dar nu credeti totusi ca ar fi bine sa va mai cenzurati expresiile?

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
penticostalii sau suparat ca acesta isi face cruce!
Nu mai folositi articolul hotarat. Nu toti penticostalii s-au suparat.
O minoritate neglijabila s-a infuriat: penticostalii mai habotnici.
La fel cum nu toti ortodocsii s-au suparat pe preotul Pomohaci. Doar unii mai bigoti.

In rest crestinii se pot respecta, se pot ruga impreuna, se pot indemna unii pe altii la dragoste si la fapte bune, pot predica unii in bisericile celorlalti respectandu-se diferentele...

Si isi pot spune adevarul unii altora in dragoste.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 19.01.2011, 22:19:16
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Stiu ca foarte multi sau scandalizat apoi te intre :tu ai avea curaj sa iti faci crucea? Si apoi de ce isi face crucea? Tu ai jertfi pe altare pagane? Cat despre rugaciunea impreuna ea contravine bibliei si sfintelor invataturi ale bisericii! Ce partasie (asta sa fie cuvantul corect?) sa am cu unul imbracat in haine de lup? Sau cu unul care crede ca Iisus nu a fost Dumnezeu? Sau cu unul care crede ca icoanele sunt de la diavol? Daca vreti sa va uniti e treaba voastra dar adevarul nu se amesteca cu minciuna. Stiu ca voi va numiti pocaiti chiar daca sunteti din biserici diferite aveti cabane in care ortodoxul nu are ce cauta dar in schimb adventistul, baptistul si penticostalul da! Stiu ca aveti radio cu aceasi frecventa cea ce arata ca in spatele vostru e acelasi tata ...Eu ma opresc aici. Cine vrea sa inteleaga sa inteleaga. Cine vrea sa fie habotnic sa citeasca numai biblia ca celelalte carti nu sunt importante(asa imi spunea o evanghelista ca celelalte carti nu o ajuta.Pai cum sa o ajute un manual de istorie cand voi nu aveti istorie ). P.S
Cine vrea sa aiba ochi de cal sa aiba! Numai rugaciunea ne poate ajuta si nu aceste scrieri! Aceste scrieri ajuta prea putin...

Last edited by bairstow; 19.01.2011 at 22:22:44.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 19.01.2011, 22:41:57
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Aveti multe conceptii deformate cu privire la neoprotestanti.
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
tu ai avea curaj sa iti faci crucea?
Imi fac acum in timp ce va scriu. Dar pentru a-ti face cruce e nevoie de curaj?
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Si apoi de ce isi face crucea?
Pentru a creea o punte intre el si auditoriu.
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Tu ai jertfi pe altare pagane?
Nu cred.
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Cat despre rugaciunea impreuna ea contravine bibliei si sfintelor invataturi ale bisericii!
Rugaciunea impreuna este poruncita de Biblie.
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Sau cu unul care crede ca Iisus nu a fost Dumnezeu?
Confundati neoprotestantii cu martorii lui Iehova. Toti neoprotestantii cred ca Iisus este Dumnezeu.

Ma opresc aici. Se pare ca stiti destul de putine adevaruri despre neoprotestanti.
Nu credeti ca ar fi mai bine sa va informati decat sa continuati in a spune inexactitati despre ei?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 19.01.2011, 23:04:09
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit mai bairstow

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Ortodocsi sunt multi cu numele. Ma judeci deoarece judec pe altii....Dar de ce ne spune biblia sa ne ferim de invatatorii falsi? Sa nu luam aminte la invataturile lor? Eu nu prea cred ca te poti mantui penticostal sau altceva. Ei cred ca sunt condusi de Dumnezeu si nu pot face rau si lovesc in adevar. Chiar Iisus spune: plecati de aici nu va recunosc. Sti ca ei considera ca noi suntem idolatri?!?
Cat despre Mihaela nu stiu ce vrei sa spui sincer .Te citez: ce te face sa crezi ca multi inseamna si buni?
Vezi femeie ca ai luat-o pe carari gresite, ca a fi ortodox nu inseamna a fi bineplacut Domnului! Gandeste la :Voi mai gasi credinta pe pamant?
In fine noi vorbeam despre acest om Pomohaci care incalca autoritatea bisericeasca si numai indelunga rabdare si poate nu numai face ca acest om sa nu zboare din sanul bisericii! Cat despre celalalt derbedeu penticostalii sau suparat ca acesta isi face cruce! Un semn pagan pentru constinta lor! Si din punctul asta le dau dreptate penticostalilor. Pai as da dreptate unui preot care aduce jertfe pentru Budha?
ba ma uimesti ba tu nu sti nici sa mai citesti bine ori te-a orbit rautatea ba eu sunt ALIN si am numeleMihaila ce ti-e asa greu sa intelegi ca [a] de la urma e cu caciula.oare vrei sa faci bascalie de mine, mi-s om nu oama de cind viacu.da amu de ce nu imi spui cum stai cu biserica:de cite ori mergi,oare postesti oare te-ai impartasit cu sf.taine,te rogi des[macar zilnic]iti platesti sidoxia, te rogi pentru parintele duhovnic si sau cel paroh.sau tu eti cu pusul la punct si esti unul dintre ateii ce vegeteaza pe acest forum si se hranesc cu nervi nostri.eu nu cer nimic nimanui nici preotilor sa slujesca lui buda cum numai tu poti gindi.cind spuneam ca cei multi nu inseamna si buni ma refeream la gloata penticostala ce nu erau de acord cu facutul crucii de catre pustan.nici ei nu au toti ochelarii vopsiti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37