Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2007, 22:19:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Rugaciuni rostite foarte des sau in caz de grea incercare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2007, 22:21:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

O, Preasfanta Fecioara, Maica lui Hristos Domnul si Dumnezeul nostru, asculta suspinele noastre cele din adancul inimilor, cauta din inaltimea cerurilor spre noi cei ce cu credinta si cu dragoste ne inchinam preacuratei icoanei tale celei facatoare de minuni. Ca iata tulburati de grijile vietii si cufundati in pacate, privim la Chipul tau, si ca si cum ai fi de fata, iti aducem rugaciunile noastre. Cauta din cer si ne mantuieste de toata reaua intamplare, de orice boala si primejdie si de toata bantuiala duhului celui rau. Pazeste-ne tari in credinta, sa nu ne clatine furtunile acestei lumi.Ca n-avem al ajutor si alta mijlocitoare, nici mangaiere, ci numai pe tine Maica tututor scarbitilor si a celor impovarati de greutatile si necazurile acestei vieti. Ajuta-ne noua neputinciosilor, alina durerile si scarbele noastre, pe cei rataciti povatuieste-i la calea cea dreapta care duce la mantuire, vindeca inimile noastre cele bolnave si mantuieste pe cei deznadajduiti. Daruieste-ne noua ca sa traim restul vietii noastre in pace si intru pocainta. De sfarsit crestinesc ne fa parte, iar la infricosatoarea Judecata a Fiului tau si Dumnezeului nostru, fii noua mijlocitoare ca sa fim socotiti intru cei de-a dreapta Sa, ca totdeauna sa te cantam si sa te slavim ca pe buna Aparatoare a neamului crestinesc, impreuna cu cei ce bine au placut lui Dumnezeu, in vecii vecilor. Amin!

Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2007, 22:30:20
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Despre lauda Maicii Domnului

"Oare ce cuvant, o, fericita, ar fi de ajuns spre lauda dreptatii tale, a darurilor pe care ti le-a facut Mantuitorul si a darurilor pe care tu le faci oamenilor ?...Mi se pare ca a cunoaste si a spune ale tale dupa cuviinta face parte din fericirea harazita celor drepti...Dar, o, Bunatate mai presus de toate, pe care o stim in viata aceasta si o vom cunoaste dupa plecarea de aici! O, incepatura a fericirii si a sfinteniei, Indrumatoare a tuturor! O, mantuire a oamenilor, si mantuire a lumii, cale spre Mantuitorul, insasi Viata, si toate celelalte pe care dupa dreptate s-ar cuveni sa le graim, pe care le aude Mantuitorul spre mantuirea mea! Caci El este cauza, dar tu esti impreuna cauza spre sfintire, si numai prin tine m-am desfatat de cele pe care le-am primit de la Mantuitorul; al tau este sangele cel ce curateste pacatele lumii; partas al trupului tau este Cel prin care m-am sfintit, intru Care s-a dat legea cea noua; al tau este pantecele care a incaput Imparatia lui Dumnezeu!
Tu, dar, care esti mai presus decat toata lauda si decat tot numele cu care poate fi cineva numit, primeste cantarea si nu trece cu vederea ravna si da-ne noua ceva mai potrivit prin care sa putem cugeta si grai despre tine si acum, in aceasta viata, si, dupa aceasta viata, in veci, AMIN!" - Sf. Nicolae Cabasila
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2007, 22:51:54
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

O, Preacurata Maica a Domnului, a puterilor celor de sus, Imparateasa cerului si a pamantului, atotputernica, aparatoarea si taria noastra, primeste aceasta cantare de lauda si de multumire de la noi, nevrednicii robii tai.

Inalta rugaciunile noastre la Tronul lui Dumnezeu si Fiul tau ca sa fie milostiv nedreptatilor noastre. Sa adauge harul sau tuturor celor ce cinstesc preacinstitul tau nume si cu credinta si cu dragoste se inchina facatoarei de minuni icoanei tale. Ca nu suntem vrednici sa fim miluiti de Dansul, daca tu Stapana nu-L vei milostivi asupra noastra. Tie toate sunt cu putinta de la Dansul si pentru aceasta nazuim la tine, ca esti acoperitoarea noastra si grabnica ajutatoare. Auzi-ne pe noi cei ce ne rugam tie, ocroteste-ne cu puternicul tau Acoperamant si cere de la Dumnezeu Fiul Tau, sa dea pastorilor nostri sfintenie ca sa privegheze si sa ocarmuiasca sufletele noastre; ocarmuitorilor de orase intelepciune si putere, judecatorilor dreptate si necautare la fata, invatatorilor minte si smerita intelepciune, sotilor dragoste si conglasuire, fiilor ascultare, asupritilor rabdare, asupritorilor frica de Dumnezeu, celor scarbiti rabdare si bucurie duhovniceasca, benchetuitorilor infranare, si noua tuturor, duhul intelepciunii si al cucerniciei, duhul milostivirii si al blandetii, duhul curatiei si al dreptatii.

Asa, Doamna preasfanta, milostiveste-te asupra noastra si asupra neputinciosului tau popor. Pe cei rataciti povatuieste-i pe calea cea buna, pe cei batrani ii sprijineste, pe prunci ii pazeste si pe noi pe toti ne apara si ne ocroteste cu milostivirea ta. Pe toti scoate-ne din adancul pacatului si ne lumineaza ochii inimii noastre spre cautarea mantuirii. Milostiva fii noua aici in aceasta viata, iar la infricosata judecata sa te rogi pentru noi catre Fiul tau si Dumnezeul nostru. Ca tu, Doamna, esti slava celor ceresti si nadejdea pamantenilor. Tu esti dupa Dumnezeu nadejdea si aparatoarea noastra a tuturor celor ce ne rugam tie cu credinta. Deci ne rugam tie, atotputernica ajutatoarea noastra si tie ne incredintam pe noi insine si unul pe altul si toata viata noastra acum si pururea si in vecii vecilor, amin.

Imparateasa mea cea preabuna si nadejdea mea, Nascatoare de Dumnezeu, primitoarea saracilor si ajutatoarea strainilor, bucuria scarbitilor si acoperitoarea necajitilor, vezi-mi nevoia, vezi-mi scarba, ajuta-mi ca unui neputincios, hraneste-ma ca pe un strain, necazul meu il stii, deci il dezleaga precum voiesti, ca n-am alt ajutor afara de tine, nici alta folositoare grabnica nici alta mangaiere buna, ci numai pe tine Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor, amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2007, 23:59:05
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ma. Tu Stapana stii inima mea, a Ta sunt miluieste-ma!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2007, 00:04:23
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


O, Prea Sfanta Fecioara, Prea Buna Maica, acoperamantul a toata lumea crestina, credincioasa solitoare si sprijinitoare a tuturor celor ce sunt in pacate, necazuri, nevoi si dureri. Primeste aceasta cantare de rugaciune, ce se inalta de la noi nevrednicii robii tai si precum de demult pe cel pacatos, care in fiecare zi de mai multe ori se ruga inaintea cinstitei tale icoane, nu l-ai trecut cu vederea, ci i-ai daruit lui bucuria cea fara de veste a pocaintei si l-ai plecat pe Fiul tau cu multa staruitoare rugaciune spre iertarea acestui pacatos si ratacit, asa si acum nu trece cu vederea rugaciunea noastra a nevrednicilor robilor tai si roaga-L pe Fiul tau si Dumnezeul nostru ca si noua tuturor, celor ce ne inchinam cu credinta si cu umilinta inaintea icoanei tale celei de vindecari purtatoare, sa daruiasca bucurie neasteptata dupa trebuinta fiecaruia: pacatosilor celor afundati in adancul rautatilor si al pacatelor si al patimilor, intelepteste a tot lucratoare pocainta si mantuire, celor din necazuri si intristari mangaiere, celor ce se afla in nevoi si asupriri desavarsita scapare de acestea, celor slabiti cu duhul si deznadajduiti, nadejde si nerabdare, celor ce traiesc in bucurie si belsug, neincetata multumire Binefacatorului, celor nenorociti, indurare, celor din boli si neputinte indelungate si celor parasiti de doctori, vindecare neasteptata si intarire a celor cu mintea pierduta din boala, intoarcerea si reinoirea mintii celor ce pleaca la viata cea vesnica si nesfarsita, amintire a mortii, umilinta si zdrobirea mintii pentru pacate, duh treaz si nadejde tare spre indurarea Judecatorului.
O, Doamna Preasfanta, milostiveste-te spre toti cei ce cinstesc intru tot Sfant numele tau si tuturor arata-le atotputernicul tau acoperamant si sprijineala. Pazeste in bunatate pe cei ce pana la sfarsitul lor cel mai de pe urma vietuiesc in dreapta credinta si arata cinstita petrecere, pe cei rai, buni ii fa, pe cei rataciti, pe calea cea dreapta povatuieste-i, la orice lucru bun si placut Fiului tau, ajuta-i; orice lucru rau si potrivnic lui Dumnezeu, strica-l, celor ce se afla in nedumenire trimitele lor din cer ajutor nevazut si inteleptite, de ispita, sminteli si pierzare scapa-i, de toti oamenii cei rai si de vrasmasii cei vazuti si nevazuti apara-i si pazeste-i, cu cei ce calatoresc impreuna calatoreste, celor din lipsuri si din foamete fii hranitoare, celor ce nu au acoperamant si adapost fii acoperamant si scapare, celor goi da-le imbracaminte, celor obijduiti pe nedrept si prigoniti sprijineala, pe cei ce rabda clevetire, batjocura si hula, indrepteaza-i in chip nevazut, pe clevetitori si hulitori mustra-i inaintea tuturor, celor ce se dusmanesc cu inversunare daruieste-le pace fara de veste si noua tuturor dragoste unuia catre altul, pace, evlavie si sanatate cu indelungare de zile. Casniciile in dragoste si unire le pazeste, pe sotii care se afla in dusmanie si despartire impaca-i, uneste-i unul cu altul si pune-le lor dragoste nestricata, maicilor nascatoare de fii daruieste-le grabnica dezlegare, pe prunci ii creste, pe cei tineri intelepteste-i si deschide-le lor mintea spre primirea oricarei invataturi folositoare, povatuieste-i spre frica de Dumnezeu, infranare si iubire de osteneli, pe cei de un sange, prin pace si dragoste ii izbaveste de cearta si de vrasmasii, pentru orfanii cei fara de mama fii Maica, de tot pacatul si de toata spurcaciunea ii indeparteaza si spre toate cele bune si placute lui Dumnezeu ii invata, iar pe cei inselati si cazuti in pacat si necuratie, curatindu-i de spurcaciunea pacatului, scoate-i din adancul pierzarii, vaduvelor fii mangaietoare, toiag batranetilor fii, de moartea cea fara de veste si fara de pocainta pe noi, pe toti ne izbaveste si ne daruieste noua tuturor sfarsit crestinesc vietii noastre, fara de durere, nerusinat, cu pace si raspuns bun la judecata infricosatoare a lui Hristos. Pe cei mutati intru credinta si pocainta, din viata aceasta a noastra, fa-i sa locuiasca impreuna cu ingerii si cu toti sfintii, pentru cei ce s-au sfarsit de moarte napraznica, roaga-l pe Fiul tau, milostiv sa le fie si pentru toti cei raposati fara sa aiba rudenii care sa roage pe Fiul tau pentru odihna lor, singura fii neincetata si calda rugatoare, ca toti, in cer si pe pamant, sa te cunoasca pe tine ca pe o sprijinitoare neinfruntata a neamului crestinesc si, cunoscandu-te, sa te slaveasca pe tine si prin tine pe Fiul tau cu Cel fara de inceput al Sau Parinte si cu Cel de-o fiinta Duhul Sau, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2007, 13:27:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

O, Preasfanta Stapana, Preacurata Fecioara Nascatoare de Dumnezeu, Maica Domnului Dumnezeului meu Iisus Hristos, cad inaintea ta si ma rog tie, Maicii Imparatului, mai inainte indreptand catre tine aceasta nevrednica a mea rugaciune, pe care si primind-o Maica Imparatului Aceluia ce imparateste cerul si pamantul, o du la Imparatul imparatilor, Domnul tuturor, la Fiul si Dumnezeul tau, si cere mie iertare de toate pacatele mele. Vietii mele da-i indreptare si la sfarsitul meu trecere neingrozita de vrajmasii cei din vazduh; fii mie povatuitoare, sa-mi deschizi dumnezeiasca intrare a Imparatiei si acolo sa ma indulcesc de dulceata raiului si de veselia acelei cetati inalte, a Ierusalimului de sus cel preafrumos si de frumusetile lui cele nespuse; de stralucirea luminii Treimii celei cu trei straluciri si de dulcele glas al cantarilor ingeresti. Carei slave si bucurii ma fa mostean si partas cu toti sfintii, ca toate le poti ca Maica Imparatului celui atotputernic. Si acum, dar mai ales in acest ceas, ma auzi pe mine, cel ce stau inaintea ta, Stapana cu totul milostiva. Ia aminte, Doamna Imparateasa, spre mine, care aduc tie cantare de rugaciune asa:Bucura-te, cea plina de dar, Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucuria tuturor celor necajiti.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2007, 20:29:38
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

O,Preasfanta Fecioara, Maica Domnului Celui PreaInalt, Preamilostiva aparatoare si acoperamantul tuturor, catre tine alergam cu credinta!Cauta din inaltimea slavei ceresti la mine care cad la picioarele tale, asculta smerita mea rugaciune de la mine pacatosul si nevrednicul tau rob si du-o inaintea Iubitului tau Fiu.O, preabinecuvantata Nascatoare de Dumnezeu!Tu, care esti numita de toti grabnica ascultatoare si bucuria celor scarbiti, asculta-ma pe mine necajitul.Tu, care esti linistea celor mahniti, linisteste durerile si intristarile mele sufletesti.Tu, care esti rug nears, pazeste lumea si pe noi toti de vatamarea sagetilor celor de foc ale vrasmasului.Tu, care esti cautarea celor pierduti, nu ingadui sa ma pierd in adancul pacatelor mele.Tu , care esti vindecarea celor ce sunt in suferinta, vindeca-ma si pe mine cel ce sunt ranit de neputintele mele cele trupesti si sufletesti.Tu, ceea ce esti neasteptata bucurie, cu bucuria mantuirii tale ia de la mine frica chinurilor viitoare.Tu, care esti chezasia pacatosilor, fii si pentru mine pacatosul o buna chezasie de pocainta si de mantuire.
La tine, dupa Dumnezeu, imi indrept toata nadejdea mea,FII mie pururea neadormita Mijlocitoare ineinta Fiului tau, a Domnului nostru Iisus Hristos!Intareste-ma in credinta ce o am catre El!Imputerniceste-ma in dragostea Lui!Invata-ma sa te iubesc si sa te slavesc si pe tine, Preasfanta Maica a Lui Dumnezeu, preabinecuvantata Marie!Ma incredintez atotstapanitorului tau acoperamant,Nascatoare de Dumnezeu, ma predau in mainile talepentru toti vecii !
Preasfanta Fecioara, Maica lui Hristos, Dumnezeul nostru, cu smerenie ma rog tie:vindeca cumplitele patimi ale sufletului meu si daruieste-mi iertarea multelor mele pacate pe care le-am savarsit in chip nebunesc, spurcandu-mi sufletul si trupul, vai mie !Ce voi face eu ticalosul in ceasul acela , cand ingerii cei infricosati vor desparti sufletul de patimasul meu trup ?Atunci sa=mi fii ajutatoare si calda statatoare inainte, caci pe tine te am Zid tare si nebiruit eu, robul tau!
Stapana, nu departa pe robul tau, caci toata nadejdea mea , dupa Dumnezeu, spre tine o pun.Nu te ingretosa de mine necajitul si chinuitul de cele mai cumplite boli.Ci ca o Maica plina de mila izbaveste-ma de mustrarile constiintei mele, potoleste furtuna gandurilor mele celor rele, stinge cuptorul poftelor si imblanzeste flacara trupului, aprinde dragostea catre Fiul tau si Dumnezeul nostru.Pazeste-mi toate simturile, nu ingadui sa intre in inima mea nici o dorinta nebuna.Roaga-L pe Domnul sa-mi dea vreme de pocainta, ca sa nu ma taie securea mortii ca pe pomul cel neroditor si sa fiu aruncat in foc.Aprinde faclia cea stinsa a sufletului meu, imprastie intunricul faradelegilor mele si alunga prin mijlocirea ta negura poftelor mele, caci mult poate mijlocirea Maicii inaintea Fiului pentru cei ce au o buna inclinare spre impacare.Da-mi lumina pocaintei si du-ma spre ziua cand voi avea o inima zdrobta.Da-mi sa ma indulcesc de darurile Fiului tau cele neajunse, negraite si nemarturisite in viata cea premergatoare cerului.Sa nu fiu lipsit, Preacurata Stapana, de implinirea nadejdii mele, ci sa ma invrednicesc in veacul de acum sa ma impartasesc neosandit cu preasfantul si preacuratul Trup si Sange al Fiului si Dumnezeului tau, iar in veacul viitor, de cina cea dulce din ceruri si de veselia raiului in lacasurile sfintilor!
Invredniceste-ma de camara lui Dumnezeu si sa ma impartasesc acolo sus de Slava lui Iisus Hristos, sa ma satur de razele dulci si de negraita lumina a frumusetii Lui, pentru ca sa cant vesnic, cu bucurie, pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh, Treimea cea de o fiinta si nedaspartita, care toate le-a creat cu intelepciune din cele ce nu existau, si pe tine pururea sa te slavesc, ceea ce esti Preaslavita de Dumnezeu Nascatoare si pururea Fecioara Maria!
O, Preabinecuvantata pururea Fecioara Maria !Iubita Fiica a Tatalui Ceresc, ma rog tie, fii mie pacatosului, carmaciul meu, atata vreme cat inot in furtunoasa mare a veacului acestuia, iar mai ales la sfarsitul vietii mele, sa ajung cu bine la limanul cerescului Ierusalim, unde te voi lauda si te voi ferici in vecii vecilor, Amin!
( Din "Cantari crestine inchinate Imparatesei Cerului, pururea Fecioarei Maria, Nascatoarea de Dumnezeu, alcatuite dupa asemanarea Psalmilor"- editia a 3-a, intregita.Manastirea atonita rusa Pantelimon, Moscova, tipo-litografia I.Efinov Mar.Iachimanca, casa Smirnov, 1892.)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.11.2007, 10:53:41
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

mai, eu nu am rabdare si chef sa scriu atat de mult cat scrieti voi ( sunteti niste oameni taaaaaaaare rabdatori de puteti scrie rugaciuni atat de lungi :D ) dar recomand pentru atunci cand sunteti in necazuri si ispite: Acatistul Maicii Domnului "Bucuria celor necajiti".

Un alt acatist care pe mine unul m-a ajutat este atunci cand cadeti intr-un pacat ( care voi ati spune ca Dumnezeu nu vi-l iarta sau ca nu va puteti scapa de el si cadeti in deznadejde ): Acatistul Maicii Domnului "Bucurie neasteptata". In acel moment greu cand l-am citit am primit o mare mangaiere.

Maica Domnului sa ne apere pe toti ( pai si normal, ca e mami al nostru :D )!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.11.2007, 23:45:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Multumim pentru sfat. Pentru omul contemporan rugaciune trebuie sa reprezinte singura modalitate de a iesi din criza.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Pelaghia , de ce o rugaciune de la 12 seara e cat 40 rugaciuni spuse ziua spre_rasarit Generalitati 5 20.12.2013 23:14:18
Rugaciuni catre Sf. Arhanghel Mihail? colaps Rugaciuni 9 04.11.2011 09:39:46
Acatiste catre maica domnului patinina34 Rugaciuni 67 11.07.2009 22:35:40
Canonul de rugaciune catre Maica Domnului mai inainte de ceasul mortii podolski_2 Rugaciuni 3 05.12.2008 00:58:19
Rugaciuni catre Maica Domnului phradmon Rugaciuni 7 12.10.2006 16:01:06