Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.10.2008, 12:28:02
inad inad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 2
Unhappy sunt necajita

Multumesc pentru sfaturi, "luari de urechi".
Ultima noutate: fiica mea nu e in anul IV cum stiam eu, ci repeta anul 3.
Ea stia de cateva luni si eu am aflat ieri! Ne spunea k merge la cursuri, examene.....nu i treceau notele in carnet din varii motive....
Sa nu-mi spuneti k nu m-am interesat la timp!
Politica facultatii pe care o urmeaza e de a nu da informatii despre student; culmea nici parintelui care-l intretine in scoala. Perioada studentiei este cea mai frumoasa, in cazul ei:fara griji sa te intretii; sa inveti la timp si sa te distrezi cu capul pe umeri. Sa calatoresti, sa te cultivi.
Grija mea si gandul imi este permanent la ei (are si un frate care a terminat anul acesta).
Mi-ati spus k m-am indepartat de ea (serviciu)-oare?
"Omul se schimba, se modeleaza, vointa sa aibe", da, dar in cazul ei s-a intamplat exact invers:s-a schimbat, da:minte cu o seninatate de nedescris, raspunde obraznic. Doar k aduc discutia despre situatia acestui baiat.
Da, sunt convinsa ca nu eu trebuie sa ma inteleg cu el, dar se impune sa fim civilizati.
poate avea de la noi (eu si sotul) ceea ce nu a avut in familia lui. Dar se pare k nu vrea.
Caut cuvinte potrivite ca sa inving, dar acum am un suflet plin de oftat.
Da, ma rog pentru ea si astept sa-si revina. Nu tin sa se desparta de el ci sa devina oameni responsabili.
P.S. Apropo, nu vreau sa-l imping spre casatorie dupa cum s-a inteles.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.10.2008, 13:21:33
ANITZA ANITZA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 27
Implicit

Draga Inad,
Si eu sunt mama de doi copii ,baiat si fata si probleme am si eu la fel cu multi parinti din zilele noastre.
Tentatiile sunt mari si pieritoare de suflet pentru ei.
Dar in mare parte trebuie sa ne gandim ca esecurile cu copiii sunt datorate parintilor.
Trebuie sa ne facem un inventar a vietii noastre trecute.
Nu e obligatoriu sa fi gresit fata de ei ci fata de alte persoane sau situatii si Dumnezeu ne da o palma prin copiii nostri.
Poate am avut atitudinea fariseului din templu ,drepti crezandu-ne dar in acelasi timp plini de mandrie si necrutatori fata de greselile aproapelui.
Rugaciunea parintilor mult ajuta copiilor dar ea trebuie facuta cu sufletul curatit prin spovedanie.
Fata ta minte azi ,dar peste un an vei constata ca s-a schimbat.
Dumnezeu face minuni la fiecare pas.
Citeste daca gasesti pe internet sau in una din cartile par.Arsenie Boca predica "DESPRE CAUZA NECAZURILOR CARE VIN ASUPRA NOASTRA"
Sa nu ne miram ca avem probleme cu copiii atata timp cat i-am crescut in necredinta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.10.2008, 13:54:20
ANITZA ANITZA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 27
Implicit

Si mai adaug ,sa ne schimbam noi si se vor schimba si copiii nostri.
Nu vorbele si observatiile sa vorbeasca ci faptele noastre ,atitudinea noastra blanda si plina de iubire fata de ei.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.10.2008, 14:30:30
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Si eu cred ca Dumnezeu ne da palme de indreptare prin copiii nostri pentru faptele noastre din trecut. Baietelul meu cel mare are 12 ani si este cam mincinos, cam rebel, cam ascuns...Daca ma uit la el pot spune ca este copia mea fidela din copilarie, si eu o minteam pe mama, de fapt minteam de rupeam cu cea mai mare nonsalanta si nevinovatie, chiar si eu credeam ce spuneam. Nu ascultam nici in ruptul capului, eram rebela si faceam doar ce vroiam eu, puteam sa iau toata bataia de pe lume ca tot ca mine faceam. Mama mea stiu ca mi-a zis odata "Sa dea Dumnezeu sa ai un copil la fel de rau ca tine". Eu incerc sa-l determin sa vina cat mai des la biserica, ii dau sa citeasca unele carti si chiar ma bucur ca vrea dar asta nu inseamna ca este in afara influentei anturajului de la scoala. Ma doare tare faptul ca uneori am impresia ca vorbele mele sunt ca apa de ploaie, ca trec pe langa urechile lui fara efect dar am nadejde in Dumnezeu. Astept sa rasara in el semintele pe care le-am plantat, numai ca odata cu semintele astea rasar si semintele sadite de anturaj, de lumea asta potrivnica. Cand se vor coace cele doua feluri de roade se va inteti si lupta dintre ele. Asta e de fapt lupta din viata fiecaruia dintre noi, lupta in care nu putem iesi biruitori fara Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.10.2008, 15:11:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Smile

Citat:
În prealabil postat de ionela7 Vezi mesajul
Si eu cred ca Dumnezeu ne da palme de indreptare prin copiii nostri pentru faptele noastre din trecut. Baietelul meu cel mare are 12 ani si este cam mincinos, cam rebel, cam ascuns...Daca ma uit la el pot spune ca este copia mea fidela din copilarie, si eu o minteam pe mama, de fapt minteam de rupeam cu cea mai mare nonsalanta si nevinovatie, chiar si eu credeam ce spuneam. Nu ascultam nici in ruptul capului, eram rebela si faceam doar ce vroiam eu, puteam sa iau toata bataia de pe lume ca tot ca mine faceam. Mama mea stiu ca mi-a zis odata "Sa dea Dumnezeu sa ai un copil la fel de rau ca tine". Eu incerc sa-l determin sa vina cat mai des la biserica, ii dau sa citeasca unele carti si chiar ma bucur ca vrea dar asta nu inseamna ca este in afara influentei anturajului de la scoala. Ma doare tare faptul ca uneori am impresia ca vorbele mele sunt ca apa de ploaie, ca trec pe langa urechile lui fara efect dar am nadejde in Dumnezeu. Astept sa rasara in el semintele pe care le-am plantat, numai ca odata cu semintele astea rasar si semintele sadite de anturaj, de lumea asta potrivnica. Cand se vor coace cele doua feluri de roade se va inteti si lupta dintre ele. Asta e de fapt lupta din viata fiecaruia dintre noi, lupta in care nu putem iesi biruitori fara Dumnezeu.
Ionela macar copilul tau are 12 ani,studenta de mai sus are 22 ar trebuie sa gindeasca ca scoala este viitorul ei , ce nu poate iubi si merge la scoala? dar asta e pina se coace mintea la unii mai repede la unii mai lent. Parintii trebuie sa astepte sau mai bine sa-i lasi pe copii sa dea cu capul de sus ca altfel nu pricep, am trecut si noi pe acolo. Ina draga nu te mai necaji las-o sa se lamureasca singura,tu vorbest-i cu blindete mai ales depre baiatul respectiv ea acum e indragostita si voi nu valorati nimic,roaga-te,spovedeste-te si sotul tau. E greu cu tineretul de azi important e sa nu deznadajduim.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.10.2008, 00:14:58
sfantul_calinic sfantul_calinic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 18
Exclamation Toutul e sa ai rabdare si sa te rogi Bunului Dumnezeu

Draga mea, nu e bine sa fi suparata atata vreme cat Dumnezeu si Maica domnului nostru Iisus Hristos inca nu si-au intors fata de la noi toti. A cadea in deznadejde nu e bine. Fi buna si intelegatoare cu fica ta. Nu sta tot timpul cu gura pe ea. Apropiete mai mult de ea. Incearca sa discuti cu ea aceasta problema degajat, fara sa-i impui nimic. Spune-i ca tu nu mai ai nimic impotriva.Fa-o sa-ti explice ce a gasit la el, si cu blandete explica-i repercursiunile unei relatii dintre doi oameni de conditii diferite. Explica-i ca intr-o relatie daca nu comunici, daca nu esti compatibil sau nu ai aceiasi cultura, si te rezumi numai la dragoste, esuezi, iar mai tarziu regreti timpul pierdut. Un om vulgar este si violent, iar aceasta violenta o va simti pe pielea ei. Spune-i toate aste fara sa devii pisaloaga. Da-i exmple din viata sau din filme. Daca esti brutala si dura cu ea, nu te va asculta. Poarta-te normal ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. E inca tanara si fragila. Copii nostrii nu sunt asa cum am fost noi. Au alta constructie. Vad altfel viata. Fi prietena cu ea. Apropi-o si fii prietena. In cearca asa si spune-mi cum a reactionat. Pe uma mai discutam. Si eu sunt mama, dar de copil mai mare, si de baiat. Cu ei e si mai greu. Du-te pe Calea Victoiei vis-a-vis de CEC-ul mare, la biserica Zlatari, vinei dupa amiaza. Ai sa gasesti acolo un preot foarte bun. E profesor la teologie. Vorbeste cu el. Acolo sunt si moastele Sfantului Ciprian. Sa-ti dea Dumnezeu rabdare si sa izbandesti! Doamne ajuta! Eugenia
Citat:
În prealabil postat de inad Vezi mesajul
Postez intr-o zi MARE si as vrea sa ma indrumati si pe mine cum sa fac.
Fiica mea, de 22 de ani ( studenta in anu IV la mediu) pe 18.10.2008 este foarte legata de un baiat complet nepotrivit pentru ea: copil din fori, mama lui mai are tot din flori un bebeu de 4-5 ani, locuieste cu parintii ei, doua surori si copiii lor ( banuiesc tot din flori).
Sotul meu a incercat sa vorbeasca cu el si ca rezultat a obtinut doar niste vorbe urate: el nu apreciaza "familia si chestiile astea".
Eu inteleg ca s-au schimbat timpurile si vremurile de acum 25 de ani cand m-am maritat eu:sunt mai grabiti, mai nerabdatori...........
Nu as avea nimic impotriva daca s-ar comporta acest baiat civilizat: adica sa vina sa ne spuna care e situatia lui fata de fata noastra, ce aspiratii are, ce vrea sa realizeze in viata.
Dar, nu. O monteaza si pe ea in stilul lui;adica obraznic. Ascunsa. Mincinoasa.
Cineva m-a invatat sa dau un acatist pentru indepartarea lor.
Nu stiu ce sa fac.
Daca ma aude cineva, va rog sa ma sfatuiti.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
__________________
Bunatatea infrumuseteaza viata, impacand toate neintelegerile; ea limpezeste ceea ce este incurcat, usureaza ceea ce e greu, inveseleste ceea ce e trist.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sunt visele? ggmarius Generalitati 2 02.07.2011 12:33:28
Ce sa mai fac? sunt disperat. Vickuo Generalitati 154 18.08.2009 23:32:07