Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.05.2011, 18:20:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu cred că mulți doresc câini vagabonzi. Însă ei există, și nu din vina lor. De vină sunt tot oamenii, care nu-și asumă responsabilitatea în privința puilor, pe care le e milă să-i omoare, însă nu le e milă să-i lase de izbeliște prin parcuri.
Dar asta e o altă problemă.
S-a mai discutat subiectul asta...
Moartea,uciderea nu este si nu va fi nicicand o solutie fireasca de acceptat!
Noi am sterilizat catele ale cartierului pe bani grei,desi acest lucru este mai mult decat logic ca TREBUIE sa fie GRATUIT!!!!
Daca ar fi fost implementat acest lucru cu ani in urma,nu s-ar fi ajuns aici!
Stiu sigur ca daca as fi fost medic veterinar,as fi facut mult voluntariat pt aceasta problema ,din pacate intentiile idealiste nu-si mai au locul in lumea asta nebuna in care goana dupa placerile aduse de bani inseamna totul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.05.2011, 18:23:30
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu cred că mulți doresc câini vagabonzi. Însă ei există, și nu din vina lor. De vină sunt tot oamenii, care nu-și asumă responsabilitatea în privința puilor, pe care le e milă să-i omoare, însă nu le e milă să-i lase de izbeliște prin parcuri.
Dar asta e o altă problemă.
Eu sunt impotriva uciderii cainilor si mi-as dori,in calitate de stapin de caini,ca oamenii sa fie interesati in mod real de ei,nu doar verbal.Frumoasele intentii nu servesc la nimic ci trebuie fapte concrete.Am vazut cazuri de oameni saraci care,din putinul lor,au facut ceva concret.Legal se pot gasi solutii,m-am interesat si eu.Insa,din pacate,sunt cativa entuziasti la nivel faptic si o mare galerie de sustinatori la nivel verbal.Eu stiu foarte bine ce inseamna sa cresti un caine si cum te atasezi de el.Cei care chiar ii iubesc sa faca ceva altfel vor fi ucisi pe capete.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.05.2011, 18:25:26
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
S-a mai discutat subiectul asta...
Moartea,uciderea nu este si nu va fi nicicand o solutie fireasca de acceptat!
Bineînțeles că sterilizarea e soluția. Însă fiecare posesor de animal de companie trebuie să fie responsabil și să se ocupe de problema asta.
Da, uciderea e o cruzime, însă asta e metoda pe care au practicat-o moșii și strămoșii. Pe la țară, unde nu se pune problema să se apeleze la vreun veterinar, mulți au căpătat o milă nesănătoasă și duc puii în pădure sau în vreo râpă...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.05.2011, 19:00:20
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Dumnezeu este iubire, iar cel care'L cauta nu'L poate gasi decat numai iubind.
Insa iubirea ce se datoreaza fapturii difera fata de cea datorata lui Dumnezeu si omului.

Iubirea (mila, grija, ocrotirea) fata de faptura irationala nu trebuie sa denatureze intr'o iubire personala.
Oricat ar fi de iubit si de ingrijit, animalul nu va deveni niciodata persoana !
Consider ca este mare pacat a personaliza faptura irationala; este un fel de idolatrie.

Ingrijesc enorm animalele si plantele, insa toate raman cu mult in urma fapturii celei iubite a lui Dumnezeu, omul.
Totul trebuie sa aiba o masura. Nu am gasit cuvant despre animale in Sfanta Scriptura.
Grija, mila si ocrotirea (cu care suntem datori) nu sunt iubire, ba inca una denaturata!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.05.2011, 20:00:19
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Implicit

Am citit articolul si nu sunt de acord...Dumnezeu a lasat si animalele,sunt si ele niste suflete.Mie una mi-se rupe sufletul de ele.
[SIZE=3]Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă.[/SIZE]
[SIZE=3]El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor și s-o arunci câinilor.[/SIZE]
[SIZE=3]Dar ea a zis: Da, Doamne, dar și câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor.[/SIZE]
[SIZE=3]Atunci, răspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credința ta; fie ție după cum voiești. Și s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela. Matei 15,25-28 [/SIZE]
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.05.2011, 20:08:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PuiMicGeorgiana Vezi mesajul
Am citit articolul si nu sunt de acord...Dumnezeu a lasat si animalele,sunt si ele niste suflete.Mie una mi-se rupe sufletul de ele.
[SIZE=3]Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă.[/SIZE]
[SIZE=3]El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor și s-o arunci câinilor.[/SIZE]
[SIZE=3]Dar ea a zis: Da, Doamne, dar și câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor.[/SIZE]
[SIZE=3]Atunci, răspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credința ta; fie ție după cum voiești. Și s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela. Matei 15,25-28 [/SIZE]
Dragă Georgiana, articolul nu este îndreptat împotriva animalelor. Iar în mesajele anterioare s-a repetat întruna lucrul acesta. Autorul a criticat doar niște devieri. E bine să iubim animalele ca animale. Nu le facem nici lor vreun bine dacă le răsfățăm, le îmbrăcăm și ne purtăm cu ele de parcă ar fi copii. Poți mângâia o pisică sau să ieși la plimbare cu un câine fără nicio problemă. Însă nu este bine ca în loc să faci copii și să ai o familie, să îi substitui cu un animăluț.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.05.2011, 20:24:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dragă Georgiana, articolul nu este îndreptat împotriva animalelor. Iar în mesajele anterioare s-a repetat întruna lucrul acesta. Autorul a criticat doar niște devieri. E bine să iubim animalele ca animale. Nu le facem nici lor vreun bine dacă le răsfățăm, le îmbrăcăm și ne purtăm cu ele de parcă ar fi copii. Poți mângâia o pisică sau să ieși la plimbare cu un câine fără nicio problemă. Însă nu este bine ca în loc să faci copii și să ai o familie, să îi substitui cu un animăluț.
Foarte corect , dar trebuie sa privim cu multa atentie si intelegere catre cine indreptam raspunsul , caci si cuvantul poate rani in felul lui ! Avem mult prea multe de invatat de la Georgiana , un Om , nu ca noi toti , dar un Om in adevaratul sens al cuvantului ! Rog sa se inteleaga mesajul meu asa cum trebuie , si mai ales sa fim atenti , cui adresam mesajul . Iertare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.05.2011, 20:39:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Rog sa se inteleaga mesajul meu asa cum trebuie , si mai ales sa fim atenti , cui adresam mesajul . Iertare !
Sper că nu am rănit, scriind în necunoștință de cauză.
Aș mai adăuga că animalele aduc multă mângâiere persoanelor care sunt singure sau în diverse suferințe.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.05.2011, 20:49:10
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
S-a mai discutat subiectul asta...
Moartea,uciderea nu este si nu va fi nicicand o solutie fireasca de acceptat!
Noi am sterilizat catele ale cartierului pe bani grei,desi acest lucru este mai mult decat logic ca TREBUIE sa fie GRATUIT!!!!
Daca ar fi fost implementat acest lucru cu ani in urma,nu s-ar fi ajuns aici!
Stiu sigur ca daca as fi fost medic veterinar,as fi facut mult voluntariat pt aceasta problema ,din pacate intentiile idealiste nu-si mai au locul in lumea asta nebuna in care goana dupa placerile aduse de bani inseamna totul!
atunci nu ar mai trebui sa taiem miloane si miliarde de porci,si de vite, si de pui,si de alte animale, care sunt de fapt hrana omului, si sa ne haranim,eventual cu ...aer !!!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.05.2011, 20:57:30
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit si eu articolul si imi pare foarte echilibrat si realist.Nu sesizez nici o urma de aversiune fata de animalele mentionate, din partea autorului. Din contra, este o binevenita readucere aminte ca fiecare animal are rolul si rostul lui pe pamant.

Vazusem zilele trecute la TV, ca ultima moda la Hollywood in ceea ce priveste animalele de companie sunt animalele domestice: PORCUL ,GAINA si CAPRA. Tori Spielberg defila cu un purcelus in brate, tare mandra de achizitia ei...Ce sa mai zici? No comment..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce va face sa credeti in Dumnezeu ,cum slaviti iubirea fata de divinitate kappa_ii Generalitati 4 13.12.2011 22:07:35
dragostea exagerata pentru animale de companie urzicuta Generalitati 169 06.10.2011 13:56:31
Earthlings - documentar socant despre cruzimea fata de animale Floar3 Generalitati 2 30.10.2009 15:44:13