Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2012, 02:11:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Meditatii

Meditând la Duminica Tomei

Săptămâna trecută am venit din oraș la ceas de seară, cu gluga trasă pe cap, ca să nu fiu ușor de recunoscut. Aveam cu mine pachetul de cumpărături pentru frații mei și pentru mine. Trebuia să fiu precaut, pe toți ne paște o mare primejdie. Lumea știe că i-am fost ucenici. În nebunia asta contra lui Isus, care este astăzi peste tot pe străzi după cum vedeți, în nebunia asta în care poporul meu a ajuns să strige ca sângele Lui să fie asupra lui și a copiilor lui, e înțelept să ne ascundem. El ne-a învățat să nu bravăm, el ne-a spus să fim nevinovați ca porumbeii, dar înțelepți ca șerpii. Și, când am intrat în casă, frații mei care rămăseseră acolo și mă așteptau cu de-ale gurii erau încă într-o stare de uluială. E de înțeles. Din cauza fricii și grijilor, ei avuseseră o halucinație. Sau, poate că nu avuseseră, ci se vorbiseră unii cu alții să mă îmbărbăteze spunându-mi ceea ce mi-au spus. Să mă îmbărbăteze, fiindcă mă știau îngrijorat și în pragul deznădejdii. Așa cum și ei erau și sunt, de fapt. Încercăm să ne întărim unii pe alții, dar e foarte greu. Doamne, Tu ai plecat, la cine ne vom duce? Așadar, nu știu nici acum, după o săptămână de la acel eveniment, dacă ei au fost victima unei halucinații ori s-au vorbit să-mi spună așa. Ei mi-au spus că L-au văzut. Viu, așa cum era. Le-ar fi vorbit așa cum vorbesc oamenii vii. Mai mult, i-ar fi binecuvântat și le-ar fi suflat în nări Duh Sfânt. Un mort, să sufle în nări Viața? Unii mi-au spus că i-ar fi trimis, "așa cum M-a trimis pe Mine Tatăl". Îmi pare aiurare. El, da, avea forță în discurs, El aduna mii de oameni și mulțimile ne urmau când era El, încât trebuia ori să se depărteze puțin de mal, ori să se urce pe o înălțime ca să poată fi auzit de cât mai mulți. El era tare în Scripturi, pe când noi ? Șapte dintre noi suntem pescari. Singurul dintre noi care știe să scrie este vameșul. Pe urmă, El făcea minuni mari, că ajunseseră oamenii să coboare schilozii lor prin acoperișuri ca să-i poată vindeca. Pe când noi, stăm aici toți, încuiați și ziua și tremurând de frică. Petru era cât pe ce să o pățească. "Așa cum M-a trimis Tatăl pe Mine, așa vă trimit Eu pe voi" nu îmi pare autentic. Cu ce să ne trimită, că suntem vai de capul nostru...

Dar iată ! Cine îmi zâmbește trist ? Asta nu e arătare!! Este El, cum o fi intrat aici, în mijlocul nostru?!?! Uite ce mâini are, uite, și acum sângerează ! Doamne Dumnezeule, morții nu sângerează după atâtea zile, Doamne, Dumnezeule, tu ești, oare ???? Să fi fost adevărat ce mi-au spus frații mei săptămâna trecută ?!! Doamne, Tu îmi vorbești ! Doamne, Tu spui să pun degetul meu în rana Ta și îmi spui să pun mâna mea pe preasfânta ta coastă ! Trăiește ! Domnul meu și Dumnezeul meu trăiește ! Cum am putut să mă îndoiesc, cum am putut să cred că frații mei au năluciri, ori că s-au vorbit să mă mintă?? Cum am putut, Doamne, atâta timp să nu te cred chiar pe Tine, care mi-ai spus și ne-ai spus tuturor că vei muri, dar că vei învia a treia zi ? Eram atât de fericit în preajma Ta, Domnul meu și Dumnezeul meu și credeam că Tu ai plecat și noi vom trăi fără rost și rătăcind și nu vom avea unde să punem capul! Cum am putut să mă îndoiesc că Domnul meu este Dumnezeul meu, iată, de acum veac după veac cei nouă următori așa cum am fost noi Lui, mie îmi vor spune, pe bună dreptate, "Toma necredinciosul"! Fericiți sunt cei care vor crede, deși nu vor vedea, așa cum eu văd! Acum cred, Doamne! Iartă-mă pe mine, păcătosul ! Ajută, Doamne, necredinței mele. Orb am fost. Și surd am fost, necrezând atâția oameni care sunt frați cu mine și Te-au văzut! Nevăzând bucuria lor, speranța lor și crezând că și ei sunt deziluzionați și fără speranță, ca mine! Mai mult, necrezându-Te pe Tine, Doamne, care tuturor ne-ai vorbit! Dar acum, oamenii mă vor crede pe mine când le voi spune tuturor că ești viu, sau vor cere ca și mine, semn? Sau vor vrea, ca și mine, să-și înmoaie degetul lor în scumpul Tău sânge? Cum am putut să cer să îmi pun degetul meu păcătos pe sfintele tale stigmate! Te rog, Bunule Păstor, ajută-i pe frații mei, care nu cred încă. Ajută și necredinței lor, așa cum ai ajutat necredinței mele! Și, așa cum pe mine nu m-ai alungat dintre ai tăi, ci mi-ai dat credința și m-ai făcut iarăși să sper, așa ajută-i pe ei, și fă-i pe ei fericiți care nu văd și cred, așa cum ai spus! Până în Indii am să merg, stăpâne al meu, până în jungla Gangelui și în Malabar, acolo unde nimeni din neamul acesta nu a fost, dacă voi ști că, prin aceasta, măcar pe unul dintre ei ai să-l chemi la credință, ca să poată să-ți spună Ție Domn și Dumnezeu și pentru ca viața lui în mâinile Tale rănite să o dea!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.04.2012 at 02:34:13.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Meditatii inainte de Inviere Florin-Ionut Din Noul Testament 6 16.04.2009 12:00:41
Povestea unei meditatii la Isaia RaduIoan Intamplari adevarate 4 20.01.2009 02:18:43
Meditatii.... Glamorous_witch Alte Religii 50 09.10.2008 12:14:40