Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.07.2007, 18:58:17
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Era necesar sa precizez ca sotia mea a renuntat la magistratura dar a urmat facultatea de Psihologie la indemunul pr Galeriu, acum incearca sa imputineze cazurile pe care alta data le judeca,:D Acesasta este alegerea ei de a recupera timpul pierdut.:rolleyes: Nu am afirmat ca nu sunt necesari procurorii si judecatorii dar asa cum spunea parintele de am avea mai multi duhovnici buni am avea mai putina treaba in procuratura.:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.07.2007, 13:40:59
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Daca termini facultatea de Drept nu este necesar sa urmezi si magistratura. Mai sunt si alte optiuni cum ar fi de exemplu notariatul.
Insa eu cred ca este nevoie si de oamenii care sa aplice dispozitiile legii pt ca nu traim intr-o societate ideala.
Si chiar daca fiecare dintre noi ar avea un duhovnic nu cred ca toti ar urma sfaturile acestuia. Ispite sunt multe si uneorii cadem in capcana lor fara sa ne dam seama.Uneorii bani care nu aduc fericirea aduc confortul de care nu ne putem lipsi.
Eu am terminat anul acesta facultata de drept si am si intarat in sistem, sunt jurista la o societate comerciala. Pt moment nu am ajuns sa faca lucrurii care ar contraveni canonelor bisericesti si am vb si cu parintele meu duhovnic si m-a sfatuit sa continui aici pt ca nu desfasor o activitate care ar putea sa imi dauneze pe plan spiritual.
Doaamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.07.2007, 15:44:27
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Felicitarile mele pentru cei care reusesc sa intre la magistratura, este foarte greu si trebuie multa vointa. Si avem nevoie si de judecatori asa cum avem nevoie si de avocati, si de profesori, si de vanzatori si de psihiatrii. Este un pic egoist modul acesta de a gandi "avem nevoie de judecatori dar eu nu ma fac pentru ca este pacat, sa faca altul". Insa daca ati avea o problema juridica ati avea nevoie si de judecatori. Ar fi haos altfel in lume.

"Dar dintre toate a judeca inseamna a rapi cu obraznicie un drepr a Lui D-zeu"

Atata timp cat Dumnezeu nu intervine pe pamant, avem nevoie de judecatori. Dumnezeu judeca dupa moarte. Pana atunci ce se intampla cu cei care ne ucid copiii? Repet, daca Dumnezeu s-ar amesteca si ar face dreptate pe pamant, ar fi altceva. Dar nu o face.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.07.2007, 16:03:02
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

stii tu k nu face...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.07.2007, 17:15:40
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

se vede ca nu face...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.07.2007, 17:29:33
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

A, deci hai sa ii lasam pe violatori, criminali, hoti, rapitori liberi, ca cine suntem noi in fond sa judecam? Lasa ca se ocupa Dumnezeu-gandirea asta e defectul nr 1 al crestinului. Lasa totul in mana Domnului fara sa isi asume responsabilitati. Sa ne lasam copii pe mana pedofililor, sa ii lasam pe criminali sa ne omoare familia. Ca deh, cine suntem noi oamenii sa judecam..? hai sa avem aceasta atitudine extremista si ipocrita in acelasi timp, pentru ca nimeni nu isi doreste sa fie atacat, jefuit, criminal, omorat. Este o atitudine ipocrita pur si simplu. Nu imi dau seama cum poate gandi cineva asa. Ori isi acopera ochii cu mainile si nu se uita in jurul lui sa vada ce haos e si asa in lume, ori e sado-masochist si doreste sa vina sf lumii mai repede. Imaginati-va lumea fara justitie, in care sa nu existe decat Domnul care sa faca dreptate, aici pe pamant, acum.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.07.2007, 13:00:42
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

de ce sa nu cautam la radacina? eu una... nu stiu dak e un pacat sau nu meseria lor, dar stiu k cel mai bine ar fi sa cautam sa nu mai fie nevoie de ei... sa ne educam bine copiii si pe cei din jur si nu se va mai ajunge pe mana unui judecator pamantean... nici Ceresc.
acum nu-mi sariti in cap k e greu, stiu. :)

am spus k nu stiu dak e pacat sau nu meseria lor pt k judecata lor, in fond, nu e facuta cu rautate, ci din contra, cauta sa-l indrepte pe faptas si totodata sa aduca liniste in sufletele celor nevinovati.
chiar ieri am citit intr-o carte despre formele si limitele dragostei in kre Arhiepiscopul Hrisostom de Etna spune asa "dragostea pentru aproapele nu numai ca este un tip de dragoste diferita de cea pentru care o avem pentru Dumnezeu, dar este o dragoste care are limite clare. in forma sa adevarata, aceasta dragoste este evanghelica, ceea ce inseamna ca ea reproduce si imita preocuparea morala a lui Hristos pentru ucenicii Sai si a Apostolilor pentru primii crestini. Este o dragoste care pedepseste si care indruma si care totusi nu judeca si nu condamna."
intelegeti? :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.07.2007, 15:27:59
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Pai in acest caz, sa se schimbe lumea si sa nu mai fie nevoie de judecatori. Decat sa isi inceteze meseria in speranta ca nu va mai fi nevoie de ei, mai bine sa ajunga lumea la nivelul la care judecatorii sa devina inutili. Si atunci se vor reprofila pe alte domenii; pana atunci, cei care judeca sa isi tina parerile pentru ei. Daca ar avea vreo problema juridica tot in fata unui judecator i se va face dreptate, nu va veni Dumnezeu sa zica "faceti asa"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.07.2007, 15:10:02
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

meseria aceasta este periculoasa, dpdv duhovnicesc, din mai multe motive: ai parte de oameni de cea mai joasa speta si esti nevoit sa te confrunti cu multe ispite knd intri in contact cu acestia... risti sa nu dai verdictul corect, desi dovezile spun altceva... etc
motive sunt si pro si contra...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.07.2007, 23:22:50
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

In orice meserie poti sa te mantuiesti , parerea mea .

Trebuie sa fii cinstit si sa respecti legea (sa dai Cezarului cei a lui).
Nu conteaza cu cine intri in relatii si cine te minte , astea sant incercarile necesare .
Cel ce hotaraste trebuie sa tina cont de ce i se prezinta si sa aplice legea .

Pentru minciuna altuia nu raspunde el , nu e cercetator sau vazator cu Duhul .

Asta ca sa nu se creada ca am plecat de pe Forum , vin mai rar ii las pe altii sa se exprime .

maria

PS.
Aduceti-va aminte de regele care s-a mantuit cu toate ca traia in bogatie si toata lumea i se inchina ,dar el saracul le ura pe toate si in inima lui , era cu gandul la Dumnezeu . Nu mai tin minte unde am citit , dar asa e .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teologia de eliberare ignatiu Biserica Romano-Catolica 1 16.09.2012 22:31:47
Teologia si inchiderea in sine ioan cezar Sectiune dedicata profesorilor de religie 23 02.08.2012 01:35:59
intrebari despre teologia ortodoxa nell Despre Biserica Ortodoxa in general 14 09.09.2009 20:33:48
Teologia persoanei Traditie1 Pocainta 2 17.04.2009 10:21:38
Teologia in zilele noastre ionita Stiri, actualitati, anunturi 15 27.12.2007 18:36:06