Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.07.2007, 10:11:13
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Viata Sf. Teodora de la Sihla, un exemplu pentru sotiile crestine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.07.2007, 11:05:22
monicutza monicutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2006
Mesaje: 18
Implicit

un sfant deosobit mi se pare Sf. Serafim de Sarov,a carei icoana facatoare de minuni cu moaste a fost adusa si la noi in tara,la Constanta.Am citit cartea despre viata lui si pot spune ca m-a impresionat prin simplitatea,credinta si blandetea de care a dat dovada acest sfant
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.08.2007, 12:33:26
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Sf.Vasile cel Mare,Sf.Ioan Gura de Aur si multi altii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.08.2007, 20:01:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In fiecare zi citesc din acatistele sfintilor mei de suflet. Citesc cate un icos si un condac zilnic din :SF. Arhidiacon STEFAN (caruia ii port si unul din nume) ,Sfantul Mare Mucenic MERCURIE ( la a carei biserica ma duc la SF.Liturghie si nu numai) , Sfantul MINA si Sfintii Arhangheli MIHAIL si GAVRIL ( sfinti de suflet, care m-au ajutat in multe situatii dificile) ,Sfanta Cuvioasa PARASCHEVA (la Biserica al careia hram il poarta m-am cununat) si Sfantul Mare Mucenic PANTELIMON ( pentru problemele de sanatate trupeasca si nu numai). Ar mai fi Sfantul NICOLAE din care citesc doar o rugaciune. Pe toti ii iubesc in aceasi masura si le port mini-iconitele la mine ori unde asi umbla.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.08.2007, 23:00:20
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Sf.Nicolae,Sf,Stelian,Sf.Rafael,Sf.Spiridon,Acatis tele cele mai importante pentru mine suntAcatistul de multumire(slava lui Dumnezeu pentru toate)si Acatistul Maicii Domnului(eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.08.2007, 00:10:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Pana la urma urmei, toate acatistele sint importante . Aici in topicul de fata, find vorba de Sfintii de suflet ai fiecaruia.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.08.2007, 13:13:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Pentru mine, mi se pare ca aceste sfinte sunt fara asemanare shi de aceea tzin sa le amintesc de sarbatoarea Schimbarii la Fatza:
Eupraxia, Iulia shi staretza lor , apoi Eutalia, Filoftea shi sfanta Cristina...
Iar barbatzi, pentru topic mai mult dar shi pentru sarbatoare, il amintesc pe Varsanufie shi Ioan (tot m-am gandit cum se traduce numele sau shi nu demult m-am dumirit, sper: voie proprie arsa sa nu fie, mai bine sa tzi-o tai din timp :D) pentru intzelepciunea shi credintza lor ...
shi pe parintzii noshtri: Clepoa Ilie, Arhimandrit Sofronie de la Manastirea Lainici, Arsenie Boca shi Arsenie Papacioc shi nu in ultimul rand sa-l amintesc shi pe bunul parinte Galeriu... :) .... oricum l-ash aminti shi pe sfantul Evagrie cel preapotcnit de diavoli, pe un sfant nevoitor al pustiei care ingrijea doar de un pom shi care dind roade il mai hranea shi pe el din cand in cand... dar i-am uitat numele... sau pe cel care pentru a nu primi slava desharta de la oameni vietzuia la un adapost in padure, departe de fratzii sai calugari shi se intorcea rar intre ei probabil pentru a se mai ingriji daca se ivea vre-o nevoie, pentru cate ceva, luptand shi acesta astfel cu capeteniile patimilor sale nevoindu-se... dar din pacate nu i-am retzinut numele...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.08.2007, 16:05:11
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Iar eu,pe langa Sfanta Fecioara Maria,Maica Domnului,mai am evlavie la Sfanta Cuvioasa Sebastiana si Sfanta Mucenita Sevastiana,la Sfintele Mucenite ale Lui Dumnezeu ca: Sfanta Mare Mucenita Ecaterina,Sf.Muc.Varvara,Sf.Muc.Marina,Sf.Muc.Iust ina,Sf.Muc.Hristina,Sf.Muc.si Diaconita Tatiana,Sfanta Cuvioasa Teodora de la Sihla,dar si la Sfantul Cuvios Antonie Cel Mare,ocrotitorul calugarilor,Sfantul Iosif de la Partos,Sfantul Cuvios Ioan Iacob de la Hozeva numit si Sfantul Cuvios Ioan Iacob Hozevitul,dar si multi altii ca ei.Doamne ajuta!:)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.08.2007, 16:36:16
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sf Siluan Athonitul. Prima mea carte a fost Daruind vei Dobandi, la vremea respectiva nu am inteles nimic ( nu ca acum as sti mai mult:rolleyes:) ma tot framantam cum e cu jertfa asta de a darui. Apoi pr meu duhovnic mi-a dat cartea Sfantul Siluan " Intre iadul smereniei si iadul deznadejdii". Am citit-o de zeci de ori (de 10 ani tot citesc din ea), cand inima imi este grea deschid cartea si ma hranesc.. De ce m-a impresionat atat de mult viata acestui sfant? Poate ptr ca in aceea perioada eram in "cautare" si cel ce mi-a UMPLUT golul a fost iubirea sfantului. Nu stiu sa va raspund de ce il iubesc...stiu doar ca Il iubesc. Simplitatea lui de copil cu care isi expune iubirea ma misca pana la lacrimi. Nu cere nimic decat sa ne smerim si sa iubim...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.08.2007, 16:43:11
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As mai pomeni viata Sf Muc. Chiriachi. Este sfanta langa ale carei cinstite moaste am crescut si eu nevrednica. O tanara preafrumoasa la chip care a ales sa moara in chinuri decat sa se desparta de Mirele ei Hristos. Ma intreb oare cati dintre noi spunem mai bine mor decat sa....Dumnezeule milostiv fii mie pacatoasa..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pe urmele Sfintilor + cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 91 13.08.2012 21:11:56
Aura sfintilor cristiboss56 Generalitati 27 16.06.2011 08:46:48
Acatiste ale sfintilor cod_gabriel Rugaciuni 42 20.12.2008 03:34:21
Moastele sfintilor... Laurentiu Generalitati 2 06.01.2008 22:01:06
Slujbe ale Sfintilor mai noi nteo Despre Utrenie 4 15.06.2007 18:33:24