Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.08.2007, 08:14:57
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela_dadp
Vreau sa tin postul SF Maria,este prima oara cand o fac.
Am tinut postul craciunului,pastelui,dar al SF Maria niciodata.
Am auzit ca este bine sa-l tinem mai ales noi femeile.
Intrebare:SUNT EXCLUSE ANUMITE "ALIMENTE",in afara de cele de origine animala?De exemlu cum e in postul pastelui in saptamana mare nu se mananca cu otet.
Multumesc.
Doamne ajuta si intareste-ne credinta!
Mihaela daca vrei sa postesti dupa canoane, cauta te rog pe crestin ortodox( prima pagina inainte de a intra in forum)si vei gasi tot ce te intereseaza. Cat despre intrebarea ta. Nu exista ascet fel de restrictii. Dar iata, eu iti voi spune ce m-a invatat duhovnicul meu. Nu trebuie sa faci la fel daca tu consideri ca nu iti este de folos:) In postul trecut cand am mers la spovedit parintele m-a rugat sa nu mai dau atat importanta postul de alimente. (nu sa nu il tin, dar devenise o obisnuinta:D) Mi-a propus sa jertfesc si eu ceva in post, ceva personal, sa las un pacat cat de mic, o patima.. Am ales cafeaua. Nu spun ca e pacat sa bei cafea. NU vreau lungi discutii pe tema asta.. pur si simplu am ales-o. Crede-ma m-am luptat mult sa nu mai beau, eu am prob. de sanatate, si fara cafea tensiunea mea scazuze la 7 deja. Dar cu rug. duhonvincului atat am luptat ca nu am baut deloc. Poti face la fel, jertfeste si tu ceva, o patima, poate clevetesti, poate judeci, poate urasti, poate iti place muzica, poate fumezi, s.a.m.d. CEVA!!! intelegi? incerca in acest post sa jertfesti si tu ceva.Ceva personal, lasa un pacat "mic" apoi poate vom ajunge si la cele "mari".. Si cu cate un pas mic, ..poate vom reusi sa punem inceput bun.:rolleyes:
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.08.2007, 08:21:45
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Multumim jenica, esti un om minunat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.07.2009, 13:07:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica Vezi mesajul
Mi-as dori din tot sufetul sa incepem de acum, din acest post, sa incercam sa iubim mai mult. Sa nu uitam ca fiecare vorba, fiecare gest jignitor este un cutit infipt acolo unde ar trebui sa sarutam pe semenul noastru, in Inima!! Am o singura rugaminte, cu lacrimi va rog, sa incercam sa suportam pe Toata lumea, nu exista oamnei buni sau rai, exista doar Patima in TINE si prin ea faci lumea rea. Sa ma iertati. Jenica.
Cat de minunat ar fi ca, in fiecare dimineata, sa ne vina in minte aceste cuvinte. Sa ne aducem aminte ce avem de facut, cum trebuie sa iubim, pe cine si cat trebuie sa iubi. Pe toti si toate, tot timpul, asa cum Domnul Insusi a iubit.

Parintele Miron Mihailescu spunea si el aceasta celor din biserica: "Sa va treziti dimineata si sa ziceti: Doamne ajuta'ma sa iubesc pe om asa cum Tu insuti l'ai iubit. Iubeste'l Tu in mine. Iar cand vedem fata unui om, sa stim ca Domnul il iubeste si vrea ca si noi sa'l iubim pe acela."

Parintele Petroniu Tanase spunea si el, urmand Parintilor: "Ai vazut un om, L'ai vazut pe Dumnezeu."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.07.2009, 15:01:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă bucur mult când vine postul deși știu că vin și ispitele ,se înrăiesc cei fără Dumnezeu iar faptele bune îți aduc supărări.
Mă bucur căci în post lupta cu patimile și cu păcatele este mai puternică iar neprimirea ispitelor sau renunțarea la o patimă te ajută să mai faci un pas spre Dumnezeu.
Să ne ajute Dumnezeu și Maica Domnului să ducem lupta cea dreaptă.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Adormirii Maicii Domnului georgeval Postul 116 15.08.2019 12:04:30
Postul Maicii Domnului, scara spre Poarta Cerului Sf.Asteapta Generalitati 17 31.07.2012 00:18:42
Postul Adormirii Maicii Domnului sfanta Intrebari utilizatori 1 01.08.2011 21:16:16
Pelerinaj in insula kefalonia de ziua adormirii maicii domnului unde apar serpisorii agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 29.01.2011 20:05:30
Rugaciunea " Adormirii Maicii Domnului " icamilin Rugaciuni 0 30.07.2008 02:53:04