Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2007, 11:13:55
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Puterea cuvantului.
As indrazni sa numesc cuvantul: “sabie cu doua taisuri” , poate zidi, sau ucide. Spunea un mare carturar ca , cea mai puternica arma este cuvantul.. Daca in fata unei boli te tratezi, in fata unui revolver te aperi, in fata cuvantului nu poti face nimic.. El vine de nicaieri, de acolo de unde te astepti mai putin, vine din iubire sau din ura, din jertfa sau din mandrie. El ( cuvantul) nu poate fi oprit, este asemeni vantului, se imprastie cu o repeziciune uimitoare. De ce acest topic?? De ce eu?? Pentru ca la randul meu am “ucis” suflete nevionovate, pentru ca NU am stiut sa am aceea sensibilitate duhovniceasca si sa ma asez in locul celui “lovit” sa vad, sa simt, sa indur..ceea ce el/ea indura. De ce acest topic, iarasi spun…pentru ca fiecare dintre noi “aruncam” cuvinte fara sa tinem cont ca ele se transforma intr-un pumnal infipt in inima..ranim acolo unde ar trebui sa sarutam… De cele mai multe ori consideram ca e bine ceea ce afirmam (asa cum cred si eu de cele mai multe ori) dar…oare “binele” nostrum este intr-adevar BINELE?? Sau este doar un “bine” plin de mandrie, de orgolii, de ambitii… Ne ascundem in discutii “filozofice”, in afirmatia “sunt doar “puncte de vedere”..dar vreau sa va spun ca am o prietena “oarecum atee”, care cititnd “micile dispute” de pe acest forum CRESTIN mi-a spus cu lacrimi in ochi: Vad ca nici macar credinta nu poate schimba un om…inseamna ca sunt totusi pierduta!!.. Vedeti voi, de aici inrebarea OARE STIM NOI CE PUTERE ARE CUVANTUL NOSTRU SCRIS AICI si nu numai aici…oare realizam “greutatea” lui. Eu una nu!! Trebuie sa recunosc ca am dezamagit multi oameni, am lovit, AM DARAMAT FARA SA STIU SA CONSTRUIESC INAPOI asa cum frumos spunea pr Arsenie…am vorbit fara sa ma intreb daca intr-adevar era de folos sau nu… acel cuvant.. De aceea va rog sa meditam fratilor mai profund la cele ce scriem aici. Vom da seama pentru toti cei ce NU gasesc Iubirea Lui, pentru toti cei ce se smintesc din pricina orgoliilor, ambitiilor noatre… Credeti-ma stiu ce spun, imi spunea cineva de pe forum ca sunt buna, nu sunt!! sunt doar un simplu om care a ucis la randul lui suflete si acum..plange nopti in sir si se roaga sa Nu piarda Dzeu pe cineva din cauza pacatelor mele.. Va rog fratilor sa scrim numai atunci cand avem ceva ZIDITOR a spune…eu am gresit mult de aceea am propus acest topic, dar nu faceti si voi ca mine…fiti mai buni si invatati-ma sip e mine sa devin buna.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2007, 12:13:50
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Jenica,ai ales un topic foarte bun si foarte folositor pt. sufletele noastre,asa este cum zici tu,cuvantul poate zidi,cuvantul poate demola,cuvantul poate ucide,cuvantul poate inalta,toata puterea cuvantului sta in rugaciune si in vorba buna,frumoasa si placuta,in puterea de sugestie si de autosugestie a cuvintelor,de terapia sau tratamentul prin cuvinte bune si folositoare,dar mai ales terapia prin rugaciune multa si sfaturi duhovnicesti primite de la Sfintii Parinti Induhovniciti si de la altii foarte priceputi in a folosi arta oratoriei si a discursurilor frumoase,fireste,dar de asemenea si in a da sfaturi si povete folositoare care ajuta la mantuirea sufletelor.Cuvantul este ziditor de suflete acolo unde este rugaciune,"dai vointa iei putere divina".De foarte multe ori rugaciunile si vorbele frumoase au avut efect benefic,vindecator,terapeutic,acolo unde medicamentele si tratamentele au esuat,de aceea tot puterea in CUVANT este mai mare si benefica,adica puterea si increderea in Dumnezeu Care este LOGOSUL,deci Cuvantul,despre care frumos se specifica in Sfanta Evanghelie dupa Ioan,Cap.1."1.La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul.2.Acesta era intru inceput la Dumnezeu."Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2007, 13:37:40
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga Jeni ,

e o mangaiere sa mai citesti cateodata un cuvant ziditor !
Sa-ti dea Dumnezeu ce vrea El !

In legatura cu cuvantul , este foarte adevarat ce spui .
Eu sper sa ma ierte Dumnezeu ca multe am zis din nestiinta ,sau poate m-am amuzat si nu m-am gandit ca pot face mult rau , sau cum spune cartea "am considerat ca zidim si , si mai mult rau am facut ".

Le cer iertare tuturor celor pe care intr-un fel sau altul i-am suparat , jignit le-am facut vreo durere !

Macar mi-am dat seama mai tarziu si mi-am propus sa nu mai scriu daca :

1.nu foloseste nimanui
2.daca supar pe cineva
3.am zis sa nu mai scriu inainte de a ma intreba daca i-ar place si Lui .
4.daca n-am nimic de zis
5.nu vreau sa fac misto de nimeni
6.nu ma intereseaza alte religii , in sensul ca nu vreau sa critic pe nimeni .

E drept ca tot gresesc mereu , din cauza asta evit pe cat posibil sa mai scriu ,
dar cel putin ma straduiesc si asta conteaza .
Nu e lauda e un cuvant care cred eu ca ar putea folosi .

Si eu mi-asi dori ca nimeni sa nu critice nimic la "gramada " ci numai cu ex. cu nume si cu semnatura .
Altfel nu seamana decat a cleveteala , n-are nici o valoare dupa parerea mea .

Ai dreptate Jeni , cuvantul raneste si inca cum .
Ma gandesc ca poate multi din cei care s-ar fi ranit intr-adevar n-au citit randurile noastre .

In rest pace si ganduri bune la toata lumea !
maria

Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2007, 14:05:00
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

ma regasesc aici ironica si suparand pe cei mai sensibili dintre voi,eu am o fire mai extrovertita,imi place sa glumesc,de cele mai multe ori nu ofac din rautate,involuntar.Am prostul obicei profesional sa critic,sa propun,sa ma bag chiar acolo unde poate nu mi-e locul..dar voin stiti ca intr-un pom nu sunt doua frunze identice!Fiecare om are un mod irepetabil de a fi,de a simti..si totusi intre oameni sunt si asemanari nu numai deosebiri..cred ca de aceea ne aflam laolalta aici..unii sunt mai pe langa credinta,dar sunt dornici sa invete poate mai mult decat altii care se multumesc sa stie totul si nu mai primeasca nimic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2007, 14:12:26
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

O, om! - de Sf. Ioan Iacob Hozevitul

O, om ce mari raspunderi ai

De tot ce faci pe lume,

De tot ce spui in scris sau grai,

De pilda ce la altii dai,

Caci ea mereu, spre iad, sau rai,

Pe multi o sa-i indrume.

Ce grija trebuie sa pui

In viata ta, in toata,

Caci gandul care-l scrii sau spui,

S-a dus, in veci nu-l mai aduni

Si vei culege roada lui,

Ori viu, ori mort, odata.

Ai spus o vorba, vorba ta,

Mergand din gura-n gura,

Va n-veseli sau va-ntista

Va curati sau va -ntina,

Rodind samanta pusa-n ea

De dragoste sau ura.

Scrii un cuvant: cuvantul scris,

Ramane-n urma drum deschis

Spre ocara sau slava.

Ai spus un cantec,

Versul tau, ramane dupa tine,

Indemn spre bine, sau spre rau,

Spre curatie , sau desfrau,

Lasand in inimi rodul sau,

De har sau de rusine.

Arati o cale, Calea ta

In urma ta nu piere,

E calea buna, sau e rea

Va prabusi, sau va-ntina,

Vor merge suflete pe ea,

La pace, sau durere.

Traiesti o viata, viata ta

E una, numai una

Oricum ar fi, tu nu uita,

Cum ti-o traiesti, vei castiga

Ori fericire pe vecie,

Ori chin pe totdeauna.

O, om ce mari raspunderi ai!

Tu vei pleca din lume,

Dar ce ai spus prin scris, sau grai,

Sau lasi, prin pilda care-o dai,

Pe, multi, pe multi, spre iad sau rai,

Mereu o sa-i indrume.

Daci nu uita : Fii credincios!

Cu grija si cu teama

Sa lasi in inimi luminos

Un semn, un gand, un drum frumos,

Caci pentru toate, ‘nendoios,

Odata, vei da seama.

Amin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.08.2007, 14:15:53
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Imi cer iertare daca am suparat pe cineva prin vorbele mele.:(O sa incerc sa tin cont de povetele Sfantului Ioan Iacob Hozevitul.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.08.2007, 14:37:03
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Negroponte,ai scris exact ce trebuia,asa ca nu ai gresit cu nimic pe aici pt.care sa trebuiasca sa iti ceri iertare si sa ne mai dai citate,si astfel de poezii sa tot mai citim,intrucat toti cei de aici avem nevoie de asa ceva ca sa ne umplem sufletele si inimile noastre de cuvinte duhovnicesti si prin urmare mantuitoare.Doamne ajuta!P.S.Sa ne mai scrii poezii frumoase ca aceasta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.08.2007, 15:20:17
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Cuvantul poate zidi sau poate ucide...comunicarea de grup este o sabie cu doua taisuri,nu toti avem masura calitatii...dar sa nu consideram comunicarea periculoasa,ea influenteaza formarea noastra,altfel am ramane la nivelul dezvolatarii biologice,izolati,inapti pentru o interactiun e sociala..e un exercitiu bun...de multe ori ne simtim atrasi de comunicarea consumatorie(care ma indeamna sa furnizez informatii ca la scoala; de multe ori imi dau seama cat sunt de inveninate si totusi nu ma infranez,luati-le ca pe expresia unor stari..cred ca nu ne-ar strica mai multa intelegere pentru minusurile altora ,e mai usor sa barfesti decat sa spui lucruri nobile..eu am fost exponenta unei alte lumi,am trait intr-o lume fara Dumnezeu multa vreme pentru mine pana in 2000 Dumnezeul meu era muzica rock,punk,yoga ,alte preocupari diametral opuse religiei ortodoxe.Marturise4sc ca nu de [utine ori m-am simtit stingherita printre voi,dar trebuie sa ma familiarizez cu atmosfera si in acelasi timp sa fiu eu insami pana devin o pers,mai buna,,nu ma pot preface ca sunt ca voi..mi-e ciuda ca de fapt ceea ce percep a fi siropos e de multe ori profund si sincer..de multe ori am stiut ca postez prostii,....ce sa mai zic...nu toate albinele fac miere scuze ca v-am mahnit,scarbit ,dezgustat.:dozingoff:
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.08.2007, 15:33:21
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Asa este ,
si eu le consider "expresia unor stari" , caci sant emotii , sentimente care vin si pleaca (duhuri sa le zicem ) , dar adevaratul nostru "continut" poate ca nici noi nu-l cunoastem si nu se poate adeveri sau verifica decat in momente critice .

Asa ca nu fii mahnita urzica , nu stie nici unul cum sta , dar s-avem grija sa ne cercetam din cand in cand .

Doamne ajuta !
maria
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2007, 15:48:26
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragii mei dragi... nu e vorba de iertare, Negroponte mi-ai adus lacrimi in ochi si pentru asta iti MULTUMESC. Nu am vrut sa cerem iertare unii de la altii,desi trebuie sa recunosc ( spre disperarea unora:p) ca spun si eu adesea iarta... Pentru mine, cuvantul IARTA repetat la nesfarsit si cu o incapatanare extraordinare are ca scop nu justificarea gestului in sine sau "scuzarea" lui, pur si simplu e o incercare "disperata" a forta propria-mi inima sa ii simta/cuprinda sensul. .. Acest topic a luat nastere in urma unei dureri personale, de aceea am indraznit sa va indemn, sa va rog, sa fiti voi buni si sa ma invatati si pe mine sa devin buna.. Nu vreau mesaje nesfarsite de iertare as vrea doar mesaje cu mai multa Iubire, Blandete, Bunatate, Rabdare...intarindu-ne unii pe altii in dreapta credinta. Stiti cum as vedea eu acest forum? Daca un frate a cazut, ceilalti 99 alerga in intampinarea lui..unul il scutura de praf, altul in intreab daca e ranit, un altul ii aduce o cana de apa,s.a.m.d....asta e cred eu un FORUM CRESTIN:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul georgeval Generalitati 5 02.09.2010 15:11:44
Intelesul cuvantului lume patinina34 Pocainta 6 27.02.2009 10:10:36
Etimologia cuvantului Craciun MihaiFloarea Biserica Ortodoxa Romana 3 20.12.2008 22:33:05