Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.06.2006, 21:49:21
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

fara sa par a fi judecator, ma intreb oare cinstea care se da arhiereilor nu e exagerata?

nu inteleg cum un slujitor al Domnului accepta cinste lumeasca.
ma refer la sarutatul mainii de catre diacon in timpul sfintelor slujbe si de imnul arhieresc care se canta in cinstea sa, e putin ciudat, si devine un fel de cult, nu?
in speranta ca nu m-ati inteles gresit, astept opiniile voastre, Domnul sa ne ajute
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.06.2006, 05:03:06
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

totusi au harul Divin - sunt niste icoane vii :) cred ca asta inseamna
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.06.2006, 18:34:25
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Legat de subiect, iata un articol al lui Savatie Bastovoi:

Ierarhie sau dictatura bisericeasca?

Autoritatea pe care trebuie sa o aiba conducatorul bisericesc asupra turmei sale, cu parere de rau, de multe ori, se transforma în dictatura. Intentionat am folosit cuvântul turma, nu supusi, deoarece, în Biserica, chiar daca exista supunere, totusi nu exista supusi. Dimpotriva, potrivit doctrinei ortodoxe, singurul supus este însusi conducatorul.
Replica lui Hristos este foarte categorica, când zice: „Stiti ca ocârmuitorii neamurilor domnesc peste ele si cei mari le stapânesc. Nu tot asa va fi între voi, ci care între voi va vrea sa fie mare sa fie slujitorul vostru. Si care între voi va vrea sa fie întâiul sa va fie voua sluga” (Matei 20, 25-27). Hristos, Preotul ideal, este numit de Ioan Gura de Aur „sluga a mântuirii noastre”. Asemeni Lui trebuie sa fie orice preot.
În relatia dintre oameni cele mai urâte lucruri sunt tradarea si dictatura. A porunci altui om înseamna a-i smulge de pe cap cununa libertatii pe care I-a daruit-o Însusi Hristos. Caci „si Fiul Omului, spune Hristos, n-a venit ca sa I se slujeasca, ci ca sa slujeasca El si sa-Si dea sufletul rascumparare pentru multi” (Matei 20, 28). Dictatura contravine naturii umane, deoarece noi suntem chip si asemanare a libertatii si a suveranitatii lui Dumnezeu. De aceea, si Hristos, vrând sa pastreze acest principiu, înainte de a le da ucenicilor puterea de a lega si a dezlega, le-a spalat picioarele, aratându-le felul în care trebuie sa-si manifeste puterea.
Evanghelia trebuie sa intre în viata crestinilor, ea nu este doar un florilegiu de metafore si proverbe frumoase. Si în zilele noastre exista astfel de preoti „evanghelici”. Un contemporan de-al nostru din Grecia, parintele Epifanie, aplica pilda spalarii picioarelor la propriu. Pentru ca a fost un parinte carturar si cu multa deschidere, veneau la el multi studenti, care marturiseau pacate caracteristice acestei vârste. Dar staretul nu le dadea matanii, ci îi lua în chiliuta sa, punea un lighean cu apa si le spala picioarele, în tacere. Acesta era „canonul” pe care îl dadea parintele Epifanie pentru pacate grele. Unii dintre acesti tineri marturiseau pe urma ca, chiar si când îi trageau prietenii la distractii, se fereau, pentru ca le era rusine ca batrânul sa le spele iarasi picioarele.
Daca toti preotii ar fi pastrat acest principiu elementar lasat de Hristos, niciodata n-ar fi fost nevoie de reforma lui Martin Luther si n-ar fi existat nici scolile de „ateism stiintific”. Noi însa nu trebuie sa cadem în excesele de acest tip, ci sa cautam o iesire, fara sa anulam preotia, caci Hristos ne-a lasat si libertatea, dar si preotia. Pentru aceasta trebuie sa deosebim autoritatea de dictatura. Autoritatea si puterea i-au fost date preotului (ma refer si la mai marii preotilor, arhi-ierei), pentru a condamna raul si pentru a instaura binele. Atunci când aceasta putere, data de Hristos, este folosita abuziv si în alte scopuri, ea devine dictatura. Tradând principiile lui Hristos, noi Îl tradam pe Hristos. Cum este posibila porunca si supunerea, fara a degenera în dictatura? Dragostea face totul posibil. „Lege noua dau voua, iubiti-va unii pe altii” (Ioan 13, 34).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.06.2006, 14:08:48
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Frumos articol Eugen.
Extraordinar lucru facea acel preot din Grecia, cat tact duhovnicesc...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.10.2006, 21:20:42
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
fara sa par a fi judecator, ma intreb oare cinstea care se da arhiereilor nu e exagerata?

nu inteleg cum un slujitor al Domnului accepta cinste lumeasca.
ma refer la sarutatul mainii de catre diacon in timpul sfintelor slujbe si de imnul arhieresc care se canta in cinstea sa, e putin ciudat, si devine un fel de cult, nu?
in speranta ca nu m-ati inteles gresit, astept opiniile voastre, Domnul sa ne ajute
Sunt de acord ca nu are rost sa-i canti" Intru multi ani stapane" ultimul cuvant ma deranjeaza. Stapan este Dumnezeu, se zice ca nici sfintii nu rezista la laude, dar suntem oameni si pana la urma insasi sfanta slujba are elemente pur omenesti. Ganditi-va la rostirea de 40 de ori a "Doamne miluieste". Eu stiu ca cuvantul are putere, dar Dumnezeu ne zice "Nu cine-mi va zice Doamne, Doamne se va mantui, ci cine va face voia Tatalui meu". IIsus este bland si iertator, deci trebuie sa ne ingaduim cu limitele noastre, inclusiv cinstirea exagerate a arhiereilor, asa simt respectivii care o fac.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.10.2006, 11:30:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Dupa cum am observat,pana aici toti ati raspuns afirmativ subiectului initiat de danyel,sincer nu prea sunt de-acord cu voi,si asta pentru ca asa se exprima o relatie intre "stapan si supus",nu asa i se spune;STAPAN,deci cum altfel sa-l numim pe ocarmuitorul si pastorul nostru pamantean,decat "stapanul nostru",nu este o exagerare.De altfel,si Lui Dumnezeu ai spunem "Domnul",si oamenii sunt de-asemenea numiti cu apeletivul "domnul",dar aceasta nu inseamna ca este de-opotriva comparat cu DOMNUL DUMNEZEU.Deci,nu cred ca se exagereaza atunci cand este cinstit si apreciat un Arhiereu,nici nu va dati seama cat reprezinta acesta inaintea lui Dumnezeu,dar mai ales cata responsabilitate duce pe umerii sai.In cadrul social,in respectarea bunelor maniere intaietate au femeile,acestora fiindu-le sarutate mainile de catre partea masculina,in semn de respect,in cadrul religios,lucrurile stau invers,intaietate au barbatii,la biserica ei sunt primii carora li se acorda diferite servicii(miruire,etc),si de asemeni in manastiri in functie de statutul fiecaruia li se saruta mana.Treaba cu sarutatul mainii de catre diacon,sau preot,ori arhimandrit, a episcopului,este de la sine inteleasa,acestea sunt exprimarea fireasca a calitatii fiecaruia,in functie de treptele ierarhice pe care viata i-a invrednicit pe fiecare sa se situeze.Este o forma de respect,si nu de umilire asa cum precizati voi,ori de mandrie din partea celor mari.Aceste lucruri sunt indinspensabile,fara ele lumea ar lua-o razna,pentru ca in toate trebuie sa exsiste o delimitare,si intru toate un echilibru care sa faca mersul lucrurilor mai viabil.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.10.2006, 12:20:26
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Noi cinstim de fapt nu omul propriu zis ci persoana oficiala pe care o reprezinta ,caci daca intilnesti un arhiereu in oras si e imbracat simplu nu-i dai nici o atentie daca nu-l cunosti .Sa stiti ca mare raspundere are in fata lui Dumnezeu.Sint lucruri pe care numai arhiereul le dezleaga .Acest "post"ca sa zic asa este inzestrat cu mult har .Este voia lui Dumnezeu .In ce priveste "cinstea " care deranjaza , oare n-ati citit ca pe Dumnezeu nu-l intereseaza decit INIMA . De unde stii tu ca el nu plinge in inima lui cind tu ii saruti mina .(in nici un caz nu se unfla in pene cum crede lumea ).Dar sint unii care iau seama numai la lucrurile care tubura .De ce nu zici "vai de ce slujba frumoasa am avut parte",si sa-i multumesti lui Dumnezeu . Nici eu nu sint o sfinta .Drept sa va spun cuvintul "stapin "m-a deranjat si pe mine ,dar am alungat repede gindul aducindu-mi aminte "cine nu judeca nu va fi judecat".Trebuie sa fim tot timpul costienti ca duhul rau lucreaza chiar si in biserica .Nu-l primi ,a venit gindul rau alunga-l de la tine si nu vei avea pacat.Nu ma va intreba Dumnezeu niciodata ce a facut un arhiereu .
Sa ne rugam la Maica Domnului sa pastreze pacea in bisericile noastre .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.10.2006, 12:43:52
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Noi cinstim de fapt nu omul propriu zis ci persoana oficiala pe care o reprezinta ,caci daca intilnesti un arhiereu in oras si e imbracat simplu nu-i dai nici o atentie daca nu-l cunosti .Sa stiti ca mare raspundere are in fata lui Dumnezeu.Sint lucruri pe care numai arhiereul le dezleaga .Acest "post"ca sa zic asa este inzestrat cu mult har .Este voia lui Dumnezeu .In ce priveste "cinstea " care deranjaza , oare n-ati citit ca pe Dumnezeu nu-l intereseaza decit INIMA . De unde stii tu ca el nu plinge in inima lui cind tu ii saruti mina .(in nici un caz nu se unfla in pene cum crede lumea ).Dar sint unii care iau seama numai la lucrurile care tubura .De ce nu zici "vai de ce slujba frumoasa am avut parte",si sa-i multumesti lui Dumnezeu . Nici eu nu sint o sfinta .Drept sa va spun cuvintul "stapin "m-a deranjat si pe mine ,dar am alungat repede gindul aducindu-mi aminte "cine nu judeca nu va fi judecat".Trebuie sa fim tot timpul costienti ca duhul rau lucreaza chiar si in biserica .Nu-l primi ,a venit gindul rau alunga-l de la tine si nu vei avea pacat.Nu ma va intreba Dumnezeu niciodata ce a facut un arhiereu .
Sa ne rugam la Maica Domnului sa pastreze pacea in bisericile noastre .
Doamne ajuta !
Poate ca ai dreptate, Maria, stiu ca trebuie sa existe o oranduiala, o ierarhie dupa modelul celei ceresti, dar toate lucrurile pe care le facem sunt pamantesti, mult departe de cele Dumnezeiesti. Chiar si sfanta slujba are elemente atat de omenesti.(vezi rostirea de 40 de ori a "doamne miluieste" sau chiar acatistele. Cui ii sunt de folos este bine, dar eu am patit ceva neplacut din cauza statului mult in biserica, dar si a predispozitiei mele la boala). Eu sunt o persoana care a avut delir mistic, concret halucinatii auditive legate de biserica. Nu va speriati, am depasit, dar ca mine sunt multe cazuri,(-schizofrenici, eu nu cred in posedare, asta este o mare ratacire )asa ca eu am indoielile mele, mai bine va las in pace pe cei care au o credinta curata si puternica (este greu de spus totusi ca cineva are credinta puternica, suntem oameni neputinciosi)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.10.2006, 13:09:15
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Domnule, eu mereu m-am ferit de sarutarea mainii adica a mainii popilor desi ma simtzeam impins de la spate s-o fac... poi n-o fac domnule... iar Arhiereii ori popii sa si le tzina acasa ca daca mi-o intinde la pupat s-ar putea sa ma ia "nebunia" si sa le-o scuip... si asta clar ca nu se cade... mai degraba ar face dincandincand spalatul picioarelor si ar pune "bisericoshii" la pupatul picioarelor... sa-i vedem atunci pe arhierei daca se coboara la a se descaltza ei asha frumos si a ne pune pe noi pacatoshii la aceste taine adevarate... sau cum?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.10.2006, 13:20:09
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga Euftalia ,indraznesc sa spun ca te inteleg ,si stii de ce ?si eu am in familie persoane bolnave chiar si o schizofrenica .Pe linga aceasta am avut si eu tulburarile mele , numai credinta m-a scapat de psihiatrie . Mare este Dumnezeu ! Vreau sa-ti spun ca nu se cere unui om bolnav sa stea 5 ore in biserica .Daca te duci la Sfinta Liturgie si stii ca nu-ti prieste mai mult de o jumatate de ora , alege punctul culminant si du-te atunci ,la sfintirea Darurilor .Sa stii ca Dumnezeu nu-ti cere mai mult . Am citit si eu ce spun Parintii nostri .Bonavul sa primeasca boala in pace sa-i multumeasca lui Dumnezeu . Asta-i tot. In ce priveste cele 40 de "Doamne miluieste" ,sa stii ca nimic nu-i fara rinduiala in casa lui Dumnezeu .Dar daca tie nu-ti prieste ocoleste-le .Te poti mintui si fara acest numar. "mai bine va las in pace" ,nu te-asi sfatui pentru ca nimeni nu e perfect si dupa cum vezi invatam unii de la altii .Asa ca daca mai schimbam o vorba pe internet cred ca e bine .Pe mine , un cuvint sau o fraza care mi s-a pus la inima ma tine "treaza " toata ziua .Vorbesc de bucuria sufleteasca pe care o simt .Sa stii ca sint oameni la care nu le ajunge ziua sa se roage .Sa ne bucuram , ca precis se roaga si pentru noi.
Fii binecuvintata !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre cinstirea Duminicii strajeru Secte si culte 131 07.06.2014 15:19:18
Despre cinstirea Maicii Domnului strajeru Secte si culte 415 21.01.2013 01:40:58
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 15:39:56
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 19:06:19
Cinstirea sfintelor icoane phradmon Pictura si Sculptura Bisericeasca 9 17.04.2007 21:27:14