Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2013, 19:25:14
daniel daniel  is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.06.2010
Mesaje: 31
Implicit Sfantul Mare Mucenic Efrem cel Nou si icoana sa facatoare de minuni

Buna,

Am gait pe net un video cu icoana Sfantului din care izvoraste mir. Vedeti http://www.youtube.com/watch?v=r7jcQTWdzfQ
Stiti cumva daca este in Romania si unde anume...?

Am gasit de asemenea si informatii despre cartea asta http://www.ortodoxiatinerilor.ro/car...catoare-minuni

Poate cineva va rog sa ne spuna unde se afla exact aceasta icoana izvorâtoare de mir?

Multumesc.

Sfinte Mare Mucenice Efrem cel Nou, miluieste-ne pe noi!
__________________
Sfinte Ierarhe Nicolae, mare facatorule de minuni, binecuvanteaza-ne pe noi, pacatosii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2013, 21:06:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Icoana a fost in Bucuresti, intr-o locuinta particulara, dar nu mai este acolo. Odata am mers la o slujba in Mogosoaia, la biserica de langa palat, deoarece icoana era acolo. Stiu ca parintele Onufrie a fost foarte bolnav o vreme. Apoi s-a dus intr-un loc tainic. Se pare ca vrea sa faca o manastire.

Poate ca parintele de la Mogosoaia stie unde se afla. Daca are binecuvantare, ne va spune. Daca e secret, va trebui sa mai avem rabdare. Mirul care izvoraste din icoana Sfantului Efrem cel Nou are un parfum mai intens, nu se compara cu niciun mir preparat de om. Si eu as vrea sa stiu unde se afla parintele Onufrie cu icoana izvoratoare de mir a Sfantului Efrem cel Nou.

Parintele Onufrie a fost mai intai calugar la Sihastria Raraului. Poate stiu parintii de acolo unde se afla. Daca Parintele Onufrie, fiind tanar, simte nevoia sa stea mai retras, va trebui sa intelegem. Oricum si eu astept vesti despre parintele si despre icoana, fie si la mesaje private.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.12.2013, 23:29:40
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Smile

Sfantul Efrem si moastele sale in Bucuresti
Attached Images
File Type: jpg IMG-20131215-WA0000.jpg (14,9 KB, 15 views)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2013, 01:53:42
daniel daniel  is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.06.2010
Mesaje: 31
Implicit

Da, se afla la manastirea Chiajna, București!
Se ajunge cu mașina 162, stația RATB Condax, apoi aproximativ 500 m pe jos pe câmp.
Merita!
__________________
Sfinte Ierarhe Nicolae, mare facatorule de minuni, binecuvanteaza-ne pe noi, pacatosii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare