Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2010, 04:26:02
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit cum iti dai seama ca ti s-au facut farmece sau esti blestemat?

care ar fi criteriile sau semnele sau simptomele?

multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2010, 10:08:00
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
care ar fi criteriile sau semnele sau simptomele?

multumesc
Ai o predispozitie sa dai vina pe altii, sa nu-ti asumi nicio responsabilitate nici cand vine vorba de greselile trecutului nici cand vine vorba de viitor? Te crezi perfect/a si e intotdeauna vina altora cand se intampla sa gresesti? Atunci clar, esti blestemat/a!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2011, 14:17:57
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ai o predispozitie sa dai vina pe altii, sa nu-ti asumi nicio responsabilitate nici cand vine vorba de greselile trecutului nici cand vine vorba de viitor? Te crezi perfect/a si e intotdeauna vina altora cand se intampla sa gresesti? Atunci clar, esti blestemat/a!
Sesizez aici un ton acuzator, dar tocmai tu mi-ai dat o idee. Dar dacă, atunci când te blesteamă cineva, gândul lui, gestul lui ajunge la tine în fundul minții tale, și, în timp, își trădează prezența? Dacă dau vina pe alții pentru eșecul meu înseamnă neapărat că mă cred grăzav? Poate că da, dar poate că nu. Poate că simt instinctiv că ceva nu e în ordine, că gândul altcuiva mă parazitează și mă distruge. Te-ai gândit vreodată la asta? Evident că nu, pentru că omul are datoria, - nu-i așa? - să caute mereu sursa răului în el însuși. Dar excese se pot face și într-o direcție și în alta. Iar în cazul acesta asta nu aduce nimic bun, doar autoînvinovățire și stagnare. Ideal e să fim obiectivi și să nu omitem nici una dintre posibilități.

Personal am fost, din copilărie, blestemată și drăcuită (pe față, că pe la spate numai Dumnezeu știe) de nenumărate ori de către mama și bunica mea. Dealtfel, bunica are obiceiul să aplice același "tratament" și mamei mele. Ani de zile am încercat să ignor, am considerat că e doar o răutate și că astea sunt cuvinte fără rost și fără efect. Dar, văzând că, în ciuda tuturor încercărilor mele, nu reușesc să progresez, că, până la urmă, fac cum fac și tot așa cum mi s-a "urat" mi se întâmplă, am început să-mi pun niște probleme. Nu sunt superstițioasă, și nu mă grăbesc în a trage concluzii. Dealtfel, simplul fapt că am început să mă întreb abia acum, după ani și ani de zile, cred că e suficient de sugestiv.

Nimeni nu își pune astfel de întrebări, așa, de nebun, ci după ce a pus cap la cap niște lucruri, după ce a observat niște inadvertențe, niște ciudățenii. Așa că v-aș ruga să nu mai judecați expeditiv.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.04.2011, 17:27:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata cat a patimit Mantuitorul pentru noi:

<<CALVARUL DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS DESCOPERIT DE INGER SF DIMITRIE AL ROSTOVULUI

1. Hristos Domnul nostru patimind mai inainte de moartea Sa pe cruce , a slobozit 109 suspinuri din inima .
2. Picaturi de lacrimi la Patimile Sale a varsat de 11 ori cate 103 mii = 1.135.475
3. De perii capului si de barba a fost tras de 78 de ori .
4. S-a poticnit si a cazut la pamant , incepand din Gradina Ghetsimani si pana la Arhiereu de 7 ori .
5. A primit peste fluierele picioarelor 172 lovituri
6. A fost ridicat de parul capului si de funia cu care era legat de grumaz de 23 de ori . Batai cu palmele peste obraz a suferit de 172 de ori . Sluga arhiereului , Malh cel nemultumit , caruia i-a vindecat Domnul urechea taiata de Petru , atat de tare L-a lovit pe Iisus peste fata , incat , s-a auzit in toata curtea arhiereului ; atunci a cazut Domnul la pamanat si i s-au clatinat dintii din gura si i s-au inchipuit degetele acelei maini , inmanusata metalic , pe fata si mult sange din gura si din nas i-a iesit .
7. Lovituri peste obraz , peste gura si peste ochi a primit de 128 de ori .
8. Peste grumaz a fost lovit foarte tare de 27 de ori .
9. Peste cap a fost lovit foarte tare de 20 de ori .
10. La stalp a fost legat si atunci a primit odata o lovitura de moarte .
11. A fost trantit la pamanat foarte tare de 3 ori .
12. Cand a fost legat la stalp a fost lovit peste tot trupul cu toiege , cu trestii , cu biciurile noduroase de porumbel de 6666 de ori . Peste aceste rani i s-au mai adaugat si alte chinuri si dn cauza acestor suferinte ar fi trebuit sa moara . Dar cu puterea lui Dumnezeuiasca , n-a fost biruit si nici n-a voit a muri , pana nu s-a implinit opera mantuirii noastre si asa s-a mentinut pana la sfarsit .
13. A avut 1199 de vanatai peste tot trupul .
14. Pe cap a avut intepaturi de spini 1000 . Pentru ca cununa cea de spini I s-a pus si I s-a luat de 50 de ori .
15. Peste cap a fost lovit cu toiege si cu trestiile cu toata puterea ; din cauza acestor lovituri , au intrat in cap 5 ghimpi pana la creier , iar dupa inviere au mai ramas 3 .
16. Spre Golgota ducandu-si Crucea a cazut de 5 ori foarte greu si atunci a primit de 19 ori lovituri de moarte .
17. A fost scuipat in fata de 100 de ori .
18 . Peste tot trupul Domnului intins pe Cruce a fost scuipat de 73 de ori .
19. Tras incoace si incolo de nas cu multa ura si dispret si hulit a fost de 20 de ori .
20. De urechi a fost tras si manjit de 30 de ori .
21. Rani multe si silnice lovituri , precum si semne peste tot trupul a avut atatea cate zile sunt in 14 ani = 5475.
22. A patimit Izbavitorul nostru cu sufletul si cu trupul Sau mantuind pe om din moartea sufleteasca .
23. Cu sufletul a patimit mahnire , intristare , tanguiri si jale ca de moarte . Peste toate puterile Sale sufletesti si trupesti a patimit , adica : peste minte , peste simtire si peste voie . Iar cu trupul a patimit afara de golatatea Sa , batai , rani , precum si dureri peste toate madularele trupului .
24. Peste cap imboldiri , pe maini si pe picioare rani grele ale cuielor , impunsatura in coasta cu sulita , iar peste grumaz si peste tample scuipari si lovituri .
25. La pipairea trupului batai , la gustare , in setea cea amara a fost adapat cu otet si fiere .
26. Spre mirosire , intru inchisoare puturoasa a fost inchis , la auzire huliri si batjocuri , la vederea ochilor acoperirea lor , apoi lacrimile celor ce sedeau langa Crucea Sa si-L vedeau , plin de rani si de lungi vanatai sangerande .
27. Iar trupul Sau cel golit de haine in fata multimii l-a infasurat Maica Sa Preacurata cu mahrama capului Ei , cand era Domnul rastignit pe Cruce .
28. Trei mari si iuti dureri a avut Domnul care au fost cele mai grozave in timpul Patimior Sale sfinte .
29. Intaia durerre a fost cand Domnul a vazut ca nu multe suflete s-au intors la Dumnezeu parasindu-si pacatele lor , vazand ca in zadar si-a varsat sangele Sau .
30. A doua derere a fost cand a vazut sufletul si inima Maicii Sale patrunse de rana patimirii Lui .
31. A treia durere a fost cand I S-a pironit trupul Sau pe Cruce , ca asa de tare L-au intins incat I S-au desfacut incheieturile toate . Atunci s-a implinit proorocia lui David : " Numarat-au toate oasele Mele " .
32. Toate patimile Domnului au fost 100.149
33. In toata vremea patimirii Sale a varsat din ochi 67.200 picaturi , iar picaturi sangerande din ochi si din tot trupul 1.180.225 .
34. Tifle peste obraz , peste gura si intre ochi a primit de 28 de ori .
35. A fost lovit de 102 de ori peste obraz cu palma .
36. La stalp a fost batut cu toiege de spini flenciurosi , biciuri noduroase rau , inveninate si cu lanturi de fier in muchii ; rani deosebite au fost 5000 .
37. A cazut foarte greu de 4 ori sub povara Crucii . Din cauza multimii torturilor dulcele nostru Mantuitor a slabit adeseori pana la istovire completa , din care cauza ostasii s-au vazut nevoiti a sili pe a Simon Cirineul sa-L ajute a-Si duce Crucea grea pana sus la Gogota .
38. Daca cineva va suferi si va gandi in fiecare zi la aceste patimi ale Lui Iisus si va face rugaciunea Tatal nostru , Crezul , Psalmul 50 si va face 12 metanii in cinstea Sf. Patimi ale Domnului , sau macar o metanie pentru fiecare rana , va avea mare folos . Un mare dascal al Bisericii a scris : " Daca cugetarea va fi desavarsita si din inima la Ptimile Lui Iisus , se va folosi ca si cum ar posti un an intreg , mancand numai paine si apa sau daca va citi Psaltirea odata in fiecare zi , cu aceasta va fi egal " .>>

Si totusi a zis : Doamne, iarta-le lor, ca nu stiu ce fac!

Si cu adevarat nu stiu ce fac cei care ne fac farmece, daca noi ne indreptam si facem voia lui Dumnezeu. Caci ei, fara sa stie, ne pot face un bine pe plan duhovnicesc. De aceea, staretii de la Optina recomanda sa ne rugam pentru dusmani asa: ,,Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste-i pe dusmanii mei si , pentru rugaciunile lor, miluieste-ma si pe mine, pacatosul/pacatoasa!"

Eliberandu-ne de orice ura pentru cei care ne fac rau, rugaciunea noastra va fi mai usor ascultata si vom suporta mai usor situatia in care ne aflam sau, daca ne este spre folos, Dumnezeu ne ajuta sa rezolvam situatia respectiva. Oricum, asa cum Mantuitorul Iisus Hristos ne-a invatat sa ne rugam, singuri spunem :

,,Si ne iarta noua greselile noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri."

Trebuie sa urmam modelul Mantuitorului. Alta cale nu avem. Daca nu iertam noi mai intai, nu avem sanse sa fim iertati si sa ne fie ascultata rugaciunea. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.08.2010, 17:52:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
care ar fi criteriile sau semnele sau simptomele?

multumesc
Pentru ce aceasta grija? Daca te gandesti mereu la aceste lucruri iti va fi greu sa crezi ca lucrurile stau altfel... Pentru ce sa ne gandim noi la rau, oare nu este Dumnezeu impreuna cu noi?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.08.2010, 19:34:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
care ar fi criteriile sau semnele sau simptomele?

multumesc
Acestea nu sunt gindurile si preocuparile unui crestin ortodox practicant . Grija noastra este sa traim curat duhovniceste, sa ne spovedim cit mai des si sa ne impartasim, sa facem pravila zilnica , sa ne indeletnicim cu postul cit mai aspru in functie de virsta si sanatatea noastra pt. a putea domoli patimile din noi, sa incercam sa practicam din ce in ce mai bine virtutile , pe cele capitale dar si pe celellalte, sa mergem la toate slujbele bisericii , sa ne sfestim periodic casa, masina, si sa avem o legatura f. strinsa cu biserica si duhovnicul, permanent !
De asemenea trebuie sa ne deprindem cu vicleniile ispititorului si modurile lui de atac . Acesta ne ataca exact acolo unde ne este mai ,,moale" iar acest loc il spunem noi cu gurita noastra prin vaicarelile , birfele si ,,marturisirile" fata de orisicine . Asadar , ca o paranteza, pt. un vietuitor in duh tacerea este o puternica arma !
Dar este de mare pret a retine urmatoarea judecata : ,,cum adica, eu care ma spovedesc si ma impartasesc periodic , care il primesc pe Hristos in mine, care ma unesc si sunt una cu Hristos , care fac poruncile Domnului si sunt una cu biserica sa-mi fie frica ca am farmece facute ? Nu cred asa ceva si nici nu am treaba cu asa ceva ! Hristos din mine este peste puterea oricaror farmece. Treaba mea este sa traiesc curat ferindu-ma cit mai mult de pacate . Traind in indiferenta duhovniceasca si in pacat poarta catre ispititor este deschisa si astfel, numai astfel, pot patimi orice ! "
Sa facem toate acestea cu inima si gindul la Hristos si sa-l lasam pe ispititor in negura uitarii !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.08.2010, 01:24:02
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

prea generala intrebarea,nu exista simptome, clasice sa le zicem.Pot spune din experienta ca am intalnit persoane care clinic erau perfect sanatoase,analizele de sange erau normale,dar prezentau semne ale unor boli cu vechime,care rezistau la orice tratament dar dispareau in anumite perioade sau nu se manifestau in anumite conditii.Daca ai o intrebare exacta pot sa-ti raspund concret.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.08.2010, 03:24:04
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
prea generala intrebarea,nu exista simptome, clasice sa le zicem.Pot spune din experienta ca am intalnit persoane care clinic erau perfect sanatoase,analizele de sange erau normale,dar prezentau semne ale unor boli cu vechime,care rezistau la orice tratament dar dispareau in anumite perioade sau nu se manifestau in anumite conditii.Daca ai o intrebare exacta pot sa-ti raspund concret.
de ex: ai un comportament diferit in biserica , nu suporti rugaciuni, esti plin de nerabdare sa iesi de la slujbe, esti deznadajduit, sleit de puteri, ai impresia ca viata nu are nici un rost samd, se pot considera niste semne?

Last edited by ingerul_pazitor; 11.08.2010 at 08:00:57.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.08.2010, 08:17:40
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
de ex: ai un comportament diferit in biserica , nu suporti rugaciuni, esti plin de nerabdare sa iesi de la slujbe, esti deznadajduit, sleit de puteri, ai impresia ca viata nu are nici un rost samd, se pot considera niste semne?
Asta nu inseamna neaparat ca ti s-au facut farmece.
Poate insemna ca te-ai lasat cumva pe tanjala. Poate insemna ca esti slabit duhovniceste, si slabit fiind, esti o prada usoara atacurilor duhurilor. Nu trebuie sa-ti faca cineva farmece pentru asta.
Ai duhovnic? Mergi si sfatuieste-te cu acela.
Nu ai duhovnic? Atunci... cauta-ti cat de repede unul, si du-te si ia leac de suflet.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.08.2010, 11:04:29
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
de ex: ai un comportament diferit in biserica , nu suporti rugaciuni, esti plin de nerabdare sa iesi de la slujbe, esti deznadajduit, sleit de puteri, ai impresia ca viata nu are nici un rost samd, se pot considera niste semne?
"Simptomele" acestea le are oricine care s-a cam departat de Dumnezeu. Trebuie sa ne rugam mai mult, cu inima, si sa mergem la un duhovnic, sa ne spovedim. Aceste simptome vor trece dar vor veni altele.
Fiecare clipa este o lupta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cred ca sunt blestemat DoryLucky Umanitare 58 31.07.2017 19:20:53
Cine este blestemat trebuie sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat spre_rasarit Vrajitoria 13 28.02.2012 02:25:19
Omul blestemat ! adrian_b Vrajitoria 10 16.09.2011 20:38:25
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 14:03:42