Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.08.2010, 13:44:42
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
care ar fi criteriile sau semnele sau simptomele?

multumesc
Draga ghetsimani, daca esti crestin ortodox nu trebuie sa ai nici o preocupare fata de farmece si blesteme. Acestea sunt lucrari ale diavolului care nu au nici o putere in fata Sfintei Cruci Ortodoxe. Lasa-le pe pustiu. Mai bine roaga-te la Dumnezeu sa-i lumineze pe cei care se ocupa cu astfel de murdarii si sa-i aduca pe calea cea buna.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.08.2010, 16:34:30
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TZICKa Vezi mesajul
Depinde...cei care au mai lasat comment-uri, au dreptate intr-o masura, dar sa nu uitam ca ai dat prea putine detalii...ai motivele tale pt care spui asta, inseamna ca simti ca ceva nu e bine cu tine, si nu numai cu tine. Sti, totul se intampla cu un motiv si chiar din pricina pacatelor nostre. Insa Domnul, potriveste cruci diferite dupa puterea fiecaruia, si asta cu scopul mantuirii. Trebuie sa sti ca nu e neaparat nevoie sa ai dusmani ca cineva sa iti faca farmece, pt ca se intampla ca tocmai cei apropiati sa iti vrea raul. dar orice t-i s-ar intampla, u tine legatura cu preotii si fa-ti un program de rugaciune. Sunt rugaciuni ale SF.Ciprian, insa trebuie sa mergi la calugari si preoti ca sa vezi dak intr-adevar ai pt ce sa iti faci griji sau nu. Simptome- nimic nu merge bine in familie, si depinde cu ce scop au fost facute vrajile...sa sti ca blestemele si toate pacatele se varsa din neam in neam, e cv serios aici...dar trebuie sa citesti carti de invatatura ortodoxa si o sa intelegi mai multe.
Orice ar fi trebuie sa acceptam ceea ce ni se intampla desi e greu...
In plus ai grija cu cine vorbesti ca poate iti faci probleme inutil.
despre ce carti de invatatura ortodoxa faceti referire in afara bibliei, as vrea sa citesc si eu.

multumesc frumos
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.08.2010, 16:51:41
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Domne ajuta

[quote=ghetsimani;276352]care ar fi criteriile sau semnele sau simptomele?

multumesc[/ NECAZURILE SUPARARILE SI ALTE LUCRURI MAI POT FI SI DIN PURTATREA DE GRIJA A LUI DUMNEZEU PT A NE INCERCA .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.08.2010, 16:56:13
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Ai necazuri pt ca trebuie sa te schimbi..Indiferent ca-i vorba de simpla posedare sau blestem , este pana la coada vorba de vietuire in pacat. Te dai pe brazda, scapi. Nu te dai, te urci pe pereti si acuzi pe toata lumea de necazurile tale.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.08.2010, 21:53:46
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit vrajeli de vraji

eu nu pot sa zic ca nu exista farmece si vraji si deochi ....or exista...mama lor....asa cum exista si atata rau in lume.....dar ce pot sa zic sigurrrrrrr 10000000000% ca puterea lui Dumnezeu este mai mare decat orice rau in lumea asta.....si daca ai incredere in El ca te protejeaza si este alaturi de tine, atunci se pot face nspe mii de posibile, eventuale vraji si farmece ca ele raman ca praful in vant..... nici macar atat....ca aerul in vant :P
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.08.2010, 22:02:42
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
de ex: ai un comportament diferit in biserica , nu suporti rugaciuni, esti plin de nerabdare sa iesi de la slujbe, esti deznadajduit, sleit de puteri, ai impresia ca viata nu are nici un rost samd, se pot considera niste semne?
Acestea nu sunt simtomele faptului ca ai vraji sau ai fost blestemat...sunt ispitele celor care incep sa-l caute pe Dumnezeu sau ale celor care sunt caldicei in credinta
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.08.2010, 22:28:35
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

off ce bine ar fi daca l-ar distruge Dzeu pe diavol, nu stiu dc il mentine , ptr mine este o taina, cat rau ne face la toti, cred ca daca ar fi asta distrus toti ne-am iubi si ne-am ajuta sau oare gresesc?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.08.2010, 01:03:17
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Nu demult mi am pus problema: Il iubesc eu pe Dumnezeu ? ...si eram inainte de spovedanie... si ma gandeam ca efectiv nu inteleg mare lucru despre treptele macar ale iubirii de Dumnezeu... si m a intrebat parintele : Il iubesti pe Dumnezeu ? si am raspuns un ,,da '' sugrumat.

Mi a povestit asta seara o fata despre o alta fata pe care am cunoscut o nu demult, care plecase la manastire si s au dus parintii dupa ea si au luat o acolo de par, si au adus o inapoi acasa, si ea nu mai vroia sa manance si isi dorea sa ajunga inapoi, si pana la urma parintii s au convins ca trebuie sa o lase sa plece, dupa ce initial ar fi vrut sa o duca la psihiatru samd.

Inteleg ca parintele duhovnic ii spusese sa le spuna parintilor si nu a facut o.

Imi povestea aceasta fata cum a plecat A cu doua ore mai devreme sa fie la gara sa nu piarda trenul, si am intrebat de curiozitate desi nu cred ca era cazul, daca parintii mergeau la Sfanta Biserica, si am aflat ca nu, si ca tatal ar fi cautat sa se sinucida, si ca dupa ce a plecat ar fi facut un preinfarct...

Daca tot iubim mai mult pacatele decat pe Dumnezeu, sa nu avem parte si de niste farmece si altele, nu de alta, dar daca ne ar parea in profunzime rau de pacatele noastre, si am cauta sa ne indreptam, sa ne rugam cat mai bine, sa invatam cat mai multe de la Sfintii Parinti, sa ne rugam sa avem parte de un duhovnic pe masura si sa facem ascultare de acesta, nu ar disparea farmecele ?

Biserica moderna sau cei pagani si putin interesati de Biserica ori impotriva, reactioneaza destul de vehement daca intalnesc pe cineva care sa poarte caciula neagra in miezul verii si care sa mai zica si ceva despre vreo proroocie legata de Biserica moderna, care alege firea umana in locul Lui Dumnezeu... si asta inca dintr o leaca de ratiune si curiozitate de nevointa si fara binecuvantare, cum ii sta bine unui putin cuvantator...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.08.2010, 13:01:24
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
off ce bine ar fi daca l-ar distruge Dzeu pe diavol, nu stiu dc il mentine , ptr mine este o taina, cat rau ne face la toti, cred ca daca ar fi asta distrus toti ne-am iubi si ne-am ajuta sau oare gresesc?
Lumea are mai mult sens daca iei in considerare ipoteza inexistentei vreunui D-zeu si implicit a diavolului. Fara astfel de premise, lumea are parte de intamplari mai bune sau mai rele carora nu trebuie sa le cautam interpretari mistice. Eu asta am simtit cand am devenit ateu. Ca lumea are mai mult sens fara zei.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.08.2010, 21:22:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
off ce bine ar fi daca l-ar distruge Dzeu pe diavol, nu stiu dc il mentine , ptr mine este o taina, cat rau ne face la toti, cred ca daca ar fi asta distrus toti ne-am iubi si ne-am ajuta sau oare gresesc?
Chiar daca pare imposibil de crezut, diavolul ne ajuta sa ne matuim prin ispitele care le aduce...pentru ca in suferinta omul se apropie mai mult de Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cred ca sunt blestemat DoryLucky Umanitare 58 31.07.2017 18:20:53
Cine este blestemat trebuie sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat spre_rasarit Vrajitoria 13 28.02.2012 01:25:19
Omul blestemat ! adrian_b Vrajitoria 10 16.09.2011 19:38:25
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 13:03:42