Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2012, 16:17:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Cititul

Intr-un articol am intalnit aceasta expresie "Ca sa afli cata cultura are un om, intreaba-l ce a citit, dar ca sa afli cata coloana vertebrala are, intreaba-l in preajma cui a stat". Autorul in acest articol scotea in evidenta ca cititul nu-i ofera omului caracterul. Arata ca multi intelectuali au fost lichele, ca erau cizelati intelectual, dar nu claditi moral.

Eu cred ca e foarte important de precizat atunci cand vorbim de citit, despre ce carti vorbim. Nu cred ca o persoana care citeste doar filocaliile si scrierile Sfintilor Parinti ramane doar la achizitia intelectuala.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2012, 16:34:05
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că important este cum citești, nu doar ce și cât citești.

Pentru că poți citi Filocalia din scoarță în scoarță și să vorbești în citate fără ca tu însuți să devii în sensul celor citite. Filocalia e o carte de făcut, nu de citit; ca și Evanghelia.

Cred că și în ce privește celelalte cărți, importantă e sinceritatea căutării cu care te apropii de ele. Contează dacă citești din nevoia de a (te) cunoaște mai bine, de a găsi răspunsuri la problemele de viață – ale tale și ale semenilor –, de a învăța din experiența altora, iar nu din plictiseală, din curiozitate, din dorința de a epata sau pentru a stabili un eventual record de erudiție.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2012, 17:20:07
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Parintele Constantin Coman are o lucrare numita "Prin fereastra Bisericii - o lectura teologica a realitatii".

Mi se pare o invitatie minunata de a "lectura" realitatea, implicit cartile si oamenii, intr-un mod ziditor.

Iar acest lucru presupune ca orice carte am citi sau langa orice om am vietui, sa le privim, "din interiorul Bisericii", articulati la taina acesteia, intalnidu-L pe Dumnezeu prin intermediul lor.

In virtutea acestei relatii, Sfantul Apostol Pavel ne arata cum simpla cunostinta intelectuala "ingamfa", dragostea fiind cea care zideste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.05.2012, 18:08:03
Magda M. Magda M. is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Parintele Constantin Coman are o lucrare numita "Prin fereastra Bisericii - o lectura teologica a realitatii".

Mi se pare o invitatie minunata de a "lectura" realitatea, implicit cartile si oamenii, intr-un mod ziditor.

Iar acest lucru presupune ca orice carte am citi sau langa orice om am vietui, sa le privim, "din interiorul Bisericii", articulati la taina acesteia, intalnidu-L pe Dumnezeu prin intermediul lor.

In virtutea acestei relatii, Sfantul Apostol Pavel ne arata cum simpla cunostinta intelectuala "ingamfa", dragostea fiind cea care zideste.
Foarte frumos...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2012, 18:23:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că important este cum citești, nu doar ce și cât citești.
Multumesc pentru completare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2012, 21:39:45
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că important este cum citești, nu doar ce și cât citești.

Pentru că poți citi Filocalia din scoarță în scoarță și să vorbești în citate fără ca tu însuți să devii în sensul celor citite. Filocalia e o carte de făcut, nu de citit; ca și Evanghelia.

Cred că și în ce privește celelalte cărți, importantă e sinceritatea căutării cu care te apropii de ele. Contează dacă citești din nevoia de a (te) cunoaște mai bine, de a găsi răspunsuri la problemele de viață – ale tale și ale semenilor –, de a învăța din experiența altora, iar nu din plictiseală, din curiozitate, din dorința de a epata sau pentru a stabili un eventual record de erudiție.
Acest "cum" poate fi exprimat mai clar sub forma "motivatiei".

Cu ce motivatie citim?

Sunt trei feluri virtuoase de angajare in actiunea de "a citi":

1. cu motivatia celui care este dus la taiere si cauta o portita de scapare (Freedom motivation)
2. cu motivatia setei de Dumnezeu (God-loving motivation)
3. cu motivatia dragostei pentru celelalte fapturi (Bodhicitta motivation)

Este important sa punem orice actiune pe care o infaptuim intr-un context motivational virtuos.

Daca reusim sa imprimam actiunilor noastre motivatii corecte, acestea devin instantaneu izvoare de bucurie duhovniceasca.

Doar aceste tipuri de actiuni genereaza cu adevarat "merit".

Fara merit suntem goi, dezbracati de virtute.

Last edited by florin.oltean75; 07.05.2012 at 22:51:12.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2012, 09:16:30
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Despre Lectura duhovnicească cu Părintele Dionysios:

“Bătrânul Ieronim insista asupra nevoii de a citi Evanghelia: “O casă închisă stă în întuneric. Dacă tu deschizi fereastra, vei vedea lucrurile importante; dacă deschizi și mai mult, lumina va intra și tu poți distinge cele mai mici lucruri. Și dacă soarele va intra în interior, vei vedea și firicelele de praf ce zboară în aer. Așa este și cu sufletul care primește lumina Evangheliei: vede și păcatele lui cele mai mici”. 2. Bătrânul Porfirie se adresa astfel unuia dintre vizitatori: “Citește mult, ca Dumnezeu să-ți limpezească mintea.



Eu, știi, citesc mult, și pentru ca alții să nu mă deranjeze, mă urc într-un copac cu o scară pe care mi-am făcut-o. Apoi, trag scara sus pentru ca alții să nu mă vadă și să nu mă deranjeze. Și acolo, citesc ore întregi”. 3. Același bătrân adesea întrebuința următoarea imagine: “Te găsești într*-o cameră întunecată și dai din mâini pentru a împrăștia întunericul care, bineînțeles, nu dispare. Dacă deschizi fereastra și lumina intră înăuntru, întunericul dispare. Așa și cu lectura. Sfânta Scriptură, Viețile Sfinților și scrierile Părinților sunt lumina care împrăștie întunericul din suflet”. 4. Câștigul duhovnicesc nu rezultă din simpla lecturare a Evangheliei. Bătrânul Eusebiu zicea referitor la acest subiect: “Omul cunoaște bine aparența lucrurilor și, dacă harul Duhului Sfânt nu-l cercetează, n-are nici un folos. El se aseamănă unei case: câtă vreme este închisă rămâne inutilă. Este nevoie de o cheie pentru a deschide. La fel cu inteligența omenească: dacă nu-i deschisă de har, omul n-are nici un folos de ea. Un profesor universitar îmi zicea că citind operele filozofice, le înțelege, dar citind Evanghelia, înțelege cuvintele dar nu și sensul lor adânc”. 5. Bătrânul Ioil, care scria și citea mult, insista asupra faptului că lectura trebuie însoțită de asceză: “Dacă tu îi citești pe Părinți, tu vei vedea că ei au asupra multor aspecte puncte de vedere particulare și uneori diferite. Unul interpretează, de exemplu, un citat din Scriptură într-un fel, altul într-alt fel. Dar dacă există un punct asupra căruia toți Părinții să fie de acord, aceasta este asceza: în această privință există un acord general. Toți scot în evidență postul, privegherea, sărăcia de bunăvoie, mortificarea trupului, și lucrarea în general”. Și el adaugă: “Noi ținem seamă de ce au zis sau scris Părinții și nu de felul în care au trăit. În loc de a le studia opera am face mai bine de a le imita viața. Sfinții Părinți se rugau mult, privegheau mult, posteau mult, iubeau sărăcia și simplitatea, urau duhul lumii, combăteau greșelile, respingeau comoditățile vieții, fugeau de demnități, de glorie, de onoruri și iubeau mucenicia. Facem, noi acest lucru? Noi avem în mâini cărțile Părinților, dar viața noastră este o negație a vieții lor. Scrierile Părinților sunt viață și nu literatură!” 6. Bătrânul Amfilohie îndemna: “Lăsați sufletul vostru să primească cu simplitate tezaurul pe care ni-l oferă scrierile Părinților neptici ai Bisericii noastre și siliți-vă să-l păstrați cu umilință. Dacă lectura va fi însoțită de frica de Dumnezeu, veți simți harul divin”. 7. Toți Bătrânii aveau o dragoste aparte pentru Sfântul Isaac Sirul. Bătrânul Ieronim îi îndemna pe fiii săi duhovnicești să citească Cuvintele ascetice: “Citiți zilnic o pagină din Sfântul Isaac Sirul. El este o oglindă pentru suflet: veți vedea unde vă găsiți. Sfântul Isaac este un termometru. Eu îl iubesc mult. Îl socot ca Bătrânul meu.” Îi plăcea să-l citească în întregime, chiar când i-a slăbit vederea, căci “cel care citește este ca un secerător, în timp ce cel ce ascultă este asemenea cu cel ce adună doar spicele căzute pe pământ”. 8. Referitor la lectură, Bătrânul Porfirie explica: “O carte rea îți face rău, iar o carte bună îți face bine. Chiar dacă încă nu ești pregătit s-o pui în practică, dar dorințele lăuntrice, dorința binelui va dospi încet și în timp, fără stridență și constrângere, și în sfârșit tu vei pune în practică”. Iar referitor la punctul slab al multora care uită ce au citit, zicea: “Să știți că totul este depozitat în mintea noastră și când Hristos va crede că-i de folos ne va descoperi”. El le cerea oamenilor să citească Evanghelia “care conține o comoară și rezolvă toate problemele. Ea este filozofia veritabilă, filozofia descoperită: Adevărul lui Dumnezeu așa cum a fost formulat dintru început. Nu există alte adevăruri, sau noutăți, chiar dacă lumea a progresat cu știința și chiar dacă oamenii au atins astrele”. 9. În vremea noastră când circulă tot felul de scrieri, trebuie să fii atent la alegerea cărților. Bătrânul Ioil sublinia: “Noi trebuie să alegem bine cărțile pe care le citim, căci timpul este prețios și nu trebuie irosit citind cărți plate și superficiale. O carte care nu merită să fie citită de două sau trei ori, nu trebuie citită nici o singură dată!”
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2012, 14:36:25
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cărțile vătămătoare de suflet

Sper că subiectul tratat în articolul următor se potrivește acestui topic (nu am vrut să deschid unul nou):

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...et-136511.html

Aș vrea să discutăm aici despre un caz concret, pe care l-aș încadra în categoria "cărților de dezvoltare spirituală". Cazul concret este "Puterea prezentului" de Eckhart Tolle. Alte exemple ar putea fi cărțile lui Michael Newton, "Călătoria sufletelor" și "Destinul sufletelor". Am o prietenă căreia îi plac mult asemenea cărți și care mi le recomandă și mie. "Călătoria sufletelor" și "Destinul sufletelor" le-am citit acum 3 ani cu destul interes. "Puterea prezentului" am cumpărat-o acum doi ani și am reușit să citesc cam jumătate - nu m-a atras. Mi se pare un amalgam de idei culese din mai multe religii sau discipline "științifice", cu termeni abstracți, cu pretenții de a fi atotcuprinzătoare și revelatoare pentru un mod de viață mai bun... Îmi pare rău că nu am capacitatea de a o descrie mai bine. Jumătatea pe care am citit-o, am citit-o cam acum 2 ani, și de altfel nici nu am terminat cartea.

Am scos-o din bibliotecă zilele acestea, pentru că am întâlnit o persoană care apreciază această carte și vrea să discutăm pe marginea ei. Această persoană este interesată de Dumnezeu, vrea să afle mai multe despre ortodoxie, despre Tainele Bisericii... Din punct de vedere al lecturilor, se pare că este înclinat mai degrabă spre asemenea cărți, "de spiritualitate", care mie mi se par, dacă nu vătămătoare, cel puțin discutabile. Cum altfel ar putea fi o carte fără Dumnezeu, sau în care Hristos este dat doar ca exemplu de "personaj care a conștientizat originea sa divină", sau ca exemplu de învățător spiritual, precum au mai fost și alții -și nu ca Fiul lui Dumnezeu, Persoană a Sfintei Treimi?

M-ar interesa și părerile voastre despre cum am putea ajuta astfel de oameni, care îl caută, zic eu, pe Dumnezeu, însă rătăcesc pe drum... Cum vi se par astfel de cărți? Oare de ce au mai mult succes la public decât Biblia? De ce unii considerată Biblia o poveste învechită și vin cu interpretări elucubrante care prind, însă, la public? Mi-aș dori să fiu stăpână pe învățătura noastră ortodoxă și să o pot explica și altora, atragându-le atenția asupra rătăcirilor, însă nu sunt :-(
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2012, 16:34:14
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Intr-un articol am intalnit aceasta expresie "Ca sa afli cata cultura are un om, intreaba-l ce a citit, dar ca sa afli cata coloana vertebrala are, intreaba-l in preajma cui a stat". Autorul in acest articol scotea in evidenta ca cititul nu-i ofera omului caracterul. Arata ca multi intelectuali au fost lichele, ca erau cizelati intelectual, dar nu claditi moral.

Eu cred ca e foarte important de precizat atunci cand vorbim de citit, despre ce carti vorbim. Nu cred ca o persoana care citeste doar filocaliile si scrierile Sfintilor Parinti ramane doar la achizitia intelectuala.
Vrajmasul stie pe din afara Evanghelia, asta nu il face mai bun, insa.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2012, 11:26:47
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Parintele Dumitru Staniloae marturisea intr-una din lucrarile sale: "L-am cautat pe Dumnezeu in oamenii din satul meu, apoi in carti, in idei si in simboluri. Dar acestea nu-mi dadeau nici pace, nici dragoste. Intr-o zi am descoperit in scrierile Sfintilor Parinti ca este posibil sa-L intalnesti pe Dumnezeu cu adevarat in rugaciune."

Si cred ca aceasta marturie sincera ne descopera rostul duhovnicesc al cititului, acela de a fi "pridvor" rugaciunii. Cititul este numai o etapa spre o masura mai inalta a cunoasterii, pe care omul o poate dobandi de la Dumnezeu prin rugaciune.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cititul

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cititul ggmarius Generalitati 17 30.06.2011 21:03:20