Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 20.01.2009, 10:14:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Draga Iustin, Ellen White, nu este o mincinoasa, cum nu era mincinos romanul acela la care a fost trimis sf Ap Petru, cum nu sunt mincinoshi cei care vad ingerashi... nu, ea sarmana, o fi avut credintza, caci doar s-a dovedit ca incerca tot felul de nevointze, deci avea credintza shi cauta sincer pe Dumnezeu, shi Dumnezeu poate ca in mila shi iubirea Lui de oameni caci nu cauta la fatza Omului ci la inima lui, a luat-o prin ingerii sai shi i-a aratat ca in cer sunt shi legile Domnului shi se tzine shi Sabatul cel nou, (ca sf Mihail este inger al Legii) dar i-a aratat shi nu i-a cerut sa tzina in vre-un fel sau altul, shi nici nu i-a spus cum se tzine... deci aici nu a mintzit cu nimic, caci a marturisit viziunile ei... dar a Marturisit shi ingerul ca nu pot ei intzelege, ci ca vor intzelege mai tarziu....

apoi ea cu ceilaltzi credincioshi creshtini de acolo au incercat sa-shi faca un crez comun, o nevointza comuna, sa-shi faca o randuiala ca totzi credincioshii lor sa respecte in acelashi fel pe Hristos, pe Dumnezeu... asha cum il pricepeau ei... sa-i zicem eretic ca shi invatzatura perfecta cu Adevarul, dar nu erau eretici daca ne gandim la sinceritatea credintzei lor in Dumnezeu asha cum il pricepeau ei...

astfel ca shi-au intemeiat un cult, noi ii spunem secta, shi au inceput sa se adune shi sa-shi faca program comun de nevointze shi rugaciuni shi sarbatoriri, deci cautau o forma de biserica...

Nu are rost sa-i judecam sau sa-i catalogam in vre-un fel, ei sunt asha cum sunt, shi tzin asha cum au fost instruitzi de invatzatorii lor... ei asha shtiu ca e bine cum au fost educatzi... nu-i potzi obliga shi nici nu trebuie....

dar spune Hristos-Duhul ca ingerii lui antichrist se vor chema... deci candva se vor chema ingerii lui intichrist... adventishtii shi alte secte... pentru ca probabil shi-au intarit credintza lor, nedeplina shi neconforma cu predaniile asha fel incat nu primesc de la Lumina cea Adevarata ei crezand ca Lumina s-a aratat doar lui Hellen White shi ca ea detzine tot adevarul... dar cum il detzine ea daca sarmana, nu shtia cum sa se nevoiasca shi cand se tzine shi se incepe Sabatul shi altele care le-au hotarat ei intre ei, ca oameni caci nu au fost luminatzi de Har...

deci nu sunt neaparat mincinoshi ci tzin shi ei cateva firmituri din poruncile lui Dumnezeu shi nu le va lua nimeni de la ei, deci foarte bine ca tzin shi ei cateva randuieli...

problema este ca au capatat influentze de la jidovi (nu evreii cei dreptzi care shtiu ca Mesia a venit acum 2000 de ani) shi aceste influentze le aduce asha o tulburare incat ei se simt nelinishtitzi shi vor mereu sa se indreptatzeasca pentru ca ishi dau seama ca totushi Hellen Wite shi oamenii aceia credincioshi nu au intemeiat o biserica dupa predaniile unui sfant purtator de Dumnezeu, de Har shi astfel calea lor nu se shtie unde duce, dar Dumnezeu v-a judecat cu dreptate, fara nici o indoila prin Cuvantul Sau, faptele fiecaruia, shi v-a da fiecaruia rasplata cuvenita, deci nu este nici o problema... putem fi linishtitzi din aceasta privintza...

singura lor problema este ca Biserica lor, (adunarea lor) aia pe care a fondat-o Hellen Wite, n-a dat pana acum vre-un mantuit sau sfant shi ei pentru acest lucru nu recunosc ca se poate mantui cineva... dar cum spune Hristos mereu:

"Zaheu, da-te jos ca ASTAZI s-a facut mantuire casei Tale"
"Du-te shi faca-se cum ai cerut, credintza ta te-a Mantuit"

deci ce vreau sa zic, nici mie nu-mi place ca ereticii vin mereu sa ne impuna credintzele shi randuielile lor dar sa nu uitam ce este acela un eretic:

un om care imbracand haina credintzei poarta doar aparentzele credintzei dar tagaduieshte puterea Lui Dumnezeu, avand in fapt o dragoste fatzarnica de Dumnezeu.... cum ne invatza sf Pavel... care nu i-a oasnadit shi i-a certat pe credincioshi pentru tot felul de credintze shi ritualuri ciudate ci doar i-a laudat pe cei ce tzin predaniile shi urmeaza Lui shi sfintzilor... pentru ca acele Cai sunt cai sigure de mantuire, Shosele ce duc in Cer... caci se bazeaza pe trairea Adevarului a cate unui sfant (ce l-a Marturisit Dumnezeu prin darul sfintzeniei) ce a iubit sau a format sau a zidit cate o bisericutza, din loc in loc....


Deci Hellen White nu era mincinoasa prin ce i-a fost dat sa vada shi a marturisit, ci doar ca nu au shtiut ce shi cum sa interpreteze ce au vazut shi cum sa tzina, cum sa se nevoiasca caci nimeni nu i-a calauzit...

Acuma ei in loc sa vina la ortodoxie shi sa se calauzeasca prin Har shi prin ce a dat CLD caci a venit dupa 2000 de ani asha cum a promis, ei se vor chema ingerii lui antichrist... adica se vor ridica sa loveasca in Credincioshii shi Sfintzii shi iubitzii Lui Dumnezeu... incercand sa-i aduca in caile lor nedepline shi astfel sa-i rupa de la BUNA shi dreapta credintza a lui Hristos-Dumnezeu.

Deci in final, ca m-am saturat sa ma tot amestec in cearta voastra, va spun doar ca in Cer, asha ceva ne spune CLD ca Sabatul cel Nou, pe Pamantul Cel Nou se tzine de sambata seara pana luni dimineatza, dar Taina Lui cea Mare n-am sa v-o spun... pentru ca voi nu iubitzi ci va ridicatzi ca sa lovitzi... shi sa hulitzi... deci ma stradui sa tac...
  #522  
Vechi 21.01.2009, 12:08:26
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Noi preferam sa facem ascultare de Biserica-stalpul si temelia adevarului .
Ati lasat lozinca cu ascultarea de sfinti si o luati pe asta cu "biserica- stalpul si temelia adevarului". Va intreb din nou: o biserica la care, pana si in pravila bisericeasca contine minciuni pe fata, mai poate fi numita "stalpul si temelia adevarului"?

Nu-mi place ceea ce am scris, dar am facut-o doar pentru a elimina lozincile de preamarire. Respect pe toti credinciosii. Am convingerea ca printre cei mantuiti vor fi ortodocsi, catolici, protestanti, etc. Dumnezeu stie sa ne judece cel mai bine, dupa inima si cugetul nostru.
  #523  
Vechi 21.01.2009, 12:25:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Ati lasat lozinca cu ascultarea de sfinti si o luati pe asta cu "biserica- stalpul si temelia adevarului". Va intreb din nou: o biserica la care, pana si in pravila bisericeasca contine minciuni pe fata, mai poate fi numita "stalpul si temelia adevarului"?

Nu-mi place ceea ce am scris, dar am facut-o doar pentru a elimina lozincile de preamarire. Respect pe toti credinciosii. Am convingerea ca printre cei mantuiti vor fi ortodocsi, catolici, protestanti, etc. Dumnezeu stie sa ne judece cel mai bine, dupa inima si cugetul nostru.
vasiniec "draga" nu tzie rushine un pic la shioriciul obrazului sa spui ca e un slogan? poi daca nu era Biserica, noi ca popor, ca neamuri, eram demult sub turci sau alte hoarde straine de Dumnezeu...

shi ce ai vrea acuma? sa-tzi dam dreptate ca in pravila se scriu minciuni? poi nu tzi-e rushine tzie pentru nemerniciile pe care le debitezi dumneata asha ca shi cum noi am fi vinovatzi pentru ele?

fi domnule serios daca te-ai lamurit cu este scris despre Zilele de Sabat shi cum se tzin ele... zi mersi ca am scos-o cumva la capat... vad ca nu eshti multzumit shi iar vrei sa ne jigneshti... de ce mai Mariane? "pentru ce M-ai parasit?"
  #524  
Vechi 21.01.2009, 14:41:55
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
vasiniec "draga" nu tzie rushine un pic la shioriciul obrazului sa spui ca e un slogan? poi daca nu era Biserica, noi ca popor, ca neamuri, eram demult sub turci sau alte hoarde straine de Dumnezeu...

shi ce ai vrea acuma? sa-tzi dam dreptate ca in pravila se scriu minciuni? poi nu tzi-e rushine tzie pentru nemerniciile pe care le debitezi dumneata asha ca shi cum noi am fi vinovatzi pentru ele?

fi domnule serios daca te-ai lamurit cu este scris despre Zilele de Sabat shi cum se tzin ele... zi mersi ca am scos-o cumva la capat... vad ca nu eshti multzumit shi iar vrei sa ne jigneshti... de ce mai Mariane? "pentru ce M-ai parasit?"

1. Mi-as dori sa intelegeti ca "partizanatul" acesta, fata de un sistem religios este daunator. Toata slava este a lui Dumnezeu, nu al vre-unui cult sau sistem bisericesc. Pe mine nu ma intereseaza daca sunt sau nu adventist. Vreau sa fiu crestin adevarat.

2. Nu unul ca mine face rau bisericii ortodoxe, ci cei ca dvs. care o "perie" si "o preamaresc", lasand-o , mai departe, in greselile ei. In pravila bisericeasca se gasesc minciuni chiar de la prima pagina (vedeti capitolul "adventistii" - subiectul s-a mai discutat). Eu nu am debitat nimic.

3. Am tot respectul pentru credinciosii ortodocsi (cred ca multi dintre ei sunt oameni placuti lui Dumnezeu), dar sistemul teologic are multe lipsuri si dezacorduri. Sa nu va mirati daca o sa va "inghita" altii mai mari (cu tot cu asa zisa istorie). Aveti nevoie de o reforma.
  #525  
Vechi 21.01.2009, 14:44:33
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
1. Mi-as dori sa intelegeti ca "partizanatul" acesta, fata de un sistem religios este daunator. Toata slava este a lui Dumnezeu, nu al vre-unui cult sau sistem bisericesc. Pe mine nu ma intereseaza daca sunt sau nu adventist. Vreau sa fiu crestin adevarat.

2. Nu unul ca mine face rau bisericii ortodoxe, ci cei ca dvs. care o "perie" si "o preamaresc", lasand-o , mai departe, in greselile ei. In pravila bisericeasca se gasesc minciuni chiar de la prima pagina (vedeti capitolul "adventistii" - subiectul s-a mai discutat). Eu nu am debitat nimic.

3. Am tot respectul pentru credinciosii ortodocsi (cred ca multi dintre ei sunt oameni placuti lui Dumnezeu), dar sistemul teologic are multe lipsuri si dezacorduri. Sa nu va mirati daca o sa va "inghita" altii mai mari (cu tot cu asa zisa istorie). Aveti nevoie de o reforma.
domnule vasinec, in legatura cu Pravila Bisericeasca...nu contine nici o minciuna despre secta dumitale. Doar ca voi v-ati schimbat dogmele dupa cum a batut vantul, iar Pravila nu se poate actualiza de cate ori faceti voi schimbari. Asa ca nu te mai tot lega de pravila.
  #526  
Vechi 21.01.2009, 14:53:36
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
domnule vasinec, in legatura cu Pravila Bisericeasca...nu contine nici o minciuna despre secta dumitale. Doar ca voi v-ati schimbat dogmele dupa cum a batut vantul, iar Pravila nu se poate actualiza de cate ori faceti voi schimbari. Asa ca nu te mai tot lega de pravila.
In pravila se spun minciuni despre dogme pe care, "secta" mea, le are de la infiintare si nu s-au schimbat niciodata.
Ex:
- adventistii niciodata nu au sustinut ca vor fi singurii mantuiti;
- adventistii niciodata nu au sustinut ca Hristos va reveni si va imparati cu ei (cu adventistii) 1000 de ani pe pamant. Dimpotriva, dintotdeauna au crezut cu totul altceva (nu dezvolt acum).

Nu de actualizare are nevoie pravila bisericeasca ci de Duhul Adevarului.
  #527  
Vechi 21.01.2009, 14:58:42
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
In pravila se spun minciuni despre dogme pe care, "secta" mea, le are de la infiintare si nu s-au schimbat niciodata.
Ex:
- adventistii niciodata nu au sustinut ca vor fi singurii mantuiti;
- adventistii niciodata nu au sustinut ca Hristos va reveni si va imparati cu ei (cu adventistii) 1000 de ani pe pamant. Dimpotriva, dintotdeauna au crezut cu totul altceva (nu dezvolt acum).

Nu de actualizare are nevoie pravila bisericeasca ci de Duhul Adevarului.
de multe ori ai dat dovada ca nici tu nu iti cunosti secta..iar afirmatiile astea ca nu v-ati schimbat dogmele cred ca nici tu nu le crezi
  #528  
Vechi 21.01.2009, 15:12:07
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
de multe ori ai dat dovada ca nici tu nu iti cunosti secta..iar afirmatiile astea ca nu v-ati schimbat dogmele cred ca nici tu nu le crezi
Nu am spus ca nu s-au schimbat unele dogme. Dar nu acelea despre care minte pravila bisericeasca.

S-au mai schimbat unele. De exemplu, adventistii nu s-au inchinat de la inceput in ziua a saptea. Au fost altii, de-a lungul timpului, care s-au inchinat in aceasta zi. Adventistii, nu s-au rusinat sa "copieze" de la baptistii de ziua a saptea. Daca asta era adevarata zi de inchinare, in conformitate cu Sfanta Scriptura, ce era de facut? Recunosti ca ce ai facut pana atunci este gresit si corectezi.

De ce nu a spus in pravila bisericeasca faptul ca adventistii se inchina in ziua intaia a saptamanii. Atunci mai intelegeam ca nu s-a facut "o actualizare".

Si, referitor la actualizare. A aparut recent o carte scrisa de doi teologi ortodocsi. In acea carte, apar cam aceleasi minciuni care apar si-n pravila bisericeasca. Ce se intampla? Nici teologii nu-si "actualizeaza" studiile?
  #529  
Vechi 21.01.2009, 15:13:53
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Nu am spus ca nu s-au schimbat unele dogme. Dar nu acelea despre care minte pravila bisericeasca.

S-au mai schimbat unele. De exemplu, adventistii nu s-au inchinat de la inceput in ziua a saptea. Au fost altii, de-a lungul timpului, care s-au inchinat in aceasta zi. Adventistii, nu s-au rusinat sa "copieze" de la baptistii de ziua a saptea. Daca asta era adevarata zi de inchinare, in conformitate cu Sfanta Scriptura, ce era de facut? Recunosti ca ce ai facut pana atunci este gresit si corectezi.

De ce nu a spus in pravila bisericeasca faptul ca adventistii se inchina in ziua intaia a saptamanii. Atunci mai intelegeam ca nu s-a facut "o actualizare".

Si, referitor la actualizare. A aparut recent o carte scrisa de doi teologi ortodocsi. In acea carte, apar cam aceleasi minciuni care apar si-n pravila bisericeasca. Ce se intampla? Nici teologii nu-si "actualizeaza" studiile?
nu pot sa ma pronunt asupra acestei carti de care zici atata timp ca nu am citit-o...in rest...eu zic sa te mai gandesti la partea cu minciuna
  #530  
Vechi 21.01.2009, 15:18:40
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
nu pot sa ma pronunt asupra acestei carti de care zici atata timp ca nu am citit-o...in rest...eu zic sa te mai gandesti la partea cu minciuna
"Ereziile apusului, despre protestantism si ispitele rationalismului crestin" de Iero. Visarion Moldoveanu si Bogdan Mateciuc (despre care am auzit ca este chiar initiatorul acestui forum).


Iar la partea cu minciuna, sunt lamurit pana peste cap.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 21:49:41
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 11:02:02
Despre Sabat georgeval Secte si culte 1108 28.07.2010 19:45:00
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 20:26:52
despre ziua aliturgica NiCcoleta Sfanta Liturghie 1 02.03.2006 10:58:33