Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.10.2014, 21:30:28
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Azi, am oprit o hurdubaie de masina, ca sa iau la ia-ma nene un tanar: par blond impletit in suvite tip Jamaica, care nu se desfac la fiacare dush, ochi albastri si mult entuziasm. Din vorba in vorba, am aflat ca vanduse droguri in Buzau si ca nu mai are voie sa iasa din Romania. Deoarece a adus drogurile din afara, nu din cele plasate de politie catre dealeri (asa zice el). Se crede artist si zice ca artistii sunt jefuiti in Romania, de stat si de producatori, asa ca a ajuns la concluzia ca vrea sa-si faca o comunitate agrara, unde banii sa fie interzisi. Pustiul voia sa fie liber, intelegand libertatea ca fiind independenta fata de sistemul financiar si administrativ.
Atunci am incercat sa aflu in ce crede: s-a dovedit ca este adeptul reincarnarii, crede ca exista un dumnezeu care a creat lumea si crede in spirite, planuri astrale si alte asemenea.
L-am intrebat de unde stie toate astea si cat de sigur este de cunoasterea lui. A zis ca din carti, din experienta si de la oameni in care crede. Atunci i-am spus ca este prea increzator in ceea ce stie, si ca i-ar prinde bine sa se indoiasca de cunostintele lui, nu sa se arunce cu capul inainte intr-un sistem de cunostinte. Am continuat sa il fac sa se indoiasca de tot ceea ce credea ca stie, ceea ce a fost usor.
L-am intrebat daca stie si despre alte religii, in afara de Hinduism si Budism si a zis ca stie. Atunci i-am spus sa aleaga in libertate, in libertatea pe care si-o dorea atat de mult, alegand cea mai rea varianta. S-a mirat. I-am explicat ca acum, cat este viu, poate alege ce se va intampla cu el dupa ce va muri: care este cea mai rea varianta pentru tine, dupa ce vei muri? Crestinismul este cel ce te condamna dupa o singura viata. Daca budismul si altele sunt valabile, nu gresesti fata de ele urmand crestinismul, dar daca este valabil crestinismul, gresesti urmand altele. La cat esti de avid de cunoastere si de a face bine, poti fi deschis catre incercarea cea mai grea.

Cand s-a dat jos din masina, parea speriat ca nu mai poate fi mantuit pentru ca a vandut droguri: i-am zis ca daca se spovedeste si ii pare rau, are o infinitate de sanse sa se mantuiasca.

A zis ca spera sa nu fie crestinismul cel valabil.

Nu i-am zis nimic si imi pare tare rau.
Reply With Quote
Răspunde