Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.09.2014, 21:46:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Ovidiu, ma sacaie o intrebare: totusi, de ce ti se pare ca grecii au pastrat-o cel mai bine? Doar datorita limbii?
Pentru că sunt cei mai conservatori dintre popoarele ortodoxe. Bineînțeles, e doar o părere care poate fi subiectivă.

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Nu e cam un...embrion de filetism in a accepta tacit un soi de ierarhie ontologica intre popoare din punctul de vedere al receptivitatii la principiile si calea ortodoxe?
Nu putem nega valoarea grecilor, doar dacă suntem răuvoitori. Din punctul meu de vedere în Sfântul Munte s-a păstrat cel mai bine Tradiția.

În discuție ai amintit de părintele Arsenie. La Mănăstirile Sâmbăta și Prislop e o distincție clară între slavă și mărire. La fel era și pe vremea părintelui.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 19.09.2014, 05:36:27
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
Pentru că sunt cei mai conservatori dintre popoarele ortodoxe. Bineînțeles, e doar o părere care poate fi subiectivă.
Off.topic. La greci femeile intra in biserica la mesntra, iau si anafura, se inchina etc(inclusiv maicile). Numai in partea slava se face atat tam tam de chestia asta. Tot la greci nu se prea practica obiceiul de ati acoperi capul. Exista explicatii istorice pentru asta (otomani), dar au cam cazut intr.o exprema. La si rusii, dar in partea celalata: poarte batic mereu, dar in rest is aroape goale.
Si grecii si rusii cred ca limba lor (greaca veche, respeciv slavona veche) este limba sfanta. Si grecii si rusii ne-au dat bataie de cap ptr. ca vb in limba romana in Biserica, asa cum Papa ii biciuia pe cei care nu vorbeau latina. Ah, si sa nu crezi ca Vestul a cazut de la ortodoxie de unii singuri si sunt singurii vinovati.

Toate popoarele ortodoxe au si calitati si defecte.
Stii cine a facut probleme ortodocsilor romani din Germania? Cine le baga bete in roate sa nu isi faca Biserica? Un grec ortodox.

Am deviat de la subiect. Iertare.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 19.09.2014, 13:57:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu discutăm despre deviațiile oamenilor și extremele în care au căzut, fie ei greci, ruși sau români. Dacă erai atentă am precizat că în Sfântul Munte s-a păstrat cel mai bine Tradiția, Tradiție (iconografie, cântare bisericească, tipic etc) păstrată de monahi și nicidecum de mireni. În Grecia bisericile sunt destul de secularizate, ca și pe la noi. E doar o părere personală.
Reply With Quote
Răspunde