Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.09.2014, 20:43:35
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mda.... De obicei așa e, puțini vor să se folosească de discuțiile de pe forum, din păcate...
Dar eu pariez ca de obicei (în ciuda procentului de 1% șanse pe care mi-l rezerv din start) că ar putea să își lărgească orizontul cugetării. Doar să aibă nițică bunăvoință iar noi (adică eu, mai întâi) să nu ne enervăm prea devreme sau/și prea tare....:)

Frumos ar fi să descoperim împreună, cu prilejul acestor discuții, că lucrurile nu sunt ceea ce credem deocamdată. Noi am crezut cândva ca și el acum, iar pentru aceasta nu ar trebui să ne pierdem cumpătul ci să îi arătăm cum am descoperit o lume nouă... Faptul că eu nu mai sunt azi ateu sau agnostic nu mi se datorează, ci este un dar pentru care nici nu știu cum să fiu recunoscător. Căci ce poate oferi omul în schimb pentru că a fost mort și a fost înviat de Hristos? Iar pentru că noi toți am fost înviați de Hristos PRIN oameni (preotul, alți oameni credincioși, sfinții etc.) poate că o formă de recunoștință ar fi și aceasta: să pariem că danyel va folosi discuțiile de aici, iar nu că se va plictisi de ocazie... Caz în care am fi și noi responsabili de asta, nu doar danyel...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.09.2014, 22:20:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel89 Vezi mesajul
Ca omenirea a reinceput cu Noe nu puteti contesta, cat despre incest, e o parere personala. Nu scrie nicaieri ca Dumnezeu a mai facut oameni dupa potop. Deci familia lui Noe s-a inmultit frate cu sora, tata cu fiica, etc.
Simpla consultare a capitolului 7 din Geneza va poate edifica: in Arca lui Noe au luat loc (cel putin) 8 oameni: Noe si sotia lui, fiii lor Sem, Ham si Iafet, fiecare cu sotiile lor.

De aici, cum ati ajuns la concluzia "inmultirii frate cu sora, tata cu fiica" ? Imi explicati un pic rationamentul dv ?

Citat:
Oricud, nu asta este esenta problemei mele, ci cum e posibil ca o singura familie ce comunica frecvent cu Dumnezeu, prin vorbire directa!, nu prin credinta doar, si care le-a aratat de ce e in stare, care le-a salvat vietile, sa il renege si sa isi inventeze zei.
Cum e posibil ? Citim mai incolo, in Cartile Regilor, cum Solomon, un om care comunica frecvent cu Dumnezeu prin vorbire directa si nu prin credinta doar, care a vazut de ce e Dumnezeu in stare macar din faptul ca a obtinut darul cerut: cel al intelepciunii, ajunge, spre sfarsitul vietii, sa il renege si sa isi inventeze zei. Si nu e vorba de cateva generatii, ci de acelasi om, Inteleptul Solomon, fiu al lui David, care ajunge de la credinta lui Avraaam, Isac si Iacob la vrajitorie si sacrificii idolesti.

Cum se poate ca, intr-o familie, in numai doua generatii credinta sa se piarda ? Nici nu aveti nevoie de Biblie pentru asta, ci, ca istoric, doar sa cercetati familia dv. Nu cumva ati avut o bunica ce mergea Duminica la biserica ? Si dv ati fost azi ? Uite-asa se pierde credinta: azi, nu mergem la biserica. Ce, nu e Dumnezeu omniprezent ? Deci, El se afla nu numai la bise, ci si in dormitorul nostru. Prin urmare, Sf Liturghie poate fi inlocuita de un "Tatal Nostru" in fata icoanei. Aia de la bunica. Pe urma, de fapt, de ce e nevoie de rugaciune individuala ? Oare nu e Dumnezeu omniscient ? Prin urmare, El stie ce ne trebuie noua, chiar daca nu ne rugam. Ce poate fi mai logic ? Si asa, ne trezim maine dimineata cu horoscopul la radio. Ia sa vedem, ce spune pentru ziua de azi ? Si incepem sa aplicam. Vedeti dv, de la viata decredinta la caldiceala, de la caldiceala la ateism, iar de la ateism la vrajitorie sunt doar cativa pasi. Nu e nevoie de mai mult de doua generatii si tot stam mai bine decat Inteleptul Solomon...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde