Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2009, 18:03:05
nicoletaL nicoletaL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 3
Implicit cununie si adoptie

doamne ajuta,
am si eu o nelamurire. eu am fost infiata, si dupa ce tatal meu adoptiv a decedat, mama mea adoptiva s-a recasatorit, si eu am o relatie cu fiul sotului mamei mel adoptiv. Am dori sa ne casatorim, dar nu demult am aflat ca s-ar putea sa nu ne putem casatori din cauza adoptiei.Desi anterior am intrebat un preot si acesta a sp ca nu e nici o problema ptr ca nu suntem legati prin rudenie de sange. Dar acum am aflat ca e posibil sa ne fie interzisa casatoria.
Daca stie cineva mai multe va rog sa ma ajutati
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2009, 22:49:44
nicoletaL nicoletaL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 3
Smile

interzisa prin lege si, daca este interzisa cununia si de Biserica,pentru ca din ce am citit pe site-uri, nu am inteles mare lucru ptr ca nimeni nu spunea clar daca este in regula sau nu sa se oficieze o astfel de casatorie. Deci totul este in ceata ptr me si am mare nev de un sfat sau de un lucru cert
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2009, 14:54:43
nicoletaL nicoletaL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 3
Post

din punct de vedere legal m-am linistit. se poate oficia o astel de casatorie. Dar mai ramane sa aflu daca e este posibila aceasta casatorie, crestineste. daca stiti ceva si doriti sa ma ajutati va multumesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2009, 15:48:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nicoleta, daca parintii tai sunt casatoriti, eu va vad pe voi copii ca fiind rude. Cand cineva boteaza un copil, el devine ruda si cu parintii acestuia, nu doar cu copilul respectiv. Asa ca eu personal nu vad ca fiind posibila, canonica, o casatorie intre voi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.08.2011, 16:47:39
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

E mai complicat.
Depinde cum te-a adoptat. Daca doar pe hartie, sau si in biserica ( e o slujba speciala pt asta).
Daca si in biserica, atunci tu si cu baiatul sunteti frati prin alianta.

Acuma: in mod normal parintii cand s-au casatorit era bine sa va creasca ca fratii, si atunci nu ar fi aparut problema.

Dar, nimeni nu e absurd. In cazuri exceptionale se poate cere dispensa de la episcopul locului. Cum nu este nici un fel de inrudire de sange, si daca e doar dragoste adevarata si dorinta de a intemeia o familie crestina(nu interesul de a tine averea in familie, cum e in unele cazuri), cu siguranta ve-ti primi binecuvantarea sa va casatoriti.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adoptie honeyeyes Intrebari utilizatori 80 21.02.2015 16:24:54
Despre adoptie Simply_me Generalitati 8 05.07.2012 15:33:53
Copil dat spre adoptie armanda Generalitati 5 29.02.2012 10:36:04
cununie lmihaela Nunta 2 07.02.2011 13:10:42
cununie luminitab Nunta 0 06.11.2007 05:39:45