Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.02.2007, 12:00:53
aron aron is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2007
Mesaje: 1
Implicit

Buna. am si eu o intrebare: cum pot sa intru sio eu pe hubul ortodox.sytes.net:4012 avand odc 5.31 ?

Multumesc Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2007, 19:16:48
adina91 adina91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 18
Implicit

Foarte reusit hubul; Chiar era nevoie de asa ceva . L-am adaugat si eu la favorite si o sa share-uiesc ceva materiale ortodoxe . Singura problema a hubului este aceea ca nu este prea populat ; o sa incerc sa ii fac reclama pe la niste colegi ca sa inmultim numarul utilizatorilor .
Doamne ajuta !

Adina
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.02.2007, 20:48:25
alice alice is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Mesaje: 3
Implicit

Cum pot sa intru pe hubul ortodox de care s-a vorbit?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.08.2007, 14:47:39
danielpopa danielpopa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2006
Mesaje: 2
Implicit

Ma bucur mult ca a mai aparut un hub ortodox.
Sper sa nu fie din acela care interzice materialele si dezbaterile pro-ecumenice.
Personal sunt anti-ecumenic dar mi se pare ca iesim din ortodoxie atunci cand impunem o atitudine anti-ecumenica utilizatorilor Hub-ului atata vreme cat in Biserica Ortodoxa Romana exista ambele orientari.
Doamne ajuta!
Diac. Daniel Popa
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.09.2008, 18:12:17
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

sunt suparat pe hub misionarii ortodoxiei. sunt neseriosi. de o saptamana incerc sa ma loghez si nu pot.am contactat marturisitorortodox@yahoo.com si nu am primit nici un raspuns. de ce atata neseriozitate???/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.09.2008, 18:33:43
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danielpopa
Ma bucur mult ca a mai aparut un hub ortodox.
Sper sa nu fie din acela care interzice materialele si dezbaterile pro-ecumenice.
Personal sunt anti-ecumenic dar mi se pare ca iesim din ortodoxie atunci cand impunem o atitudine anti-ecumenica utilizatorilor Hub-ului atata vreme cat in Biserica Ortodoxa Romana exista ambele orientari.
Doamne ajuta!
Diac. Daniel Popa
pai din pacate pe antiecumestii au un comportament de fundamentalisti islamici
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.09.2008, 18:48:11
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Veniamin
Va invitam pe hubul MISIONAR ORTODOX ....
Scopul acestui hub este de a promova libertatea de exprimare si initiativa ortodoxa, de a inlesni comunicarea si schimbul de idei, documente si informatii personale intre participanti.
Scopul hub-uluieste Sa luptam impreuna pentru mantuirea sufletelor fratilor nostri, si pentru luminarea acelora care, poate fara voia lor, acum se afla in intuneric , si doresc sã aibA lumina !
Ne aduceti bucurie daca participati alaturi de noi la conferintele si dezbaterile zilnice de pe hub-ul nostru ortodox !
DAAAAA???
Dar dece nu veniti voi aici,... la noi pe CRESTIN-ORTODOX??? sa ne unim fortele:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.09.2008, 21:46:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Casatoriile mixte intre crestini de confesiuni diferite care au botezul valid sunt admise
Frate Iosif, abia acum vad afirmatia ta. Vrei sa spui ca in BO se pot cununa un ortodox cu o catolica sau un ortodox cu o catolica? Sau vrobesti despre BC, despre care stiu ca accepta casatoria dintre catolic si ortodox?!?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.09.2008, 08:12:06
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxana25
sant casatorita legal de 8 ani dar fara casatorie religioasa eu sant ortodoxa iar sotul meu musulman ne putem cununa religios? dar totusii sa ramanem fiecare la religia noastra? am si o fetita de 6 ani pe care am botezato crestineste .va rog daca este posibil sa imi datii un raspuns nu mai stiu la cine sa apelez va multumesc
In primul rand rog adminul sa mute intrebarea la generalitati. Este un subiect foarte des intalnit si e bine de stiu ca:
[b]Taina cununiei este una din cele 7 taine asa cum probabil stie toata lumea. Ea nu poate fi valida (cum a spus si Iosif) decat atunci cand cei doi marturisesc acelasi Dumnezeu, aceeasi credinta. Daca unul dintre miri este de alta credinta atunci ce uneste Hristos? Cum poate cineva marturisi Tatal nostru sau Crezul daca el nu il recunoaste de Tata? In primul rand sa se boteze apoi sa se cunune. Este interzis prin canoane a face astfel de cununie fara botez. Ba mai mult mirii traiesc in inselare ca sunt cununati! Dar de fapt ei traiesc in continuare in curvie. Cei care deja au facut astfel de cununii e bine sa mearga la spovedit si sa caute o solutie pentru problema lor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.09.2008, 08:31:47
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

revin cu un scurt cuvant al Pr Arsenie Papacioc:
Asa ca, dragii mei, o casnicie se poate intemeia pe o iubire adevarata si pe o coordonata exclusiv crestina.
- Daca doi tineri se iubesc, dar sunt necredinciosi, in dragostea lor mai este prezent Hristos?
- Sunt necredinciosi unul fata de altul, sau necredinciosi fata de Dumnezeu?
- Fata de Dumnezeu.
- Acum vreau sa va spun un lucru: sa stiti ca nici inteligenta, si nici orice educatie, nu are nici o valoare dacă nu este în slujba dragostei si a iubirii. Dar nu putem sa-i oprim să nu se casatoreasca. Insa, nu ajung nicaieri, daca nu sunt cu Hristos. "Ne iubim, si gata!" Acesta este instinct si nimic altceva. Iubirea aceea nu are durabilitate.
Casatoria in sine trebuie sa se faca dupa cum spune proverbul: ori bine, ori deloc! - fiindca este in slujba unui ideal, nu in slujba placerilor numaidecat. Iubirea, casatoria care urmeaza, daca nu slujeste unor idealuri mai inalte - chiar necasatorit, dar mai ales casatorit - sigur ca nu ajungi la nimic pozitiv: nu faci decâa sa pierzi un timp atat de scump.
- Taina Cununiei lucreaza si asupra oamenilor necredinciosi? Pentru ca astazi oamenii se cununa fara să aiba habar ce inseamnă cununia, sau chiar relatia cu Dumnezeu.
- Daca sunt necredinciosi, nu are nici un haz, cum am zice. Dar, daca s-au cununat la Biserica inseamna ca sunt, cat de cat, credinciosi. Dacă sunt necredinciosi, nu se mai cununa.:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29