Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.07.2008, 15:41:45
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

De ce nu se vad cele peste 8oooooo de femei arse pe rug de inchizitia catolica sub pretextul ca ar fi vrajitoare?de ce nu se vede ca fara Califatul de cordoba biserica catoilica ar fi fost plina de analfabeti ca in primul mileniu crestin.Fara obscurantismul inchizitiei catolice EUROPA SI OMENIREA AR FI FOST MULT MAI AVANSATE IN STIINTA!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.07.2008, 11:08:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le nu are rost sa judecam inchizitia ca asa ni s-a parut noua.
Doar Dumnezeu judeca.
Cat despre femeile arse pe rug ca vrajitoare - problema este ca in crestinism trebuie sa lasi pe Dumnezeu sa hotarasca cine traieste si cine nu.
Cu toate acestea de ce sa nu amintim de episcopul sfant care a intrat in foc cu un vrajitor si nu a stat acolo pana cand vrajitorul a ars?
Episcopul iesind fara ca focul sa il fi afectat in vreun fel.

De episcopul acesta sfant cine poate sa zica ceva?
Banuiesc ca masoneria il critica si pe imparatul Sfantul Constantin cel Mare si critica zic ei hotarea Bisericii Ortodoxe de a-l declara sfant.
Desi Biserica Ortodoxa a facut doar o constatarea a sfinteniei acestui imparat.


Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.07.2008, 11:17:29
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Obscurantist este rationalismul limitat si plin de el din ziua de astazi.
Ce face un om de stiinta (fizician,biolog,geograf,geolog etc) daca observa un fenomen natural si nu il poate explica?
In loc sa zica caci creatia lui Dumnezeu este minunata si nu se poate explica de mintea umana ca este limitata ; in loc de a se ruga la Dumnezeu sa le descopere ca doar Dansul stie ca el a creat respectivele ; face o teorie aberanta care se potriveste numai pentru fenomenul respectiv.Pentru alte fenomene nu merge.
Daca de exemplu fizicienii ar fi curiozitatea sa citeasca la Facere ar fi observat ca lumina este creata si este materiala.

Este ciudat cum in ziua de azi se sustine in continuare aiurarea conform careia lumina e o unda , ca e o vibratie a eterului si alte aberatii de astea.

De asemenea este ciudat cum se sustine teoria creationista care este o aberatie completa.
(aceasta teorie aberanta a dat nastere si la eugenie - vedeti pe wikipedia ce inseamna).
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.07.2008, 11:19:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Parintele Dumitru Staniloae zicea despre acesti pseudo oameni de stiinta ca li se pare ca stiu totul dar de fapt "nu stiu nimic".
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.07.2008, 11:23:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Exista diferente dogmatice intre crestinii ortodocsi si catolici dar oricum religia catolica este cea mai apropiata de religia crestin-ortodoxa din toate religiile crestine.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.07.2008, 12:38:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mihai, daca sunt diferente dogmatice, inseamna ca tot despartiti ramanem. Bucuria mea nu este sa stiu ca romano-catolicii sunt cei mai aproape de noi. Bucuros as fi sa stiu ca sunt ca noi. Sfantul Antonie cel Mare spune ca "De la aproapele vine si viata si moartea". Iar faptul ca cineva sta langa mine si nu in mine, nu-i semn de viata.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.07.2008, 13:25:42
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Exista diferente dogmatice intre crestinii ortodocsi si catolici dar oricum religia catolica este cea mai apropiata de religia crestin-ortodoxa din toate religiile crestine.
E ca si cum ai spune: Apa e buna de baut, ca e numai putin infestata.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.07.2008, 13:41:02
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

iertati-ma ca dau exemplul asta, dar Anca mi-a amintit de o vorba a duhovnicului meu... si care mi se pare potrivita in contextul asta.

umple un pahar cu baliga... varsa baliga... apoi toarna apa in acelasi pahar si bea!
ce? nu bei apa? ca doar e buna apa si vitala omului! :cool:
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.07.2008, 14:36:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le a zice "credinta ortodoxa este mantuitoare" nu este idee crestina ci idee gnostica.
Gnosticii ziceau ca invatatura mantuieste.
Daca ar fi fost asa nu ar fi fost nevoie sa vina Dumnezeu si sa se faca om spre a mantui lumea.
Ar fi dat tot ce au scris pana acum Sfintii Parinti asa cum a dat legea veche pe table de piatra , ar fi zis urmati chestiile astea si va mantuiti.

Dumnezeu cand s-a intrupat a hirotonit episcopi (adica pe sfintii apostoli) la pogorarea Duhului Sfant.

Si prin acesti episcopi a hirotonit preoti.
Si prin preoti si episcopi lucreaza Sfintele Taine Duhul Sfant.
Si prin participarea la aceste Sfinte Taine se uneste omul cu Dumnezeu adica se mantuieste.

Normal ca trebuie si in restul vietii sa se rasfranga trairea din Biserica.

Din cate stiu eu singurele biserici cu succesiune apostolica sunt Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.07.2008, 14:41:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

De exemplu purgatoriul:
Nu accepta si ortodocsii ca sunt suflete care se duc "sa isi faca canonul" in iad si dupa ce se curatesc prin chin in Iad merg la Rai?
Ca altfel pentru ce ar face rugaciuni pentru morti?
Nu este un foc curatitor creat de Dumnezeu asa cum zic catolicii dar este o suferinta personala care curateste.
Sfantul Marcu Eugenicul chiar zice aceasta detaliat.

Deci asa trebuie sa intelegem Purgatoriul si sa le explicam catolicilor.

In toate celalte religii crestine nu se crede ca starea mortilor mai poate fi schimbata.
Ori sunt in Rai ori sunt in Iad.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 02:10:53
care-i diferenta intre bibliile crestine? gheorghie Despre Sfanta Scriptura 5 29.11.2010 08:34:35
care este diferenta intre paraclis si acatist? annajanette Generalitati 3 09.03.2010 23:12:10
Care Este Diferenta? calator Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 10.05.2007 00:56:03
casatorie intre ortodocsi si catolici julia Nunta 15 19.12.2006 13:55:12